Pallase infokiri 21.03-03.04.2022

Viimasest infokirjast möödunud 2 nädalat on kulgenud suuresti institutsionaalse akrediteerimise aruande koostamise tähe all. Koos prorektorite ja osakonnajuhatajatega, kelle õppekavad seekord akrediteerimiseks esitatakse ja kantseleijuhi Mairega, kes meie aruannet kokku paneb, on toimunud mitmeid ühiseid aruande lugemisi, arutelusid, kooskirjutamisi. Iga kord avastame veel kohti, mida täiendada ja parandada, iga korraga läheb tekst loogilisemaks ja kajastab paremini Pallases viimase viie aasta jooksul toimunud arenguid.
Üks lõiguke aruande esimesest peatükis ehk Pallase tutvustusest ka infokirja lugejatele:
Pallase roll Eesti kõrgharidussüsteemis on koolitada tugevate praktiliste oskuste ja teoreetiliste teadmistega loomeisikuid, kes on võimelised nii minema tööturule kui ka jätkama õpinguid magistrantuuris. Pallase õppekavad on eesti rahvuskultuuri jätkusuutlikkuse ja säilimise seisukohast üliolulised.
Pallas juhindub oma tegevuses kõrgharidusseadusest ning Pallase põhimäärusest, arengukavast ja tegevuskavadest, pidades silmas ühiskonnas toimuvat, muutusi tööturul ning kõrghariduse suundumusi nii Eestis kui ka mujal maailmas.
Pallase visioon on olla tunnustatud kunstihariduse keskus, mis algatab loomevaldkonnas muutusi, väärtustab traditsioone ning juhib koostöös partneritega kunsti-, disaini-, konserveerimis- ja restaureerimisvaldkonna uuendusi.
Pallase missioon on edendada kunstide valdkonna kõrgharidustasemel õpet, teha rakendus- ja teadusuuringuid kunsti-, disaini-, konserveerimis- ja restaureerimisvaldkonnas ning luua üliõpilastele
tingimused loovuse ja vastutustunde kujunemiseks. Pallas teeb koostööd kogukonna ning teiste õppeasutuste ja institutsioonidega, toetades loova ja jätkusuutliku ühiskonna arengut ja elukestvat õpet.

Kõlab päris hästi? Igapäevaste tegemiste käigus võivad kaugemad sihid ja unistused meelest minna. Hea on neid siis vahel meelde tuletada, vajadusel mõnes kohas refresh-nuppu vajutada ja koostöiselt edasi tegutseda.
Vahepealsesse perioodi mahtusid veel koostöökohtumised kõigi Pallase osakonnajuhatajatega. Sain alustava rektorina väga palju olulist teada erinevate osakondade ootustest, inimeste ideedest ja ideaalidest. Peab tunnistama, et need on väga erinevad. Samas – mõned neist erinevustest on Pallase suurimad tugevused. Et neist tugevustest ka tõeline sünergia sünniks, peab senisest rohkem päriselt kokku saama, suhtlema, visioneerima ja fantaseerima. Just see plaan ongi.
Aitäh fotoosakonnale ja arendusosakonnale, tänu kellele on nüüd Pallase kodulehel kontaktide juures ka inimeste fotod: https://pallasart.ee/main-page/kontakt/
Puuduolevad kindlasti veel lisanduvad.

Piret Viirpalu

Üliõpilasesindus

Gertu Soosaar: Kevad on (:oli:) juba meieni jõudnud ja ees ootab veel viimane jõupingutus enne kui saame päikest ja kunsti nautima. Oleme ootusärevuses juba Veneetsia biennaaliks kompse pakkima asunud! 😎

Oleme vahepeal tublid olnud ja koosolekute vahel näpistamine pisut aega, et lõõgastuda spaas ning käisime restoranis parimaid maitseid nautimas. Miski ei vastanud ootustele, kõik oli oodatust võrratum. Soovitame ka kõigil teistel keset trammi mõnikord jalad seinale visata, hiljem läheb töö ka ladusamalt!

Tuksu teise südames kampaania jõudis taas Pallasesse ja tublimad meist jõudsid tsüklinädala tormilisuse keskel elusid päästma. Siiras aitäh kõigile, kes verd annetamas käisid!

Aprillis ootame teid osa võtma tulevastest üritustest.
🖖20.04 – PallasPinx Tolstoi maja fuajees – selgitame välja meistrid ja kui pinks pole see mis südame kiiremini tuksuma paneb siis….

🖖27.04 – Barlova VIKTORIIN – mõtlemise müts välja otsida ja nutisemad sõbrad kaasa haarata! Teemadeks: Barlova, Tartu, Kunst, Pallas ja Eesti film.
Tule, me pärjame helgeid päid lahkete tiitlitega!

🖖27.05 – Pallase HOOVIPIDU – vaatame, mis saama hakkab. Tähendab, vaatame, mis pallaslased saada tahavad. Lõbus saab meil olema, see on kindel. 

