Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 05.12 (nr 17 / 2024)

2024. aastal tähistab Kõrgem Kunstikool Pallas kolme olulist tähtpäeva: möödub 105 aastat kunstiühing Pallase kunstikooli asutamisest, 100 aastat ajast, mil kool hakkas kandma nime Kõrgem Kunstikool Pallas ning 15 aastat kooli galerii asutamisest.
Kõige selle tähistamiseks toimus 29. novembril sümpoosion „Pallas 2024“, kus vaatasime nii minevikku kui ka arutlesime, mis tähendust kannab Pallas tänasel kunstiharidusmaastikul. Esitlesime ka trükisooja kogumikku „Käekirjad: Pallas 2024“, mis tutvustab tänaseid kõrgkooli õppejõude ja nende loomingut.

Aga nüüd lähemalt ka kõigest muust, mis juba toimunud või toimumas.

Pallase galeriis:

Galerii alustab detsembrit nelja uue näitusega. Kõik näitused avatakse neljapäeval, 5. detsembril:
– kell 17 avatakse Pallase tekstiiliosakonna III kursuse tudengite ühisnäitus „Tekstiil ja koht”. Väljapanek toob vaatajate ette kuus erisugust teost, mis mängivad tekstiili töövõtete mitmekülgsuse, materjali ja perspektiiviga.
– kell 17 avab Pallase tekstiiliosakonna IV kursus galeriis Pallas ühisnäituse „Õigus parandada”. Näitus jutustab tikkides ja nõeludes unustatud ja unustamatute tekstiilide lugusid. Avamisel kuulutatakse välja ka selleaastane Tartu valla stipendiumi saaja.
– kell 17 avatakse projektiruumis nahadisaini osakonna juhataja, köitekunstnik Maila Käose näitus „Oma igatsused ma karjun vaikusesse“. Väljapanekul eksponeeritakse Maila Käose köiteid, millest varaseimad pärinevad 20 aasta tagusest ajast.
– kell 18 avatakse Tartus galeriis Pallas näitus „107 nägemust Siurust“, kus saab tutvuda kultuurikeskuse Siuru rahvusvahelisele arhitektuurivõistlusele esitatud töödega.

Kunstinädala raames toimuvad galeriis kaks üritust:
– 11. detsembril kell 17 saab galeriis Pallas näituse “107 nägemust Siurust” raames jälgida põnevat debatti, mis uurib arhitektuurivõistluste tähendust ja mõju. Debatil osalevad arhitekt Liis Uustal ja ajaloolane Enriko Talvistu, vestlust modereerib Tartu linnaarhitekt Jiri Tintera.
– 13. detsembril kl 15 toimub galeriis tekstiilitudengite näituse “Õigus parandada” raames töötuba, kus autorid jagavad oma tööde loomisel tekkinud mõtteid tekstiilide parandamisest ja väärtustamisest. Tekstiilitudengite juhendamisel saab enda katkiseid tekstiilesemeid parandada või isikupäraseks muuta.

Näitused on avatud kuni 4. jaanuarini 2025.

Pallases toimub:

Selgusid seitse tudengit, kes pälvisid käesoleval aastal Pallase valdkonnastipendiumid.
Disaini valdkonna stipendiaadid on India Maria Emilia Kiisler (tekstiiliosakond) ja Regita Lepla (nahadisaini osakond).
Kunstide valdkonna stipendiumid pälvisid Lotta Karoliina Räsänen (skulptuuriosakond), Kadri Kalve (maaliosakond) ja Enlil Sonn (fotograafia osakond).
Restaureerimise valdkonna stipendiaadid on Hele-Riin Juhkama (maaliosakond) ja Triinu Kohanenkov (maaliosakond).
Stipendiaatide portfooliotega saab tutvuda siin.

Foto Rain Avarmaa

Valmis on saanud ülevaatlik ja mahukas kogumik “Käekirjad: Pallas 2024”, mis tutvustab Pallase tänaseid õppejõude ja nende loomingut. Kogumiku koostasid Kadri Asmer ja Piret Viirpalu, kujundas Kadi Pajupuu. Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

16. detsembrini on Pallase raamatukogus võimalik vaadata näitust „Seiklus, vaikus ja masinad“, kus eksponeeritakse valikut tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu isiklikust raamatukogust .

Konserveerimise ja restaureerimise osakonna meister Annes Hermann tutvustab Pallase veebilehel ajakirja Retauro käesoleva aasta kuuendat numbrit, milles on peatähelepanu konserveerimisalasel koolitusel saksakeelses keeleruumis. Tutvustus asub siin.

