Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 24.10.2023

Pallases toimuvast…

30. oktoobrist 3. novembrini on Pallases vaimse tervise nädal.

Esmaspäeval ootame kõiki kell 12.10-13.10 raamatukogus tutvuma teraapiakoertega ja räägime lähemalt koertest lugemisteraapia võtmes.
Need kes on huvitatud hommikusest karastusest võivad supluseks kinni panna kolmapäeva hommikul.
Nädala raames on veel huvitavaid üritusi tulemas, millest teavitab üliõpilasesindus.

Tekstiiliosakonna III ja IV kursuse üliõpilased saavad veel kandideerida 3000 euro suurusele Tartu valla sihtstipendiumile. Kandideerimiseks vajalikud dokumendid tuleb esitada Pallase kantseleisse (Tähe 38b, II korrus) hiljemalt esmaspäevaks, 31. oktoobriks kell 15:00.

Kõrgema Kunstikooli Pallas kõikide erialade III ja IV kursuse üliõpilased saavad oktoobris kandideerida 1000 euro suurusele valdkonnastipendiumile. Stipendiumid antakse välja üks kord õppeaastas valdkondlikult aktiivsetele ja heade õpitulemustega üliõpilastele kolmes valdkonnas: kunstid, disain, konserveerimine/restaureerimine.

Tekstiiliosakonna IV kursus on 23.-25. oktoobril praktikal ERMi Heimtali muuseumis ja Anu Raua keskuses, praktikat juhendavad Aet Ollisaar ja Anu Raud. Koopiapraktika Heimtalis toimub traditsiooniliselt oktoobris ning jätkub Tartus, praktika eesmärk on uurida, analüüsida ning jäädvustada erinevaid tekstiilesemeid ja nende lugusid.

Pallase tudengid Heimtalis. Foto autor: Aet Ollisaar.

Maaliosakonna I kursuse monumentaaltehnika raames valimisid kavandid Mehikoorma koolituskeskuse tulemüürile. Parima töö valijate hulgas on ka kohaliku elu edendaja ja ettevõtmise algataja Toivo Aalja koos abikaasaga Marikaga. Töö teostub enne mai lõppu 2024 ja on 2024 Kultuuripealinna Lõuna-Eesti programmi üks osa. 

Kavandite hindamine. Foto autor: Pille Johanson.

Neljapäeval, 26. oktoobril kell 9.30-13.00 toimub Pallases personalikoolitus, kus saab ülevaate sellest, mis on tehisintellekt, missuguseid võimalusi on selle kasutamiseks õppetöös, kuidas tunda ära tehisintellekti loodut jne. Lisaks saab nõuandeid selle kohta, kuidas tehisintellekti õppetöösse kaasata.

24.-27. oktoobrini õpetab Pallases Christos Stavrou (School of Fine Arts, University of Ioannina, Greece), kes annab 2 loengut ja 2 töötuba (inglise keeles).

6.-10. novembrini õpetab Pallase tekstiiliosakonnas Erasmus+ välisekspert Laura Isoniemi, kursuse sisuks on loov kavandamine.

Täienduskoolitustest tooks välja kahepäevasel kuldamise koolituskursuse, mille raames tutvutakse teoorias ja praktikas erinevate kuldamise tehnikatega. Kursust viib läbi Pallase lektor, Babach OÜ tegevjuht ja Pärandtehnoloogia magister Kristjan Bachman.

Foto kevadiselt kuldamise kursuselt.

Pallases väljaspool toimuvast…

Kolmapäeval, 25. oktoobril kell 17.00 avatakse Pallase galeriis Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus „Mitmekesine akvarell“
Reedel, 27. oktoobril kell 13.00 avatakse Pallase mööbliosakonna tudengite harjutus „Rütmika“, toimub ka avalik kaitsmine.
Samal päeval kell 17.00 avatakse 2 näitust: Helen Stromi „Vaiksus“ ja Kadri Kalve „Sanctus Päivulus, valede valikute kaitsepühak“.