Kui tunned, et tahaksid ka meiega koos tegutseda siis see võimalus on avatud! Tule üliõpilasesindusse! Ootame avaldusi kuni 15. aprillini, lisainfo saatis kunstitudengid@pallasart Sulle koolimeilile!

Teie Üliõpilasesindus!

Loe lisaks

Prorektor

Ivi Lillepuu: Paberikuhjade vahelt kaks päris lugu. Üks lõpetamisest, teine alustamisest.
Ligikaudu aasta tagasi algas nüüdse lõpukursuse skulptuuritudengite töö teetõkiste kavandamisega Rakvere linnale. Juunis käisid linnavalitsuse esindajad Pallases kavanditega tutvumas ja uue õppeaasta alguses anti teada, et oma kavandid võiksid prototüübina valmis teha Gloria Niin ja Daniil Piskun. Klient oli nõudlik, käidi kohapeal modelleeritud töid vaatamas ja toonane abilinnapea Laila Talunik lõi käed külge, patsutades Daniili tõru veidi ümaramaks. Möödunud kolmapäeval tõstsime prototüübid kärusse ja transportisime Rakverre. Gloria vorst paigutati Pihlaka kohviku ette ja Daniili tõru vallimäele. Tuleb tõdeda, et mõlemad tõkised sobisid oma asukohta lihtsalt suurepäraselt. Linnakunstnik Marju Püümetsa laiast naeratuses oli näha, et klient on rahul ja õige pea esitatakse suurem tellimus tõkiste valmistamiseks. Tuleb tänada Rakvere linna, kes oli kannatlik ja arvestas igati, et kõik kavandite ja prototüüpidega seotud tegevused mahuksid õppe ajalisse raami.

Foto Ivi Lillepuu

Teine, alguse lugu on seotud meie oma õuega. Meie kasutuses on päris suur õueala mõnusas Karlovas ja selle ainus funktsioon on parkimisplats. Ometi võiks seal olla välikohvik, õuesõppe klass, pinksilaud, pisike jõusaal, lebola, rohkesti rohelust (kasvõi kastidesse surutud tee- ja maitsetaimed), grillinurk jne jne. Võiks olla võimalus oma läpakas kaenlasse võtta ja õues tööd teha. Jah, meil on enamus aastast külm, kõle ja niiske, aga seda enam on vaja võimalust ilusaid hetki ära kasutada ja nautida, et jaksata kaamosega toime tulla. On vaja kohta, kus kolme maja rahvas saaks kokku tulla ja rääkida maast ja ilmast. Hea meel on tõdeda, et õueala paremaks muutmine ei ole enam pelk unistus vaid vormuma hakkav plaan. Sügisel käivitub vabaaine, mille raames luuakse õueala kontseptsioon ja siis saab seda unistust tükk-tükilt ellu viima hakata. Paljudel käed juba sügelevad, nii mitmedki lõpukursuse omad on kurvad, et see plaan juba varem teoks ei saanud ja on valmis ka vilistlasena panustama. Seetõttu on oluline, et kõik üliõpilased ja töötajad otsiksid üles oma postkastist üliõpilasesinduse (kunstitudengid) poolt 31. märtsil saadetud kirja, milles nad kutsuvad kõiki pallalasi üheskoos unistama. Küsimustikku on lisaks hoovipeo soovidele-mõtetele lisatud küsimused ka selle kohta, mis funktsioone sina õuealalt ootad. Võid oma plaanid, joonised ja unistused saata lähema kahe nädala jooksul ka e-maili aadressile kunstitudengid@pallasart.ee. Seejärel saavad huvilised üheskoos väljapakutud ideid vaagida ja kaaluda ning aidata neid kompaktsemaks sättida, et sügisel kooli alguses oleks, mille pealt kontseptsiooni looma hakata.

Loe lisaks

Täienduskoolitused

Salme Kulmar: Täienduskoolituste tööülesannete hulka on tekkinud aprilli alguses midagi enneolematut – suhtlemine on muutunud pooleldi vene- ja pooleldi ukraina keelseks ning kõige olulisemateks külalisteks on saanud väikesed Ukraina lapsed.