Ja mida pallaslased mujal teevad:

Pallas tutvustab Tartu jõululinnas oma universumit. Kuni 5. jaanuarini 2025 on Tartu Raekoja platsil avatud iga-aastane jõululinn. Sel korral võtab ka Pallas osa, pakkudes külastajatele sissevaadet meie imepärasesse universumisse ja tutvustab kõrgkooli fantaasiaküllaseid tähekogusid, mis panevad särama kogu Emajõe Ateena taevalaotuse.
Pallase väljapaneku koostajad ja kujundajad on peakunstnik Madis Liplap ja tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar.

Pallase üliõpilasesinduse eesvedamisel toimub ka sel aastal Aparaaditehase klubi Gutenberg ruumides jõuluturg. Laupäeval, 7. detsembril kell 12-17 on jõuluturul võimalik osta erinevaid disaintooteid ja kunsti. Vt lisaks: FESTIVAL // Aparaaditehas Jõululaupäev

Fotograafia osakonna vilistlane Kirke Kuiv pälvis NOBA publikupreemia ja Fotografiska preemia. Ka möödunud aastal sai rahvusvahelise Pōhja- ja Baltimaade noorte kunstnike konkursi publikupreemia fotograafia osakonna vilistlast.
Kirke projekt “Hirm kui muusa” on tema läinudaastase Pallase diplomitöö edasiarendus, mida ta tutvustab järgmiselt: “Minu fotoseeria uurib kaotushirmu ja sellega toimetulekut läbi pinhole-fotograafia minimalistliku väljendusviisi. Teos peegeldab minu isiklikku kogemust ärevuse ja kaotushirmuga, pakkudes vaatajale võimalust süveneda inimpsüühika keerukusse ja emotsioonide sügavustesse.”
Konkursil osales ka teine fotograafia osakonna vilistlane – Birgit Kaleva.

Riigi Kinnisvara koostöös Justiitsministeeriumiga viis läbi kunstikonkursi, et leida sobivaim kunstiteose ideelahendus Tartu kohtumaja fuajeesse. Konkurss osutus väga populaarseks, žürii tegi valiku 48 kavandi hulgast ja valis võitjaks maaliosakonna vilistlase Mirjam Hinni võistlustöö „Valgus seguneb varjudega“.

Pallase dokumentalistika teadusprojekti raames teeb fotograafia osakonna juhataja professor Peeter Linnap koostööd Londoni Westminsteri ülikooli professori David Bate’ga. Linnap külastas ülikooli Harrow kampust ja kohtus oma dokumentalistika projekti edasiseks arendamiseks prof David Bate’ga ning emerita prof Liz Wells’iga, kellel on valdkonnas suured kogemused.

Peeter Linnap külastas Inglismaal ka tuntud dokumentalistika teoreetikuid ning praktikuid ja viibis fotograafia legendaarse Farnhami koolkonna rajaja Peter Halli mälestustseremoonial. Kohtumistel arutleti Ühendkuningriigi kolleegidega käimasoleva teaduskoostöö üle valdkonna ühiste uurimuste näol.

Uurimusse on kaasatud kaks tuntud Briti fotoklassikut Anna Fox ja Karen Knorr, kel valmimas re-foto (legendaarsete fotode ülepildistamise) projekt, mille tulemusi oleks huvitav näidata ka Eestis. Nii Fox kui Knorr esindavad Suurbritannia fotograafia erinevaid poolusi: lavastust ja dokumentalistikat. Lisaks kohtus Linnap Londoni mainekas Gagosian’i galeriis suure isiknäituse avanud Kanada megastaari Jeff Wall-iga. 

 

Jeff Wall & Peeter Linnap / Karen Knorr & Peeter Linnap

Fotograafia osakonna juhataja abi Kaisa Eiche külastas selleaastast Pariisis toimunud messi “Paris Photo”. Tal õnnestus seal kohtuda tuntud Briti fotograafi Martin Parriga, kelle  näitus toimus meie galeriis Pallas 2019. aastal.

Naljaga pooleks võib öelda, et suurem osa maailmas olulisi fotokuulsusi on nüüdseks Pallasest teadlikud! 

Loe lisaks


Konserveerimise ja restaureerimise osakonna professor Heli Tuksam tutvustas koos vilistlase Riina Padariga novembris toimunud Konservaatorite Ühingu teadusseminaril Põltsamaal raamatut “Rosett ja selle muutumine interjööri dekooris. Varaklassitsismist historitsismini kolme hoonenäite põhjal” (2024). Vilistlane Kaisa Milsaar tutvustas konverentsil Rüütelkonna hoone barokkmaalingut. Üritusel osalesid ka Pallase tudengid ja vilistlased.

