Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 10.10.2023

Pallases…

Pallas liitus Põhja- ja Baltimaade kunsti- ja disainikõrgkoolide võrgustikuga CIRRUS

29. septembril liitus Pallas Põhja- ja Baltimaade kunsti- ja disainikõrgkoolide võrgustikuga CIRRUS. Liitumine toimus Helsingis, Aalto ülikoolis toimunud CIRRUS aastakoosolekul, millel osalesid õppeprorektor Lennart Mänd ja mööblidisaini oskonna õppejõud Kristina Allik.
CIRRUS koostöövõrgustikku kuulub hetkel 21 kunsti- ja disainikõrgkooli Soomest, Rootsist. Taanist, Islandilt, Norrast, Lätist, Leedust ja Eestist. Võrgustiku tegevust rahastab The Nordplus Higher Education programme. Võrgustik on loodud institutsioonide akadeemilise personali ja tudengite mobiilsuse, enesetäienduse ja infovahetuse toetamiseks. CIRRUS võrgustik toetab intensiivkursuste ja suvekoolide korraldamist tudengitele ning regulaarste seminaride korraldamist õppejõududele. Võrgustikust on võimalik tudengitel ja töötajatel taotleda mobiilsustoetust võrgustiku liikmete poolt korraldatavatele lühikursustele ja üritustele, samuti toetab võrgustik projektide korraldamist.

CIRRUS võrgustiku kohtumine Aalto ülikoolis. Foto autor Kristina Allik.

Pallase rebased saavad ristitud juba sel neljapäeval 12. oktoobril.

Novembris on tulemas Ylipall, mis on ülikoolide ja kõrgkoolide vaheline sportlik-meelelahutuslik mõõduvõtt. 11. novembril saab Pärnus end proovile panna pimevõrkpallis, pehmo-jalgpallis või hoopis mõnel muul alal. Soovist osaleda andke teada meie spordiesindajale triine.roosalu@pallasart.ee 

Tekstiiliosakonna III ja IV kursuse üliõpilased saavad oktoobris kandideerida 3000 euro suurusele Tartu valla sihtstipendiumile. Kandideerimiseks vajalikud dokumendid tuleb esitada Pallase kantseleisse (Tähe 38b, II korrus) hiljemalt esmaspäevaks, 31. oktoobriks kell 15:00.

Kõrgema Kunstikooli Pallas kõikide erialade III ja IV kursuse üliõpilased saavad oktoobris kandideerida 1000 euro suurusele valdkonnastipendiumile. Stipendiumid antakse välja üks kord õppeaastas valdkondlikult aktiivsetele ja heade õpitulemustega üliõpilastele kolmes valdkonnas: kunstid, disain, konserveerimine/restaureerimine.

Pallast külastavad 16.-18. oktoobril Hollandi kutsekooli HMC Hout en Meubilerings College Amsterdam töötajad. Vaadeldakse mööbliosakonna tunde ning vesteldakse tekstiiliosakonnas.

Neli Pallase üliõpilast (meedia ja fotograafia osakondadest) osalesid eelmisel nädalal Leedu partnerkõrgkooli Kaunas University of Applied Sciences korraldatud nädalasel kursusel AI ja kunsti seostest. Selle nädala kolmel päeval toimub kursuse virtuaalne osa. Tegu on Erasmuse raames suhteliselt uue formaadiga, mille käigus üliõpilased osalevad partnerkooli õppetöös kohapeal 5-30 päeva, sellele eelneb või järgneb virtuaalne osa ning maht on minimaalselt 3 EAP-d. Tulevik tundub olevat lühikursuste päralt, sest huvi osalemise vastu oli märkimisväärne.

25.-28. septembrini külastas Pallast ja selle fotoosakonda Vilniuse Kunstiakadeemia (VDA) professor ja kauaaegne meediaosakonna juht Alvydas Lukys. Lukys pidas loengu Gestaltpsühholoogiast kunsti tõlgendamisel, tegi esitluse oma suuremahulisest fotoloomingust ja esines loomeuurimuse konverentsil ettekandega. Lukyse loomingut on varem Pallase galeriis näitusena esitletud 2014. aastal. Loomeuurimusele ja praktikutest doktorantide koolitamisele on suunatud terve Share võrgustik, mille võimalusi leedukad hästi ära kasutasid. Näiteks võiks tuua kasvõi seiga, et VDA fotograafia ja meediaosakonnas on tänaseks juba tervelt 6 doktorikraadiga töötajat. Väärib eeskuju võtmist.