Nimelt algasid hiljuti Tartusse saabunud Ukraina lastele tasuta kunstiringid, mida juhendab ukrainlanna Oksana. Temagi elas veel hiljuti Ukrainas, kus ta töötas kunstiõpetajana ning muuhulgas tegeles enda loominguga. Nädalakese kestnud otsingute jooksul leidsime tema kontakti ning nüüd käib ta kaks korda nädalas, teisipäeviti ja laupäeviti Pallases kunstiringe juhendamas. Suhtlemine Oksana, laste ja lapsevanematega on väljakutse, sest nagu teised minu põlvkonnakaaslased, pole koolis kuue aasta jooksul õpitud vene keel külge jäänud mitte mingi valemiga – vaatamata lisatundidele kuue aasta jooksul vanavanematega ning vene keele tundides saadud neljadele-viitele. Keel ei jäänud külge ja kogu lugu. On huvitav, kuidas sundolukorras aga hakkavad mingid sõnad iseenesest tulema, kaasa aitab õnneks Google Translate. Täpselt sama olukord on ukrainlastel inglise keelega ning hea tahte juures saame kõige olulisemad asjad räägitud. Loodan, et ennast maalimisse unustanud lapsed ja kohvilaua taga vestlevad vanemad saavad ettevõtmisest kasvõi natuke leevendust oma südamevalule.
Samal ajal jätkuvad ka täienduskoolitused, kuigi huvi oleks nagu mõnevõrra vähemaks jäänud. Võimalik, et Ukrainas toimuva taustal on koolitustel osalemise motivatsioon langenud ja mõnele koolitusele minev tasu on pigem saadetud toetuseks sõjatandrile. Saame vaid oodata ja näha, mida toovad järgmised nädalad.


Pildil märtsi lõpus toimunud meeskonnakoolitus “Kui ma oleksin värv”, milles osalesid Tartu Ülikooli Kliinikumi töötajad. Töötuba juhendas Imbi Kruuv. Foto Salme Kulmar.

Loe lisaks

Välissuhted

Riina Gendrikson: Praegusel sompus ja igas mõttes tormisel ajal soovin teiega kõigepealt jagada Mia muljeid päikeselisest Portost, kus ta õpib Erasmus+ programmi raames:

Mia Melanie Saar: ,,Portugal on mind vastu võtnud ülimalt soojalt ning peale kuu aega Portos elamist võin öelda, et tunnen end kui kodus. Olen saanud nautida turistielamusi jalutades mööda kirjusid tänavaid, süües pastel de natasid ning juues portveini. Peaksin mainima, et natasid sõin esimesed kuu aega küll igapäev ning raske on nendest lahti saada, sest iga nurga peal on imeliste lõhnadega saiapood. Tulin siia eesmärgiga ka õppida portugali keelt, kuid minu õnnetuseks oskavad siin kõik imehästi inglise keelt ning pigem tahavad enda oskuseid lihvida, kui minule vastata oma emakeeles.
Koolis olen saanud käia vaid kuu aega ning juba algab meil vaheaeg, sest siin tähistatakse munadepühi palju suuremalt ja antakse lausa nädal puhkamiseks. Muidu on ESAP väga tore kool ning isegi, et just koliti ümber uude asukohta ning pool kooli on veel ehituses siis on kool jätnud mulle sümpaatse mulje. Kõik õppejõud on võimelised inglise keeles suhtlema ning on välistudengite suhtes väga toetavad. Mulle on jäänud mulje, et kõik õppejõud on hingelt täitsa kunstnikud ja südamega nii asja juures, mis teeb õpetamise nende jaoks väga nauditavaks, see on muljetavaldav. Õppekorraldus on veidi teistsugune, mis tähendab, et tunde on pigem vähem aga iga õppeainega minnakse rohkem süvitsi.
Üleüldiselt tekitab Porto väga hubase olemise, justkui oleks tagasi Tartus ning inimesed on nii siirad ja soojad, lihtne on leida enda inimesi kellega pargis piknikul käia või kohvikusse tuule eest peitu pugeda.“

Veel on pakkuda Erasmuse toetusi nii partnerkoolis õppimiseks kui praktikale minekuks, anna endast märku! 😊

Mia koer Fluffy on samuti Portos kaasas.


Mia Saare fotod Portost.

Suur rõõm oli võõrustada prof Tinatin Tshkadadzet Gruusia kõrgkoolist Tbilisi State Academy of the Arts. Oleme seda külaskäiku koroona tõttu edasi lükanud juba 2 aastat! Tina viis läbi nädalase workshopi maaliosakonna esimesele kursusele ning ei väsinud kiitmast meie üliõpilaste tublidust! Olles käinud Pallases juba 2019. aasta suvel rahvusvahelise suvekooli raames ning saanud ka sealt ainult positiivseid kogemusi, ei vähendanud tema armastust Tartu vastu isegi meie erakordselt talvine ilm! Võrdluseks – Thbilisist lahkudes oli seal +27 kraadi. Tina oli väga liigutatud kõigest, mida oleme teinud ukrainlaste heaks ning pildistas veel eraldi Ukraina lippu, mis lehvib Pallase õuel.

11.04-15.04 on vastukülaskäigul Thbilisis õppetööd läbi viimas Rene Haljasmäe. Maikuus korraldame ülekoolilise ürituse, kus kõik kevadel Erasmusega välismaal käinud töötajad jagavad oma kogemusi ning ka Rene on lahkesti nõus rääkima.

Ukraina õppureid on praeguseks Pallasega ühendust võtnud 5. Üks nendest osaleb juba meediadisaini osakonna tundides, üks soovib minna maaliosakonna suvepraktikale, mitmed on huvitatud põhiõppesse kandideerimisest. Pakume neile koos teiste töötajate ja üliõpilasesindusega igakülgset abi ja infot. Loodetakse väga, et sügisel on siiski võimalik kodumaale tagasi minna.

