Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 20.03 (nr 6 / 2024)

Sel korral jõuavad pallaslased käia ära nii Norras kui ka Viljandimaal. Tartusse galeriisse Pallas olete aga oodatud kahe uue näituse avamisele juba selle nädala reedel, 22. märtsil.
Kes soovib endale päriseks Pallase tudengite, vilistlaste ja õppejõudude loomingut, saavad sobivad teosed välja valida näitusel Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis ning need siis soetada 5. aprillil toimuval oksjonil.
Samuti soovime õnne nahadisaini osakonna professrorile Rutt Maantoale, kes pälvis pikaajalise ja särava elutöö eest Tartu aastate daami tiitli.

Pallase galeriis:

… avatakse reedel, 22. märtsil kaks uut erinevat ja põnevat näitust:

  • kell 17 avatakse galerii II korruse projektiruumis Õie Holmi näitus “Maskeraad”, kus kunstnik vastandab süngeid eluhetki värvirikkuse ja fantaasiaga. Väljapanekus on eksponeeritud skulptuurid, maskid ja ka üks autentne surimask.
  • kell 18 avatakse Pallase meediadisaini osakonna ekraanimeedia näitus „Kood 418” . Näitusel on traditsioonilised loomeprotsessid on kõrvutatud tehniliste võimalustega, üritades leida tasakaalu ning algatada diskussiooni digimaastiku olevikust ja tulevikust. Klassikaraadios rääkisid näitusest seda korraldavad meediadisaini tudengid Jaanika Tork, Karita Jakobson ning Ott Willem Vackermann.

Pallases toimub:

Eelmisel nädalal oli meil rõõm vastu võtta rakenduskõrgkoolide rektoreid ning haridus- ja teadusministrit Kristina Kallas. Kohtumisel keskenduti rakenduskõrghariduse rollile ja võimalustele kutseharidusreformi kontekstis, rakenduskõrgkoolide teadus- ja arendustegevuse toetamisele ning kõrghariduse rahastamise perspektiividele.

Rakenduskõrgkoolide raamatukogud kutsuvad tutvuma andmebaasidega. 15. märts – 15. aprill on ka kõigil Pallase tudengitel ja töötajatel võimalus mängida ja katsetada oma oskusi teadusandmebaaside kasutamisel. Mängida saab siin.

Kuni 2. aprillini on Pallase raamatukogus veel avatud näitus “25 Eesti kauneimat raamatut ja 5 kaunimat Eesti lasteraamatut 2023” ja 20. märtsil toimus seminar Eesti kauneimad raamatud 2023 koos žüriide esimeestega, Karel Korbiga ja Kristi Kangilaskiga.

Eesti kauneimad raamatud Pallase raamatukogus

Tekstiiliosakonnas õpetab märtsis ja aprillis väliskülalisõppejõud Petri Juslin Soomest. Petri Juslin on pikaaegne Marimekko tehniline disainer ning hetkel tegutseb oma ettevõttes Serioosi .
Petri Juslin juhendab tekstiiliosakonna II kursuse tudengeid tekstiilitrüki õppeaines, mis toimub mitme õppejõu koostöös. Pallase poolt juhendavad õppeainet Kadi Pajupuu ja Marju Roos. 20.-21.03 toimub õpe veebi vahendusel ning 2. ja 3.04 toimub kursuse teine pool Pallases.

Pallas võtab osa keskkonnanädalast! 15. aprillil oodatakse kõiki pallaslasi oma vanu asju müüma ja kõiki huvilisi vanadest tööstusjääkidest endale töötubades midagi uut ja ilusat meisterdama! Üritust korraldab Pallase üliõpilasesindus ja täpsem kava on leitav siin.

