Pallase fotograafia osakonna allveefotograafia õppejõud Pillery Teesalu on valitud aasta õppejõu nominendiks.

Pillery Teesalu hakkas PallasFotos õpetama allveefotograafiat 2017/2018.aastal, mil allveefotos peeti „ilmekaks“ heledates riietes unenäolisi naismodelle, mis kordusid töödest töödesse. Pillery tõi endaga kaasa mitmeid pöördeid klišeedest vabanemise poole. Tema avaveekursustel Rummu järves tehti tihti mustvalgeid pilte värviliste asemel, modellid ja klišeed tõrjus välja „omavaheline pildistamine“, kus mängiti veekeskkonnas tihti läbi fantaasiapilte, keerukaid lavastusi jmt, mis ometi mõjusid loomulikult.  

Paremalt – Laura, Luisa, Agnes, Pillery, Karolin

Pillery Teesalu on korduvalt iseloomustatud kui energilist ja inspireerivat, samas ranget ja sihikindlat õppejõudu. Tema tunnid on tudengite sõnul …“infotihedad“ ja emotsionaalselt esitatud. Kunagi ei hakka seal igav ega jää tunnet, et asju püütakse lihtsalt „ära teha“. Pillery oli juba tudengipõlves nõudlik enda vastu ning nüüd on seda ka oma õpilaste suhtes. Kui (praegu juba lõpetanud) 4 kursuse tudeng Eva Kram valiti Itaaliasse Matera linna esindama Eestit üle-Euroopalisel fotonäitusel, valis ta kõhklemata kaasa oma õppejõu Pillery Teesalu. Kahekesi lõid nad näituse ainsa allveeteose, itaalia renessansskunsti meenutava figuraalkompositsiooni, millel oli suur menu. Ülivõrdes iseloomustavad Pilleryt kõik fototudengid, kes tema kursuse läbi on teinud ja mitmed on avaldanud soovi ka edaspidi allveefotograafiaga tegeleda. Kuna valdkond on suhteliselt uus, on see ka hõredalt „asustatud“ ja ruumi ning võimalusi allveefoto valdkonnas on praegu veel üsna paljudele. Nõnda võib öelda, et Pillery Teesalu koolitatud omavad siin kindlasti edumaad ja eeliseid. 

Four Corners of The Earth And Trinity. Eva Kram ja Pillery Teesalu

Pillery on loonud lühikese ajaga omalaadse õpetamissüsteemi, mis on olemuselt hübriidne, hõlmates tunde nii zoom-is, piltide eksponeerimst digigaleriides – aga ka tegutsemist basseinides (allveefotograafia alused) kui ka avavetes (allveefotograafia projekt). Temalt on kunstipedagoogikas õppida tööd modellidega, sest hea inimeste tundjana laseb Teesalu pildistatavatel esmalt kohaneda uute olukordadega ja alles siis dirigeerib ja arranžeerib nende käitumist. 

Pillery Teesalu X Mattis Rump

 

HingeSumin seeriast Rahu

Pillery Teesalu allveefotograafia õpetamisest levivad eesti ühiskonnas klassikalised „kuuldused“. Paljud Pallasesse astunud värsked tudengid on lausa öelnud, et üheks põhjuseks, miks just PallasFotosse tuldi – oli allveefotograafia kursus, millest olevat siin-seal kuulda vaimustunud kommentaare. Pillery saab erinevalt enamikust professionaalsetest sukeldumisinstruktoritest aru, et allveefoto kursused peavad olema rajatud meeldivusele ja jõukohasusele. Olukord, kus ainult ca 5 aastat kestnud kursusest räägitakse ühiskonnas juba sedavõrd aktiivselt, et on märgata konkursinumbrite tõusu, räägib ise enda eest. 

Aasta õppejõu laureaat kuulutatakse välja 2. oktoobril Ugala teatris aasta õpetaja galal «Eestimaa õpib ja tänab».