Ka sellel aastal jätkame traditsiooni kaasata lõputööde hindamisse väliseksperdid. Nõusoleku osaleda Pallase lõputööde kaitsmise komisjonis on andnud Tiina Karhu Soome kõrgkoolist Metropolia University of Applied Sciences (disain) ning Jan Vojtechovsky Tšehhi kõrgkoolist University of Pardubice (konserveerimine/restaureerimine).

Loe lisaks

Raamatukogu

Edith Hermann: Kaks nädalat on möödunud meeletu kiirusega. Iga nädal ja päev tundub, et nüüd on Ukrainas jõhkruse tipp käes ja enam hullemaks minna ei saa, aga nagu elu näitab, saab. Ükskõik kuidas püüad olukorrast selgust saada tundub see mõistuse vastane. Kahjuks paljude jaoks on see reaalsus ja teiste jaoks „normaalne“ või olematu. Kus on valede piir?

Aga Pallase raamatukogus käib elu omas, kevadiselt kiirenevas ja kuumenevas rütmis.

22. märtsil toimus näituse „Isiklikud pärlid. Margus Meinarti raamatukogu“ taustal kordaläinud vestlusõhtu Margus Meinartiga. Oli parasjagu osalejaid, kes kõik mahtusid istuma ümber suure laua ja tekkis mõnus, vahetu õhkkond. Margus on hea ja ladusa jutuga, humoorikate ja mõtestatud lugude rääkija. Ta luges katkendeid teda mõjutanud raamatutest ja lubas pilku heita nooruses mõjutanud isiksustele ja raamatutele. Sama sarja üritused jätkuvad kindlasti järgmisel aastal, huvilisi juba tekkis.

Foto Edith Hermann

Ootamatult tuli võimalus 23.03. – 24.03. osaleda Tartu Kunstikooli poolt korraldataval koolitusel „Coachiv mentorlus 1“. Mul oli huvi juba varem, aga senini ajad ei klappinud. Nüüdki oli tegemist, et kaks tööst vaba päeva leida, aga see tasus end mitmekordselt. Olen varem aastaid tagasi läbinud nii pedagoogika, andragoogika kui ka õpetaja koolituse, kuid elu on paljus muutunud ning samuti on tekkinud uued lähenemised. See oli väga hästi läbiviidud, kasulik ja praktiline koolitus ja julgen soovitada ka teistele.


Fotod Arvo Pärdi Keskuse kabelist ja raamatukogust, Edith Hermann

Esimese nädala lõpp ja osaliselt teine nädal kulus Rahvusraamatukogule statistilise aruande koostamisele. Tegevusaruanne oli juba ammu valmis, aga statistiline aruanne nõuab väga detailselt ja täpselt erialase tegevuse lahti kirjutamist tabelistesse. Mõistan, et riigiasutustes peab aruandeid koostama ja tegevust kontrollima, aga kahjuks ei ole ma aastate jooksul kunagi tagasisidet saanud. Aus olles, olen pädevamatelt kolleegidelt selleks abi palunud ja seda ka saanud, aga miks seda aruannet sellise täpsusastmega peab tegema, ma täielikult mõistnud ei ole.

29.03. – 31.03. oli raamatukogude teema-aasta puhul ainult nädal aega näitus „Pärlid Pallase raamatukogus“. Näituse ettevalmistus, saateteksti kirjutamine ja kujundamine võttis rohkem aega, kui nädalane näitus tasuks, kuid see oli mitmes plaanis vajalik ettevõtmine. Olime koos teiste Eesti raamatukogudega ühises aktsioonis ja vähemalt sotsiaalmeedias pildil. https://www.raamatukogudeaasta.ee/galeriid/kogude-parlid/

Näitus võimaldas ka meie oma kogukonnale näidata Pallase raamatukogu pärleid.
https://pallasart.ee/naitus-pallase-raamatukogu-parlitest/

 


Fotod Edith Hermann

Lisaks muudele aktiivsetele raamatukogu argipäevastele tegevustele toimusid ettevalmistused Prima Vista „Mängu piirid“ kunstiprogrammi 11. kunstinäitusele ja „Harri Pudersell 100“ näitusele. Perioodi sisse jääb ka raamatukogupoolse lähteülesande koostamine Annes Hermanni juhendatud mööbliosakonna III kursuse praktikale, mille käigus disainiti algne prototüüp raamatukogu tagastuskapile.

21.03.2022 – 08.04. on raamatukogus näitus „Uudiskirjandus 151“ kus saab vaadata 2021. aasta ostusid ja Diana Tamane annetatud raamatuid. https://pallasart.ee/raamatukogu/perioodika-ja-uudiskirjandus/

5.04.2022 kl 11 -14 oli raamatukogus üliõpilasesinduse eestvõttel taas doonoripäev.

