Pallases jagati valdkondlikke stipendiumeid, millega tunnustati tublimaid üliõpilasi. Restaureerimise/konserveerimise valdkonna stipendiumile kandideerimiseks esitati 7 taotlus ning stipendiaatideks valiti maaliosakonna üliõpilased Danel Ülper (vaata portfooliot) ja Melissa Tihhonova (vaata portfooliot). Disaini valdkonna stipendiumile kandideerimiseks esitati 10 taotlust ning komisjoni otsusega saavad stipendiumid tekstiiliosakonna üliõpilased Marion Mölder (vaata portfooliot) ja Merily Mikiver (vaata portfooliot). Kõige rohkem taotlusi – 13 – esitati kunstide valdkonna stipendiumile kandideerimiseks. Stipendiumid pälvisid fotograafia osakonnast Luisa Greta Vilo (vaata portfooliot) ning Ingmar Roomets (vaata portfooliot), kes õpib maaliosakonnas.
Pallase üliõpilasesindus on asunud kaunistama kuuske ja kutsume kõiki sellesse oma panust andma. Tolstoi õppehoone fuajees võib kuuse otsa poetada just sellise ehte nagu sina arvad, et Pallase kuuse otsas rippuma peaks.
Üliõpilasesindus kutsub kõiki endiseid ja praeguseid pallaslasi 8. detsembril toimuvale Pallase jõulupeole. Pilet pallaslasele 6€ ning vilistlasele/kaaslasele 10€.
Pallase tudengite ja vilistlaste loomingut on võimalik soetada ka kingikottidesse ja seda 10. detsembril kell 12-17.00 Aparaaditehases Armastuse saalis toimuval Pallase jõuluturul.
Ja mis oleks talv ilma lumes möllamiseta? Üliõpilaste Talimängud pakuvad selleks suurepärast võimalust. Mängud on alati meeleolukad ja sportlikust vormist on tähtsam meeskonna vaim. Early birdpileteid saab soetada kuni 25. detsembrini 2022SIIT. Kõigile Pallase tudengitele on sooduskood, mis annab soodustust ligi 20% early bird pileti hinnast. Sooduskoodi küsi otse spordiesindajatelt (Gregor Kiin või Märt-Kaarel Petser).
Aga jõuluüritusi on Pallases veelgi. 30.novembril kell 12.15 – 13.00 toimub Pallase raamatukogus kaheaastase pausi järel traditsiooniline advendiaja lõunatund. Tartu kunstikooli õpilase Doris Männi kujundatud lugemistoas esinevad muusikud Kärt Katriin Nagel ja Albert Venkov H. Elleri Muusikakoolist, vaatame koos Rao Heidmetsa lühifilmi „Kood“, suupisteid pakuvad Krista ja Annika Pallase kohvikust. Sündmust jäädvustab Signe Oidekivi fotograafia osakonnast ja plakati kujundas Indrek Aavik. Olete oodatud püstijala üritusele!
Raamatukogus on võimalik advendimuusika kuulamise ajal imetleda ka mitut näitust: kuni 22. detsembrini on Pallase raamatukogus näitus „Uudiskirjandus 158“. Ning kuni 13. jaanuarini näitus „Soome kauneimad raamatud 2021“ koostöös Soome Instituudi Tartu osakonna ja Tartu Kunstikooliga.
7. detsembril kell 15-17.00 jagavad Pallase raamatukogus Erasmus+ rahastusega välislähetuses käinud Pallase töötajad oma kogemusi.
Uus näitus on väljas ka Pallase kohvikus ja raamatukogu fuajees – kuni 2. jaanuarini saab vaadata Maire Aarsalu juhendatud tudengite koopiamaale.
Ning uudiseid ka Pallase täienduskoolituste juhilt Salmelt: “Pimedatel talveõhtutel ja valgusest nappivatel nädalavahetustel võib näha Pallases ringi liikumas uusi ja uudishimulikke nägusid. Need on tublid inimesed, kes täidavad enda vaba aega koolitustega või lihtsalt meelepäraste loovkursustega. Üle pika aja oli rõõm välja hõigata Sirje Peterseni juhendatud loovmaali kursus. Erinevates tehnikates toimub maalimist palju – laupäeviti ja pühapäeviti viibib maalisakonnas eestlasi, Ukraina lapsi ja täiskasvanud ukrainlasi; tehnikaks akvarell, akrüül, guašš või hoopis kollaaž. Peaasi, et oleks midagi värvilist halli talveilma.
