Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 21.02 (nr 4 / 2024)

Juba järgmisel nädalal kutsub Pallas kõiki huvilisi tutvuma õppimisvõimalustega ja õpikeskkonnaga. Pallase lahtiste uste päev toimub kolmapäeval, 28. veebruaril kell 11-15. Üritused, töötoad, avatud loengud toimuvad kõikides osakondades ning ka ringkäik viib üliõpilasesinduse juhatusel kõikidesse õppehoonetesse. Täpne programm ja registreerumine meie kodulehel.

Aasta algus on toonud Pallase tudengitele, õppejõududele ja vilistlastele erinevaid kõrgetasemelisi tunnustusi ja preemiaid. Palju õnne kõikidele!

6. juunil toimuv Mood-Performance-Tants teeb aga teatavaks käesoleval aastal etendusele pääsenud disainerid ning tutvustab korraldusmeeskonda.

Lisaks on jätkuvalt avatud ja avanemas palju pallaslaste näituseid erinevais Eesti paikades.

Kaanefotol on aga pilguheit galeriis Pallas kolme osakonna koostööna valmivale näitusele „Ruum-Pildiruum“ .

Pallase galeriis:

.. on märtsis tulemas näituste publikuprogrammid ning avaneb Pallase kolme osakonna ühistööna valmiv näituseprojekt. Seoses pühadega on galerii külastajatele suletud 23. ja 24. veebruaril ning muul ajal avatud tavapäraselt.

I korrusel on avatud Are Tralla isikunäitus “Keha mäletab”, mille eesmärk on lahti muukida mehe olemust ning olla abiks tema muutuva koha leidmiseks tänapäeva ühiskonnas. 13. märtsil kell 17 on kõik huvilised oodatud näitust tutvustavale tuurile.

Projektiruumis on avatud vilistlaste Agnes Müürsepa ja Luisa Greta Vilo ühisnäitus “Udu pale”, mis toob esile fragmendid tööprotsessist, kajastades kunstnikuks olemise erinevaid aspekte nagu vabaduse otsing, piiride kompamine, petturi sündroom ja perfektsionismiga maadlemine. Näituse publikuprogramm toimub 15. märtsil kell 17.

Galerii keldriruumides on valmimas Pallase maali-, foto- ja skulptuuriosakonna tudengite ühisnäitus. Selle lõplikku tulemust saab vaadata alates 1. märtsist. Kolme osakonna ühisprojekt ja näitus „Ruum-Pildiruum“ sai alguse fotograafia osakonna juhataja Peeter Linnapi, skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski ja maaliosakonna juhataja Margus Meinarti initsiatiivil. Näituse telg on ruumiline maalimine ja selle tulemite kombineerimine skulptuuridega ning fotodega. Galeriis toimuv on praegusel juhul viidud protsessi kultustavasse vormi (teoseid tehakse vaataja silme all) ja selle tulemid salvestatakse fotodena, mis on omakorda uue näituse objektid.

Pallases toimub:

Pallase moeetendusele Mood-Performance-Tants valiti konkursi tulemusena osalema tekstiiliosakonna 3. kursuse üliõpilane India Maria Emilia Kiisler, Antoniuse moeetendusele osakonna vilistlased Siret Ott ja Lisette Laanoja ning etendusele OmaMood külalisõppejõud Vilve Unt.
Moeetendus Mood-Performance-Tants sai alguse alguse 1997. aastal, olles pikima järjepideva ajalooga moeetendus Tartus. Alates 2018. aastast on etendus osa Tartu moesündmusest Estonian Fashion Festival. Festival asutati 2018. aastal Kõrgema Kunstikooli Pallas, Tartu Loomemajanduskeskus ja Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia poolt. Kolme moedisainereid koolitavat organisatsiooni otsustasid seeläbi oma pika ajaloo ja tugeva karakteriga moeetendused siduda ühtseks sündmuseks eesmärgiga ühiselt seista Eesti moekunsti jätkusuutlikkuse ja leviku eest.
Mood-Performance-Tants festivali meeskonda kuuluvad sel aastal: Madis Liplap (etenduse juht), Aet Ollisaar (peakorraldaja), Jaanus Tepomees (lavastaja), Marta Tuulberg (tagalava juht) ja Piret Kaevats (kommunikatsioonijuht).
MPT 2024 etendus toimub 6. juunil Tartus, Knorringu Aadlimajas.

