Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 14.12.2022

Käes on pidude ja koosviibimiste aeg ja ka pallaslased on saanud meeleolukalt koos aega veeta. Toimunud on tudengite ja Pallase personali laste (tulevaste pallaslaste?) jõulupeod. Kaanefotogi on Pallase tudengite jõuluürituselt ja pildil on mööblidisaini osakonna tudengid. Foto autor Sten Salumets. Pallase tudengid on üldse kõige toredamad ja ilusamad!

Pallase üliõpilasesindus. Foto Sten Salumets

Peale kõiki neid üritusi ja pidusid soovib Kõrgem Kunstikool Pallas kõigile rahulikke pühi.

2022. aasta jõulukaardil on Pallases maalitundides käivate Ukraina laste looming, mis valminud Valeria Cherednichenko käe all. Pidagem meeles ka neid, kes pühade ajal kõige elementaarsemast puudust tunnevad ja võimalusel abistagem Slava Ukraini kodulehel.

Pühade-eelsel perioodil ja pühade ajal toimuvast:

Galerii Pallas on avatud ka 27.-30. detsembril ning näha saab kolme erinevat näitust: Eluoluline (Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus ja 2021 a tekstiilipreemiate laureaadid), Roheolemine (Pallase tekstiilikunsti IV kursus) ja Hinge kaartides (Pallase tekstiiliosakonna III kursuse ühisnäitus).

Neljapäeval, 15. detsembril kell 17 toimub galeriis Pallas raamatu “MultiWeave. Viis kududa. A Way to Weave” esitlus. Ühtlasi tutvustatakse projektis osalenud autoreid ja demonstreeritakse MultiWeave kudumise – veevimise – põhimõtet. Trükis annab ülevaate uudsest kudumisviisist, mille leiutas Kõrgema Kunstikooli Pallas professor Kadi Pajupuu ja autoritest, kes tehnikat kunsti ja disaini võtmes on kasutanud ja edasi arendanud. Kajastatakse ka Pallase galeriis 2022. a. kevadel toimunud näitust “Kasvatatud. Grown”, kus osalesid tekstiilitudengid Rootsist, Soomest, Eestist ja Lätist ja kutsutud autorid.

Paljude pallaslaste loomingut saab näha ka 16. detsembril avataval Tartu Kunsti Aastanäitusel.

Pallase skulptuuriosakonna üliõpilased loovad Tartu Raekojaplatsil asuval jõululinnas jääskulptuure. Töö juba käib, aga anname pisut lisainfot ka skulptuuride idee ja jääskulptuuride valmimise tööprotsessi kohta:

Skulptuuri kavandi loomisel meenus Aleksandra Ivaskile hetk lasteaiast, kui tema noorem õde oma tantsis oma sõpradega ringmängu ümber kuusepuu. Tal tekkis seos prantsuse kunstniku Henri Matisse’i maaliga „Tants“, mis on ood elule ja rõõmule. Nii sai see jääskulptuuri ideearenduse aluseks. Ringtantsu sümbol läbib erinevaid kultuure. See seob inimesi, tähistab elu jätkumist ja pühitsemist, on lootuste täitumise kinnitus.
„Ma tõesti armastan tantsu. Tants on imekspandav: selles on elu ja rütm. Tantsuga on mul lihtne elada.“ Henri Matisse
Skulptuuri loomises osalevad üliõpilased: Aleksandra Ivask, Andi Poolak, Aurora Mikk, Bhatricya Virumann, Elena Madaminova, S. Tsäko, Raigo Kannike, Rasmus Hirv, Tõru-Tõnn Parts, Viktor Kiss
Juhendaja: skulptor ja õppejõud Leena Kuutma

20. detsembril külastavad Pallast rakenduskõrgkoolide välissuhete töötajad, pärastlõunal tehakse ringkäik osakondadesse. Pallasesse tulevad: Grete Sõõru – Tallinna Tervishoiu Kõrgkool; Krista Staškevitš – Tartu Tervishoiu Kõrgkool; Piret Tamm – Kaitseväe Akadeemia; Eleny Aalde – Sisekaitseakadeemia; Liisa Konsap – Tallinna Tehnikakõrgkool.

Üliõpilaste Talimängude early bird pileteid saab soetada kuni 25. detsembrini 2022 SIIT.
Kõigile Pallase tudengitele on sooduskood, mis annab soodustust ligi 20% early bird pileti hinnast. Sooduskoodi küsi otse spordiesindajatelt (Gregor Kiin või Märt-Kaarel Petser). 

Pallase 2017. ja 2021. a vilistlased saavad osaleda rahvusvahelises uuringus! 2017. ja 2021. a Pallase lõpetanud on saanud e-mailile personaalse kutse osaleda rahvusvahelises EUROGRADUATE uuringus. Palume vastata ka neil, kes seda veel pole jõudnud, et tulemusi oleks võimalik analüüsida ja enda arvamus kuuldavaks teha. Küsimustik on avatud 18. detsembrini.

Uuringut viivad läbi Saar Poll OÜ ja Norstat Eesti AS. EUROGRADUATE on rahvusvaheline teadusuuring, millest võtab osa 17 Euroopa riiki. Uuringuga vaadeldakse, milliseid oskusi omandati kõrgharidusõppe käigus ning kuidas neid kasutatakse tööelus. Samuti vaadeldakse õpirännet, siirdumist tööturule ning edukust tööelus. Lisaks annab uuring ülevaate lõpetanute varasemast haridusteest ning vastanute sotsiaaldemograafilisest taustast ja vaadeldakse üldist rahulolu kõrgharidusõpingutega.  Lisainfot uuringu kohta leiab veebilehelt www.eurograduate.eu.

Sel nädalal osaleb maaliosakonna juhataja Margus Meinart kahe žürii töös:

14. detsembril on Vilniuses Nordic & Baltic Young Artist Award 2022, kus oselevad BA and MA lõpetajad viiest kunstikõrgkoolist – EKA, Läti Kunstiakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia, Helsingi Uniarts ja esmakordselt ka Kõrgem Kunstikool Pallas. Pallase vilistlastest on esindatud Olger Lehtsaar, Iris Allese, Joel Vedru, Anni Liina Mets, Elariin Kruusamägi, Kadri Krüüner, Meriliis Volmer, Liina Salonen ja Robi Zuts.

15. detsembril Tallinnas EKA ruumides toimuval Eerik Haameri žüriis.

Pühade-aegset lugemist Pallaslaste sulest:

Kurmo Konsal ilmus kaheköitelises “Muuseumitekstiilide käsiraamatus” (Handbook of museum textiles) peatükk “Tekstiilide biokahjustused ja nende vältimise võimalused” (Biological Damage to Textiles and Prevention Methods). Käsiraamat ilmus ühe tuntuma teaduskirjastuse Wiley väljaandena. Peatüki kaasutoriteks on Theodora Kormpaki Eesti Ajaloomuuseumist and Janika Turu Muinsuskaitseametist. 

Studia Vernacula 14. numbris ilmus “Ülevaade Eesti villamajandusest 2022 / Estonian wool industry: the current state”, mille kaasautoriks on ka Pallase tekstiiliosakonna juhataja abi ja meister Liina Kool.

Kauneid pühi ja maalilist uut aastat!

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.