Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: Pallase kroonikad 1.09. – 13.09.2021

Ei hakka uue õppeaasta esimestes kroonikates enam koroonast kirjutama – juba vana laul, mille sõnadki enamvähem samad, mis kevadel. Püüame parem elu Pallases hoida nii normaalsena, kui see vähegi võimalik – eeldused selleks on ju esialgu olemas, saame koolis käia ja võime tiimsist ning zuumist eemale hoida.
Kutsun teid hoopis Pallase galeriisse rahvusvahelise suvekooli motoportreede näitust vaatama, see saab galerii 2. korruse projektiruumi üles järgmisel nädalal.

Mis on ilu ja kus on ilu? Kas ilu on või miks ta on? Kas mootorratas on ilus? Kas mootorrattur on ilus? Kas nad kahekesi koos on ilusad? Kas mootorratas ja mootorrattur või nad kahekesi koos üldse peavad ilusad olema?
Nii arutles sellele näitusele visuaalse esteetika loonud Vallo Kalamees mootorratturitele fotode esialgseid väljatrükke esitledes.
Mootorratturid plaksutasid ja ütlesid, et pildid on ilusad.
DuVallon Art Rally Pallas Summer School oli üks pöörane projekt. Miks peaks üks kunstikõrgkool korraldama rahvusvahelise suvekooli … mootorratturitele?
Keeruline vastus on: „Pallase arengukava järgi on 2021. aasta pühendatud põhiväärtusele „julgus“, mis annab muuhulgas lisamotivat-siooni, et väljuda harjumuspärastest koolituste ja ürituste raamidest ning laiendada arusaama interdistsiplinaarusest.“
Lihtne vastus on … miks ka mitte!
Noored fotokunstnikud Robi Zuts ja Olari Pilnik toovad teie ette 23 lugu inimestest ja nende mootorratastest.

Foto: Olari Pilnik, Robi Zuts

Janne#209 ja Johanna#375 ütlevad oma loo kohta: „Rakastamme moottorripyöräilyä, emme unohda tätä matkaa. Toivomme, että tämä tunne välittyy kuvastamme. Meilta toille Tarto säilyy sydämmissämme ainiaan.“
Teisi Soome, Leedu ja Eesti lugusid saate ise avastada. Või on need nüüd muutunud hoopiski Tartu lugudeks, mida Pallase fotostuudios suitsu- ja tuulemasinat kogenud mootorratturid mööda Euroopa teid laiali kannavad?
Svetlana & Jaša: „Išlikti tokiems svetingiems! Ačiū!“
Sest … mis on ilu ja kus on ilu? Ja mis on tähtsam, kas ilu või lugu? Või on hoopis nii, et kui inimesel on lugu, siis on ta ilus? Ja tema mootorratas ka.

 

Pallase inimeste kaks nädalat:

Üliõpilasesindus

Gertu Soosaar: Arvestades hetkeolukorda, siis keegi ei julge midagi kindlalt lubada. Kuid meie üliõpilasesindusega teeme nii palju kui jaksame, et teha sellest ülivinge aasta. Vahet pole, mis meid ees ootab.

Suvi möödus kuidagi eriti kiirelt ja palavalt, ning nüüd oleme jälle septembris. Vihmavabadest päevadest on veel võimalik maksimum võtta, esimesed koosolekud on ametlikult peetud ja meie üliõpilasesindusega oleme suure hurraaga tööle hakanud.
Esimesel septembril sai värskeid pallaslasi aktusel tervitatud ja nüüd jõuab meiepoolne aasta alguse tervitus ka teisteni.
Head kooliaasta algust ja tulgu semestri lõpp ning eksamid ekstreemselt aeglaselt!
Meie oleme oma esimese suure ametliku koosoleku ära pidanud, seda siis juba uue ja särava koosseisuga. Koosolekul sai läbi arutatud kõik hea, halb ja vahepealne ning eriti oli aruteluks see, mida võiks see aasta meile kõigile tuua.

Laual on palju huvitavaid ideid ja plaane, tulevaste nädalate jooksul oskame nendest veel rohkem rääkida. Oodata on nii mõndagi. Arutelu käib kooli sümboolika laiendamise üle ning soovime seda just sõrmuse kujul teha.
SmokE GallerY lükkame ka taas käima. Eesmärgiks on, et kõik osakonnad saavad seal ennast näidata. Ehk saab kellegi esimese isikunäituse sinna üles juba lähinädalate jooksul. Varsti jagame ka rohkem infot selle kohta, kuidas see täpselt toimuma hakkab. Ootame-vaatame, põnev see tuleb!
Sporti saab teha ka sel aastal! Võrkpall on tulekul, kannatust veel natuke, trennid tulevad õige pea!
Tulevaste plaanide lõpetuseks, siis kohe-kohe ootame teid kõiki ka Barlovasse viktoriinile!
Kuid veel huvitavam on ju see, mis meil on peagi ukse taga ja juba toimumas. Esimesest septembrist algas meie poolt algatatud kampaania „Tuksu Teise Südames“ ja see kestab terve selle õppeaasta. Võtke sõbrad kaasa ja minge kõik verd annetama! Rohkem infot leiate „Tuksu Teise Südames“ Instagrami või Facebooki lehelt: #TuksuTeiseSüdames

20. septembril saate meiega ühineda Idus päeva raames. Ronimisministeeriumis ootame teid kõiki terve päeva jooksul ja päeva lõpetame loomulikult Lucky Loores Tudengikarikaga, kus Pallas ja Lennuakadeemia võtavad juba teist aastat järjest omavahel mõõtu!
Go Pallas, Go!

P.S. Märkige kalendritesse suurelt ja punaselt 13. oktoober, kuna väiksed pallaslased on vaja ametlikult ära ristida, seda siis seekord eriti maaväliselt.

Õppeprorektor

Piret Viirpalu: Avaaktusel lubasin, et hakkame üheskoos tiibu kasvatama. Neid tiibu, millega tänased esmakursuslased nelja aasta pärast „ära lendavad“, et saaks soovida tuult tiibadesse. Asume siis teele.

Alanud on 2021/2022 akadeemiline aasta, mis on nii esmakursuslastele kui mulle esimene aasta Pallases. Seega – tunnen ennast ka nagu esmakursuslane ja meelde tulevad kooliajast pärit luuleread – kõik-kõik on uus septembrikuus…. Ainult aabitsa asemel on Tahvel ja ranitsa asemel sülearvuti. Selline tore ärevus – palju uusi inimesi ja ruume, avastamine, et kes nad on ja kus nad on ja kuidas ning kelle läbi siin Pallases kõik head ideed teoks saavad.
Mõni sõna ka enda tutvustuseks.
Olen sündinud ja koolis käinud Kuressaares. Seal alustasin ka oma kunstiharidust – Kuressaare Kunstikoolis. Pärast keskkooli tulin Tartusse, kus õppisin tookordses Tartu Kunstikoolis kunstilist kujundamist. See oli parim aeg ja täna on au ja rõõm Pallases koos töötada paljude tookordsete õpetajatega – Aet Ollisaar, Tõnis Paberit, Rein Maantoa, Vallo Kalamees…
Minu õpingud jätkusid Tartu Ülikoolis maali, kunstiõpetuse õpetaja ja haridusteaduste alal. Ametis olen olnud Tartu Lastekunstikooli õppejuhi ja direktorina ning Tartu Ülikooli kunstiõpetuse metoodika õppejõu ja programmijuhina. Väärtustan väga koostööd erinevate kunstiõppeasutuste vahel, akadeemilist vabadust ja elukestvat õppimist.