Lukys fotograafia osakonnas loengut andmas. Foto autor: Kaimar Tauri Tamm

23.-27. oktoobril viib Pallase fotograafiaosakonnas õppetööd läbi Kreeka partnerkõrgkooli University of Ioannina kaunite kunstide ja kunstiteaduste osakonna lektor Christos Stavrou.

Muutunud on Vahemere kopti köite täienduskoolituse kursuse toimumise ajad. Uued ajad on: 18.-19. ja 25.-26. november.

Pallasest väljaspool…

Pallase galeriis saab kuni 21. oktoobrini külastada kolme näitust: Tekstiks ja tagasi. Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu näitus, Pallase tudengite ja vilistlaste grupinäitus Aju, kaasa / Brain, to-go, Kerli Jõgi näitus-projekt “Disaini anatoomia I”. 14. oktoobril kell 15.00 tutvustavad Kadi ja Marilyn oma näitust.

Tekstiiliosakond on 10.-11. oktoobril õppereisil Saaremaal ja Hiiumaal. Külastatakse Hertta, Nola ja Kena stuudiot, köievabrikut Nasval, Erika Pedaku stuudiot VillaVolli ning Sörve ja Vaemla villavabrikut. Lisaks tutvutakse vaatamisväärsustega Saaremaal ja Hiiumaal. Õppereis on osa tekstiiliosakonna pikemast programmist, mille käigus tutvustatakse üliõpilastele erinevaid valdkonnaga seotud ettevõtteid Eestis. Vaatlusreisi toetab Eesti Kultuurkapital.

Pallaslased juba Kuressaares külas Hertta Võido stuudiol. Hertta on samuti tekstiiliosakonna vilistlane. Foto autor Aet Ollisaar.

5. oktoobril käisid Pallase skulptuuriosakonna üliõpilased Paides Järvamaa Keskraamatukogus, et panna üles enda näitus esimesse neljast linnast Eestimaal. Novembris eksponeeritakse näitust Tartu Ülikooli raamatukogus, järgmise aasta veebruaris on näitus Kosel ning märtsis Abja raamatukogus.
Näituse keskmeks on kingakarbid ja paber, millega kunstnikud jutustavad loo ning annavad edasi emotsioone lapsepõlvest.
Kuna näitus on kulminatsioon esimese õppeaasta lõpus toimunud paberikursusele, siis viiakse huvilistele läbi origami töötoa. Enne kui asuti kätega paberi juurde, tutvustasime osalejatele Pallases õppimise võimalusi. Tööd tehakse kahes grupis vahetustega. Esimene grupp tegeles kure ja lehe voltimisega ning teine grupp nuputas kuuest moodulist kokkupandava kuubiku ehitust. Origami kõvale said osalejad küsida lisaks küsimusi Pallase kohta.

12. oktoobril osalevad fotoosakonna tudengid tuntud fotograafi Roger Balleni töötoas Fotografiskas.

Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus Sensus koos KALAUS galeriiga avab 10. oktoobril ArtDepoo galeriis vaimse tervise kuule pühendatud näituse “Sitta sellest sitast tundest!”. Osalevad kunstnikud on: Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar, pikaaegne õppejõud Peeter Laurits, Pallase vilistlased Jass Kaselaan, Alar Tuul ning Maarit Murka ja Evi Tihemets. Näitus jääb avatuks 15. novembrini.

Maaliosakonna juhataja Margus Meinarti avab oma maalide väljapaneku Tartu õlletehase uues galeriis Õllemuuseumi kunstitunnelis 17. oktoobril. Näitus jääb avatuks kuni 9. detsembrini.

Margus Meinarti näituse väljapanek, foto autor Margus Meinart.

Reedel, 20. oktoobril kell 17.00 avab Pallase tekstiiliosakonna vilistlane ja külalisõppejõud Maryliis Teinfeldt-Grins Vana-Võromaa Kultuurikojas isikunäituse “Suuremjault mälëstustes”. Näitus jääb avatuks detsembrikuu keskpaigani ja on külastatav kolmapäevast pühapäevani.

Maaliosakonna eestvõttel toimub 16. oktoobril kell 16.30 Tartmusi viltuses majas Raekoja platsil kohtumine Enn Tegovaga, kes räägib ja näitab fotosid nii kuuekümnendatest kui ka Visaritest.
https://tartmus.ee/naitus/kujutav-kunst-tartus-1960ndatel/
https://et.wikipedia.org/wiki/Visarid

22. oktoobrini saab Tallinnas uue turu platsil külastada Pallase fotograafia osakonna vastse vilistlase Luisa Greta Vilo näitust “Keha(s)tus”.

