Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 06.09.2022

Uue kooliaasta avaaktus toimus Pallase hoovil 29. augustil ja Pallasesse asus õppima 74 uut tudengit. Pallase esmakursuslastele asub info Tahvli, tunniplaani, õppetoetuste jmt kohta: www.pallasart.ee/oppimine/info-esmakursuslastele/
Ning külalisõppejõududele on info Tahvli, HITSA Moodle, klassiruumide jmt kasutamise kohta: www.pallasart.ee/info-oppejoududele/

Enlil Sonni foto Pallase avaaktusest.

“Head kooliaasta algust ja tulgu semestri lõpp ning eksamid ekstraaeglaselt!” soovib teile Pallase uus üliõpilasesindus.

Alustuseks, leidku tellitud kraam tee omanikeni. Pallase sõrmused ja pusad on võimalik kätte saada raamatukogust.
Sel kooliaastal saab kohe sportima asuda. Esimene võrkpallitrenn toimub juba sel kolmapäeval 7. septembril kell 21.00 A.Le Coq Sport spordihoones koos Eesti Lennuakadeemiaga ja nii kuni uue suveni.

21. septembril on võimalik osa võtta IDUS päeva raames toimuvast MiniYliPallist. Aset leiab pimevõrkpall, 3×3 meeste korvpall ja spikeball. Kui oled huvitatud trennis osalemisest või eelseisvatest tudengispordi üritustest, siis võtta ühendust Gregor Kiiniga nahadisainiosakonnast, kas läbi Facebooki või koolimeili gregor.kiin@pallasart.ee

27. septembril paneb üliõpilasesindus proovile nii füüsilise kui ka vaimse vormi. Lõunapausi ajal on võimalik mõõtu võta Mölkkys ja samal õhtul ootame Teid osa võtma Tartu tudengipäevade raames toimuvast Barlova viktoriinist. Eelmisel aastal tuli võitjaks Professorite tiim, loodame kooli personali esindatuna näha ka sel korral. Lisainfo tulekul!

P.S! Esmakursuslased ja nende jumalad, märkige kalendritesse suurelt ja punaselt 14. oktoober, kuna väiksed pallaslased on vaja ametlikult ära ristida.

Sügissemestril õpivad Pallases Erasmuse raames 4 väliskülalisüliõpilast.

Riina Gendriksoni foto.

Vasakult: Kerttu Maria Ahlholm, Metropolia University of Applied Sciences, Soome, tekstiil
Amina Aránega Segura, Universitat Politècnica de València, Hispaania, meediadisain
Inés Villarino Serdoura, Universidad Rey Juan Carlos, Hispaania, tekstiil
Carlos Plaza Sánchez, Universitat Politècnica de València, Hispaania, fotograafia

Kui kohtute nendega osakonnas, kohvikus või mujal, oleks neil kindlasti hea meel lahke sõna, naeratuse vms üle. Nende jaoks on alanud sügis täis eriti suuri muutusi ja eestlaslik tagasihoidlikkus võib tunduda harjumatu.

Käimas on Pallase raamatukogu infotunnid esmakursuslastele ning kuni 16. septembrini saab näha uudiskirjanduse näitust.

8.-9. septembrini on Edith Hermann Rahvusraamatukogu korraldataval mäluasutuste suveseminaril Pärnus.

Pallase raamatukogu ootab ka teie ettepanekuid kogude komplekteerimiseks. Viimased tähtajad 2022. kalendriaastal: 26. september raamatud ja 1. oktoober ajakirjad. Ettepanekud palun esitage Edith Hermannile.

Infokirja kaanefotoks on skulptuuriosakonna hoovi üles seatud statsionaarne FOTOSEIN. Mine kae üle!

Kooliaasta on seega hoogsalt veerema lükatud ja juba on toimumas mitmeid huvitavaid ettevõtmisi väljaspool kooli, kus näeb pallaslasi ja nende töö tulemusi.

Kuni 17. septembrini on Pallase galeriis avatud kunstifestivali Tartu Interdistsiplinaar näitus “Vaheruum // Liminal space”, mis pakub võimalust kogeda valguse ja varju kõla, kirjeldada oma unistusi ning lasta end naerutada absurdihuumoril. 

Sama kuupäevani on Pärnu Linnagaleriis eksponeeritud pallaslaste Indrek Aaviku, Anni Metsa ja Edgar Juhkovi maalid näitusel “Varastatud tähendused”.

19.-25. septembrini on Tallinnas Disainiöö raames avatud Tootedisainiauhinna BRUNO näitus.