Foto: Sille Rand

Pallases on suur rõõm, et oleme hoolimata heitlikest oludest aastat saanud alustada päris aktusega ja lähiõppes. Oleme kokku saanud, üksteist ära näinud, teame, kellega koos ühist Pallase-asja ajada.
Aktusel esmakursuslasi vaadates tekkis äratundmine, et küll on ikka hea, et meie õppijad on nii erinevad, nii särasilmsed, teotahtelised. Soovin, et seda sära ja tahet ikka kauaks jätkuks. Ka õppejõududel ja kõigil teistel Pallase töötajatel. Sest on ju üks kool justkui organism – iga osa toimimisest sõltub terviku toimimine.
Oleme siis üksteise suhtes hoolivad ja anname kõik oma väikese panuse selleks, et Pallas oleks avatud, ideede tekkimiseks ja elluviimiseks parim paik Eestis ja ehk kogu maailmas.

Arendusprorektor

Ivi Lillepuu: 1. september on juba nii kaugel, et peaaegu unustatud… Igapäevaelu pressib hooga peale ja paraku sisaldab see igapäevaelu suurel hulgal aruandeid ja muud paberitööd.

Äraütlemata ebameeldiv on reede pealelõunal saada kiri, et: “Tööinspektsioon on Teie ettevõtte suhtes algatanud järelevalvemenetluse, mille raames kontrollitakse töötervishoidu, tööohutust ja töösuhteid reguleerivates õigusaktides sätestatud nõuete täitmist.”
Selliste teadetega võiks ju esmaspäevani oodata.
Aga jah, kooliaasta on ju alles alanud. Nii tore oli kaks nädalat tagasi avaaktusel esmakursuslaste õhevil nägusid vaadata. Riietuse, soengu ja meigiga andsid paljud märku, et neis on isikupära, julgust ja maitsekust ja nad on valmis sulanduma Pallase kirevasse seltskonda. Mis tähendab, et nad paistavad silma ka väljaspool kooli.


Foto: Sille Rand

Õhtul kohtasin mõnda aktuselt meelde jäänud nägu poes potte ja panne ostmas. Loomulikult vaatab tudeng odavaima võimaliku variandi poole ja oleks nii tahtnud emalikult sekkuda, et ärge valige neid õhukese põhjaga panne, need hakkavad teil varsti pliidi peal laperdama! Ja kui tahate, et pann kestab kaua, ärge kunagi jätke pärast toidu põhjakõrvetamist seda veega likku, see rikub katte nii kiiresti! Ohjeldasin siiski ennast ja jätsin nad oma valikuid tegema. Eks laperdavad pannid on osa elukoolist, nii nagu osa õpingutest on mõned ebaõnnestumised, enne kui sünnib meistriteos. Nelja aasta pärast saame me nii mõndagi meisterlikku lõputööd näha, olen ma kindel!

Välissuhete juht

Riina Gendrikson: Rõõm on näha, et inimesed liiguvad järjest sagedamini välismaale õppima, praktikale ja koolitusele. Erasmuse programmi raames on suvepraktika lõpetanud või peagi lõpetamas 12 üliõpilast ja 3 vilistlast.


Vasakult: Ruby, Jean Paul, Kurt, Melissa, Sonia. Foto: Riina Gendrikson

Sügissemestril õpib partnerkõrgkoolides Austrias, Tšehhis, Portugalis ja Soomes 6 Pallase üliõpilast.
Pallase fotograafia- ja tekstiiliosakond võõrustavad praegu järgmisi üliõpilasi:
Jean Paul Attard, Malta College of Arts, Science and Technology – foto;
Kurt Smith, Malta College of Arts, Science and Technology – foto;
Ruby Zammit, Malta College of Arts, Science and Technology – foto;
Melissa Mazy, Université de Picardie Jules Verne – foto;
Sonia Duran Andres, Universidad Rey Juan Carlos – tekstiil.
Tulekust loobus erinevatel põhjustel 6 välisüliõpilast.
Septembri ja oktoobri jooksul on Erasmuse raames plaanis 10 töötajate lähetust.
Erasmuse programmi uus 7-aastane periood algas 1. septembril. Uues projektis on ette nähtud suuremad toetused üliõpilastele. Euroopa Komisjoni igakuine baastoetus tõusis vastavalt sihtriigile 70 või 80 eurot (toetus on nüüd ühes kuus 540 või 600 eurot), lisatoetus vähemate võimalustega üliõpilastele tõusis 50 euro võrra kuus (250 eurole) ning alates 2021 projektist on võimalik seda lisatoetust saada ka praktikantidel! Praktikantidele lisandub automaatselt 150 EUR kuus praktikantidele mõeldud lisatoetust. Täiesti uue toetusena on pakkuda lisa nö rohelise reisimise eest.
Uues projektis on paraku vähenenud töötajatele mõeldud toetus. Võimalik on saada väike lisa nö rohelise reisimise eest.
Erasmuse digitaliseerimise raames läheme samm-sammult üle Erasmus Dashboard platvormile õppeplaanide koostamisel (peagi ka praktikaplaanide ja töötajate õpetamis- ja koolitusplaanide ning koolidevaheliste lepingute koostamisel).

Avalike suhete juht

Maiken Austin: Uus kooliaasta on alanud ja rohkesti on olnud tegemisi, millest kindlasti rääkida saab ja tasub.

25.-27. augustini toimus Eesti Rahva Muuseumis Baltikumi suurim ärifestival sTARTUp Day, mis esmakordselt võttis endaga kampa ka kujundusmeeskonna, kelleks olid Madis Liplapi suurepärase juhendamise all 6 Pallase tudengit – Andre Maisväli ja Grete Lehemaa (mööbliosakonnast), Danil Taro ja Anett Tõnismäe (meediaosakonnast), Kristiina Saaron (tekstiiliosakonnast) ja Erika Aasa (maaliosakonnast).
Kujundati mitu lava, online stuudio ja puhkeala ning tehti animatsioonid ja suur installatsioon ERMi sillapealse ala juurde. Eeltöö kujundustega algas juba 2021. aasta kevadel ja paigaldus kestis kolm tihedat tööpäeva. Peale festivali oli veel kõik tarvis ka laiali võtta. Koostöö oli väga edukas ja sTARTUP Day korraldusmeeskond jäi ülimalt rahule nii tudengite individuaalse töö, kui ka Pallase poolse panusega ärifestivali atraktiivsemaks muutmisesse. Koostöö jätkub 2022. aasta sTARTUp Day kujunduse loomisel.
15. oktoobril algab 3. kursusel kohustuslikuks valikaineks olev interdistsiplinaarse kunsti loeng, mille raames kujundataksegi järgmise aasta festival. Kui on veel soovijaid selle kursusega liitumiseks, siis palun võtke ühendust õppeosakonnaga. Meie Madisega omalt poolt võime lubada väga huvitavaid väljakutseid ja põnevat ärifestivali.