Mis on raamatukogus tulemas ja mida soovitan:
07.04.2022 tuleb raamatukokku Eesti Kirjastuste Liidu kaudu näitus „25 kauneimat Eesti raamatut 2021“.

Soovitan Urmo Rausi raamatut „Parnass : Pariis 1991 -1993“ mis on üks lahe lugemine.
Ta kirjutab : „See väike jutustus üheksakümnendate alguse Pariisist sai kirja pandud mõttega talletada üht kordumatut ja huvitavamat aega minu enda ja ka sõprade elus“.

Loe lisaks

Avalikud suhted

Maiken Austin: Avalikud suhted võtavad lausa rahvusvahelisi mõõtmeid, kui hea hulk aega läheb Pallase üliõpilaste reisi organiseerimiseks Veneetsia Biennaalile. Samas on see kohe kindlasti labour of love, sest üliõpilaste viimase kahe aasta edasilükkunud õppereisid soovime nüüd seda rõõmsamalt ja muljeterohkemalt ellu viia! Üle 200 biennaalil eksponeeritava kunstniku loodetavasti saavad inspireerimisega edukalt hakkama.

Kuid ka koduseid tegevusi ei saa unarusse jätta:

Üliõpilasesindusega toimunud koosolekul rääkisime läbi mitmed plaanid, mis neil on – maskott, Pallase merch, hoovipidu ja õueala kujundamine just tudengite soovidele vastavaks. Muul ajal olengi saanud õueala kujundamise projekti vedada Pallase poolt koos prorektoriga ja sünkroniseerida meie koostööd Maaülikooliga, kust tuleb maastikuarhitektuuri-alane sisend. Pallase skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski ja mööbliosakonna juhataja Aivar Habakukk on end samuti projektiga sidunud ja see vabaaine tõotab tulla tõeliselt maad raputav. 🙂 Esimese etapiga teeme algust juba sel nädalal, mil Kristjan Bachmanni käe all tehakse korda Pallase valvuriputka. Igand Pallase kampuse minevikust nö numbritehasena saab nüüd igal juhul uue kuue.

Madis Liplapiga koos vean üht teist vabaainet – Intsikurmu festivaliala ägedamaks muutmine erinevate installatsioonidega. Tudengid on juba oma ideed paberile pannud ja oleme need Intsikurmu korraldusmeeskonnale edastanud ning nüüd ootame, millised neist ideedest suve lõpus püsti saame lükata. Ütlen ausalt – festivalielamusele lisaksid need kindlasti vunki juurde!

Palju on tööd olnud pallasart.ee kodulehega. Lisasime uusi arendusi, kujundasime kontaktide lehte atraktiivsemaks ja informatiivsemaks personali fotodega, kuvasime infot Ukrainlaste abistamiseks mõeldud sündmuste ja tegemiste kohta. Tänan fotograafia osakonna tudengeid ja lektorit Madis Palmi, kelle tehtud on personali fotod Pallase kodulehel.

Pallase galeriis avati 3 uut näitust: 
Pallase meediadisaini osakonna graafikanäitus “Sõlm”
Pallase nahadisaini osakonna näitus “Luues lugu”
2021. aasta Pallase vilistlase Tuule-Mari Kaarna astrofotode näitus “Taevaruum”

Näitused on avatud 30. aprillini ja kindlasti soovitan neid külastada!

Lisaks olen koostöös teiste Eesti rakenduskõrgkoolide esindusmeeskondadega tegelenud rakenduskõrgkoolide maineküsitlusega, planeerinud võimalikke koostöid Tartu Kunstikooliga ning kaardistanud ja disaininud silte maaliosakonna ustele. Meie saame algust teha Pallase viidandusega ja uutel üliõpilastel on loodetavasti märksa kergem kõik erinevad vajalikud ruumid üles leida. 

Loe lisaks

Maaliosakond

Margus Meinart: Maaliosakonna tegevuste ülevaade peale klikki…

Fotol maaliosakonna restaureerimise suuna tudengid Vallikraavi tänava kunagises Grand hotellis.

Maaliosakonna vilistlase ja praeguse tudengi ühisnäitus. Eva Elise Oll ja Ingmar Roomets “Vari” Tartu Kunstimaja/ Väike saal / 01.04.–01.05.2022 http://kunstimaja.ee/2022/03/oll-ja-roomets-vari

 

Alates 19. märtsist on Tartu Ülikooli muuseumis ja Tartu Jaani kirikus avatud näitus „Vaim“, kus toimub ühiskülastus 13.04 kell 15.30 koos giididega, kelleks on Reet Varblane ja Marje Taska. Olete oodatud!

 

 

https://www.muuseum.ut.ee/et/content/tartu-%C3%BClikooli-muuseumis-avatav-kuraatorin%C3%A4itus-%E2%80%9Evaim%E2%80%9C-kutsub-tekitama-rahus%C3%B5numit

EKA maaliosakonna külaskäik Tartusse ja kohtumine maaliosakonna tudengitega 14.04. Plaanis kohtumine Pallases ja ühised näitusekülastused Tartus. Täpsem kava koostamisel.

