Pallase tekstiiliosakond innustab noori disainereid kasutama Eesti villa jätkusuutlikult ja kaasaegselt

Maavillane?! Miks ka mitte! Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakond ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit korraldasid juba teist korda põneva tootekonkursi, mille raames pakkusid kolmanda kursuse üliõpilased välja uudseid ideid Eesti villa kasutamiseks disainilahenduste loomisel. Projekti tulemusena valminud uudsete kudumitega saab tutvuda Tallinnas Kaarmanni kaupluse aknal septembri lõpuni.

Koostöö Pallase ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu (ERKL) vahel on andnud üliõpilastele võimaluse rääkida kaasa Eesti käsitöötoodete arendamisel. Varasemates projektides on üliõpilased disaininud nii telgedel kootud kui ka silmuskoelisi tooteid.

Uued tooted on valminud Pallase tekstiiliosakonnas juba mitmendat aastat jätkuva villauuringute tulemuste põhjal välja valitud Eesti (maa)lamba lõngast ning toovad esile omamaise villase lõnga parimad omadused. Kõik tooted on sündinud soovist väärtustada kohalikku toorainet ja näidata, et vill ei ole ainult villased kampsunid ja sokid.

Käesoleval aastal pälvisid konkursil tunnustuse Andrea-Martha Teesaar, Arabella Lippur ja Lisette Laanoja, kelle toodetest on esimene väikeseeria jõudnud müügile ka ERKLi esinduskauplusesse. Septembris eksponeerivad noored disainereid Kaarmanni kaupluse vaateaknal ka näiteid kudumikollektsioonist.

Autorid on toodete väljatöötamisel saanud inspiratsiooni nii sidumiskunstist, tänapäevasest sportlikust stiilist, kui ka õhulistest ja kergetest materjalidest. Andrea-Martha Teesaare sidumiskunstist inspireeritud toodete puhul saab kandja kasutada oma loovust ja siduda nööre just nii nagu ta soovib, andes esemele erinevaid ilmeid. Arabella Lippuri disainitud sportlikku stiili edasiandev vest, mis samas on säilitanud ka naiseliku iseloomu, on eriline oma uudsete proportsioonide ja taskute poolest. Lisette Laanoja tõi maavillasesse konteksti õhulisuse ja mahulisuse ning kaotas väljalõigetega villasele materjalile omase tiheduse, mis andis valminud esemetele vabaduse ja laseb kehal hingata.

Toodete kavandamine toimus Pallase tekstiiliosakonnas Kairi Lentsiuse ja Maarja Tamjärve juhendamisel. Materjalide valikut suunas villa rakendusuuringute juht Liina Kool.

Kaarmanni kauplus asub Tallinnas, Vanaturu kael 8.

Lisainformatsioon:
Liina Kool
Kõrgem Kunstikool Pallas
Tekstiiliosakond
Liina.kool@pallasart.ee

@tekstiilpallas

Kaanefotol kollaaž Pallase tudengite kudumitest. Autor Andrea Martha Teesaar, modell Arabella Roosi, foto autor Getter Raiend (2021)

Teised fotod Liina Kool