Pildil on sTARTUp Day kujundusmeeskond Erika Aasa disainitud särkides. Puudu on Anett Tõnismäe ja Grete Lehtmaa. Foto: erakogu


Anett Tõnismäe tehtud animatsioon sTARTUp Day 5. Sünnipäevaks ja Danil Taro tehtud lühifilm sTARTUp Day logo graffitist.
Fotod: Maiken Austin

  • 1. septembrist toimub Pallase tudengite kaasalöömisel üleriigiline kõrgkoolide-vaheline võistlus vere loovutamises. Tuksu teise südames on kampaania, mis võiks kaasa kutsuda kõiki pallaslasi! https://www.facebook.com/Tuksu-Teise-S%C3%BCd
  • 8. septembril toimus vaktsineerimispäev Pallases ja Kunstikoolis, millel osalemise leigus lubas arvata, et pallaslased on valdavas enamuses vaktsineeritud ja loota, et ehk saab koolitöö sel aastal kenasti toimuda ilma vajaduseta kooli sulgeda.
  • Koostöös tekstiiliosakonna ja Madisega on ettevalmistamisel Disainiöö raames toimuv iga-aastane disainikoolide väljapanek ning juba 20. septembrist on võimalik seda Põhjala tehases näha. https://www.disainioo.ee/2021-programm/disainikoolide-valjapanek
  • 29. septembrist hakkab Pallases loenguid andma iirlannast trükikunstnik Oona Hyland, kes on TYPA kunstiresident. Tegu on väga kogenud lektori ja pikaaegse trükikunstnikuga, kes lubas teemaks võtta trüki eksperimentaaltehnikad. https://www.oonahyland.com/
  • 2. oktoobril valitakse “Eestimaa õpib ja tänab” galal selleaastased parimad haridustöötajad. Aasta õppejõu nominandiks on esitatud fotograafia osakonna allveefotograafia õppejõud Pillery Teesalu. https://pallasart.ee/pallase-fotograafia-osakonna-allveefotograafia-oppejoud-pillery-teesalu-on-valitud-aasta-oppejou-nominendiks/
  • Veel on ettevalmistamisel 19. oktoobril toimuv Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu visioonipäev, kus Pallasel on samuti mitu ettekannet teha. https://fb.me/e/4v0aBDviE
  • Viimast lihvi saab Pallase 2021. aasta lennuraamat. Õige pea loodame selle lõpetanutele laiali saata.

Raamatukogu

Edith Hermann: Kui miski siin ilmas on kindel, siis see, et ühel hetkel kõik lõpeb ja kogu aeg kõik muutub. Selleks, et miski lõppeks, peab ta ka algama ja uus akadeemiline õppeaasta on alanud. Aastate jooksul joonistub kooliaasta tsükliline muster aina tugevamalt välja ja septembris, detsembris, mais ja juunis läheb eriti tihedaks.

Mis siis, kui sinna lisanduvad veel juhtumisi erakorralised või mõned muud pakilised tegevused. Siis alustad sügisel nagu orav rattas ja millega see kevadel lõppeb, võib igaüks ise ette kujutada. Sel aastal ei ole isegi kolleegidega pikemalt rääkida jõudnud, sest hea kui jõuad oma tööd tehtud ja leiad tasakaalu oma olemises ja elamises.
Õppeaasta alguses toimuvad alati mõlema kooli esmakursuslaste infotunnid. Oleme neid läbi viinud erineval moel ja eri suurusega gruppides ning neist on välja kujunenud töötav formaat. Alustuseks räägin lühidalt Pallase kooli ajaloost, näitame olulisi väljaandeid ja Pallase katalooge. Mina tutvustan raamatukogu ja Janika vormistab uued tudengid ESTERs lugejateks.
Kõige olulisem on uute õppijatega mitteformaalse kontakti loomine, et nad julgeksid raamatukokku tulla ja küsida ning teaksid, mida võiks siit leida. Praeguseks on toimunud 3 infotundi ja viimane on 19. oktoobril. Teade on raamatukogu uksel ja selle kõrval, nii suurelt kui väikselt kirjas. Ja ka veebilehel. Väga hea on jälle noorte ja energiat täis tudengitega silmast silma kohtuda ja vestelda.
Augusti lõpus tuli e-kiri TÜ õigusteaduskonna professorilt William Simonsilt, kes soovis Pallase raamatukogule annetuse teha. Pidasin kirjavahetust ja 10. septembril tõime Andrese bussiga kuus kastitäit erinevaid kunstiraamatuid. Oleme tänulikud annetuse eest. Kastide sisuga veel tutvuda ei ole jõudnud, kuid tekkis mõte teha sügisel osadest selle aasta annetustest näitus.


Mööbli ja tekstiiliosakonna esmakursuslased. Foto Edith Hermann

Praegu on raamatukogus viimast nädalat üleval „25 kauneimat Eesti raamatut 2020“ https://pallasart.ee/raamatukogu/sundmused/ ja esimest nädalat „Uudiskirjandus 144“.
https://pallasart.ee/raamatukogu/perioodika-ja-uudiskirjandus/

Kirjandusfestival Prima Vista „Väike maailm“ lükkus edasi ja toimub 21. – 25. septembrini. Samamoodi lükkus ka kunstiprogramm, mida koordineerin, kuid meie alustasime festivali ametlikust ajast varem. Esimesed neli ühisnäitust on TÜ raamatukogus üleval: Kalli Kalde „Kuu varjukülg“ ja Eero Ijavoineni „Pajakaane kosmos“, Tuuli Puhveli ja Sulev Kuuse „Unenäoline Tiibet – 20 aastat hiljem“ ning Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna tudengite gobeläänide näitus “Kuidas see ikkagi oli?” ja maaliosakonna tudengite näitus „Vaatenurk“.
Gobeläänide näituse kuraatorid olid Maria Volk ja Aet Ollisaar ning maalinäitusel Pille Johanson ja Indrek Aavik. Väga hea on meie õppejõudude ja tudengite töid näidata festivali raames nii TÜ üliõpilastele kui töötajatele ja külalistele ning saada positiivset vastukaja. https://kirjandusfestival.tartu.ee/projektid/kunstiprogramm/


Näituse plakatite autorid on tekstiiliosakonnast Maria Volk ja maaliosakonnast Indrek Aavik.


Esimese foto autor on Uku Peterson, teise autor on Malev Toom.

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: Aasta on alanud peadpööritavalt! Mitmed suvised projektid saavad joone alla ja kevadised tööd näitustele, nii on kogu septembri algus täidetud näitusesiltide, tööde pakkimise, näituste ülespaneku ja pressiteadete kirjutamisega. Tore et on nii ägedate töödega tudengeid ja aitäh kõigile kes on projektide ja näituste korraldamisele kaasa on löönud!

September algas väga heade uudistega, on tõeliselt uhke tunne et tekstiiliosakonna tudengid on taas üleilmse tudengite disainikonkursi finaalis!
Liisi Tamm ja Anett Niine valiti New Yorgi tekstiilikuu raames korraldatava üleilmse tudengite disainikonkursi Dorothy Waxman Prize finaali projektiga RÜÜRUUM, mis valmis arhitektuuribüroo b210 tellimusel ja on eksponeeritud Eesti Arhitektuurimuuseumis näitusel “Majad, mida me vajame”.
Mitmesaja osaleja seast valitud 21 finalisti astuvad zürii ette juba sel reedel, 17. septembril, võitja kuulutatakse välja 24. septembril toimuval konverentsil. Hoiame oma tudengitele pöialt! Kaks aastat tagasi jõudsid Pallase tekstiilitudengid Mari-Triin Kirs, Liisi Tamm ja Anett Niine esimest korda sama konkursi finaali ning Mari-Triin Kirsi lõputööd kajastas ka NY tekstiilikuu väljaanne.