Pallasest väljaspool:

14. märtsil toimunud Tartu Ettevõtlike Daamide Assotsiatsiooni (EDA) tänugalal anti pikaajalise ja särava elutöö eest Tartu aastate daami tiitel üle Pallase nahadisaini osakonna professorile, nahakunstnik Rutt Maantoale.
Rutt Maantoa on töötanud aastaid Pallases õppejõuna ning olnud ka nahadisaini osakonna juht. Tal on olnud oluline roll Tartu nahakunsti tutvustamisel ja suunamisel ning tema juhendatud üliõpilastöid on eksponeeritud naha- ja köitekunsti näitustel Eestis ja välismaal, ta on kureerinud osakonna erialanäitusi ning seminare.  Loe lisaks

Rutt Maantoa ja Rein Maantoa koos osakonna vilistlaste Kristel Suigussaare, Tiina Karu ja Stella Runneliga. EDA fotod.

Kagu Norra Ülikoolis toimub 18-22. märtsil Nordplus programmi raames intensiivõppe nädal. Pallast esindavad töötubade läbiviijana mööbliosakonna vilistlased Ingemar Maasikmäe, Markus Pärnamets ja Mirjam Pärnamets. Samuti osalevad intentsiivõppe nädalal 8 Pallase tudengit.
Nordpluss võrgustiku alamprogramm NordTradCraft, mille raames intensiivõppe nädal toimub, ühendab kaheksat ülikooli Põhja-ja Baltimaadest. Võrgustiku eesmärk on edendada rahvusvahelist koostööd traditsioonilise käsitööõppe vallas. Partnerid pakuvad traditsioonilisi käsitööteadmisi säilitavaid õppeprogramme tulevikku suunatud lähenemisega. Peame pärandi omadusi ja omadusi keskkonna-, kultuuri- ja ühiskondlikeks varadeks ühiskonna jätkuva arengu jaoks kohalikust, riiklikust ja globaalsest vaatenurgast. Kõiki pallaslaste tegevusi seal saab uudistada Instagrami kontol craft.symposium.pallas.

Fotod Ingemar Maasikmäe, Markus Pärnametsa ja Mirjam Pärnametsa juhendatud töötubadest.

21. märtsil esineb Pallase professor Kurmo Konsa Eesti Looduseuurijate Seltsis ettekandega “Informatsiooni mõistest bioloogias – ajalooline vaade”.

Maaliosakonna III kursuse restaureerimise suuna tudengite praktika toimub 21.-22. märtsil professor Heli Tuksami ja Tuuli Puhveli juhendamisel Albi taluhäärberis. Praeguses etapis tehakse eeltööd ja konserveeritakse osa seinast. Projekt jätkub maikuus ja siis teostatakse maalingute restaureerimine ja rekonstruktsioon ehk taastatakse osad, mis on läinud kaotsi.
Kellel on ka ise huvi konserveerimist ja restaureerimist õppida ning sellistes projektides osaleda, saab just käesoleval aastal astuda Pallasesse õppima uuele õppekavale: Konserveerimine ja restaureerimine.

Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis saab tutvuda Tartu Kunstioksjonil osalevate töödega. 5. aprillil toimuvat oksjonit korraldab Tartu Kunstnike Liit koostöös galeriiga Art & Tonic. Osalevate kunstnike seas on maaliosakonna, fotograafia osakonna, skulptuuriosakonna, meediadisaini osakonna ja tekstiiliosakonna õppejõude, tudengeid ja vilistlasi: Alar Tuul, Anne Rudanovski, Brita Maripuu, Danel Ülper, Edgar Tedresaar, Kadri Toom, Katariin Mudist, Krista Sokolova, Kristel Sergo, Maarit Mälgi, Mall Nukke, Marija Lopatkina, Maria Evestus, Maryliis Teinfeldt-Grins, Meiu Münt, Miina Vilo, Mirjam Hinn, Regina-Mareta Soonsein, Riina Varol, Silver Laadi, Talia, Timo Kähara, Veiko Klemmer.
Kõikide teostega saab tutvuda siin: https://oksjon.kunstimaja.ee/oksjon-2024/

Anne Rudanovski “untitled x”

18. juunil toimuva ERKI moesõu finalistide on hulka valiti Pallase tekstiiliosakonna üliõpilane India Maria Emilia Kiisler kollektsiooniga “Kohalik tulnukas”. Enne seda, 6. juunil saab India Maria Emilia Kiisleri loomingut näha aga ka Tartus Knorringu majas 6. juunil toimuval etendusel Mood-Performance-Tants (ps! 1. aprillini on MPT etendusele saadaval soodushinnaga piletid).