Skulptuuriosakonnas alustas aga üks hoopis teistsuguse tonaalsusega kursus, mille rõhk pole sugugi värvidel, vaid taktiilsusel, kompimisel, tajudel. Nimelt sai lõpuks teoks kaua ideelises olekus inkubeerunud soov – korraldada saviringi pimedatele ja vaegnägijatele. Pallase skulptuuriosakonna vilistlane Kersti Kals võttis kursuse enda juhendada ning juba esimese kohtumise ajal võis kuulda osalejate rahulolevat juttu, kui mõnus on ikka seda savipallikest käte vahel veeretada. Ootame huviga valmivaid teoseid, mis saavad jõuludeks peale ka glasuurikihi. Käelisele tegevusele keskenduvad kursused pole kaugeltki kõik, sest samaaegselt õpivad Pallase arvutites usinalt Exceli ja PowerPointi programme ukrainlased ning digitaalset maalimist ja kujundusprogramme tublid kohalikud. Uue ja huvitava kursusena alustab tuleval nädalavahetusel mööbliosakonnas intarsia kursus, mida juhendab Ingemar Maasikmäe. Samal ajal jätkavad Pallase professorid-lektorid Kurmo Konsa ja Madis Liplap Eesti muuseumitöötajate harimist jätkusuutliku näituse kureerimise teemal. Kas üldse on mitmekülgsemat koolituskalendrit mõni detsembrikuu Pallases näinud?”
Pallase saabuvate täienduskoolituste kohta saab lugeda SIIT.
Ning kui see kõik on tekitanud soovi ka ise Pallases kaasa lüüa, siis on mitu võimalust:
Pallaslased mujal…
Galeriis Pallas toimub käesoleva nädala jooksul rohkelt põnevat, kuhu olete lahkesti oodatud! Neljapäeval, 1. detsembril kell 17.00 avanevad uued väljapanekud: saalis ja keldris „ELUOLULINE. Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus ja tekstiilipreemiate laureaadid 2021“, keldris „ROHEOLEMINE. Pallase tekstiiliosakonna IV kursuse üliõpilaste näitus“ ja projektiruumis „HINGE KAARTIDES. Pallase tekstiiliosakonna III kursuse üliõpilaste näitus“. Samas kohas ja päeval, algusega kl 16.30 toimub Tartu Valla stipendiumi pidulik üleandmine Pallase parimale tekstiilitudengile. Näituse „Hinge kaartides“ publikuprogrammina korraldavad tudengid ühise intuitiivse heegeldamise töötoa galeriis Pallas 3. detsembril kell 13-16.00, juhendatud näituse autorite poolt. Vajalik on eelregistreerimine SIIN.
15. detsembril kell 17 toimub galeriis Pallas raamatu “MultiWeave. Viis kududa” esitlus. Raamat on ilmunud Pallase toimetiste sarjas, autor Kadi Pajupuu.
Kaisa Eiche avas Tallinnas Hobusepea galeriis oma personaalnäituse„Naisteta küla“, mida saab näha kuni 12. detsembrini. Tõsi küll, Kaisa taaslavastatud valguskastidele sekundeerivad Kadi Estlandi luuletused. Oluline on näituse koht – otse Vene saatkonna vastas. Kaisa poolt galeriiseinale monteeritud tulikiri „DETI“ lõikab oma veripunases koloriidis igal õhtul kui pimenema hakkab nii vaatajate kui saatkonnatöötajate silma. Kas see neid ka mõtlema paneb, on iseasi. Näitus ise koosneb valguskastidesse monteeritud piltidest, mis kujutavad keldrisse varjunud inimesi napis elektri- või küünlavalguses, mille võbelust on tunda isegi seisvatel piltidel. Ilus muutub õuduseks meie oma silma all, sulatades mälus üles paljud meedias nähtud kaadrid inimeste kannatustest meist kõigest 2000 km kaugusel Euroopa külje all. Mõjus näitus, tugevad visuaalid, ja tuntav empaatia nende suhtes, kes ilmsüütult kannatama on pandud.
Tartu Kunstimuuseumis on avatud näitus“Järjekord. Üks episood Tartu fotoloost”, kus fookuses 1980ndatel ja 90ndate algul palju elevust tekitanud fotograafia meediumikesksed näitused, millest populaarseim oli “Naine fotokunstis”. Kunstnikena astuvad üles mitmed kunagised ja praegused PallasFoto õppejõud, seal hulgas aastakümneid osakonnas meistriametis panustanud Toomas Kalve.