Rohkem infot siin! https://pallasart.ee/pallase-tekstiiliosakonna-uliopilased-valiti-new-yorgis-rahvusvahelise-disainipreemia-finaali/

Nüüd esmalt aga tagasivaade suvele, mis algas nagu ikka lõputööde kaitsmiste, vastuvõtueksamite ja seekord ka gobelääninäituse lõpetamisega. Seetõttu sõitsin kaheks viimaseks tööpäevaks Pärnu Uue Kunsti Muuseumi kokku pakkima Pallase tekstiiliosakonna suurt gobelääninäitust Tähendused ning sealt edasi otsejoones Hiiumaale.
1. juulil õnnestus Hiiumaalt ilma igasuguste tehniliste viperusteta juhtida sisseastumisvestlusi ning valida seekordne esimene kursus, samal õhtul avati Reigi pastoraadis tekstiilikunstnike suvenäitus. Kaugtöö võlud ja võimalused!


Näituse Genius Loci II. Legend avamine Reigi Pastoraadis.

Pallase tekstiiliosakonna õppejõududest valis kuraator näitusel osalema Aet Ollisaare ja Kadi Pajupuu, samuti olid näitusega seotud mitmed osakonna pikaajalised külalisõppejõud. Näitust kajastas ka ERR https://kultuur.err.ee/1608264852/hiiumaal-naeb-hiiurootslastest-inspireeritud-kaasaegset-eesti-kangakunsti
Selle suve kõige olulisem erialane sündmus oli minu jaoks koos Madis Liplapiga korraldatud näitus AEGA ON AEGA EI OLE galeriis Pallas, millest alates muutus ka üldisemalt galerii Pallas kasutamise printsiip – edaspidi on galerii lahti ka suvekuudel. Tänu noorele asendusgaleristile Arabella Roosile saime head tagasisidet ka näituse külastatavuse kohta ja vaatamata südasuvistele erakordselt kuumadele päevadele ei möödunud neist ükski ilma külastajateta. Autorite ühisnäitus toimus Tartus esmakordselt, kuigi stuudio 100 Aparaaditehases tegutseb juba neli aastat. Tuleb tunnistada – südasuvine näitusetegemine keset kuumust polnud lihtne, aga tulemus sai põnev!


Näitus AEGA ON AEGA EI OLE võttis kokku minu 30 aastase tegutsemise Tartus, mitmed uued tööd jõudsid vaatajate ette esimest korda.

Näitus sündis just sellisel moel tänu pikaajalisele loomingulisele koostööle Madis Liplapiga. https://pallasart.ee/naitus-aega-on-aega-ei-ole-ootab-kulastajaid-kuni-juuli-lopuni/
Näitusest ajendatuna ilmus värskes ajakiri Diivanis ka pikem artikkel Tartus Aparaaditehases tegutsevast loomingulisest keskkonnast Stuudio 100, kus on lisaks töö tegemisele võõrustatud nii osakonna tudengeid, suvekooli külastanud mootorrattureid kui ka arvukalt rahvusvahelisi külalisõppejõude.


Artikkel “Stuudio 100 sütitav sünergia” ajakirja Diivan sügisnumbris.

Erialane meelelahutus ja enesetäiendus – Eesti Tekstiilikunstnike Liidu suvine töötuba Kääriku talus Anu Raua juures – toimus sel suvel juba kümnendat korda, seekordset töötuba ÜLEELUSUURUNE juhendasid Marilyn Piirsalu ja Kadi Pajupuu. Suurtele kangastele mururulliga trükkimine ja ümbritsevatelt objektidelt jäljendite võtmine innustas kõiki osalejaid! Samuti pidasime plaane neljanda kursuse tudengite praktika (taas)korraldamisest oktoobris ja loomulikult arutasime Anu Raua keskuse tuleviku üle. Tekstiiliosakonnale on selle keskuse säilimine ja saatus äärmiselt oluline, sest aastakümneid järjepidevalt toimunud koostöö koopiapraktika korraldamisel Heimtali muuseumis on meie õppekava värvikas osa.


Eesti Tekstiilikunstnike Liidu suvepäevad Heimtalis. Vasakpoolsel fotol Aet Ollisaar koos oma kangaga, mis on trükitud tekstiiliosakonna jäägikastist leitud teksaste abil. Parempoolsel fotol osalejad kangaste ja peategelase – trükipressi ülesannet täitva mururulliga. Fotod ETeKL.

Suvel oli Pallase tekstiiliosakond kohal Tartus Autovabaduse puiesteel: projekti meeskond prof Kadi Pajupuu juhendamisel valmistas auto turvapatju kasutades MultiWeave tehnikas istumispatju:
https://pallasart.ee/avariilised-turvapadjad-saavad-pallase-uliopilaste-abil-uue-elu-istumispatjadena/

Augusti viimastel päevadel sai joone alla pea aasta väldanud suurprojekt tekstiiliosakonnas – Kõrveküla kooli saali tekstiilide kujunduslahendus. Mitmefunktsionaalne saal sai esimest korda Pallase tekstiiliosakonna tudengite käe läbi uue ilme täpselt 15 aastat tagasi, mil tegime koos toonaste tudengite Marju Paali ja Anne Kabeliga saalile uue kujunduse. Nüüdne lähteülesanne oli kordades ambitsioonikam – muuta värskelt uue näo saanud koolihoones asuv multifunktsionaalne saal pidulikuks aulaks. Kolmanda kursuse tudengitele suunatud kujunduskonkursi võitis Liisi Tamm kavandiga “Nooruse unenägu”. Projektimeeskonda kuulusid kavandi autor Liisi Tamm ning õppejõud Aet Ollisaar ja Keret Altpere, kardinate trükkimisel osales osakonna meister Marju Roos.
28. augustil toimus valminud lahenduse pidulik üleandmine. Hea koostöö Tartu Valla ja Kõrveküla kooliga on andnud tekstiiliosakonna tudengitele läbi aastate võimaluse taotleda Tartu valla stipendiumi Pallase parimale tekstiilitudengile, eelmisel aastal pälvis stipendiumi Liisi Tamm ja uus kandideerimisvõimalus tekstiiliosakonna 3. Ja 4. kursuse tudengitele avaneb peatselt.


Pidulik üleandmine (foto Tartu valla koduleht) ning valminud kujunduslahendus Kõrveküla kooli aulale. Fotod: Marje Eelma. Rohkem infot siin: https://pallasart.ee/nooruse-unenagu-pallase-tekstiiliosakond-andis-korvekula-kooli-saalile-uue-nao/

Tekstiiliosakonna tudengite näitused septembris:
Tallinna Kaarmanni käsitööpoe aknal on avatud väljapanek Pallase tekstiiliosakonna ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu tootekonkursi võitjate töödest.
Maavillane?! Miks ka mitte! Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakond ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit korraldasid juba teist korda põneva tootekonkursi, mille raames pakkusid kolmanda kursuse üliõpilased välja uudseid ideid Eesti villa kasutamiseks disainilahenduste loomisel. Projekti tulemusena valminud uudsete kudumitega saab tutvuda Tallinnas Kaarmanni kaupluse aknal septembri lõpuni. Uus tootekonkurss tekstiilitudengitele on peagi algamas!


