Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 17.04 (nr 8 / 2024)

Seekordne infokiri on illustreeritud rohke pildimaterjalidega, sest on, mida jagada ja näidata. Lisaks paistsid Pallase tudengid silma nii plakati- kui ka tootekonkursil.
Hoogsalt läheneb Pallase eestvedamisel toimuv moeetendus Mood-Performance-Kunst, mille korraldajad tutvustasid oma tegemisi Estonian Fashion Festivali podcastis. Ka uudiskirja kaanepilt lubab natuke juba piiluda seekordsesse etenduse toimumiskohta – imelisse ja suurejoonelisse Knorringu Aadlimajja.

Veel saab Pallast näha 19. aprillini toimuval Eesti Töötukassa virtuaalsel messil. Avatud on virtuaalne messiboks ning 18. aprillil kl 15:00 saab osaleda Pallase professor Kurmo Konsa seminaril “Käte ja peaga: Kultuuripärandi konserveerimine tänapäeva maailmas.” Registreerumine siin.

Pallase galeriis:

Galeriis on viimast nädalat avatud Pallase meediadisaini väljapanek „Kood 418“ ja Õie Holmi isikunäitus „Maskeraad“.
Reedel, 19. aprillil toimub näituse „Kood 418“ raames animatsiooni töötuba, mille kohta saab täpsemat infot siin.

Järgmise nädala neljapäeval, 25. aprillil kl 17 avatakse galeriis Pallas uued näitused:

  • maaliosakonna tudengite ja õppejõudude ühisnäitus „Ei taha enam midagi vaadata“;
  • nahadisaini osakonna tudengite ja vilistlaste väljapanek „Inspiratio“.

Pallases toimub:

Juba viiendat korda toimus Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning Pallase tekstiiliosakonna koostöös tootekonkurss, et leida uusi jätkusuutlikke tooteideid ja väärtustada Eesti kohaliku villa kasutamist. Konkursi laureaat on Brigitte Mihkelson tootega Kannaline.
Kannaline koosneb kolmest silmuskudumise masinal kootud elemendist, mis on käsitsi kokku õmmeldud. Valmis toode on kergelt vanutatud, et tagada selle vastupidavus. Samal põhimõttel on võimalik valmistada nii sokke, põlvikuid kui ka sukki. Loe lisaks.

Brigitte Mihkelsoni kavandid

1.– 5. aprillil viis Rootsi skulptor ja õppejõud Daniel Strandow Pallase maali- ja skulptuuritudengitega läbi töötoa „Tegemine ja uskumine. Idee manifesteerimine objektina“.
Kursuse eesmärgiks oli anda ülevaade kujutlusvõime rakendamisest kunstis ning ühendada teooria praktiliste harjutustega, mille käigus liigutakse ideest valmis teoseni. Samut õpiti eraldama ideede genereerimist analüüsist ja hinnangu andmisest. Kursusel valminud töödest on maaliosakonna galeriis alates 16. aprillist välja pandud näitus. Allpool maaliosakonna juhataja Margus Meinarti fotod.

8.- 26. aprill on Pallase raamatukogus avatud Vahram Muradyani illustratsioonide näitus, millega kunstnik tutvustab ajakirjadele ja ajalehtedele tehtud illustratsioone. 18. aprillil kl 16.00 – 17.00 toimub Pallase raamatukogus inglisekeelne vestlustund Vahram Muradyaniga, küsitleb Roland Seer.

24. aprillini on Pallase raamatukogus avatud seminariga “Peegeldusi maailmast I : Unistuste Jaapan” seoses üles pandud väike Jaapaniteemaline raamatunäitus. Näitusel saab vaadata Pallase raamatukogu, Edith Hermanni ja Urmo Teekivi isiklikke teemakohaseid kunsti- ja ilukirjanduslikke raamatuid. 26. aprillini on Pallase raamatukogus avatud ka uudiskirjanduse näitus UUDISKIRJANDUS nr 170.

Pallasest väljaspool:

Saksamaal Greifswaldi Linnaraamatukogus avatakse 25. aprillil kell 17 festivali Nordischen Klang (Põhja Hääled) raames plakatinäitus “Estnische Plakatentwürfe zum Nordischen Klang 2024”, kus saab näha Pallase meediadisaini üliõpilaste kujundatud plakateid.
Nordischen Klang (Põhja Hääled) festival toimub käesoleval aastal Eesti egiidi all. Sel puhul kutsuti festivali visuaalia lahenduse konkursil osalema kodumaised disaini- ja kunstitudengid.
Konkursi esimesed kolm kohta pälvisid Pallase meediadisaini osakonna IV kursuse tudengid. Konkursi võitis meediadisaini osakonna üliõpilane Anna-Liisa Sääsk. Tunnustuse pälvisid ka Helen Cornelia Kuklane ja Helen Marie Välja. Loe lisaks.

Tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu töö Hingekirjad (2023), mis oli esmakordselt eksponeeritud Pallase galeriis näitusel “Tekstiks ja tagasi”, osutus valituks Tallinna rakenduskunsti triennaali peanäitusele “Konstruktiivsuse õrnad jooned”. Valik tehti 470 taotluse seast ning esitatud oli väga eriilmelisi teoseid.

Foto: Autor riputab Hingekirju. Foto autor: Marilyn Piirsalu

Käesoleval aastal moeetendust Mood-Performance-Tants (MPT) korraldavad Pallase tekstiiliosakonna juhataja ja tekstiilikunstnik Aet Ollisaar ning Pallase lektor ja kunstnik Madis Liplap osalesid Estonian Fashion Festivali podcastis.
Juttu tuleb Mood-Perfomance-Tants etendusest, mis toimub Tartus juba 26. korda. Kuidas kõik alguse sai ning kuidas etendus on aja jooksul arenenud? Mis tänavusel etendusel uut? Vestlust juhib Key Külaots.
Kuula podcasti siin: https://fashionfestival.ee/meist/podcast

Foto: Estonian Fashion Festival

Aprillis toimus ka etendusel osalevate kollektsioonide pildistamine MPT selleaastases toimumiskohas, Knorringu aadlimajas. Eestis ainulaadne moeetendus MPT, mis ühendab unikaalsel viisil moe, performance´i ja tantsu toimub 6. juunil. pallasart.ee/mood-performance-tants/

Fotode autor Teiloora Ojaste. Modell Arabella Roosi

Tekstiiliosakonna teise kursuse tudengid külastavad 18.-21. aprillil Milaano messi, et tutvuda sisustustekstiilide uuemate trendidega. Messireis on osa tekstiiliosakonna koostööprojektist India vaibatootmisettevõttega Riviera Home Furnishing. Reisi kaasfinantseerivad lisaks tekstiiliosakonnale ka India koostööpartner ja Eesti Kultuurkapital. Õppereisil osalevad neli projektis aktiivselt osalenud tudengit ning projektijuhid Mari-Triin Kirs ja Liisi Tamm.

Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastapreemiate laureaatide tööd on esitatud veebiväljapanekuna liidu kodulehel ning inglise keeles siin. Väljapaneku koostas Heleri Alexandra Sits.
Aasta Tekstiilikunstnik 2023 on Pallase tekstiiliosakonna juhataja, professor Aet Ollisaar. Aasta Tekstiilitegu 2023 tunnustuse pälvis Pallase tekstiiliosakonna vilistlase Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”. Žürii poolt märgiti eraldi ära Pallase tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu (1963) kui väsimatu tegutseja ja uuendaja tekstiilivaldkonnas. Pajupuu pälvis eripreemia pikaaegse ning järjepideva teadustöö ja tekstiilikunsti arendamise eest. Loe lisaks.
Vt ka: Postimees “Mis on sellel pildil? Aasta tekstiilikunstnik kudus siia kõik hea”.

Pallase õppeprorektor Lennart Mänd osales 10.-12. aprillil CIRRUS võrgustiku kohtumisel Vilniuses. CIRRUS pakub kõrgkoolidele ainulaadse võimaluse kohtumiseks ja kogemuste jagamiseks. Seekordse ürituse fookuses olid juhtimisküsimused.

Fotod Cirrus

Pallase rektor Piret Viirpalu külastas koos teiste rakenduskõrgkoolide rektorite ja HTMi esindaja Kristi Raudmäega 10.-11. aprillil Hollandi rakenduskõrgkoolide assotsiatsiooni, Haridus-, Kultuuri- ja Teadusministeeriumit ning kõrgkooli Amsterdam University of Applied Sciences.
Hollandi rakenduskõrgkoolide ühenduse president Maurice Limmen jagas peamisi väljakutseid, millega Hollandi rakenduskõrgkoolid silmitsi seisavad ja kuidas nendega toime tulla. Lisaks saadi ministeeriumis ülevaade Hollandi kõrgharidussüsteemist ja viimastest arengutest. Külastati ka kõrgkooli Amsterdam University of Applied Sciences. (Allikas ja fotod RKRN)

Aprilli alguses toimus EASi eestvedamisel konverents teemal “Tekstiilid tuleviku heaks! Roheline Laine rõiva-ja tekstiilitööstuses”. Tekstiiliosakonna vilistlane, moomoo tootmisjuht Kairi Palm kõneles konverentsil ettevõtte teekonnast ringsete lahendusteni.

