Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 04.04 (nr 7 / 2024)

Taas on põhjust rõõmustada ja õnne soovida – tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar pälvis tunnustuse Aasta Tekstiilikunstnik 2023. Äramärkimist leidsid ka teised pallaslased.

Aprilli keskpaigas sätib Pallas valmis virtuaalse messiboksi ja tutvustab erialasid Eesti Töötukassa poolt korraldatud virtuaalmessi haridusmaailmas. Pallase raamatukogus toimub käesoleval kuul mitmeid erinevaid üritusi ja näituseid, kuhu on oodatud kõik huvilised.

Aga lugege siin kõigest juba täpsemalt.

Pallase galeriis:

Pallase meediadisaini osakonna tudengite näitus kood 418

Pallase meediadisaini osakonna ekraanimeedia näitusel „Kood 418” on traditsioonilised loomeprotsessid kõrvutatud tehniliste võimalustega, üritades leida tasakaalu ning algatada diskussiooni digimaastiku olevikust ja tulevikust.

Galerii II korruse projektiruumis on avatud Pallase vilistlase Õie Holmi näitus “Maskeraad”, kus kunstnik vastandab süngeid eluhetki värvirikkuse ja fantaasiaga. Väljapanekus on eksponeeritud skulptuurid, maskid ja ka üks autentne surimask.

Pallases toimub:

1.-5. aprillil toimub tekstiiliosakonna 1. kursuse tudengitel kangakujundustehnikate intensiivkursus. Kursust juhendab Liisa Torsus, kes on TalTech Technology of Wood, Plastics and Textiles eriala tekstiili suuna magistrant. Ta on pälvinud ka tunnustuse Aasta Noor Tekstiilikunstnik 2022 Eesti Kunstiakadeemias kaitstud bakalaureusetöö “Kivimustud ja natid. Eesti rannarahva etnograafilisest hülgepüügirõivast inspireeritud viltmaterjali loomine umbkuubede tarbeks” (juhendajad Svetlana Todurova, Piret Valk) eest.

Tekstiiliosakonna 2. kursuse tudengeid juhendab 2.-4. aprillil Petri Juslin Soomest. Petri Juslinil on pikaaegse kogemus Marimekko tehnilise disainerina ning tänaseks on Petri asutanud oma ettevõtte Serioosi, mille toodangus on kvaliteetsed trükikangad. Ettevõttest on võimalik osta ja tellida kangaid erinevate projektide jaoks. Kursus toimub tekstiilitrüki õppeaine raames (Pallase poolsed juhendajad on Kadi Pajupuu ja Marju Roos). Petri Juslini õpetamist tekstiiliosakonnas toetab Erasmus+ programm.

Kolmapäeval, 10. aprillil kl 16.00 – 17.30 toimub Pallase raamatukogus seminar “Peegeldusi maailmast I : Unistuste Jaapan”. Raamatukogu juhataja Edith Hermann tutvustab Kumano Kodo palverännurada ning Nara ja Kyoto templite aedasid. Skulptuuriosakonna vilistlane Urmo Teekivi räägib üksinda Jaapanis reisimisest ja kaasaegsest kunstis. Lisaks on vaatamiseks välja pandud väike Jaapani teemaline raamatunäitus.

Esmaspäeval, 15. aprillil toimub Pallases keskkonnapäev. Kogugem kokku kõik enda tegevusetult seisvad vanad esemed – ühe mehe prügi on teise varandus! Kui kirbukas ei kutsu, leidub tegevust ka neile, kes midagi oma kätega valmistada soovivad: tudengid viivad läbi algajasõbraliku vitraažitöötoa, kus klaasijääkidest endale ehteid meisterdada saab.
Kava:
17:00 keskkonnapäeva ja kirbuturu avamine
17:30 töötoad
18:00 konserveerimisteemaline arutelu

Keskkonnapäeva täpsem info Facebookis.

15. aprillini on kõigil Pallase tudengitel ja töötajatel võimalus mängida ja katsetada oma oskusi teadusandmebaaside kasutamisel. Kas te teate, milliseid andmebaase me esialgu ajutiselt kasutada saame ja kuidas nendega hakkama saate? Selleks on vajalik mängu sisse logida siin ja leida õiged sõnad, millest moodustub lause. Pärast tehakse kõigi rakenduskõrgkoolide osavõtjatest statistikat ja osalejate vahel loositakse välja kõrgkoolide meeneid.

Teisipäeval, 16. aprillil kl 12.00 – 13.00 toimub Pallase raamatukogus seminar “Õppimise ja õpetamise peegeldusi I” ning kuulda saab muljeid Nordplus programmi raames Raulandis, Norras toimunud käsitöö ja kunsti sümpoosionist. Räägivad juhendaja Ingemar Maasikmäe ja töötubades osalenud Pallase tudengid.

1.– 26. aprill on Pallase raamatukogus avatud näitus “Uudiskirjandus nr 170”. Näituse valikus on 2023. aasta ostud. Trükiste annetused on pärit kolleegidelt, vilistlastelt ja erinevatelt organisatsioonidelt ning vahetused on meie partneritelt: ERM, EKA, EKM, TÜ VKA, TARTMUS9. Tutvu nimekirjaga siin.