Näitusel saab näha auhinnale kandideerinud edasijõudnud töid, mida rahvusvaheline žürii (Päivi Tahkokallio (Soome), Anthony Luciano (USA), Merike Rehepapp (Eesti), Sergio Davila (Mehhiko) ja Spyros Bogylatos (Kreeka)) on piisavalt kõrgelt hinnanud. Tänavu kandideeris BRUNOle kokku 84 tööd! Tootedisainiauhinna BRUNO II vooru pääsesid edasi ka mööbliosakonna disaini suuna vilistlased (2022) Markus Pärnamets ja Mirjam Pärnamets.
Greenwood söögilaua tool (Markus Pärnamets)

ja sahverkapp (Mirjam Pärnamets)

II vooru pääsenud töid esitletakse BRUNO’22 näitusel Balti Manufaktuuris.

Tallinna Disainiöö raames toimub Balti Manufaktuuris 19-25. septembril disaini- ja arhitektuurikoolide näitus, millest Kõrgem Kunstikool Pallas samuti osa võtab disainisuuna 2022. aastal lõpetanute diplomitöid demonstreerides. Lisaks toome näitusekülastajate ette Pallase tekstiili- ja mööbliosakonna üliõpilaste ühisprojekti “Mopp, voolik ja punane.”

Uudset ja jätkusuutlikku pallaslaste loodud moedisaini näeb septembri lõpuni Kaarmanni käsitööpoe esindusaknal, kus eksponeeritakse kaheksaosalist silmuskudumi kollektsioon UTE, mis on tuntust kogunud juba mitmetel moeetendustel. Kaarmanni kauplus asub Tallinnas, Vanaturu kael 8.

Kollektsioon UTE, Andra Rahe foto, modellideks Arabella Roosi ja Erki Ott.

Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar esindab Eestit ülemaailmsel tekstiilikunsti biennaalil Portugalis. Biennaal toimub Portugalis Guimarãesis 3. septembrist kuni 30. oktoobrini 2022 ning sisaldab lisaks peanäitusele ka mitmeid erinevaid tekstiilikunsti näitusi ja sündmusi. Aet Ollisaare loomingut saab kuni 28. oktoobrini näha ka Aparaaditehase aastanäituse raames.

Aet Ollisaare näitus Tartus Aparaaditehases.

Narvas NARTi galeriis on 11. septembrini avatud Tekstiiliosakonna õppejõu prof. Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu näitus MUUTUJAD ning toimus MultiWeave töötuba. MultiWeave on tekstiilitehnika, mis põhineb koelõnga vedamisel ümber toestatud lõimelõngade. Tehnika on saanud inspiratsiooni erinevatest traditsioonilistest käsitöötehnikatest (kudumine, heegeldamine) ja 3D-printerite loogikast ehitada struktuure kiht kihi haaval. Workshopi toimumist toetavad NART Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakond ja Kadipuu oü.

Pallase tekstiiliosakond osaleb professor Kadi Pajupuu juhtimisel 22.-24. septembril Rootsis toimuval kangakudujate messil VÄV boksiga PALLAS MultiWeave. Messiboksis toimuvad MultiWeave tehnika esitlused ja on avatud tööde väljapanek. Kevadel Pallase galeriis toimunud projektist ja näitusest kirjutavad osalejad Maja Gunn ja Matilda Dominique.

Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ajaleht Koiliblikas kajastab Pallase tekstiiliosakonna õppejõudude ja tudengite tegemisi. Koiliblikas on Eesti Tekstiilikunstnike Liidu ajaleht, mis ilmub veebiväljaandena kaks korda aastas. Varasemaid numbreid saab lehitseda SIIN.

Pallase maaliosakonna vilistlane ja õppejõud Rauno Thomas Moss on Promenaadiviies oma täiesti uute ja värskete maalidega. Näitus väljendab puhast värvirõõmu, Mossi kirge värvidega mängida, milleks inspiratsiooni sai ta õpetades tudengitele värvikompositsiooni.

Rauno Thomas Mossi maal.

Lisaks on pallaslaste graafikatöid näha kuni 31. detsembrini Hispaanias, Santanderis.

Juba 19. septembrist saab Pallase galeriis näha Pallase skulptuuriosakonna näitust “Jumalad”, mis kajastab vaatajale kunstnike visioone erinevatest jumalatest ja jumalustest. Näitusel saab näha teise kursuse üldkompositsiooni tunni raames valminud kunstiteoseid ning esinevad tööd ka teistelt pallaslastelt. Kuraatorid on Pallase vilistlane ja Tartu Ülikooli kultuurikorralduse magistrant Liina Kinks ning skulptuuritudeng Viktor Kiss. Näituse avamine 23. septembril Pallase Galeriis. Sellel näitusel on veel ruumi mõnele teosele, millel on oma lugu maailmale rääkimata. Kui sul on mõni töö, mida soovid näitusel kajastada, siis võta Liina Kinksiga ühendust meiliaadressil Liina.Kinks@pallasart.ee või muus infokanalis.

