Kaarmanni käsitööpoes saab näha Pallase tekstiilitudengite kollektsiooni UTE

Septembris eksponeeritakse Tallinnas Kaarmanni käsitööpoe esindusaknal kaheksaosalist silmuskudumi kollektsioon UTE, mis on tuntust kogunud juba mitmetel moeetendustel. Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna üliõpilaste Marion Mölderi ja Merily Mikiveri koostööna valminud jätkusuutliku kudumikollektsiooni loomiseks on kasutatud Muhumaal kasvatatud maalammaste villast Eestis kedratud lõnga.

Kudumite autorid Marion Mölder ja Merily Mikiver iseloomustavad kollektsiooni järgmiselt: “Meie lapsepõlve mälestused villastest kootud esemetest keerlevad paksude “karupükste”, karedate kampsunite, sallide ning mütside ümber. Need mälestused inspireerisid meid otsima uusi ja põnevaid lahendusi klassikalise kudumi disainis. Samuti soovisime üle astuda villaste esemetega seonduvast mainest, nagu oleks need alati paksud, rasked ning karedad.”

Kollektsioonis on kasutatud kudumismasina võimalusi erinevate tekstuuride loomisel. Selle seovad tervikuks kerged ja õhulised pinnad koos tiheda ning mahulise koega. Kollektsioon UTE laiendab kampsuni vormi piire ning annab villasele lõngale uue ja põneva väljundi. Kollektsiooni lõiked tõlgendavad traditsioone kaasaegses võtmes, viidates sellega kudumi mitmekülgsusele ning väärtuslikkusele. Pannes rõhku aukudele, kihtidele, asümmeetriale ning läbipaistvusele, näitavad autorid, et kodumaisest lõngast kootud rõivas võib olla ka mänguline ja kerge, eriilmeline ning uudne.

Tudengite esmane idee sai alguse Pallase tekstiiliosakonna kollektsiooni loomise kursuselt ning tugineb Eesti villa rakendusuuringu käigus omandatud teadmistele, kuid autorid on teemaga süvitsi edasi liikunud.

Kollektsiooni UTE esitleti juunis Pallase moeetendusel Mood-Performance-Tants, kus see valiti žürii poolt esitlemiseks ka Antoniuse moeetendusel. Samuti tunnustati autoreid noortele lootustandvatele disaineritele välja antava eriauhinnaga, milleks on 6-kuuline inkubatsiooniperiood Tartu Loomemajanduskeskuses. Autorid tutvustasid kollektsiooni ka ERKI moeshowl.

Kollektsioon UTE on hea näide sellest, et ühendades teadmised materjalidest lennukate ideedega sünnib kaasaegne ja nooruslik lahendus, mille mängulisel arendamisel pole piire.

Väljapanek on publikule avatud kogu septembrikuu jooksul.

Kaarmanni kauplus asub Tallinnas, Vanaturu kael 8.

 

Lisainformatsioon:
Liina Kool
Kõrgem Kunstikool Pallas
Tekstiiliosakond
liina.kool (at) pallasart.ee

@tekstiilpallas

Foto autor Andra Rahe, modellid Arabella Roosi ja Erki Ott

05.09.2022