Tagantjärele vaatamiseks 2021 Eerik Haameri nimelise preemia laureaadi Enno Halliki näitus Kuressaares.

 

Maaliosakonnas oli väliskülalisõppejõud Tinatin Tskhadadze. 04.-08.04. Kursuse nimeks: Arhitektuuri, maali ja skulptuuri süntees. Kursus lõppes reedel näitusega maaliosakonnas.


 

Sgrafiito, III kursus. Tsüklinädalal Katrin Maaski juhatamisel. Tööd valmivad koopiadetailidena Elmar Kitse Tarvase restoranist eemaldatud sgrafiitotehnikas pannoo järgi. Originaal ERM-is. Kahjuks vaatama ei pääse.

 

Eero Epner ootab Pallase tudengeid näitusetuurile 21.04 kell 12.30 ERMi Kunila kogu vaatama. Ringkäik ekstra meie tudengitele! Maaliosakond läheb. Ikkagi „Värvide ilu“.
https://www.erm.ee/et/varvide-ilu-eesti-kuldaja-kunst-enn-kunila-kollektsioonist

Pallase maaliosakonna esimese kursuse tudeng Miina Vilo avab Tallinnas baaris Karakter oma esimese isiknäituse „My First Rodeo“. Avatud 09-30.04.2022

 

Tudengid Vallikraavi tänava kunagises Grand hotellis, hilisemas haiglamajas ja tulevases korterelamus. Huvitavad avastused: art deco ja juugend.

 

 

Loodus kui kunstnik. Hommikused kodused trepimademed.

 

Bratislava. Põnev linn, meenutab Tallinna. Üla ja all-linn. Muudeseas 15361784Ungari Kuningriigi pealinn. Lähemalt: https://et.wikipedia.org/wiki/Bratislava

Soovitan minna muuseumisse Danubiana. https://danubiana.sk/

Loe lisaks

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: Uued olukorrad, koosolekud, mõtisklused ja arutelud olid selle aja teemad. Tudengid valisid endale kursusevanemad ja abid, ühiskärajatel arutleti olulistel teemadel. Õppetöö kulges tavapäraselt. Lõpetajad jagasid oma aega pühendunult ja ennastsalgavalt õppejõu toel näituse “Luues lugu” ettevalmistamisel, millele kõik kursused olid kaasatud.

Olete lahkelt oodatud näitust vaatama 😊

Osakonnajuhataja õpetab Tbilisi Riikliku Kunstiakadeemia tudengeid Erasmus+ raames 11.-15.04.22.

Meediadisainiosakond

Meediadisainiosakond avas Pallase galeriis graafikanäituse.

Väljapanekus esitletakse üliõpilaste valikut 200 teosest, mis on loodud kasutades viit graafikatehnikat: linoollõiget, litograafiat, oforti, serigraafiat ja kuivnõela. Kohapeal saab tutvuda ka trükitehnika protsessiga, selleks vajaminevate tööriistadega ning meediaosakonnas nelja aasta jooksul valminud graafikatöödega.

Pallase tudeng võib arenguetappe lugeda sõlmedes. Sõlm aitab jõuda algusest lõppu ning siis lõpust uue alguseni – see on vajalik vahend terviku sõlmimiseks. Iga õpitav graafikatehnika on köis, mille tudeng kõigepealt lahti harutama õpib enne, kui uuesti kokku seob.

Alustatakse rahust ja vaikusest. Sõlmi mööda liikudes toimub areng, avanemine ning seejärel jõutakse lõppu, mis ei tähenda hävingut, vaid pöördepunkti. Sõlm ühendab lõpu algusega, jõudes taassünnini, vajaliku muutuseni.

Kauguse ja kiiruse mõõtmine toimub kommunikatsioonis ning disainis loomingulise ühikuga “Sõlm”. Ajal, mil kogu disainimaailm on põhiliselt arvutiekraanidel, tutvustakse näitusel klassikalisi graafikatehnikaid kui erinevate meediumite sidujaid. Vaatajale antakse võimalus kogeda graafika lõputuid võimalusi, tunda käsitsi trükkimise ainulaadsust ja näha esitletud tehnikate kasvavat väärtust.

Ühtlasi toimub näitusesaalis graafika huvilistele 20.04. linoollõike töötuba.

Näituse meeskond: meediadisaini III ja IV kursus, tööde juhendajad: Jaanus Eensalu, Tiit Pähnapuu, Ardo Sägi, Mart Männik, Marko Kekišev.