Pallase vilistlane ja õppejõud Kairi Lentsius jagab kogemust omanimelise brändi ja e-poe loomisest. Loe artiklit siin .

Tekstiiliosakonna meister Mari-Triin Kirs juhendab 12. juulil Peipsimaa Pärimuskeskuses nõgesekiust ehete valmistamise koolitus. Lisainfo ja registreerumine.

Pallaslaste näitused:

Foto-Sofia-Lanman_India-Maria-Emilia-Kiisler
Foto Sofia Lanman, India Maria Emilia Kiisler

2. mail kl 16.00 avatakse Prima Vista kunstiprogrammi kuuluv Pallase tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengite gobelääninäitus “Homme?” . Tööd on valminud piltvaibakursuse raames, tööde valmimist juhendas ja näitust kureeris Pallase tekstiiliosakonna professor Aet Ollisaar. Näitus on Tartu Ülikooli Raamatukogu III korrusel avatud 3. mai– 2. juuni.

Maaliosakonna 4. kursuse tudengi Erika Aasa näitus “Figuraalne” on Põltsamaa lossis avatud 4. aprill-14. mai.
Näitusel on väljas viimase kahe aasta jooksul valminud tööd. Figuurile on lähenetud vabamas vormis, otsides põnevaid värvikombinatsioone, struktuure ja kujundeid. Kunstnik on kasutanud erinevaid meediume, et luua huvitavaid ja mitmekesiseid figuurikäsitlusi. Värviküllastele maalidele vastanduvad suureformaadilised joonistused, kus figuuri on käsitletud pigem kompositsiooni osana kui konkreetse objektina.

Foto: Taavi Kelder

Fotograafia osakonna vilistlaste Diana Tamaneni ja Anna Stina Treumundi loomingut saab näha ekspositsioonis Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis. 27. aprill-28. juuli on Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis avatud näitus “In the Name of Desire”.

Tervisemuuseumis on kuni 31. augustini avatud Pallase tekstiiliosakonna vilistlase, moekunstnik Liisa Kanemägi intrigeeriv mininäitus “Keha ja kudumi kahekõne”. Näitus on Liisa Kanemägi käsitlus higistamisega tekkiva mateeria osalusest meie rõivastusega.
Higiga lahustuv materjal toob esile keha olulisuse ning samas tekitab võimalusi moeloomingus uudsete mustrite kujundamiseks. Higistamine saab osaks loomulikust protsessist, mis paneb rõivad elama ja omasoodu edasi arenema. See mõneti spekulatiivne ja rõivast ümbermõtestav moelooming ärgitab mõtlema mõistete “valmis”, “katki”, “räpane” ja “ideaalne” üle. Losa lisaks siin.

Fotograafia osakonna vilistlase ja õppejõu Maris Saviku loomingut saab näha Vanemuise balleti 85. aastapäevale pühendatud balletifoto näitusele „Tantsides Tartut“. Näitus on avatud Tartu Kaubamaja 2. korrusel. Fotograaf Maris Saviku sõnul paelus teda mõte luua dialoog pealtnäha tuttava linna ja siia üle maailma kokku tulnud tantsijate vahel. Loe lisaks: Raimu Hanson, Sille Annuk: “Vanemuise ballett ulatub oma väärika aastapäeva puhul kaubamajja”, Tartu Postimees.

Fotod: https://www.facebook.com/vanemuine

Ülevaade kõikidest pallaslaste näitustest: pallasart.ee/pallase-galerii-ja-naitused/

Maikuus viivad Pallase mööbliosakonna 3. kursuse disainitudengid Isabel Mündel ja Martin Soome läbi taaskasutatud materjalidest tooli prototüübi meisterdamise töötuba!
Töötoa lõpuks valmib osalejal oma idee järgi kujundatud tooli prototüüp, mida on võimalik edasi arendada või siis koheselt kasutada. Kõik vajalikud materjalid ja tööriistad on kohapeal olemas. Info ja registreerumine.

Pallase koolituskalender: pallasart.ee/taienduskoolitused/algavad-kursused/

Kaanefotol MPT eelpildistamine, Foto autor Teiloora Ojaste, modell Arabella Roosi

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 2. mail.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.