Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar on Aasta Tekstiilikunstnik 2023

Eesti Tekstiilikunstnike Liit tunnustab aastapreemiate laureaate ja tutvustab nominente ning nende hulgas on ka mitmeid pallaslasi.

11. aprillil kell 18 tunnustab Eesti Tekstiilikunstnike Liit Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis tänavusi aastapreemiate laureaate:
– Aasta Tekstiilikunstnik 2023 on Pallase tekstiiliosakonna juhataja, professor Aet Ollisaar;
– Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023 on Maria Kristiin Peterson;
– Aasta Tekstiilitegu 2023 tunnustuse pälvis Pallase tekstiiliosakonna vilistlase Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”.

Aasta Tekstiilipreemiad 2023 nominente tutvustav väljapanek avatakse 11. aprillil Eesti Tekstiilikunstnike Liidu veebilehel www.tekstiilikunst.ee.

21. märtsil 2024 kogunes Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis loomevaldkonna esindajatest koosnev žürii, et tunnustada tekstiilikunstnike 2023. aasta erialast tegevust. Tekstiilikunstnike tegevust tunnustati kolmes kategoorias: Aasta tekstiilikunstnik, Aasta Noor Tekstiilikunstnik ja Aasta Tekstiilitegu.

Preemia Aasta Tekstiilikunstnik 2023 nominentide hulka kuulusid Maasike Maasik, tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar, tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu, Marilyn Piirsalu ja tekstiiliosakonna vilistlane Maryliis Teinfeldt-Grins.
Tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik 2023 laureaat on Aet Ollisaar (1966) võimsa ja viljaka loomeaasta eest. Žürii hinnangul iseloomustab Ollisaare loomingut poeetilisus, omanäolisus ja aktiivsus. 2023. aastal osales kunstnik kokku 12 näitusel, olles sealjuures loonud kolm isikunäitust ja esinenud kolmel rahvusvahelisel näitusel. Vt ka www.aetollisaar.com

Fotodel Aet Ollisaare näitused.

Preemia Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023 nominendid olid Pallase tekstiiliosakonna üliõpilased India Maria Emilia Kiisler, Johanna Mauer ja Liisa Hanvere ning Maria Kristiin Peterson. Tunnustuse Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023 laureaat on Maria Kristiin Peterson (1988).
Noor tekstiilikunstnik pälvis tunnustuse magistritöö „Disaineri roll tarbijajärgse tekstiilijäätme ringlussevõtul lõngaarenduse ja kudumikollektsiooni näitel“ eest, mis on oskuslikult sidunud materjalivaliku ja disainilahenduse. Zürii hinnangul on see oluline uurimus valdkonna teadusliku arengu jaoks, tutvustades Eesti disaini rahvusvahelisel areenil. Peterson pälvis 2023. aastal tähelepanu New York Textile Month konkursi finalistina.

Tunnustusele Aasta Tekstiilitegu 2023 esitati kolm väärikat kandidaati: Anu Raua juubelisündmuste sari ja suurejooneline isikunäitus Heimtali ringtallis, Pallase tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu esinemine rahvusvahelisel erialafoorumil ja teadusartikli avaldamine ning tekstiiliosakonna vilistlase Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”
Tunnustuse Aasta Tekstiilitegu 2023 pälvis Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?”. Maryliis Teinfeldt-Grins´i (1994) suurejoonelise kogukonda kaasava loomingulise ettevõtmise mõju on nii kohene kui pikaaegne. Žürii hindas kõrgelt, et kunstnik on toonud tekstiilikunsti ja -disaini noortele lähemale ja tutvustanud oma uuenduslikku tehnikat laiale publikule. Projekti tutvustav video: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=gGo-tVy7hcc&cbrd=1

Žürii poolt märgiti eraldi ära Pallase tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu (1963) kui väsimatu tegutseja ja uuendaja tekstiilivaldkonnas. Pajupuu pälvis eripreemia pikaaegse ning järjepideva teadustöö ja tekstiilikunsti arendamise eest.

Pallase TAL-projekti “Lõime- ja koe manipulatsioonid käsikangastelgedel” raames loodud tekstiilidest sündis veebitrükis “Manipulating Warp and Weft”

Eesti Tekstiilikunstnike Liit (ETeKL) on tunnustanud pühendunud kolleege alates 1996.
ETeKL 2023 Aastapreemiate žüriisse kuulusid: Helen Adamson (ETDM), Elna Kaasik (Aasta Tekstiilikunstnik 2022), Elin Kard (EKL), Erle Loonurm (ajakirjanik), Stella Mõttus (kunstiteadlane), Stella Runnel (EDL) ja Liisa Torsus (Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2022)

Lisainfo:
Heleri Alexandra Sits-Tamme
Eesti Tekstiilikunstnike Liidu juhatuse liige
tekstiilikunst@gmail.com
www.tekstiilikunst.ee

Eesti Tekstiilikunstnike Liit

Kaanefotol Aasta Tekstiilikunstnik 2023 Aet Ollisaar. Fotograaf Lisette Laanoja

03.04.2024