“Kõik on s*lmes”

Loe lisaks

Skulptuuriosakond

Anne Rudanovski: Üks uudis meilt, mis juba ka Pallase Facebookist läbi käis:
6.aprill – Rakverre jõuavad tänavatõkiste prototüübid. Projekt sai alguse eeslmise aasta kevadel õppejõud Leena Kuutma juhendatud skulptuuriprojekti aines, kus III kuruse üliõpilased valmistasid kavandeid, millest Rakvere linna esindajad oma valiku tegid. Daniil Piskuni ja Gloria Niin valmistasid 1:1 prototüübid. Aitäh Rasmus Eist ja Ivi Lillepuu!

Fotod Anne Rudanovski

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: Töised nädalad tekstiiliosakonnas, sekka külalisi ja külaskäike.

Foto Kai Lobjaka ringkäigult ETDM-is, keskmes Ellen Hanseni vaip „Kullaketrajad“. Foto Aet Ollisaar

21.-24.03 õpetas tekstiiliosakonnas Erasmuse programmi toel Norra tekstiilidisainer, žakaartelgedel kudumise ekspert ja pikaajaline õppejõud Jon Pettersen. On väga hea meel, et see napilt enne pandeemia algust kokku lepitud kursus lõpuks teoks sai! Samuti on see tõestus sellest, et Erasmuse programmi toel rahvusvaheliste ürituste külastamine on oluline, sest just nii tekkis esimene isiklik kontakt ka Jon Petterseniga. Aitäh Riina Gendriksonile abi eest eksperdi külastuse korraldamisel! Tihe töö tudengitega lõppes väljasõiduga Anu Raua juurde ja ERMi Heimtali muuseumi, mis jättis külalisele sügava mulje. Loodame, et koostöö jätkub ka edaspidi!


Fotod Aet Ollisaar

Teise kursuse tudengeid juhendas moeillustratsiooni õppeaines taas külalisena Anu Samarüütel. Vaatamata lühikesele kursusele töötasid tudengid intensiivselt ning jõudsid põnevate tulemusteni.


Fotod Anu Samarüütel

Näitus „Kasvatatud. Grown“ lõppes Kadi Pajupuu kuraatorituuri ja tulevikuplaanidega. Kui vaadata ajajoont galerii seinal, siis saab mõõtmed (kuus aastat!) ka ühe leiutise kasvamise lugu esimesest hackathonist kuni tänaseni. Selle aja jooksul on Kadi oma ideed edasi arendanud ja peale on kasvamas terve loominguline seltskond MultiWeave huvilisi nii Eestis kui välismaal. Näitusel olid esindatud Läti, Rootsi, Soome ja Eesti autorid. Tekstiiliosakonna jaoks on väga oluline, et idee arendamine toimub rakendusuuringuna koos osakonna tudengitega, suureks tugi on olnud rahastus Pallase rakendusuuringute eelarvest. Lootus jääb, et saame seda tuge ka järgmistes etappides. Üks osa tulevikuplaanidest on koolituste korraldamine nii Pallases kui ka laiemalt. Põnevus on suur!

Erialaselt põnev on rüiuvaipade näitus Tallinnas ETDM-is. Võluvad olid nii erinevate autorite teosed kui ka kogu väljapaneku kujundus. Käisin ise näitusel ja Kai Lobjaka kuraatorituuril kohe näituse esimestel päevadel ning see oli väga tore taaskohtumine mitmete varem tuttavate töödega ja ka uute avastamine. Tuttavatest töödest tegi suurt rõõmu muidugi kohtumine oma vanaema Ellen Hanseni töödega, eriti 1963. aastatel valminud „Kullaketrajatega“, mis oli omas ajas unikaalne ja silmatorkav, äratas kunstiavalikkuse tähelepanu ning oli autori jaoks erilise tähendusega töö. Ja ainueksemplar, valminud tookordseks tarbekunstinäituseks ning seejärel kohe muuseumi kogusse jõudnud. Seega kummutan saates OP https://etv.err.ee/1608558523/fookus-ruiuvaibad esitatud väite, et selle vaiba koopiaid on müüdud kunstipoodides. Nüüdsel näitusel särasid kuldsed lõngad kullaketrajate vaibas taas sama kirkalt kui autori mälestustes. Minu jaoks oli näitusel mitmeid uusi avastusi, põnev oli jälgida erinevate vaipade tehnilist poolt. Soovitan kõigile seda näitust avastama minna! https://www.etdm.ee/uudised/naitus-fookus-ruiuvaibad-toob-etdmi-hoidlatest-valja-eesti-ruiude-kullavaramu

Mari-Triin Kirs: Pallase tekstiiliosakonna esimene kursus koos huvilistega neljandalt käis õppekäigul Tallinnas. Kõigepealt külastati Disaini- ja Tarbekunstimuuseumi rüiuvaipade näitust, mille käigus tutvustas kuraator Kai Lobjakas olulist peatükki tekstiili- ja tarbekunsti ajaloos. Seejärel oli kohtumine kirikutekstiilide uurija ja Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja Marju Raabega Tallinna Jaani kirikus, kus uuriti kirikutekstiile. Enne rongi peale minemist külastasid tudengid veel meelepäraseid kunstinäituseid ja kultuurisündmuseid.