Fotograafia osakonna vilistlane, osakonna juhataja abi Kaisa Eiche kirjutab viimases Müürilehes artiklis “Kes tahab mängida uute turureeglite järgi?”: “Mujal maailmas on patronaažisüsteemi ja sponsorluse kõrval kogumas populaarsust ka lähenemised, mille kaudu üritatakse kunstnike abiga äriettevõtete juhtimis- ja töökultuuri parandada. “

Rahvusvaheliste Suhete Ringi podcasti Ringjoon külastasid Pallase tudengiesindusest Enlil Sonn ja Gertu Soosaar. Saates tehti muuhulgas juttu sellest, kuidas rahvusvahelised suhted ja poliitika kunstimaastikku mõjutavad ja vastupidi. Kuula podcasti siin.

Tekstiiliosakonna IV kursuse tudengid külastasid 18. märtsil Tallinnas õppereisil Eesti rõivabrändi HUPPA kontorit ja tutvusid Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikoguga.
Tekstiilikunstnik ja -disainer Heleri Alexandra Sits-Tamme, kelle peamisteks ülesanneteks on HUPPA kaubamärgi arendamine ja tootearendusosakonna juhtimine, tutvustas tudengitele oma tööd HUPPA brändi- ning arendusjuhina. HUPPA on Eestis sündinud rahvusvaheline kaubamärk, mis sai alguse vajadusest kvaliteetsete rõivaste järele karmides Põhjamaa talvedes ning on eelkõige tuntud oma kirevate mustrite ning erksavärviliste toodete poolest.
Teisena külastati Maarjamäel Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogu ning tekstiilikogu hoidja Marju Raabe tutvustas fondides asuvat rikkalikku pärandit. Tudengid said ülevaate tekstiilikogus olevatest erinevate ajastute rõivastest ning tutvusid valitud näidetega erinevatest museaalidest. Õppereis toimus kaasaegse tekstiilikunsti õppeaine raames mida juhendasid Aet Ollisaar ja Marju Raabe.

Tekstiiliosakonna õppereis

Pallaslaste näitused:

Margus Meinarti loomingut näeb maalinäitusel „Naistepäev“, mis on avatud kuni 6. aprillini Art Depoo galeriis. Näitus on korraldatud koos Haus galeriiga.

Näitus naistepäev Artdepoo galeriis. Osaleb Pallase maaliosakonna juhataja Margus Meinart

Fotod Kiur Kaasik

Viljandi Jakobsoni kooli galeriis KUKO saab näha maaliosakonna üliõpilase Triinu Kohanenkovi isiknäitust “Valguse varjus”.

Fotograafia osakonna üliõpilase Lauri Trolla droonifotograafia näitus “ADHD 2” on Aparaaditehases AG47 galeriis avatud märtsi lõpuni. Näitus räägib vaimsest tervisest, üksildusest, infoajastuga kaasnevast sotsiaalsest survest olla pidevalt jälgimise all ja ka ise pidevalt jälgida

Ülevaade kõikidest pallaslaste näitustest on leitav siin: pallasart.ee/pallase-galerii-ja-naitused/

Registreeruda saab erinevatele algavatele kursustele alates Adobe Illustratori baaskursusest kuni torketikandini. Tutvu algavate kursustega siin: pallasart.ee/taienduskoolitused/algavad-kursused/

Samuti on eraldi koolitused valmis pandud nendele, kes soovivad astuda õppima kunsti(kõrg)koolidesse: pallasart.ee/ettevalmistuskursused/.

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 3. aprillil.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.