Pallas uuendas õppekavasid. Sel aastal esmakordselt vastuvõttu alustav õppekava „Konserveerimine ja restaureerimine“ toob kokku maalingute, mööbli ja paberi restaureerimise kompetentsid, mis varasemalt on asunud erinevate osakondade juures.
See omakorda võimaldab uuenenud maali, nahktoote disaini ja tehnoloogia ning sisustustoote disaini õppekavadel keskenduda rohkem konkreetsete erialaste oskuste arendamisele.
2024/2025 akadeemiliseks aastaks toimub vastuvõtt kaheksale õppekavale. Peagi on värske info kättesaadaval ka meie veebilehel.

Pallase, TÜ ja EKA tudengite käe all valmib Tartus Eesti esimene inimkujuline robot SemuBot. Skulptuuriosakonna tudengid on SemuBoti välise identiteedi loojateks. Insenerid ja mehaanikud oskavad valmistada roboteid, kuid need pole visuaalselt kasutajasõbralikud. Pallase tudengid saavad aga humanoidi disainimises oma loovuse valla lasta. Tutvu SemuBoti sünnilooga.

Pallase tudengid osalevad roboti valmistamise projektis SemuBot

22. veebruaril 2024 kl 12.15 toimub Pallase raamatukogus Eesti Vabariigi 106. aastapäeva tähistamine. Pallaslastele musitseerivad Heino Elleri Muusikakooli õpilased Jakob Ermann ja Liina-Mai Põldsepp ning pakutakse suupisteid. Kl 16.00 võtab pallaslasi vastu Kaitseväe Akadeemia muuseum (Riia 12), kus Kaitseliidu 105. aastapäevale pühendatud ajutist näitust “KL 105 – Vorm ja viis” tutvustab mööbliosakonna õppejõud ja osakonnajuhataja abi Kristjan Bachman

26. veebruarini on Pallas raamatukogus avatud Kalli Kalde graafika ja joonistuste näitus „Müütiline Peruu“. Samuti saab vaadata uudiskirjanduse näitust. Raamatukogus saab tutvuda ka TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teadusajakirja “Studia Vernacula” 15. numbriga, kus ilmus tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu artikkel “Muudetava tihedusega kangasuga. Ühe tööriista leiutamise lugu”. Artiklis kirjeldab Kadi Pajupuu leiutusprotsessi läbi enda kogemuse.

29. veebruaril avatakse Pallase raamatukogus näitus „25 Eesti kauneimat raamatut ja 5 kaunimat lasteraamatut 2023“ ja märtsis toimub seminar koos žüriide esimeestega.

Pallasest väljaspool:

Meediadisaini osakonda ja Paide Arvamusfestivali seob juba pikaajaline koostöö. Nii ongi 12. Arvamusfestivali plakati autoriks Pallase meediadisaini osakonna üliõpilane Helena Kont. Hoolimata sellest, et tudengile endale pole Rubiku kuubiku lahendamine märkimisväärselt südamelähedane olnud, sai ta just sellest 50. sünnipäeva tähistavast nuputamismängust inspiratsiooni plakati loomiseks. Intervjuu Helenaga.

arvamusfestivali plakat, autor pallase tudeng Helena Kont

Mööbliosakonna 4. kursuse disainitudengid osalesid enda loodud installatsiooni-välismööbliga valgusfestivalil Viljandi Tuled.

Pallaslased välismaal:

Väljaspool Eestit töökeskkonna praktika tegemiseks on Pallase tudengitel võimalus kasutada Erasmuse programmi praktikatoetust. Nii jätkaski 2023. suvel tekstiilitudeng Kirke Kirikall pärast vahetussemestrit Helsingis Metropolia ülikoolis praktikaga Soomes ettevõttes Vimma Company. Praktika oli väga tulemuslik ja Kirke oskused ja teadmised leidsid ettevõttes tunnustust. Koostöö jätkub ning ettevõtte valikus on tänaseks mitmeid Kirke disainitud mustritega tooteid, mida saab soetada nende veebipoest.
Kirke kirjeldab oma kogemust nii: „Tänu Erasmuse praktika programmile sain võimaluse teha erialase praktika Helsingis, Soomes. Töötasin kaks kuud disaineri ja peadisaineri abina kohalikus rõivabrändis Vimma Company. Praktika raames disainisin kangamustreid ja nüüdseks säravad kirkavärvilised mustrid uhkelt rõivastel. Praktika Vimmas andis hea võimaluse oma erialased oskused proovile panna ning nautida värvikirevat mustrite maailma.“

Fotol Kirkke Kirikalli loodud muster. Foto Vimma Company, www.vimmacompany.com

Pallase tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna tudengid tutvustasid 6.-10. veebruaril Stockholmi mööblimessi disainikoolide Greenhouse alal ühisprojekti PROJECT 301.