 
Fotod Mari-Triin Kirs.

8. aprillil esitleti ERMi Heimtali Muuseumis Anu Raua uut jutukogumikku „Kuue ruuduga aken“. Väljaande on kujundanud Kadi Pajupuu, tuues juttude kõrvale tegelased Anu vaipadelt. Raamatus on nii varasemast tuttavaid kui ka uusi jutte, ikka Anu moodi südamlikke. Kui teadja pilguga lugeda, siis tunneb ühes jutus ära ka tegelased Kadi ja Aeda. Minu lemmikjutt rebasest ja porgandist, mille aastaid tagasi värvusõpetuse tundides kompositsiooniülesande tegemiseks tudengitele lahendada andsin, on raamatus uues raamatus samuti olemas. Esitlusel sai taas kohtuda ka kudujate koopiaklubi poolt Anu Raua keskusele annetatud kinnaste väljapanekuga, mis on suurest ERMist jõudnud Heimtali rahvamajja. On hea meel, et sügisese koopiapraktika plaanid on tehtud ja tekstiilitudengitel on võimalus taas kõike väärtuslikku ise kohapeal kogeda!


Foto esitluselt Aet Ollisaar

Viimased nädalad on täis kokkuvõtteid ja tulevikuplaane, järgmise õppeaasta planeerimist ja akrediteerimisraporti kirjutamist. On väga hea meel, et sellele kõigele tasakaaluks kutsus Eesti Rahva Muuseum mind näitust korraldama! Näitus OOTAN SIND KOJU avatakse ERMi A-fuajees 14. aprillil kell 16 ja jääb avatuks kuni 15. maini. Olete oodatud! 

https://fb.me/e/1oeuh2w3b

Loe lisaks

Mööbliosakond

Annes Hermann: Mööbliosakonna restaureerimise suuna tudengid on juba aastaid teinud tänuväärset koostööd erinevate muuseumitega. Üks nendest on olnud Karilatsi Vabaõhumuuseum (Põlva talurahvamuuseum) Põlvamaal. Oleme saanud nendelt tellimusi nii kursuse kui lõputöödeks. Sellel kevadel pöördusid muuseumi inimesed meie poole palvega toimetada üks eksponaatidest soovitud kohale ning teostada selle juures minimaalsed hooldustoimingud. Pakkumine tundus huvitavana ning sobitus igati ka ettenähtud õppeprogrammi.

Foto Kristen Jüriväli

Tegemist on muuseumi Vanda Juhansoo kollektsiooni kuuluva riidekapiga. Ilmselt laiem üldsus mäletab Vandat Valgemetsa nõiana. Teismelise poisina kuuekümnendate aastate keskel käisin isegi vanematega Ahja jõe maalilistel kallastel matkamas. Matka marsruudi Valgemetsa -Taevaskoja üheks vaieldamatuks vaatamisväärsuseks oli kõigile kindlasti ka Juhansoo „nõia maja“. Mäletan isegi kleenukest naisterahvast sealsete värvikirevarte puujuurikate ja tüügaste vahel ringi askeldamas. Paljud aga leidsid tema käest haiguste raviks vajaliku taimetinktuuri või teeretsepti.
Veel värvikam oli Vanda Juhansoo elamu ruumilahendus. Värvikas sisekujundus eeldas ka värviküllust selles paikneval mööblil. Vanda Juhansoo Valgemetsa kodus leidus eriomaste maalingute ja tikanditega tekstiile, kasetohust lagesid, maalitud talasid ja aknaluuke, okstest valmistatud küünlajalgu ning romantilisi valgusteid. Etnograafilisus ja rahvuslikkus polnud eraldi eesmärk, vaid vahend kunstniku esteetilise programmi realiseerimiseks.
Kapp on pärit Vanda Juhansoo sõprade Valmar Adamsi ja Leida Aleksejeva kodust Valgemetsas ning jõudis muuseumi võrdlemisi kehvas seisukorras. Probleemiks sai ka muuseumi soov eksponeerida seda koos teiste Juhansoole kuuluvate esemetega hoone teisel korrusel. Sinna viiv trepp osutus aga kapi jaoks liialt kitsaks. Nii tuligi eksponaat esmalt demonteerida. Lahti võetud kahjustustega detailid toimetasime kooli, kus need puhastasime, teostasime vajalikud parandustööd ning treisime puuduolevad jalad. Projekti lõpul toimetasime detailid muuseumi teisele korrusele ning panime kapi kohapeal kokku. Kogu projekt realiseerus 28. aprilliks k.a., projektis osalesid IV kursuse tudengid Anette Oras ja Kristen Jüriväli. Kapi on valmistanud Aleksander Palm veebruaris 1903.


Fotod Tiiu Niinemägi, Kristen Jüriväli

Loe lisaks

Infokirja kaanefoto autoriks on Pallase fotograafia osakonna II kursuse tudeng Jürgen Vainola. Fotol Mia ja Fluffy Portos.