Avariilised turvapadjad saavad Pallase üliõpilaste abil uue elu istumispatjadena

Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna üliõpilased muudavad eksperimentaalse kudumistehnika MultiWeave abil avariiliste autode turvapadjad mõnusateks lustlike vormidega istmeteks, milledel saab jalgu puhata Tartus Autovabaduse puiesteel.

Tartu linna allasutus Tiigi seltsimaja pöördus Pallase tekstiiliosakonna poole ettepanekuga luua Autovabaduse puiestee pargialale tekstiilist inspireeritud ja seda kasutav installatsioon või eksperiment. Projekti Aelejad materjalide valikul lähtuti soovist taaskasutada autodest üle jäävaid detaile. Katsetuste tulemusena jõuti kasutatud turvapatjadeni, mille valmistamiseks kasutatud kangas on tugev ning vett hülgav. Juba avanenud turvapatjasid enam sihipäraselt kasutada ei saa, kuid sisumaterjaliga täites saab need muuta ebakorrapärase kujuga lustlikeks vormideks. Valminud istumispadjad sobivad suurepäraselt puhkamiseks ja mõnusalt aja veetmiseks.

Pallase tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu juhendamisel kasutasid osakonna üliõpilased Andrea-Martha Teesaar, Ülle Järv, Maria Korczynska-Pilm ja Marion Mölder istmete katete valmistamiseks originaalset tehnikat MultiWeave, mis võimaldab luua põnevaid ruumilisi struktuure. MultiWeave puhul teostatakse lõimeaasad vertikaalselt spetsiaalsete kammidega ning koelõnga põimitakse süsteemselt ümber lõimede. Kui materjal on saavutanud teatud paksuse, ühendatakse aasad ja tugikammid eemaldatakse.

Istmete seeria Aelejad disainis on kasutatud Haine paelavabrikus toodetud nööri, kombineerides MultiWeave tehnikat heegeldamise ja põimimisega.

Turvapadjad on täidetud õhufiltrite tootja Vado International tootmisjääkidega. Kasutatud turvapatju aitasid projekti tarbeks koguda tekstiilitudengid Lisette Laanoja ja Liisi Tamm. Projekti koordineerisid Pallase tekstiiliosakonna meister Marju Roos ning Tartu Linnavalitsuse kultuuriosakonna allasutus Tiigi Seltsimaja.

Täpsem info Autovabaduse puiestee kohta: www.tartu.ee/et/autovabaduse-puiestee .

Lisainformatsioon:
Marju Roos
Kõrgem Kunstikool Pallas
marju.roos@pallasart.ee 

Kaanefotol Andrea-Martha Teesaar ja Ülle Järv. Fotode autor Marju Roos