Pallas UAS at Stockholm Furniture and Light Fair
Pallas UAS at Stockholm Furniture and Light Fair
Fotod Elis Liik ja Aet Ollisaar, www.facebook.com/pallas.stckhlmfair

Lisaks messikogemusele said tekstiilitudengid ja mööblitudengid võimaluse külastada Eesti Suursaatkonda Stockholmis. Tudengid, tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar ja peakunstnik Madis Liplap kohtusid saatkonnas kultuuriatašee Illimar Lepik von Wireniga.

Foto www.facebook.com/estembstockholm

Pallaslased pälvisid tunnustusi:

Pallase tekstiiliosakonna üliõpilast India Maria Emilia Kiislerit tunnustati Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt välja antava preemiaga Noor käsitöömeister.
Pallas tõi kandidaadi esitamise põhjenduses välja selle, et lisaks heale tehnikate valdamisele suudab üliõpilane pakkuda tuttavatele tehnikatele uudseid lahendusi. Samuti peab India Maria Emilia Kiisler oma töös oluliseks jätkusuutlikkust ja kohaliku materjali kasutamist ning tutvustamist. Loe lähemalt siin.

Pärnu kontserdimajas selgusid veebruari alguses möödunud aasta parimad muuseumiteod ning anti üle Muuseumiroti auhinnad. Aastaauhinna parima konserveerimistöö eest pälvis Tartu Ülikooli muuseum õppetahvlite kollektsiooni konserveerimise ning eksponeerimislahenduste väljatöötamise eest. Projekti ellu viinud meeskonnas lõid kaasa Pallase vilistlased Anne Arus, Netty Muld ja Kristiina Ribelus.

Fotol Netty Muld 2022. a lõputöö „ Tartu Ülikooli muuseumi käsitsi maalitud ja pabertaustal olevate õppetahvlite konserveerimine“

Pallase meediadisaini osakonna lõputööna valminud Kristin Vaheri raamat „Eesti disainiklassika maimikutele“ märgiti ära konkursil „Kauneimad raamatud 2023“ eripreemiaga uuele tulijale. „Kena visuaalne vitamiin, ilus kummardus Eesti disainile,“ on žürii tunnustav kommentaar raamatu kohta. Raamat on välja antud Koolibri kirjastuse poolt. Samuti pälvis tunnustuse meediadisaini osakonna vilistlase Martin Rästa kujundatud raamat “Vältimatu väliruum”.

Fotograafia osakonna meister Toomas Kalve sai Eesti Kultuurkapitali Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023. a näitusetegevuse eest. Kalve mahukas retrospektiivnäitus „Kalvetaarium“ oli ligi pool aastat eksponeeritud Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumis. Näitus haaras muuseumi kolme korrust ja paistis silma oma terviklikkusega. Fotograafia osakonna juhataja prof Peeter Linnapi sõnul oli omalaadne ajalugu vaimukalt „lühistav“ tervik ka Toomas Kalve kõne preemia kättesaamisel, mis pani naerust turtsuma nii mõnegi surmtõsise saalis istuja. Nii Kalve kui ka osakonna õppejõud Malev Toom olid Pallase pool nomineeritud ka riiklikele kultuuripreemiatele.

Fotograafia osakonna vilistlane Anna Hints pälvis hinge puhastava ja maailmaga Lõuna-Eesti pärandit jagava dokumentaalfilmi “Savvusanna sõsarad” eest Tartu linna Aasta kultuurisündmuse tiitli ning samuti tunnistati ta Aasta loojaks piirideüleselt puudutava ja silmapaistva kunstiteose loomise eest.

Pallaslaste näitused:

29. veebruaril kell 17-19 toimub Hopneri majas Tallinnas Aet Ollisaare näituse “Jõgi voolab ikka edasi” tutvustus. Sündmusel musitseerib kandlel Tuule Kann. Näitus jääb avatuks kuni 15. aprillini, näitust saab külastada sündmuste ja ürituste ajal või eelneval kokkuleppel.