Hispaanias resideeruv fotograafia osakonna vilistlane ja õppejõud Diana Tamane, viibis omakorda residentuuris Hispaanias, kus kohtus legendaarse fiktiivsete dokumentaalfotode konstrueerija Joan Fontcuberta’ga. Äsja jaapanist naasnud Tamane on erialases tegevuses jätkuvalt erakordselt laiahaardeline ja rahvusvaheliselt aktiivne, millest annab tunnistust osalemine Brüsselis toimuval grupinäitusel “Love is Louder”, mida saab imetleda veel ka 2025. aasta jaanuaris. Koos Diana Tamane´ töödega on eksponeeritud nt performance’i kunsti rajaja Carolee Schneemanni, Marina Abramavoči jt tippkunstnike looming.

Pallaslaste näitused:

Reedel, 6. detsembril kell 16.00 avatakse Pärnus Uue Kunsti Muuseumis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus “Aasta värv on kirju”.
Näitusel osalevad Pallase tekstiiliosakonna õppejõud, külalisõppejõud ja vilistlased Reena Curphey, Mari-Triin Kirs, Epp Mardi, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Erika Pedak, Liis Pihlik, Anu Raud, Liisi Tamm, Ilja Uhlinov.
Näituse kuraator on Aet Ollisaar. Näituse kujundab Madis Liplap, graafiline kujundus Kadi Pajupuu.

Värvides on jõudu ja väge nii üksikult kui ka mitmekaupa, kõik sõltub kooslusest ja kooskõlast. Särav ja tuhm, intensiivne ja vaoshoitud, valik vastandite vahel on alati erinev. Üksikult harmooniline ja talitsetud, saab mõnikord kõigest kokku tõeline pillerkaar! Nii on ka näitusel osalevate autoritega – ühisnäitusel avaldub kõrvutiolemise vastandlikkus ja tugevus. Eesti Tekstiilikunstnike Liit ühendab väga erinevate autoripositsioonide ja loomekäekirjadega kunstnikke, kelle töödes on tekstiil keskne materjal.
Juba traditsiooniks kujunenud Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus on oodatud sündmus nii osalejatele endile kui ka publikule.
Aastanäituse väljapanek Uue Kunsti Muuseumis tõstab esile ka aastapreemiate saajad – tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik 2023 laureaat on Aet Ollisaar, Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2023 on Maria Kristiin Peterson, Tunnustuse Aasta Tekstiilitegu 2023 pälvis Maryliis Teinfeldt-Grins´i kogukonnaprojekt “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?” ning žürii eripreemia pikaaegse ning järjepideva teadustöö ja tekstiilikunsti arendamise eest pälvis Kadi Pajupuu.
Näituse toetajad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu linn
Rohkem infot näituse kohta leiab siit.
Link näituse ürituse lehele asub siin.

Loe lisaks


Reedel, 13. detsembril avatakse Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna õppehoones näitus, mis ühendab nooremteadurid ja Pallase 4. kursuse maalitudengid. Näitusel eksponeeritakse doktoritööde ainetel loodud kümmet maali.
Kunstiajaloolase Kadri Asmeri artiklit koostööprojektist Universitas Tartuensis ajakirjas saab lugeda siit.


Kolmapäeval 18. detsembril kell 17.00 avatakse Pärnu Raekojas näitus “(Au)hinnatud. Eesti Tekstiilikunstnike Liit 30”. Näitus on avatud 18.12.2024–18.01.2025
Näitus (Au)hinnatud keskendub Eesti Tekstiilikunstnike Liidu kolm kümnendit väldanud tegevuse tutvustamisele. Kuraatorite valikul osalevad näitusel ka Pallase tekstiiliosakonna õppejõud ja vilistlased Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Maryliis Teinfeldt-Grins, Eva Jakovits ja Annika Kiidron.

Professionaalseid tekstiilikunstnikke koondav loominguline ühendus asutati 15. veebruaril 1993. aastal ning on aktiivselt ühendanud eri põlvkondade tekstiilikunstnikke Eestis. Hetkel kuulub Tekstiilikunstnike liitu 103 liiget.
Näituse eesmärgiks on rääkida ETeKL-i olulisusest kohaliku tekstiilikunsti toetamisel. Lisaks konteksti avavale materjalile leiab näitusel eksponeerimist ka kunstnike loominguline tegevus: näituselt leiab ligi kolmekümne rahvusvahelistel näitustel edukalt esinenud autori tööd, mis on valminud liidu tegutsemisaastate jooksul. Juubelinäitus annab võimaluse ka tutvustada ETeKL-i juhatuse tööd ja tunnustada nende (tihti vabatahtlikku) panust kohaliku tekstiilikunsti arengus. Liidu asutamisega samaaegselt nägid ilmavalgust senini ilmuv tekstiilikunstnike infoleht Koiliblikas ning tänaseni tegutsev liidu poolt loodud Lühikese Jala Galerii.
Kuraatorid: Helen Adamson (ETDM), Triin Jerlei (EKA). 

Loe lisaks


Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 18. detsembril.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.

Kaanefotol Pallas 2024 sümpoosion, foto Maria Grünberg