Oktoobris on Pallase galeriis tulemas Pallase skulptuuriosakonna tudengite, õppejõudude ja sõprade leidobjektidest näitus “Asja armastajad”, millest on lahkelt oodatud osa võtma ka tudengid ja sõbrad teistest osakondadest. Näituse eesmärgiks on avada huvilisele seda, kuidas näeb maailma skulptor või üldisemalt kunstnik. Millised on objektid, mis temas huvi äratavad, mis esteetilisi kogemusi ning tähendusvälju need endas kannavad. Mis sümbolite abil ta mõtleb, mis seosed tal tekivad, kui ta vaatab ümbritsevat nagu logelev laps, kes taevast vahtides rünkpilvedes fantastilisi olendeid näeb.
Lisainfot ja osalemissoovi esitada saab meiliaadresilt eeva-ruth.niitvagi@pallasart.ee.

Skulptuuriosakonna praktikatest ja suvel toimunust räägitakse 15. septembril kell 17.00 toimuval praktikaseminaril. Jutuks tuleb, kuidas läks Telliskivi loomelinnakus toimunud skulptuurifestivali “Ma ei saa aru” töötuba, koostöös MTÜ Lapsed Õue valminud Kolahoovi mänguväljakust, Emajõe kaldale ujunud liivaskulptuuri ehitamisest ning praktikast Soomes Villu Jaanisoo juures.

Skulptuuriosakonna praktika raames ehitatud liivaskulptuur Emajõe ääres. Foto autor Ragnar Peets.

Kolmapäeval, 07.09 on skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski Rõuge Rahvamajas Rahvusvahelisele kirjaoskuse päevale pühendatud Kagu-Eesti raamatukogude konverentsil “MA NÄEN AEGA” ettekandega “Paberi kaks aastatuhat”.

Pallase nahadisaini üliõpilased ja vilistlased on aktiivsed näitustegevuses Keila raamatukogus septembri lõpuni.

Köitekunstnikud positsioneerivad end ka Riisipere raamatukogus.

Franklin Pereira Portugalist tunnustab ERKI nahapärandit – “…education is not eastern nor western; it’s your culture, I’m only trying to get it known and say it loud: ESTONIA AND LITHUANIA HAVE THE MOST IMPORTANT LEATHER ART IN THE WORLD

Nahadisaini erialajuhi soovitus – Fotografiskas on ägedad nahalähedased näitused: ja sisse saab õhtuti 10€-ga ja kui küsida Avastaja kaarti siis sõbrakaardi pakkumised septembris on SIIN.

Pallase fotoosakonna juhataja prof. Peeter Linnap annab teada: “PallasFoto suvine „puhkusaeg“ möödus tegelikult mõnevõrra töiselt. Esmalt võis jälgida meie komeedina rahvusvahelisse kunstitaevasse tõusnud läti päritoluga Diana Tamane ridamisi toimuvaid kodu- ja välisnäitusi Tartus, Tallinnas ja Viinis. Tamane sai seejärel esimese Pallase õppejõuna hinnatud stipendiumi „Ela ja sära“ ning temast kirjutasid nii kohalikud kui ka rahvusvahelised kriitikud ning hinnatud kunstiteoreetikud. Avapaugu tegi populaarne kultuuriajakiri „Vikerakaar“, kus Elo Seljamaa improviseeris Tamase’le tunnusliku perekonnatemaatika teemadel huvitavaid taustmõtteid. Seejärel oli aga kord erialase e fotoajakirja „Positiiv“ käes, kes võttis ette kogu PallasFoto fenomeni, tehes kaane- ja isikuloo järgmise põlvkonna eduka kunstniku Luisa Vilo’ga ja pika intervjuu siinkirjutajaga uuest koolkonnast tervikuna. Nõnda on kõik asjad tegelikult omavahel seotud ning piltlikult öeldes, kui „A kutsub esile B“, siis „B omakorda toetab A-d“. Andrus kannel on nüüdsest semiootikamagister ja Madis Kats etnoloogiamagister. Uusi kraaditaotlejaid tuleb lähiajal veelgi. Aga seegi pole veel suveajale vaatamata kõik – ilmumas on huvitavaid katalooge ja raamatuid, osalusi kodu ning rahvusvahelistel konverentsidel, tulemas veelgi uuemaid näitusi ja tudengiprojekte …ning arvestades seda, et oleme eeskätt haridus- ja õppeasutus, võib uhkusega öelda, et seda polegi nii vähe.”

Pallase fotoosakonna tudengi Jürgen Vainola tegemisi saab alates tänasest kuni 23. septembrini näha näitusel “Kadunud tunnistajad.”