24. veebruarini 2025 on ERMis avatud näitus “Kellele kuulub öö?”, mis viib külastajat kirkasse ja hämarasse Eesti linna öösse. Fotograafia osakonna üliõpilase Andra Rahe panuseks oli viimased paar aastat koguda Eesti Rahva Muuseumi pildipanka pilte Tartu ööelust. Valik analoogfotosid on üleval ka antud näitusel ja kõrvutatud kirjanik Paavo Matisini tekstidega.

Pallas fotograafia osakond Andra Rahe "Pidu saunas" 2022
Foto Andra Rahe “Pidu saunas”, 2022

Maaliosakonna tudengid Hedi Kuhi ja Mari Frühling avavad ühisnäituse “Pallase tüdrukud – Mari & Hedi”, 28. veebruaril T1 Mall of Tallinn, Kunstiruumis (Peterburi tee 2, Tallinn). Hedi valitud akrüülmaalid ja Mari õlimaalid väljendavad inimlikku püüdlust leppida kiirelt pöörleva maailma muutustega.

Hedi Kuhi “Emba mind pehmelt” (vasakul), Mari Frühling „Hetkes olemine“ (paremal)


Harjumaal asuvas Kose raamatukogus on veebruaris avatud skulptuuriosakonna üliõpilaste näitus „Krõbinad karbis“, mis tuulab autorite lapsepõlves ja ärgitab lapsemeelsust. Märtsis 2024 saab näitust näha Abja raamatukogus.

Eesti Kirjandusmuuseumis on 29. veebruarini veel avatud pallaslaste näitus “Kilplasest ja kratist tehisintellektini: loodus, loovus ja tehnoloogia”.

Maaliosakonna vilistlased Edgar Tedresaar ja Alar Tuul osalevad 11. märtsini Kadrioru Galeriis avatud oleval näitusel „Normist välja“.

Viimsi Püha Jaakobi kirikus on 27. märtsini avatud Pallase meediadisaini osakonna juhataja, kaasprofessor Jaanus Eensalu näitus “Pühendumuspildid poosides” .

Märtsi lõpuni saab näha maaliosakonna üliõpilase Asteria teoseid näitusel “Tartu tunne” TÜ Ühiskonnateaduste Instituudis (Lossi 36, Tartu).

Publiku huvi tõttu pikendati näitust “Anna uus elu” PUSA Pärnu Uue Kunsti Muuseumis kuni 31. märtsini. Näitusel osalevad tekstiiliosakonna õppejõud ja vilistlased Aet Ollisaar, Belliisi Seenemaa, Johanna Mauer, Liisa Kanemägi ja Merle Nisuma.

Werneri II korrusel on 30. aprillini avatud Rain Avarmaa näitus “Hing ja tehis”. Näitusel on vaataja ees võrdlusvõimalus autoritööde ja AI-ga manipuleeritud või regenereeritud piltide vahel.

Rain Avarmaa paralüüs 2024, Pallase fotograafia osakond
Rain Avarmaa “Paralüüs” 2024

5. maini on ETDMi galeriis võimalik näha Pallase tekstiiliosakonna vilistlase ja külalisõppejõu, tekstiili- ja installatsioonikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grinsi loomingut. Eksponeeritud on valik eelmise aasta lõpus Vana-Võromaa Kultuurikojas esitletud töödest. Näitus „Suuremjault mälëstustes“ on Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitus, kus kohtuvad tema möödunud suvel välja antud debüütluulekogu „Kivi alla Kükakille“ luulepildid ja igatsuslood tikandis.

Aprillis algavad kursused on registreerimiseks avatud!

JOONISTAMINE – PLASTILINE ANATOOMIA (toimub 03.04-24.04. Kolmapäevad, kell 17-20). Kursust juhendab Pallase lektor, kunstnik ja tarbegraafik Rauno Thomas Moss.
NB: kursus sobib hästi Pallase meediaosakonda ja maaliosakonda sisseastujatele. Oodatud on muidugi kõik joonistushuvilised!

PUITMÖÖBLI RESTAUREERIMINE (toimub 06.-07.04 ja 13.-14.04, kell 10-17:30). Juhendab Pallase mööbliosakonna vilistlane ja puidurestauraator Ingemar Maasikmäe.

KIVILITOGRAAFIA (toimub 13.-14.04, kell 10-16). Juhendab Pallase meediaosakonna trükitehnoloogiate meister Ardo Sägi.

Kõik algavad Pallase täienduskoolituse kursused leiad siit.

Kaanefotol on hetk galeriis Pallas fotograafia osakonna, skulptuuriosakonna ja maaliosakonna tudengite ühistööna valmiva näituse ettevalmistustelt.

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 6. märtsil.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.