Kuidas see ikkagi oli? Valik Pallase tekstiiliosakonna tudengite piltvaipu TÜ raamatukogus

Kuidas see ikkagi oli? Valik Pallase tekstiiliosakonna tudengite piltvaipu
TÜ raamatukogu III korrus,
7.09. – 4.10.2021

Tartu Ülikooli raamatukogus on tänasest avatud näitus “Kuidas see ikkagi oli?”, mis toob vaatajani põneva valiku piltvaipu Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudengitelt.

Pallase tekstiilitudengite näitus “Kuidas see ikkagi oli?” kuulub kirjandusfestivali Prima Vista kunstiprogrammi, mille teemaks on “väike maailm”. Näitusel osalevad autorid toovad vaatajani olulise ja sügavalt isikliku killu oma maailmast ja tõlgivad selle kiht-kihilt kootud peenekoeliseks gobelääniks. Väljapanek annab võimaluse sellesse maailma sisse kiigata ja leida enda jaoks äratuntavaid või ka ootamatuid seoseid.

Kui alustada täiesti algusest, siis kuidas see ikkagi oli? Kui langeda sügavale mõttesse, siis mis meenub esimesena? Mis muudab südame rõõmsaks, meele murelikuks, pakub nostalgiat või lööb hoopis silma särama? Nendele küsimustele leiab küllaldaselt vastuseid, mis kõigi jaoks varieeruvad. Kellegi silma lööb särama lapsepõlve mängumaa vanaema juures, mis on niivõrd armas, et tundub justkui muinasjutumaa. Keegi mõtiskleb tunnetatavate emotsioonide ja tunnete üle — rahu, hirm ja depressioon. Kellegi südame täidab rõõmuga helge meenutus ühest muretust lapsepõlve päevast, kui toas oli tunda loorberiaroomi ning keedetud sai kukesuppi. Keegi reisib veel südames vanaema juurde, silmates tee peale jäävat kirikutorni ning oodates vanaema helget häält, mis midagi head pakub. Kellelgi on mõtteis nostalgiline, kuid südantsoojendav lugu oma perekonna elust kollases majas Peipsi järve kaldal läbi mitme põlvkonna. Keegi tunnetab paralleele eneseleidmise mõtestamisel enda ja lindude vahel, kellel puudub eilne ega pole homset ning eksisteerida tuleb olevikus. Keegi leiab õnne ja seiklushimu hoopis rännates läbi kirju unenäomaailma, võttes endale kaaslaseks ühe täiesti tavalise lendava kassi.

Näitusel saab avastada erinevaid vastuseid küsimusele, kuidas see siis ikkagi oli.

Tööde autorid on Andrea-Martha Teesaar, Arabella Lippur, Kairi Palm, Lisette Laanoja, Maarja Kaasik, Maria Pilm ja Maria Volk. Tudengite piltvaibakursust juhendas prof Aet Ollisaar.

Kuraatorid Maria Volk ja Aet Ollisaar.
Näituse plakati kujundus Maria Volk.

Lisainfo:
Professor Aet Ollisaar
Tekstiiliosakond, Kõrgem Kunstikool Pallas
aet.ollisaar@pallasart.ee

Kaanefotol”Võimatu pudel” detail, Andrea Martha Teesaar, Pallas 2021