Laupäevasest Pallase tudengite ja vilistlaste näituse „Aju, kaasa“ lõpuürituselt Pallase galeriis jagame ka ühte pilti uudise kaanefotona. Toimus käejäljendi võtmise töötuba, mis sattus ühe pere sünnipäevale. Foto autor Liina Kinks.

19. oktoobril avalikustati Tartu 2024 kultuuripealinna kava ja kavva kuulub ka Estonian Fashion Festival, mille 1 kolmest moeetendusest on Pallase korraldatav Mood-Performance-Tants. Mood-Performance-Tants on Eestis ainulaadne moeetendus, mis ühendab unikaalsel viisil moe, performance‘i ja tantsu. Etendus loob alustavatele moeloojatele võimaluse esitleda oma erakordseid disainilahendusi platvormil, mis on sama ebatavaline kui nad ise. Disainerite tööd tuuakse publiku ette tõeliselt pilkupüüdva ja mängulise esitusena. Moeetendus julgustab alati unikaalseid ja ebatavalisi ideid kollektsioonides, etendustes, dekoratsioonides ja asukohtades. Juba on võimalik osta ka Estonian Fashion Festivali passe.

Alates 20. oktoobrist on Vana-Võromaa Kultuurikojas avatud tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grinsi isikunäitus „Suuremjault mälëstustes”. Näitusel eksponeerib kunstnik oma tikandiseeriat maastikumälestustest – paikadest, mis on kuju võtnud ainuüksi kunstniku mälestustes. Kunstnik on töid luues lähtunud Prantsuse ajaloolase ja filosoofi Michel de Certeau ruumiliste lugude ideest (récits d’espace), milles kohtuvad omavahel maastik ja loojutustus. Iga lugu on reisijutt, mis tähendab seda, et iga lugu on ruumiline praktika, mis läbib maastikus erinevaid kohti. Näitusel eksponeerib kunstnik uusi, selle näituse tarbeks valminud, ja ka vanemaid tikandeid. Neist eriliseim on suurefomaadiline „Sõjaväelinnak”, mis võttis osa Läti Tekstiilitriennaalilt. Vana-Võromaa kultuurikoja galeriis eksponeeritakse seda tööd Eestis esmakordselt. Näitus jääb avatuks 10. detsembrini.

Maryliis näituse avamisel.

1. novembril kell 18 avatakse Tallinna Fotokuu raames Hobusepea galeriis noorte fotokunstnike ühisnäituse 1. osa „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?”

Tegemist on olulise näitusega Eesti fotokunsti kõrghariduse ajaloos, kus ajastu vaimust kantuna võtavad sõna hetkel Eesti Kunstiakadeemias ja Kõrgemas Kunstikoolis Pallas õppijad või selle hiljutised lõpetajad.

2023. aasta Tallinna Fotokuu teemad koonduvad kaamerapõhise meedia ümber, fookusega fotograafilistel representatsioonidel meie igapäevases infovoos. Fotograafiast kujunes 20. sajandil märgiloome masin ja seejärel terve süsteem, mis on praeguseks kujunenud simulaakrumi taasloomise tõhusaks aparaadiks.

Näitusel osalevad kunstnikud: Siew Ching Ang, Inger-Liis Heinsoo, Erik Hõim, Andra Junalainen, Kenter Kalbri, Birgit Kaleva, Joosep Kivimäe, Elariin Kruusamägi, Kirke Kuiv, Gregor Kulla, Kristina Kuzemko, Britta Mai Martin, Jana Mätas, Agnes Müürsepp, Anna Ovtšinnikova, Andra Rahe, Sille-Riin Rand, Andrea Margó Rotenberg, Laura Ruuder, Triin Sagen, Enlil Sonn, Imbi Sõber, Lauri Trolla, Maarja Tõnisson, Jürgen Vainola.