Vasakpoolsel fotol: autorid Arabella Lippur, Lisette Laanoja ja Andrea-Martha Teesaar. Parempoolsel fotol Andrea Martha Teesaare kollaaž eksponeeritud toodetest, foto Getter Raiend.
https://pallasart.ee/pallase-tekstiiliosakond-innustab-noori-disainereid-kasutama-eesti-villa-jatkusuutlikult-ja-kaasaegselt/
Tartu Ülikooli raamatukogus on avatud näitus “Kuidas see ikkagi oli?”, mis toob vaatajani valiku piltvaipu Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudengitelt.
Pallase tekstiilitudengite näitus “Kuidas see ikkagi oli?” kuulub kirjandusfestivali Prima Vista kunstiprogrammi, mille teemaks on “väike maailm”. Näitusel osalevad Maria Pilm, Andrea-Martha Teesaar, Lisette Laanoja, Arabella Lippur, Maria Volk, Maarja Kaasik ja Kairi Palm, tudengite piltvaibakursust juhendas prof Aet Ollisaar. Näituse kuraatorid prof Aet Ollisaar ja Maria Volk.


Näituse plakati autor Maria Volk, parempoolsel fotol detail Andrea-Martha Teesaare teosest “Võimatu pudel”. Rohkem infot siin: https://pallasart.ee/kuidas-see-ikkagi-oli-valik-pallase-tekstiiliosakonna-tudengite-piltvaipu-tu-raamatukogus/


Plakati autor Kadi Pajupuu.

Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis  Tallinnas on 14.09-4.10 avatud näitus „Vähe kisa, palju villa. Pallase tekstiilitudengid viivad traditsioonid tulevikku“, mis tutvustab Pallase tekstiiliosakonna ja ERKLi koostöö-projekte läbi aastate.
Näitusel eksponeeritud tööde autorid on Gerli  Aimla,  Marge Allik,  Maarja Kaasik,  Annika  Kiidron, Kerli  Kurikka,  Kadri Kuusk,  Lisette Laanoja,  Maarja  Linsi,   Anett Niine, Siiri  Nool,  Leeda  Ots,  Kairi Palm,  Triinu  Pungits,  Liisi Tamm,  Merike Uiga, Irina  Vizner, Tatjana  Vizner,  Maria  Volk. Näituse kuraatorid on Aet Ollisaar ja Liina Kool. Näituse kujundaja ja plakati autor on Kadi Pajupuu ja tehniline tugi Marju Roos.

Õppetöö on alanud täie hooga, vaatamata lühikesele ajale on mitmed õppeained juba läbi või poole peal!
Septembri esimesel nädalal toimus juba traditsiooniliseks saanud kolmanda kursuse abstraktse maali kursus Tammiku kunstikeskuses kunstnik Alide Zvorovski juhendamisel.


Fotod hindamiselt TAKKK kunstikeskuses Aet Ollisaar ja Marju Roos.

Eelmisel nädalal toimus Liina Kooli juhendatava materjalitöötluspraktika raames töötuba teise kursuse tudengitele, milles osakonna vilistlane ja külalisõppejõud Mari-Triin Kirs katsetas koos tudengitega kanepikiu töötlemist.


Fotod materjalitöötluspraktika töötoast Liina Kool

Hoiame hinge kinni, et kontaktõpe toimuks ja kõik põnevad plaanitud tegemised teoks saaksid! Osakonda on sügissemestril tulemas külalisõppejõududena Eesti tuntud tegijad Signe Kivi, Anu Samarüütel-Long ja Lylian Meister ning Leedu tekstiilikunstnik Monika Zaltauskaite-Grasiene, kes juhendavad lühemaajalisi loomingulisi projekte ja näitusekursusi.
Järgmine nädal toob kaasa traditsioonilise Disainiöö Tallinnas: esmaspäeval läheme üles panema ja avama Disainiöö koolide ekspositsiooni Pallase väljapanekut, kolmapäeval toimub tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna koostöös õppereis Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseumi ja Disainiöö üritustele ning neljapäeval kohtume Disainiöö konverentsil tänavuste messiprojekti tudengitega.
Tuleb põnev nädal!

Mööbliosakond

Aivar Habakukk: TUDENGEID ei ole kunagi üleliia palju. Eriti sügissemestri alguses, kui paljud on veel koolist väljas praktikal. Seega saavad suurema tähelepanu esmakursuslased.

Jaak Roosil on siin hea traditsioon – temale omase põhjalikkusega alustab ta sissejuhatust erialasse linnaekskursioonist. Tegin selle kaasa, seekord pigem tudengi rollis ja ei kahetse. See oli pikk rännak läbi aja ja Tartu. Karlova mõisa tiikidest ja vesiveskist, sellest, miks üldse on Tartus Pallase hotell, nõukaaegsetest õppehoonetest, kes seal õppisid ja millise akna taga. Kuni tänasteni hooneteni välja n.ö. vundamendist katuseni, kõik ehitusjärgud kaasaarvatud. Järgmine, osakondade tutvustus on tulemas. Olge ootel ja varuge kannatust!

MÖÖBLIOSAKOND alustab tänavu uuenenud meeskonnaga:
Uus juhataja abi Kristina Allik, osakonna vilistlane ja EKA Tootedisaini magistrant. Tudengid tunnevad Kristinat õppejõuna juba varasemast. Seni maskuliinsesse seltskonda lisab ta kahtlemata empaatiakiire, kuid ootame temalt heas mõttes teravat kriitilist pilku hetkeolukorra analüüsimisel ja oskusi ning tahet arendamaks meie püha üritust.
2019 aastal, osaledes Pallase lõputööde kaitsmiskomisjoni töös panin tähele, et kõik meie osakonna lõpetajad pidasid muuhulgas vajalikuks tänada abi eest ühte meest. Muidugi Siim Hendrikson! Tänaseks IV kursuse tudengina alustab ta õpetamisega, mida ta oma tagasihoidlikul moel on siin alati teinud. Siimu hallata on masinaõpetus ja seadmed ning SolidWorks koolitus.
Juhataja abina jätkab Kristjan Bachman, lektorina Jaak Roosi, meistrina Annes Hermann ja õpetajana Teet Papson. Seega on ühe erandiga (siinkirjutaja) kõik ühel või teisel moel osakonna ja kooli vilistlased.
Võib luurele minna küll!
Töölt lahkus Riho Tiivel, soovime talle väärikaid väljakutseid edaspidiseks ja peame ikka sidet!

