Vähemalt üks kord aastas, veebruaris, kuulutatakse välja konkurss Erasmuse õppetoetustele. Vt infot Erasmus+ toetustele kandideerimise tähtaegade kohta siit: tähtajad .
Dokumendite esitamise tähtaeg 2023/2024 õa. toetustele kandideerimiseks (nii sügis- kui kevadsemestriks!) on 10. märts 2023.
Üldised tingimused
Erasmuse programmi raames on õigus väliskõrgkoolides õppida üliõpilastel:
Eelisjärjekorras saavad välismaale kandideerida üliõpilased, kes on kandideerimisega samal õppeaastal olnud sissetulevatele Erasmuse üliõpilastele tuutoriks. Komisjonil on õigus eelistada kandidaate, kellel ei ole õppevõlgnevusi.
Välismaale õppima minnes tuleb reeglina taotleda välisriigi elamisluba või spetsiaalset viisat. Eestil on paljude riikidega viisavabaduslepingud ja neis riikides võib viibida kuni 90 päeva ilma elamisloata. Nõuded elamisloa/viisa taotlemiseks on riigiti erinevad. Informatsiooni konkreetsete tingimuste kohta saab EV Välisministeeriumi internetilehelt ja vastava riigi saatkonnast või konsulaadist.
Välismaale minnes võta kaasa Euroopa Ravikindlustuskaart.
Euroopa Komisjoni poolt välja töötatud dokument, mis kirjeldab programmis osalevate üliõpilaste kohustusi ja õigusi. Üliõpilaskaart on üliõpilasega sõlmitava finantseerimislepingu üks lisadest ning üliõpilastel on õigus kõrgkoolilt nõuda üliõpilaskaardil toodud tingimuste täitmist.
Erasmus+ pöörab erilist tähelepanu nende üliõpilaste ja töötajate juhendamisele, vastuvõtmisele, füüsilisele ligipääsetavusele, pedagoogiliste ja tehniliste tugiteenuste osutamisele ning eelkõige lisakulude katmisele, kelle füüsiline, vaimne või tervislik seisund ei võimalda neil osaleda Erasmus+ programmis ilma täiendava rahalise toetuseta. See võimaldab kasutada Erasmus+ õpirände võimalusi täiel määral.
Täiendav toetus
Lisaks tavapärasele Erasmus+ toetusele on erivajadustega üliõpilastel ja töötajatel õpirände ajaks võimalik taotleda ka Erasmus+ toetust juurdepääsuga seotud vajadusteks. Antud lisatoetuse taotlemiseks tuleks Erasmus+ õpirändeks valmistumisel välja tuua oma erivajadustest tulenevad soovid ja eeldatavad lisakulud.
Millised on sinu juurdepääsuga seotud vajadused?
Erasmus+ mobiilsusega seotud valdkonnad, millele lähtuvalt oma individuaalsetest vajadustest on võimalik taotleda lisatoetust, hõlmavad järgmist (kuid ei ole sellega piiratud): kohandatud majutus, reisiabi, meditsiiniline abi, tugiseadmed, õppematerjali kohandamine, tugiisik, jne.
Kuidas taotleda?
Pöördu oma kõrgkooli välissuhete juhi poole, kes abistab Erasmus+ erivajadustega isikute toetuse taotlusvormi täitmisel.
Vaata ka Erasmus Student Network’i (ESN) poolt arendatud veebipõhist rakendust MapAbility, mis kaardistab juurdepääsu kõrgkoolidele ja nende teenustele, abistamaks teha teadlikku valikut sihtkoha osas.
Student toolkit on arendatud üliõpilaste poolt üliõpilastele, sisaldades nõuandeid õpirände toetamiseks.
Andmekaitse
Isikuandmed on konfidentsiaalsed ja neid käsitletakse ainult seoses sinu taotluse ja Erasmus+ programmis osalemisega vastavalt riiklikule seadusandlusele.
Erasmus+ soovitused:
Eestikeelset lisainformatsiooni Erasmus+ programmi kohta leiab tudeng Haridus- ja Noorteameti kodulehelt ja Euroopa Komisjoni kodulehelt.