Publikuprogramm Hobusepea galeriis 4. novembril:

14.00 Kuraatorituur
15.00 Kaasaegse fotokunsti kogumiku „starter-KIT” esitlus

Ametlik 2. osa avamine toimub Tartu Kunstimaja väikses saalis 18. novembril kell 14.00 koos kuraatorituuri ja uue fotokunsti kogumiku “starter-KIT” Tartu esitlusega. Pallast esindab ajakirjas Andra Rahe.

Tartu Kunstimaja suures saalis on vaadata grupinäitus „Kokkumäng“. Näitusel osalevad teiste seas maaliosakonna õppejõud Rauno Thomas Moss ja näituse on kujundanud õppejõud Madis Liplap. Näitus jääb avatuks 12. novembrini. 

Maaliosakonna juhataja Margus Meinart avas maalinäituse „Lisadega linn“ Tartu Õllemuuseumi kunstitunnelis. Näitusel on 10 tööd ajavahemikust 2012-2023. Näitus jääb avatuks kuni 9. detsembrini.

Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuse Sensus vaimse tervise kuule pühendatud näitust “Sitta sellest sitast tundest!” ArtDepoo galeriis saab külastada veel kuni 15. novembrini.

28. oktoobrini on võimalik külastada köitekunsti jätkunäitust Eesti rahva ennemuistsed jutud Elva Linnaraamatukogus. Osalevad Rene Haljasmäe, Lennart Mänd ja nahadisaini osakonna vilistlased Kadri Paloveer ja Dorel Sabre.

Võimalus soetada pallaslaste loomingut…

Maaliosakonna tudengid, vilistlased ja õppejõud osalevad oma töödega „Osta noort kunsti“ näitusel ja oksjonil. Oksjonitöid tutvustav näitus toimub Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis 11.-24. oktoobril. “Osta noort kunsti” 2023. aasta sügisoksjon toimub 25. oktoobril algusega kell 18:00 Fotografiskas.
Oma töödega on väljas Miina Vilo, Hedi Kuhi, Kätriin Säde, Diana Schmidt. Vilistlastest Brita Maripuu, Maris Paal, Talia, Maarja Pettai, Edgar Tedresaar, Teele Ülesoo, Johanna Mudist, Danel Ülper, Siiri Jüris, Madli Lavin, Madis Oru, Regina-Mareta Soonsein jt. Ning õppejõud Veiko Klemmer.

Kätriin Säde “Värvilised pesukäsnad” 2022
Maris Paal “Peitus” 2023

Pallaslased välismaal…

Taanis Blokhusis asuvas paberikunstimuuseumis avatakse 1. oktoobril rahvusvaheline origaminäitus “Hands On Origami”, millel osaleb teiste kuulsate nimede seas ka Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski. Näitus jääb avatuks kuni 29. septembrini 2024.

Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar osaleb Soome Käsitöömuuseumis Jyväskyläs 3. detsembrini rahvusvahelise miniatuurse tekstiilikunsti näitusel VOYAGE.

Ning lõpetuseks auhinnatud pallaslane.

13. oktoobril leidis Eesti Teaduste Akadeemias aset Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri tunnustussündmus. Hindamatu panuse kristallõunaga tunnustati neid, kes on olnud aastate jooksul agentuurile usaldusväärsed partnerid ning Erasmus+ programmi säravad elluviijad. Kõrghariduse kristallõuna sai Pallase välissuhete juht ja agentuuri pikaajaline koostööpartner Riina Gendrikson. Riina kohta toodi välja, et: ,,Tema kirjutatud taotlused ja elluviidud projektid on olnud silmapaistva kvaliteediga. Nii tema koostatud projektitaotlus kui lõpparuanne on hindamisel saanud 100 punkti 100st. Suhtlemisel Riinaga tuleb esile tema pühendumus, põhjalikkus ja sõbralikkus.“

Foto autor: Karoliine Aus

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.