8.– 26. aprill on Pallase raamatukogus võimalik vaadata Vahram Muradyani graafilise disaini näitust. Kunstnik tutvustab publitseeritud kujundusi ja visandeid.

Üleskutse pallaslastele – jätkuvalt ootab raamatukogu juhataja Edith Hermann õppejõududelt ja töötajatelt mõtteid ning tähelepanekuid lühikeses kirjalikus vormis selle kohta, mida olete meie raamatukogu ajakirjadest huvitavat ja teistelegi kasulikku leidnud. Teie kommentaarid ja kokkuvõtted võivad tudengeid või kolleege aidata ja nende tähelepanu artikliteni juhtida, milleni nad ise ei pruugi jõuda. Algatuse esimest kirjutist saab lugeda siin.

Pallasest väljaspool:

Pallase tekstiiliosakonna juhataja, professor Aet Ollisaar valiti Aasta Tekstiilikunstnik 2023 laureaadiks silmapaistvalt võimsa ja viljaka loomeaasta eest. Tunnustus Aasta tekstiilitegu 2023 omistati Pallase tekstiiliosakonna vilistlasele Maryliis Teinfeldt-Grins´ile tema kogukonnaprojekti eest “Kes mäletab viimasena? Kes mäletab paremini?” Kadrina Rahvamajas. Lisaks otsustas žürii tunnustada eripreemiaga tekstiiliosakonna professorit Kadi Pajupuud pikaaegse ja järjepideva teadustöö ja tekstiilikunsti arendamise eest. Loe lähemalt siit.

Aasta Tekstiilikunstnik 2023 Aet Ollisaar. Fotograaf Lisette Laanoja

Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis George P. Kent tutvustas Eesti Tekstiilikunstnike Liit liikmetele ja muuseumi esindajatele Art in Embassies, US Department of State poolt toetatud eksklusiivset näitust, kus esitleti kuue silmapaistva USA kaasaegse kunstniku töid. Suursaadikul näitas ka isiklikku tekstiilikollektsiooni, mida nad abikaasa Velidaga on kogunud oma töölähetustelt Kesk-Aasias, Kagu-Aasias ja Ukrainas. Üritusel osalesid Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar ja peakunstnik Madis Liplap. Jaanuaris külastas suursaadik Eestis George P. Kent ka Pallast (loe siit).

Suursaatkonna foto

Aet Ollisaare fotod

Fotograafia osakonna juhataja, professor Peeter Linnap mõtiskleb osakonna vilistlaste rahvusvahelisel areenil esinemise teemadel: “Praegustel noviitskunstnikel on eelmistega võrreldes tõesti laiad võimalused. On võimalik saada kunstnikupalka (meie vilistlastest on saanud Krista Mölder, Diana Tamane jt) ja kriitikupalka (Kaisa Eiche). On võimalik saada residentuurikunstnikuks nagu ülalmainitud mõlemad ongi saanud. Diana Tamane paistab seejuures välja intensiivse ja pikaajalise loomingulise tegevusega väga eksootilises ja teistsuguses Jaapanis, kus varemgi meie koolist pärit kunstnikke on viibinud ent haruharva lausa personaalnäitusega. Ent tervikuna niisugust tugevat autorikuvandit Tamane’l on koos oma MoMA konverentsiga ja „Aperture“ raamatukonkursil osalemisega; näitustega Hispaanias, Prantsusmaal ning Jaapanis – pole naljalt saavutanud ükski teine eesti kunstnik.”

Fotograafia osakonna vilistlase Anna Hintsi dokumentaalfilm „Savusanna sõsarad“ on nüüd jahtimas publikupreemiat Prantsusmaal. Just nädal tagasi esilinastus „Savusanna sõsarad“ tuntud Pariisi kinoteatris „Les 7 Parnassiens” – ja seejärel ligi 20 muus filmipalees üle kogu Prantsusmaa.

Pallasega saab tutvuda ka 16.-19. aprillil toimuval Eesti Töötukassa virtuaalsel töö- ja karjäärimessil. Pallas osaleb messi haridusmaailmas ning avab huvilistele oma virtuaalse messiboksi. Igal päeval toimub ka õppimisvõimalusi tutvustav infotund või artuelu, millele saab registreeruda alates 9. aprillist messi veebilehel.
Teisipäeval, 16. aprillil kell 15 on võimalus osaleda infotunnis teemal “Tulevik on teos ehk Kõrgema Kunstikooli Pallas 8 eriala tegusaks tulevikuks”. Kolmapäeval, 17. aprillil kell 17 toimub vestlusring tudengitega ning teada saab seda, kes on, mida teevad ning mis saab kunsti- ja disainitudengitest. Neljapäeval, 18. aprillil kell on aga aeg tutvuda Pallase uue õppekavaga Konserveerimine ja restaureerimine ning Kurmo Konsa teeb ettekande teemal “Käte ja peaga: Kultuuripärandi konserveerimine tänapäeva maailmas”. Lisainfo peagi ka meie veebilehel uudiste all.

