Pallase õppejõu Kerli Jõgi autoriköide pälvis ülemaailmsel köitekunsti biennaalil preemia


Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini osakonna õppejõu Kerli Jõgi autoriköide Joseph Kesseli romaanile “Lõvi” võitis ülemaailmsel köitekunsti biennaalil Raymond Devos’i instituudi eripreemia. Prantsusmaal, Saint-Rémy-lès-Chevreuse’is korraldati biennaali tänavu septembris juba 16. korda ja sellest võtsid osa kunstnikud 18 riigist. Biennaalile saabus Joseph Kesseli romaani “Lõvi” köiteid rohkem kui 200.

Kerli Jõgi autoriköide. Foto: Marie Guerre

Võtsin biennaalist osa esimest korda ja tahtsin loomeprotsessi lihtsalt nautida ehk osalemist mitte liiga tõsiselt võtta ja samas endale piisavas koguses väljakutseid seada. Alles seejärel tegelesin küsimusega, kuidas luua tervik, kus lugu, kujundus ja köitekonstruktsioon üksteist toetaksid ja täiendaksid,” kirjeldas Kerli Jõgi.
Kunstniku autoriköide on lahendatud dos-à-dos tehnikas, kus kaks raamatut jagavad ühist tagakaant ja sellest tulenevalt avanevad vastassuunas. Romaan koosneb kahest osast ja nii jagas ka Jõgi raamatu kaheks ning kujundas mõlemale osale esikaane. Raamatute selgadel on kunstnik kohandanud onion binding (onion skin binding, eesti keeles sibul-köide) tehnikat selliselt, et selja külge oleks võimalik õmmelda poognaid. Kaante kujunduses on kasutatud erinevaid loomanahkasid ja kartongi ning masaide rõiva- ja ehtekunstis esindatud värve. Kaaned on kaetud taimparknahaga, mis kunstniku arvates on sama hell ja tundlik nagu romaanis kirjeldatud suhtlus lõvi ja tüdruku vahel.
Mulle meeldib, et mu köide on juba jõudnud salvestada mõned kriimud. See tuletab mulle meelde stseeni, kus Patricia mängib lõviga ja iga hetk on võimalus, et tüdruk läheb üle piiri ja saab viga. Aga ometi oskab Patricia enda eest seista ja lõvi teda nii õrnalt hoida,” meenutab Jõgi.
Füüsiline kommunikatsioon inimese ja looma vahel on romaanis olulisel kohal ja sellepärast valis kunstnik köite kujunduse põhielementideks inimese käe ja lõvi käpa kujutise. Kui köite mõlemad kaaned kokku panna, satuvad kohakuti ka Patricia käe- ja lõvi käpa jälg.

Kerli Jõgi autoriköide. Foto: Marie Guerre

Raymond Devos’i instituudi juhi Catherine Dolto sõnul hakkas Kerli Jõgi töö silma läbimõeldud disaini ja meisterliku teostusega. ”Kohe kui köidet nägime, oli selge, et just see on Raymond Devos’i preemia laureaat. Köite mänguline konstruktsioon ning selle detailitundlik ja rikas kujundus mõtestab Kesseli romaani ja ka väljendab Devos’i isiksusele ja loomingule omast vaimukust ja intelligentsi,” kirjeldas Dolto.

Biennaali peakorraldaja Michèle Douaze’i sõnul hindas žürii kõrgelt töid, mille tõlgendused polnud otse raamatu peakirjast tuletatud, vaid andsid edasi romaanis kujutatud õhustikku või visualiseerisid selle ideed. Douaze avaldas ka heameelt, et biennaali osalejate ja laureaatide hulgas on järjest enam noorema põlvkonna kunstnikke. Tema hinnangul näitab see köitekunsti jätkusuutikust ja annab kinnitust, et biennaali korraldamise traditsiooni tuleb kindlasti jätkata.

Kerli Jõgi biennaali auhinnagalal Prantsusmaal. Foto: Lee Bo Young.

Auhinnad anti üle 23. septembril Saint-Rémy-lès-Chevreuse’is, Jean Racine’i saalis toimunud galal. ”Otsustasin autasustamisel osaleda peaaegu viimasel minutil ja seda suuresti tänu heade sõprade peenelt kavandatud veenmisele. Tutvuda köitekunsti tõeliste meistritega üle maailma, jagada kogemusi, rääkida oma loomingust ja uurida teiste köiteid, oli inspireeriv ja hariv kogemus,” kommenteeris Kerli Jõgi.

Prantsusmaal, Saint-Rémy-lès-Chevreuse’is korraldati biennaali tänavu septembris juba 16. korda ja sellest võtsid osa kunstnikud 18 riigist. Biennaal toimub üle aasta ja sellel on võimalik osaleda nii köitekunsti professionaalidel kui harrastajatel. Igaks biennaaliks valitakse üks Prantsuse kirjandusklassikasse kuuluv teos ning kujundatakse ja antakse välja selle eritrükk. Järgmine biennaal toimub 2024. aastal ja siis on kunstnike ülesandeks köita ja kujundada prantsuse kirjaniku Antoine de Saint-Exupéry romaan ”Öine lend”.

Biennaalil premeeritud tööde kohta saab lähemalt lugeda ka ajakirja ”Art & Métiers du Livre” viimasest numbrist.

Kerli Jõgi auhinnatud autoriköidet saab 17.-28. oktoobrini näha Pallase raamatukogus (Tolstoi maja 1. korrus).

Raymond Devos on Prantsuse-Belgia humorist, kirjanik ja muusik, kelle looming on pärjatud mitmete riiklike autasudega. Ta on pälvinud ka Prantsuse Akadeemia teatri aastaauhinna ja talle on antud Auleegioni orden.

Kerli Jõgi tänab abi, toetuse ja kaaselamise eest: Tõnu Ojaperv, Eelija Ojaperv, Rasmus Eist, Lauri Järvlepp, Tiina Kraav ja Maarja Mänd.

Lisainfo:
Biennales Mondiales de la Reliure d’art

Fondation Raymond Devos

Art & Métiers du Livre

Kerli Jõgi autoriköide näitusel Pallase raamatukogu. Foto: Kerli Jõgi