Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ja Pallase tekstiiliosakonna tootekonkursi laureaat on Brigitte Mihkelson

Juba viiendat korda toimus Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu (ERKL) ning Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna koostöös tootekonkurss, et leida uusi jätkusuutlikke tooteideid ja väärtustada Eesti kohaliku villa kasutamist. Konkursi laureaat on Brigitte Mihkelson tootega Kannaline.

Konkursile esitatud ideed lähtusid Eesti rahvakunsti rikkalikust pärandist, mis leidis tudengite nooruslikes ideedes uudse tõlgenduse. Toodete hulgas leidus nii pidulikke rõivaid täiendavaid aksessuaare kui praktilisi ja sooja andvaid igapäevatooteid. Autorid pöörasid tähelepanu villa headele mitmekülgsetele omadustele ning väärtustasid villa kui head lähtematerjali silmuskudumite ideeprotsessiks.

Tekstiiliosakonna üliõpilase Brigitte Mihkelsoni poolt välja pakutud tooteidee sai alguse autori tähelepanekust, et villased sokid on tema igapäevaelus olulisel kohal, olgu selleks saabastega matkalkäik, kummikutes raba avastamine või uisutamine. Autori soov oli luua midagi lõbusat ja samas asjalikku ning anda tootele kaasa ka traditsioonilise kaheksakanna kujundi märgiline ja kaitsev jõud. Brigitte usub, et rõõmsates värvides Kannalised võiksid olla igaühel, et rappa jalutama minnes tunda end sümboolse kaitse all ja suhestuda looduse iluga.
Sukad Kannaline on valmistatud Eesti maalamba villast. Toode koosneb kolmest silmuskudumise masinal kootud elemendist, mis on käsitsi kokku õmmeldud. Valmis toode on kergelt vanutatud, et tagada selle vastupidavus. Samal põhimõttel on võimalik valmistada nii sokke, põlvikuid kui ka sukki.

ERKL paneb konkursi laureaadile välja ühe 1000-eurose stipendiumi. Stipendiumisumma eest saab konkursi võitja välja arendada esimese väikeseeria tooteid ning testida nende müüki ERKLi Kaarmanni kaupluses Tallinnas.

Toodete ideelahendused said alguse Pallase tekstiiliosakonna kolmanda kursuse silmuskudumise õppeainest, mida juhendasid Vilve Unt ja Maarja Raidla. Konkursi komisjoni kuulusid Liina Veskimägi-Iliste, Liivi Soova, Vilve Unt, Aet Ollisaar ja Kadi Pajupuu.

ERKLi Kaarmanni kaupluses müügil olevas valikus on edukalt püsinud mitmed varasemate konkursside võidutööd, mis on ka ostjate poolt hea vastuvõtu pälvinud. Koostöö Pallase ja ERKLi vahel jätkub ning juba septembris saab kaupluse vaateaknal taas tutvuda tudengite moekollektsioonidega.

Lisainfo:
Aet Ollisaar
Professor, tekstiiliosakonna juhataja
Kõrgem Kunstikool Pallas
aet.ollisaar@pallasart.ee

Fotode autor Karl Caspar Sünter; Kavandid Brigitte Mihkelson