DISAINIÖÖST. Tänavu toimub see 20 – 29. septembril. Peateema on erakorraline ja elupäästev SOS Disain. Seekord on fookuses kriisiteema ja disaini roll ühiskonnas toimuvate muutuste lahendamisel.
Meie alustame 22. septembril esmakursuslaste erialasse sissejuhatamise raames (jälle see hea ja universaalne aine nimetus 😊) ning tekstiiliosakonna lahkel toel tutvumisest Eesti disaini püsiväljapanekuga Tarbekunsti- ja disainimuuseumis. Näitust tutvustab meile Kai Lobjakas.
Seejärel suundume festivali keskusesse Põhjala tehases, kus üritust on lubanud tutvustada EDL-i juht ja Disainiöö peakorraldaja Ilona Gurjanova. Ülejäänud aeg on puhas vaatluspraktika ja osalusrõõm.
Tahan rõhutada, et kuigi meie 1. kursuse tudengitele on see väljasõit kohustusliku õppetöö osa, mis päädib ka vastava seminariga, siis ka kõik meie teiste kursuste tudengid on kutsutud osalema Disainiöö üritustel, näitustel ja konverentsidel. Ka meie seminar saab olema kaasaelajatele avatud. Osakond toetab ka sõidu- ja osaluskulude katmisel.
Soovitan sarnast lähenemist ka kõigile teistele osakondadele, seda enam, et ka Pallas on esindatud disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanekul.
https://disainioo.ee/2021-programm/disainikoolide-valjapanek


Moodulmööbli komplekt / Ago Albert

Meediadisaini osakond

Jaanus Eensalu: Esimene septembri nädal möödus sissejuhatavalt ehk siis ettevalmistused õppetöö alguseks ja adapteerumiseks, sest nii pikk vahe kontaktõppes on ikkagi harjumatu. Toimusid esmakohtumised I kursusega ja rõõmu täis taaskohtumised teiste kursustega. Pidulik.

Paljud tudengid kurtsid, et ei saa aru kuna ja kuidas kooli tulla, palju on unustusse vajunud. Nii mõnedki istuvad hommikul vara enne loenguid juba rõõmsa näoga osakonnas. Siit järeldub kas meeletu iha kontakti ja osakonna vastu, või ajataju mõningane ähmastumine. Avati ülekoolilise vabaaine „graafikatehnikad“ gruppi registreerumine ja nagu eelnevatel aastatel, täitus grupp ühe päevaga. On näha, et tudengite soov enda emotsioone graafikatehnikatesse viia on endiselt suur.
Nii nagu alati, on esimene kursus rõõmus ja täis tahet möllama hakata.
Hoiame pöialt, et sama rõõm ja tahe oleks olemas õpingute lõpuni.
Alles nüüd, septembri keskel, on tunda mõningast paikaloksumist.
TÜ kunstide keskuse sulgemise mõju on selgelt näha TÜ tudengite suurenenud huvist võtta sügissemestril meediadisaini osakonnast vabaaineid.
Kas teised Pallase osakonnad on samuti huvi kasvu täheldanud?
Tung on eelkõige II ja III kursuse õppeainetele, aga ka üldine – et kas üldse on võimalik võtta Pallase meediadisaini osakonnast vabaaineid. Küsitud on juba ka kevadsemestri kohta, kas saab broneerida. Tahtjaid ja uudistajaid on olnud rohkem kui on jõutud reaalselt külalisüliõpilase avaldusteni. Põhjusid on mitmeid – tunniplaane ei saa klappima või on kursuste osalejate arv täis, kuid ka vajalike eelteadmiste puudumine mõne aine puhul.

17. augustist 17. septembrini 2021 on Tartu Lastekunstikooli Jakobi galeriis avatud Jaanus Eensalu näitus ”Nurga taga ja hoovi peal”.


Teisipäeval, 14. septembril kell 16.30 vestlus kunstnikuga isiklikult. https://www.facebook.com/events/4171716232896390/

Maaliosakond

Margus Meinart: Ilus suvi on selleks korraks läbi. Ilmselt on kooliaasta alguses alati rõõm taaskohtuda ja esmakohtuda. Esmakohtuda esmakursuslastega, kes toovad endaga kaasa suure hulga energiat ja värsket pealehakkamist. Seekordne seltskond maaliosakonna üliõpilasi on jätnud just sedasorti mulje ja tahaks omaltpoolt väga loota, et nad ei peaks pettuma ja nende ootused-lootused saavad täidetud.

Nagu ikka on koostöö kahepoolne ja haridus ning õppimine ja õpetamine pole mitte kivisse raiutud mõisted. Parimate lahenduste otsimine eeldab leidlikkust ja paindlikkust. Viirusest tingitud distantsõppes tehtu annab lootust, et saame hakkama igas olukorras. Seega palju jõudu, häid mõtteid, tuju ja pealehakkamist meile kõigile! Kooliaasta on alanud viirusest tingitud edasilükatud kursuste läbi- ja lõpuleviimistega. Õnneks saame koolis olla ja tööd teha.

Suvest ja näitustest.

Andra Orn ja NOAR juhatasid meid projektini Tallinna Lauluväljakul, mis tähendas seda, et maaliosakonna II ja III kursuse tudengid veetsid nädala kavandeid tehes ja siis veel ühe nädala Tallinna lauluväljakul kavandatut ellu viies. Teemaks Tallinna Lauluväljaku piletikassade seinamaalingute tegemine Eesti 30 ja „Vabaduse värvid“ projekti raames. Teostatud koostöös Eesti AkzoNobeliga, kes teatas uhkusega, et esmakordselt olid nende koostööst sündinud tegemised kajastatud esiuudisena AkzoNobeli ülemaailmses uudiskirjas. Uudist saab lugeda siit:
https://akzonobelmediarelations.newsweaver.com/Newsletter/l0ap2cfme03ylls5vvzezk?email=true&lang=en&a=11&p=7998731
Eraldi tänu siinkohal Madis Liplapile ja muidugi kõikidele tudengitele!


Töö on valmis


Öötöö laululaval. Osa lõpetatud tööst.

Juba 11. augustil kirjutas Heli Tuksam mulle kirja nimega „Mõtted lähevad tööle“ ja tõi seal välja terve rea suvel aktiivselt tegutsenud tudengeid, kellega Heli kogu aeg ka kontaktis oli.
Tudengid olid ametis Kuremaal, Kolgal, Talsi kiriku ikonostaasi restaureerimise talgutel, Paide muuseumi juures ja Tartus Laial tänaval. Heli ise osales EKA rahvusvahelises töötoas Koeru kirikus.
Restaureerimistudengite kõigist ettevõtmistest toon eraldi ära Elmar Kitse suvila seinamaalingute fikseerimise/kinnitamise. Projekt, mis minu jaoks kuulub Peri maalingutega mentaalselt ühte sarja, kuigi on oma olemuselt siiski natuke erinev. Igal juhul on tegemist kunstiväärtustega, mis kipuvad lagunema ja ilma sekkumise ja rahastamiseta võivad ka hävineda. Loodetavasti saab Kitse järeltulijate, riigi, muinsuskaitse ja Pallase koostöös head kunsti ja huvitavaid kohti päästa ja säilitada. Abiks ja juhendajaks koos Heliga oli Varje Õunapuu.


E. Kitse suvila Valgemetsas.


Seinamaalingud E. Kitse suvilas. Maalingute kinnitamine.

Prima Vistaga seotult on praegu Tartu Ülikooli Raamatukogus vaadata Tuuli Puhveli ja Sulev Kuuse ühisnäitus „Unenäoline Tiibet – 20 aastat hiljem“. Läbi foto ja maali jutustatakse elust Tiibeti kõrgplatool.


