Näitus Aivar Roosaare isiklikust raamatukogust

9. – 27. novembrini 2020 on Pallase raamatukogus unikaalne raamatunäitus kunstiajaloolase, restauraatori, kollektsionääri ja ühe Eesti ajaloolise mööbli ja interjööridetailide parima tundja, Aivar Roosaare isiklikust raamatukogust.
Näitusel on vaid väike osa Aivar Roosaare rikkalikust raamatukogust, mille sihiteadlikumat kogumist on alustatud alates 1980ndatest aastatest. Valdavalt on raamatud ja kataloogid publitseeritud 19. ja 20 sajandi esimesel poolel ja saadud nii ostudena antikvariaatidest kui ka oksjonitelt Euroopast ja Venemaalt. Enamus raamatutest on saksakeelsed. Näitusel on valdavalt mööbli- ja interjööriajaloo raamatud ning interjööridetailide kataloogid, mida kasutasid puutöö või mööbli meistrid näidistena esemete valmistamiseks või tellijad oma soovide selgitamiseks.
Näitus pakub hea võimaluse tudengitele ja õppejõududele kui ka mööbliajaloo või mõisakultuuri huvilistele piiluda sisse ajaloolistesse interjööridesse raamatute kaudu. See on traditsiooniline võimalus lehitseda ja lugeda raamatuid ning nende kaudu avastada põnevaid seoseid ja huvitavaid lahendusi, mis otsapidi jõuavad ka tänapäevastesse restaureeritud mõisa- ja ajalooliste elumajade interjööridesse.

Näitusel eksponeeritavate raamatute nimekirjaga saab tutvuda SIIN.

 

Kunstiprogramm Prima Vistal

2020. aastal Tartus toimuva rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista teemaks on „Inimese varjud“. Kutsume festivali külalisi ja publikut märkama jälgi, mida inimene jätab aega, ruumi ja kirjandusse.
Olenemata riigist või rahvusest peaks kõik meie ümber toimuv panema igaüht mõtlema sellele, mis meist maha jääb. Seekordsel festivalil on meil kõigil võimalus mõelda varjudele, mida inimene heidab maailmale ja maailm inimesele.
„Varju ei saa eraldada inimesest, varju ei saa olematuks mõtelda ega maha vaikida,“ mõtiskleb Prima Vista 2020. aasta festivali patroon, luuletaja ja proosakirjanik Viivi Luik oma pöördumises festivali publiku poole. „Ta tuleb igaühega kaasa ja on igal pool kõigile näha. Kui elad maa peal, siis heidad maa peale ka oma varju.“

Prima Vistal 2020 on tihe ja haarav kunstiprogramm maali-, skulptuuri-, foto- ja raamatunäitustega ning töötubadega, mille üritusi näeb täpsemalt SIIT.