Maaliosakonna II kursuse tudengite näitus on Aparaaditehases Sofa Office ruumides.
Kuni 2. detsembrini saab veel Pärnu Keskraamatukogus vaadata Kõrgema Kunstikooli Pallas Nahadisaini ja restaureerimise eriala näitust „Köitmise kunst”.
3. detsembril viib nahadisaini osakonna juhataja Rene Haljasmäe läbi köitekunsti töötoa Tallinna Linnamuuseumis.
Pallaslased välismaal…
Pallase fotograafia osakonna juhataja Peeter Linnap sai ka ise akrediteerimises kaasa lüüa ja kirjutab järgnevat: “Vaevalt sai mööda Pallase institutsionaalne hindamine, kui sain kutse ka ise väliseksperdiks hakata. Sedapuhku õppekava-gruppide osas foto ja uusmeedia. See on väga vastutusrikas töö, sest hinnangust sõltub ju tervete osakondade ja isegi õppeasutuste saatus. Minu esimesteks „ristseteks“ said Leedu kõrgkoolid, kunstiakadeemia jm. Õnneks oli seal „kõik heas korras“, ei pidanud me kurjustama ega liigselt sõnu peale lugema. Leedus on fotoharidus tegelikult umbes 100 aasta vanune ning uuemalgi ajal jõudsid nad oma 1996,a, VDA-s (Vilniuse Kunstiakadeemia) fotooskonnaga meist aasta jagu ette. Legendaarsed õppejõud nagu Alvydas Lukys, Arturas Raila jt. On tuntud nii Leedus kui mujal maailmas oma innovaatiliste töödega ning neid on oodata Pallasesse külalisloenguid pidama juba õige varsti. Juba väga varsti ilmub ka järgmine sarnane „kroonika“, milles teeme juttu juba uutel teemadel.”
Ja pallaslased trükis…
Peeter Linnapil tuli trükist järjekordne (kokku juba 21.) raamat – täpsemalt artiklite kogumik, mis seekord on pühendatud fotode ja uuemate digivisuaalide vormiküsimustele: “Kirjutajaid kokku 5 erinevast ülikoolist ja koondav jõud seekord minu ja Pallase poolt. Mis on siis „vormi sisu“; teisiti öeldes kas vormist sõltub sisu? Sellised ja ligilähedaselt sarnaseid küsimusi esitavad kogumikku koondatud ca 10 artiklit Tartust ja Tallinnast, Portost ja Londonist. Näha saab ja lugeda samuti nii 19.sajandi dagerrotüüpidest kui laadafotodest, eestiaegsetest ajalehe-hoidjatest kuni sovjeti-aja punanurkade või lendlehtedeni; mustvalgetest analoogfotodest 1980te aastates künnisel kuni poliitiliste meemideni jne. Kirjutajateks peamiselt doktorikraadiga teadlased, kelle sekka olen koondanud ka noori uurijaid meilt ja mujalt maailmast.”
Ingmar Roometsaga ilmus intervjuu ajakirjas Epifanio.
Ning Kaisa Eiche kirjutas pikema teksti Kaido Ole uude kunstnikuraamatusse „Kaido Ole ¾“, mille esmaesitlus toimus Kai kunstikeskuses 23. novembril.
Kaanefoto autor on Pallase üliõpilasesinduse esimees Diana Edur.
Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.
See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, ja aitab meie meeskonnal mõista, millised veebisaidi jaotised on teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.
Rangelt vajalikud küpsised
Rangelt vajalik küpsis peaks olema alati lubatud, et saaksime salvestada teie eelistused küpsiseseadete osas.
Kui keelate selle küpsise, ei saa me teie eelistusi salvestada. See tähendab, et iga kord, kui seda veebisaiti külastate, peate küpsised uuesti lubama või keelama.
3rd Party Cookies
See veebisait kasutab Google Analyticsit anonüümse teabe kogumiseks, näiteks saidi külastajate arvu ja populaarseimate lehtede kohta.
Selle küpsise lubatuna hoidmine aitab meil oma veebisaiti täiustada.
Lubage esmalt rangelt vajalikud küpsised, et saaksime teie eelistused salvestada!