Skulptuuritudengid aitavad ehitada Eesti esimest inimrobotit

Tartu Ülikooli, Kõrgema Kunstikooli Pallas ja Eesti Kunstiakadeemia tudengite käe all valmib Tartus Eesti esimene inimkujuline robot SemuBot.

SemuBot on tudengiprojekt, mille eesmärgiks on inimkaasleja roboti arendamine. Kogu projekt viiakse ellu üliõpilaste poolt, et siduda koolitarkus elukogemusega. Kaasatud on erinevate erialade tudengid ning neid juhendavad projekti jooksul maailmatasemel valdkondlikud spetsialistid.

Tudengite ühistööna valmib Eesti esimene humanoidrobot, mis liigub ja suudab end väljendada muuhulgas ka eesti keeles. Projekt on tihedalt seotud Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliinikuga, sest esialgne humanoid saab olema abiks laste kõneteraapias. Hiljem saab kasutada sellist robotplatvormi ka erinevates teeninduse situatsioonides, kus on tarvis jagada lihtsamat teavet eesti keeles (majajuht, administraator) või olla vanematele inimestele seltsiks.

SemuBot projekt annab tudengitele võimaluse ühendada loengutes saadud teoreetilised teadmised praktikas, olla osa vägevast tiimist ning teha koostööd maailmatasemel mentoritega. Lisaks saavad kõik tudengid endale reaalse vastutuse ja võimaluse realiseerida enda ambitsioonid. Interdistsiplinaarses meeskonnas humanoidroboti arendamine loob tudengitele võrgustiku erinevate erialade inimestest, kellelt on võimalik ka edaspidi nõu ja abi küsida.

Pallase skulptuuriosakonna tudengid on SemuBoti välise identiteedi loojateks. Insenerid ja mehaanikud oskavad valmistada roboteid, kuid need pole visuaalselt kasutajasõbralikud. Pallase tudengid saavad humanoidi disainimises oma loovuse valla lasta, seejuures on ette antud mitmeid nõudeid Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku poolt. Roboti märksõna on NUNNU.

Selleks, et robot ei tekitaks hirmu ja võõrastumist ning näeks laste jaoks võimalikult nunnu ja armas välja, on skulptuuritudengid lastekliiniku poolt ette antud märksõna pidanud meeles terve loometeekonna vältel. Ühises koostöös valmib kindlasti üks nunnu ja tark robot.

Projektiga on edaspidi võimalus ühineda ka teistel Pallase erialade tudengitel.

Vt ka ERR Novaatori lugu projektist: Tartu tudengid ehitavad Eesti esimest inimrobotit

Ülevaate ühisprojektist andis SemuBot-i projektijuht Krisliin Rohtla.

15.02.2024