Fotod näituselt „Unenäoline Tiibet – 20 aastat hiljem“

Ja sama ürituse raamides on näha ka maaliosakonna tudengite näitust Väike maailm/Vaatenurk.
Saatesõna: Kulunud sõnakõlks, mis põhineb petlikul ruumilisel muljel.
Väiksusest hoolimata sisaldab see siiski rohkem kui ühe elu jooksul võiks hoomata/kogeda. Isegi ainult enda ümber ringe tehes võib kõik teisiti paista, kui ainult vaatenurka vahetada.


Vaated näituselt.

Tampere majas saab kuni 19.09 vaadata Maria Hommiku näitust „DUUR-RUUM“Väljas on 12 maali, millest 10 on maalitud käesoleval aastal. Kunstnik maalib metafoore, püüab tabada imelist ja imelikku elust – rahu, ürgset pürgimist, õppimist, avarust, lendu, olemist.


Suhkrulind. Vana koer uusi trikke õppimas.

Kõige lõpuks soovitaksin ilusa valge ilmaga sisse astuda 19. sajandi Tartu linnakodaniku majamuuseumisse, kus näitus „Varmo Pirk. Putile vangilaagrist. Joonistused ja maalid erakogust aastaist 1944-1954“
https://muuseum.tartu.ee/event/naitusetund-varmo-pirk-putile-vangilaagrist-joonistused-ja-maalid-erakogust-aastaist-1944-1954/

Skulptuuriosakond

Anne Rudanovski: Skulptuuri esimene kursus on kohal ja nagu alati valmis suurteks tegudeks. Tegime traditsioonilise 1. septembri pildi – leia pildilt esimene kursus!

Skulptuuriosakonnaga on liitunud õppejõud Enriko Mäsak ja Robert Brok.
Enriko annab skulptuurilugu ja Robert skulptuuriprojekte ja modelleerimist. Tere tulemast!

3.-4. kursus ja õppejõud Rasmus Eist on Saksamaal (Berliin, Podstam) praktikal 13.-19. septembrini.
17.09 kell 18 avatakse Potsdamis galeriis Kunstwerk Pallase skulptuuritudengite näitus „About Fear“. Näituse kuraator ja üliõpilaste juhendaja on skulptor Uwe Schloen Saksamaalt, kes võttis hirmu-teema vaatluse alla vahetult enne koroona algust. Üliõpilaste mõtted ja ideed on vormunud pikalt, näitus pidi algselt toimuma aasta tagasi. https://pallasart.ee/pallase-skulptuuriosakonna-tudengite-naitus-hirm-potsdamis-saksamaal/


Osalevad:
Daniil Piskun, Eeva-Ruth Niitvägi, Helli Aas, Jonna Kubu, Joonas Kirsipuu, Liina Kinks, Urmas Aavik.

25. septembril avatakse 2021 Shanghai International Paper Art Biennale, kus Anne Rudanovski osaleb suuremõõtmelise installatsiooniga “Time Folds”. Fengxian Museum, Shanghai, 25.09-25.11.2021.
https://www.paperartbiennale.org.cn/

Tulgu üks loominguline teguderohke õppeaasta!

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: Sellest suvest ei saa mööda minna jättes kasutamata sõna KUUM! Palavus halvas mõtlemisvõime ja leevendust sellele sai vaid konditsioneeritud ruumides viibides või ennast veekogus jahutades…


Pärgamendi valmistamise kursus Lennart Mänd´i juhendamisel algas kooli hoovil pidulikult juba 20. augustil. Nahaosakonna restaureerimissuuna tudengitele ja mäluasu-tustes töötavatele rest.vilistlastele mõeldud töötoa käigus valmis köitmiseks ja ennista-miseks sobilik materjal, mis läheb käiku peagi algavates praktilistes tundides Tartu Ülikooli Raamatukogu säilitusosakonnas.


Muinastulede ööl 28. augustil Viru-Jaagupis esines Rene Haljasmäe valgusinstallatsiooniga “Dismas, Jeesus, Gestas” ELEKTRIKIRIKUS, (vt 58 min).


Augusti viimasel nädalal viisid Kelian Luisk ja Marika Jylhä läbi “Spordijalatsite valmistamise” täiendkoolituse. Suur tänu koolitusjuhile Salmele tegevust koordineerimast!


Osakonna õppejõud ja nüüd juba vilistlased olid suvel eksponeeritud Scripta manent VI “Mine metsa” jätkunäitustel ERMis, Lääne Maakonna Keskraamatukogus ja septembrikuus Pärnu Keskraamatukogus. https://www.pkr.ee/uudis/news/koeitekunstinaeitus-scripta-manent-vi-forestonia-estwald-mine-metsa/

Augustis oli Tallinna Tehnikaülikooli Raamatukogus ja septembris Lääne Maakonna Raamatukogus osakonnajuhataja Rene Haljasmäe kureeritud köitenäitus “Mets mühiseb köitekunstis”. Toimus muinasjutukonverents: https://www.lib.haapsalu.ee/events/muinasjutukonverents-toimub-juba-8-septembril/

Läbi suve oli Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus avatud osakonda tutvustav mastaapne näitus – “Minevikust tulevikku. 55 aastat nahakunsti õpet Tartus” kus oli esitletud 112 osakonna endist ning praegust tudengit ja õppejõudu. https://www.tlulib.ee/naitused/nahakunstinaitus-minevikust-tulevikku
7. septembril toimus PEL tasuta veebinar konservaatoritele, kus Lorraine Finch rääkis hallitusest ja kuidas seda piirata.
Nahaeriala ajaloos Eestis toimus esma- ja erakordne suursündmus – 9. septembril 2021 kaitses Eesti Kunstiakadeemia kunsti ja disaini eriala doktorant Jaana Päeva doktoritööd „Igapäevased kaaslased. Tähendusloome protsess käekotidisaini näitel“ (‘Everyday Companions. Meaning-Making Process Through Handbag Design’). Seitse aastat väldanud oktoritööga on võimalik tutvuda EKA repositooriumis. Mõte on värske kunstidoktor kutsuda Pallasesse oma ligi 500 leheküljelist uurimustööd tutvustama.

Erialajuht soovitab:
• ANNA UUS ELU (avamine 17.09)
• DISAINIÖÖ

Tallinna Linnamuuseum korraldas Muinsuskaitsepäevade puhul laupäeval, 11. septembril eriekskursiooni muinas-Lasnamäelt Iru linnamäele. Oli kaunis ilm ja äge retk!

Fotograafia osakond

Peeter Linnap: PallasFoto allveefotograafia triumf jätkub !

Kooli kodulehekülje uudisterubriigis seisab uhke teade: „Pallase fotograafia osakonna allveefotograafia õppejõud Pillery Teesalu on valitud aasta õppejõu nominendiks!“ Jah – alles olid aastad 2007-2014 – kui me tagasi käivitasime Pallases utoopilisena näiva allveefotograafia kursuse. Esimese eriala õppejõuna läks mul korda kutsuda meile USA erialaguru Alex Kirkbride, kellega tutvusin New Yorgis ja kes tõepoolest meile ka tuli ! Juba 2007 pidas Alex huvilistele loengu ja veel 7 aastat hiljem asuski praktilist õpet läbiviima nii meie õppejõududele kui ka tudengitele.