Pallaslaste näitused:

3. aprillist on Tallinna Linnaarhiivis avatud Eesti Köitekunstnike Ühenduse 28. tegevusaastat tähistav näitus. Sel korral on kunstnikud inspiratsiooni saanud üle 300 aasta Liivimaad valitsenud Saksa ordu ajaloost. Köidetud raamatuks on ajaloolase Juhan Kreemi monograafia „Ordu sügis. Saksa ordu 16. sajandi Liivimaal”, mis võtab vaatluse alla orduvõimu viimased aastakümned keskaja ja varauusaja piirimail.
10. juunini 2024 avatud näitusel eksponeerivad oma töid 11 EKÜ köitekunstnikku, kelle seas on Pallase nahadisaini osakonna professor Rene Haljasmäe, õppeprorektor Lennart Mänd, nahadisaini osakonna vilistlased Kadri Paloveer ja Dorel Sabre. Näituse koostasid Kadri Paloveer, Tulvi-Hanneli Turo ja Juhan Kreem. Näituse kujundas Kadri Paloveer ja köited pildistas Ervin Sestverk.

Portugalis Porto linnas tegutsevas galeriis Circus Network on avatud näitus “Street Gnomes”, mille teoste autor on Pallase meediadisaini osakonna vilistlane, graafikadisainer Ingmar Järve alias Gutface. Loe artiklit näituse kohta siin.

ARS-i projektiruumis eksponeerivad lühiajaliselt oma lühiajalisi töid pealkirja all „Midagi ajutist“ fotograafia osakonna vilistlased Krista Mölder ja Alis Mäesalu. Seekordsel duonäitusel rõhutavad autorid analoogfotograafiaga seotud ajalist põgusust ja sellega seonduvaid enne-ja-pärast fenomenist.
Mölderi ja Mäesalu teosed vihjavad vahepealsusele, muundumisele, püüdes tabada hetke „mitte veel” ja „juba möödas” vahel; aeg ja ruum avavad oma amorfse pale. Õrn kile, millest võiks saada näiteks mudellennuki tiib. Hõbepeegel, millele pole fotokujutis veel ilmunud või on ehk sellelt maha libisenud, mujale või tagasi olematusse. Allikas: www.arsfactory.ee

Tartu 2024 raames on Valgas avatud Pallase maaliosakonna tudengi Hedi Kuhi ja vilistlase Danel Ülperi ühisnäitus „Valga. Mälestused ja unistused“. Näitust saab külastada kuni 26. aprillini Valga Kultuuri- ja huvikeskuses.
Näitus uurib Valga olemust läbi mälestuste ja unistuste. Selleks liiguvad kunstnikud nii ruumis kui ajas ning vaatajate ette jõuavad maalid, lood ja artefaktid, mis haaravad ka näitusekülastaja rännakuga kaasa. Näituse eesmärk on inspireerida vabalt ja julgelt unistama.
Vaata ka ERR lugu näitusest ning loe Lõuna-Postimehest.

Foto Lenna Uibopuu

Ülevaade kõikidest pallaslaste näitustest: pallasart.ee/pallase-galerii-ja-naitused/

Aprillis ootame osalejaid järgmistele kursustele:

Kivilitograafia (toimub 13.-14. aprill, kell 10-16)
Koolitusel õpitakse tundma haruldaseks muutunud kivilitograafia tehnikat, mille juurde kuulub litokivi ettevalmistus, kavandi kandmine litokivile ja trükkimine. Osalejal valmib kolm ühevärvilist kivilitograafia tõmmist, suuruses 30 x 40 cm. Kursust juhendab meedia- ja reklaamidisaini osakonna trükitehnoloogia meister, Ardo Sägi.
Adobe Illustratori baaskursus (toimub 16.04-01.05. T-K, kell 17-20)
Adobe Illustratori baaskursusel saab ülevaate programmi töökeskkonnast ning rakendusvõimalustest. Koolitusel õpitakse selgeks põhilised töövahendid ja -võtted, et luua Adobe Illustratoriga lihtsamat graafikat. Kursust juhendab Pallase meedia- ja reklaamidisaini vilistlane, kujundusgraafik Katrin Leement.

Registreerumine on avatud ka ettevalmistuskursustele!
– Aprillis algab Ettevalmistuskursus: kompositsioon (toimub 20.-21.04. L, kell 10-16. P, kell 10:30-16), mis on suunatud kunstikõrgkooli sisseastujatele ning toetab kõikide Pallase erialade sisseastumiseksamiteks ettevalmistumist. Kursusel tegeletakse tasapinnalise kompositsiooni töövõtete ja printsiipidega, mis aitavad läheneda (teose, ülesande) kavandamisele teadlikult ning loominguliselt. Kursus koosneb teoreetilisest osast ja praktilistest kompositsiooniülesannetest. Kursust juhendab Pallase õppejõud Imbi Kruuv.

Pallase koolituskalender: pallasart.ee/taienduskoolitused/algavad-kursused/

Kaanefotol hetk Pallase raamatukogus toimunud Eesti kauneimate raamatute seminarilt. Foto autor Martin Männa.

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 17. aprillil.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.