EETILINE KÄITUMINE

PALLASE EETIKAKOODEKS

 

Eetikakomisjoni teavitamine

Pallases on rektori käskkirjaga kinnitatud alaline eetikakomisjon. Eetikakomisjoni koosseis (alates jaanuar 2025):
– Lennart Mänd (esimees, juhtkonna esindaja),
– Kurmo Konsa (akadeemiliste töötajate esindaja ),
– Pille Johanson (akadeemiliste töötajate esindaja),
– Katri Kütt (tugi- ja haldusstruktuuri esindaja),
– Enlil Sonn (üliõpilasesinduse esimees).

Eetikakomisjonile on soovitatav olukorrast teada anda,

1) kui oled Pallase töötaja või üliõpilane, kes on sattunud eetilisse konflikti või tunned, et sind töökohal või õppetöös diskrimineeritakse või kiusatakse, ning olukorda pole võimalik lahendada ei osapoolte vahel ega vahetu juhi või kolmanda osapoole kaasamisel.

2) kui oled tunnistajaks sobimatule suhtumisele, käitumisele või tegevusele.

Allpool olevas vormis saad olukorda kirjeldada. Sinu teade jõuab eetikakomisjoni liikmeteni. Isikustatud teate korral annab eetikakomisjon teavitajale esmast tagasisidet vähemalt nädala jooksul pärast avalduse laekumist. Anonüümseid teateid ei saa ametlikult menetleda, kuid teade annab võimaluse vajadusel seotud osapooltega vestelda.

Vormi saab täita siin
 

 

Mida teha diskrimineerimise või kiusamise korral?

Reageeri: Kui võimalik, teavita kiusajat, et tema käitumine ei ole aktsepteeritav ja palu tal lõpetada. Kui sa ei tunne end turvaliselt, räägi usaldusväärse kolleegi, juhi või kaastudengiga, kes saab sind toetada ja aidata olukorda lahendada.

Dokumenteeri: Pane juhtunu kirja koos kuupäeva ja kellaajaga ning säilita kõik tõendid (nt e-kirjad). Pane kirja ka võimalikud pealtnägijad, kelle ütlused võivad hiljem juhtunu selgitamisel vajalikuks osutuda.

Otsi tuge: Üliõpilased saavad pöörduda psühholoogi, erialajuhi või üliõpilasesinduse poole. Töötajad saavad tuge personalijuhilt või vahetult juhilt. Kuigi need spetsialistid ei lahenda kaebusi, aitavad nad olukorda analüüsida ja annavad nõu, kuidas edasi toimida.

Pealtnägijana: Toeta kannatanut ja julgusta teda abi otsima. Kui olukord ei parane, sekku ise või teavita vastavaid isikuid. Vajadusel saad ka anonüümselt eetikakomisjonile kaebuse esitada (siin). Tähelepanuta jäänud kiusamine ohustab kogu kollektiivi.

Kaebuse esitamine eetikakomisjonile: Kui ka kolmanda osapoole kaasamisel probleemile lahendust ei leita, esita ametlik kaebus eetikakomisjonile kodulehel oleva vormi kaudu. Kaebus peab olema seotud Pallases toimunuga ning ei laiene eraelulistele konfliktidele.

Kui sinu vastu on esitatud kaebus: Võta olukorda tõsiselt ja ära süüdista kaebuse esitajat, sest tema jaoks on juhtunu reaalselt murettekitav. Püüa lahendada olukord objektiivselt ja konfidentsiaalselt. Vajadusel teavita vahetut juhti, küsi nõu personalijuhilt või mõnelt eetikakomisjoni liikmelt.

Kaebuse esitamine Haridus- ja teadusministeeriumile: Tööalaste rikkumiste korral saad teavitada ka HTMi, info selle kohta on kättesaadav aadressil: hm.ee/rikkumine.

Kui on tegemist füüsilise vägivalla või ähvardustega, pöördu politseisse (tel: 112).