Alex Kirkbride

Hiljem selgus, et tudengite hulka oli sattunud allveefotograafiast juba pikka aega unistanud Pillery Teesalu. Oma roll oli selle õppesuuna käimahakkamises ka legendaarsel eesti allveearheoloogil maestro Vello Mässil, kes meile korduvalt loenguid pidama tuli ja oma rikkalikke kogemusi jagas.


Pillery, Agnes, Luisa ja Laura

Pillery Teesalu hakkas PallasFotos õpetama allveefotograafiat 2017/2018.aastal, mil allveefotos peeti „ilmekaks“ heledates riietes unenäolisi naismodelle, mis kordusid töödest töödesse. Pillery tõi endaga kaasa mitmeid pöördeid klišeedest vabanemise poole. Tema avaveekursustel Rummu järves tehti tihti mustvalgeid pilte värviliste asemel, modellid ja klišeed tõrjus välja „omavaheline pildistamine“, kus mängiti veekeskkonnas tihti läbi fantaasiapilte, keerukaid lavastusi jmt, mis ometi mõjusid loomulikult.

Teesalu on korduvalt iseloomustatud kui energilist ja inspireerivat, samas ranget ja sihikindlat õppejõudu. Tema tunnid on tudengite sõnul …“infotihedad“ ja emotsionaalselt esitatud. Kunagi ei hakka seal igav ega jää tunnet, et asju püütakse lihtsalt „ära teha“. Pillery oli juba tudengipõlves nõudlik enda vastu ning nüüd on seda ka oma õpilaste suhtes. Kui (praegu juba lõpetanud) 4 kursuse tudeng Eva Kram valiti Itaaliasse Matera linna esindama Eestit üle-Euroopalisel fotonäitusel, valis ta kõhklemata kaasa oma õppejõu Pillery Teesalu. Kahekesi lõid nad näituse ainsa allveeteose, itaalia renessansskunsti meenutava figuraalkompositsiooni, millel oli suur menu. Ülivõrdes iseloomustavad Pilleryt kõik fototudengid, kes tema kursuse läbi on teinud ja mitmed on avaldanud soovi ka edaspidi allveefotograafiaga tegeleda. Kuna valdkond on suhteliselt uus, on see ka hõredalt „asustatud“ ja ruumi ning võimalusi allveefoto valdkonnas on praegu veel üsna paljudele. Nõnda võib öelda, et Pillery Teesalu koolitatud omavad siin kindlasti edumaad ja eeliseid.

Pillery on loonud lühikese ajaga omalaadse õpetamissüsteemi, mis on olemuselt hübriidne, hõlmates tunde nii zoomis, piltide eksponeerimst digigaleriides – aga ka tegutsemist basseinides (allveefotograafia alused) kui ka avavetes (allveefotograafia projekt). Temalt on kunstipedagoogikas õppida tööd modellidega, sest hea inimeste tundjana laseb Teesalu pildistatavatel esmalt kohaneda uute olukordadega ja alles siis dirigeerib ja arranžeerib nende käitumist.

Pillery Teesalu allveefotograafia õpetamisest levivad eesti ühiskonnas klassikalised „kuuldused“. Paljud Pallasesse astunud värsked tudengid on lausa öelnud, et üheks põhjuseks, miks just PallasFotosse tuldi – oli allveefotograafia kursus, millest olevat siin-seal kuulda vaimustunud kommentaare. Pillery saab erinevalt enamikust professionaalsetest sukeldumisinstruktoritest aru, et allveefoto kursused peavad olema rajatud meeldivusele ja jõukohasusele. Olukord, kus ainult ca 5 aastat kestnud kursusest räägitakse ühiskonnas juba sedavõrd aktiivselt, et on märgata konkursinumbrite tõusu, räägib ise enda eest.
Aasta õppejõu laureaat kuulutatakse välja 2. oktoobril Ugala teatris aasta õpetaja galal «Eestimaa õpib ja tänab».


Foto 2. Laura, Luisa, Agnes, Pillery, Karolin

Lõppev suvi/ algav sügis näibki olevat „Pillery aeg“. Tal on praegu Okapi galeriis, Tallinna kesklinnas väljas näitus „Rahu“, mis hiilgab nii oma motiivivalikute, formaadi kui ka publikumenuga. Selle aasta „Naistelehes“ (13.jaanuar 2021) ilmus mahukas artikkel Pillery ja PallasFoto veealustest tegemistest – „Vee all pildistav Pillery Teesalu: vahel mõtlen, et veealune maailm on nagu teispoolsus“, kust saame teada, miks vee all on huvitav tegutseda ja mida seal kõike teha annab.

Kõige enam on Pillery pildistanud beebisid – üle 3000. Ta on öelnud, et „see ongi mu põhitöö ja olen õnnelik, et töö on ühtlasi ka mu hobi.“ Ent noore naiskunstniku teoste menüüsse kuulub ka moe ja portreefotosid. Enamik Teesalu pilte fotosid on valminud basseinides, sest Eesti veekogudes pole nähtavus just kõige parem. Siiski võib Teesalu ja meie „allveetudengeid“ pea igal suvel kohata Rummu karjääris ja vahel ka Saadjärvel, kus toimuvad allveefoto laagrid ja erialane väliõpe.

Vt ka https://naisteleht-digi.ohtuleht.ee/1022919/vee-all-pildistav-pillery-teesalu-vahel-motlen-et-veealune-maailm-on-nagu-teispoolsus

Pallasfoto subakvaatiline õppesuund on seega ennast mitte ainult õigustanud vaid teenib kaubamärgina ka fotoosakonna ja Pallase mainekujunduslikku eesmärki.


Pillery näituse avamine OKAPI galeriis

Pressikajastusi on viimaste aastate jooksul meie veealuse fototegevuse kohta kogunenud kenake hulk, siinkohal ja lõpetuseks väike valik nendest:

https://kultuur.err.ee/1608300093/galerii-pillery-teesalu-avas-veealuste-fotode-naituse-rahu
https://elu.ohtuleht.ee/870233/tv3-video-tana-on-eetris-ullata-eestit-viimane-osa-kus-naeb-600-autot-uhes-elutoas
https://leht.postimees.ee/3006337/y-dimensioon-viib-lummavasse-maailma
https://fineartphotoawards.com/winners-gallery/fapa-2017-2018/professional/open-theme/hm/5984
https://kultuur.err.ee/303121/tartu-korgema-kunstikooli-fotograafid-avasid-allveefotode-ja-aeropiltide-naituse-y-dimensioon
https://kultuur.err.ee/306268/tartus-naeb-reedest-tuntud-usa-allveefotograafi-toid
https://www.err.ee/334131/tartu-korgem-kunstikool-hakkab-koolitama-allveefotograafe
https://kultuur.err.ee/299003/tuntud-usa-fotograaf-andis-tartu-korgemas-kunstikoolis-allveefoto-kursust
https://kultuur.err.ee/306321/maailma-uhe-tuntuima-allveefotograafi-naitusel-naeb-ka-fotosid-rummu-karjaarist
https://kultuur.err.ee/910045/nooruse-galeriis-avatakse-veealuste-fotode-naitus

Püüame elu Pallases hoida nii normaalsena, kui see vähegi võimalik – eeldused selleks on ju esialgu olemas, saame koolis käia ja võime tiimsist ning zuumist eemale hoida.

Vallo Nuust

Kaanefotol peab kõnet Üliõpilasesinduse liige Gertu Soosaar. Foto: Sille Rand