Alliksaare teemaline jätkunäitus Artur Alliksaar – boheemlaste kuningas on avatud TÜ Raamatukogus 21. oktoobrini. Kureeris Rutt Maantoa, kujundamisel oli abiks nahadisaini osakonna vilistlane Dorel Sabre. Nahadisaini osakonnast osalevad Maila Käos ja Rutt Maantoa. Köitenäitust täiendab Rein Maantoa temaatiline kalligraafia.

28. oktoobrini on võimalik külastada köitekunsti jätkunäitust Eesti rahva ennemuistsed jutud Elva Linnaraamatukogus. Osalevad Rene Haljasmäe, Lennart Mänd ja nahadisaini osakonna vilistlased Kadri Paloveer ja Dorel Sabre.

Pallase maaliosakonna õppejõud Sirje Petesen osaleb teosega „Seitsmes laine“ Mikkeli muuseumis Tiit Pruuli kunstikogu näitusel „Purjed heisata“, mis on avatud 15. oktoobrini.

Pallaslased Eestist väljaspool…

Rahvusvaheline tekstiilinäitus MAPPING on jõudnud Vilniuse Kunstiakadeemiasse. Näitus MAPPING on seotud Corki kunsti- ja disainikooli korraldatava rahvusvahelise sümpoosioniga MAKE2023, mille teemaks oli „Making and Place“. Näitusel osalevad neli kunsti- ja disainikõrgkooli: Pallas, MTU Crawford College of Art and Design (Iirimaa), Vilnius Academy of Arts, Kaunas Faculty (Leedu) ning National University of Arts Bucharest (Rumeenia). Pallase poolt osalevad üliõpilased Liisa Hanvere, Brigita Kasemets ja Olga Hoch. Üliõpilasi juhendasid Maryliis Teinfeldt-Grins, Lylian Lainoja ja Aet Ollisaar. Pallas osaleb näituseprojektis kolmandat korda. Varasemalt toimus näitus Iirimaal Corkis. Vilniuses toimuv näitus jääb avatuks 19.

Olga Hochi teos Vilniuses.

Pallase maaliosakonna vilistlane Kristi Kongi ja fotograafia osakonna vilistlane Krista Mölder osalevad näitusel “The Death Began in Autumn”, mida saab 15. oktoobrini külastada Casa Lü-s Mexico City-s. Kuraator: Leslie Moody Castro

Taanis Blokhusis asuvas paberikunstimuuseumis avatakse 1. oktoobril rahvusvaheline origaminäitus “Hands On Origami”, millel osaleb teiste kuulsate nimede seas ka Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski. Näitus jääb avatuks kuni 29. septembrini 2024.

Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar osaleb Soome Käsitöömuuseumis Jyväskyläs 3. detsembrini rahvusvahelise miniatuurse tekstiilikunsti näitusel VOYAGE.

Pallaslased kirjapildis…

Stella Mõttus kajastas Sirbis Pallase fotograafia osakonna tudengite toimunud näitusi:
Grupinäitus „Minu lugu on minu lugu on minu lugu on …“, mis oli Ag47 fotogaleriis avatud 17. septembrini. Kuraator Kaisa Eiche, kunstnikud Agnes Müürsepp, Andra Rahe, Birgit Kaleva, Greete Altrof, Kaimar Tauri Tamm, Lauri Trolla, Luisa Greta Vilo ja Triin Sagen. Ja Andra Rahe isikunäitust „Valu puhang“, mis oli avatud Aparaaditehase kasvuhoones 30. septembrini.

Kaisa Eiche kureeritava fotokuu näituse tootmine on täies hoos ning Positiivi järgmises numbris saab lugeda intervjuud kuraatoriga.

Pallaslased auhindadel…

Tänavuste Kristjan Raua preemia nominentide seas on Pallase õppejõud Aet Ollisaar ja vilistlased Nele Ambos, Kristi Kongi ja Krista Mölder, Taavi Suisalu, Diana Tamane ning Kadri Toom.

Pallase välissuhete juht Riina Gendrikson on nomineeritud Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri tunnustusele Erasmus+ programmi pikaajalise juhtimise eest Pallases.

Kultuurikapitali kunstide ja rahvakultuuri valdkondade õppejõudude toetamiseks mõeldud stipendiumi pälvis Aet Ollisaar. Pallase õppejõud on saanud sellele stipendiumile kandideerida kolmandat aastat, eelnevatel aastatel on stipendiaatideks olnud Kadi Pajupuu ja Anne Rudanovski.

Uudiskirja kaanefotoks on Lisette Laanoja klõps 7. oktoobril toimunud kangakudujate päevast.

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.