Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 06.02.2024 (nr 3)

Veebruarikuu esimeses infokirjas tuletame meelde, mis näituseid saab galeriis Pallas veel nädala lõpuni külastada ning missugused uued näitused on avanemas. Jaanuari lõpus oli meil aga au ja rõõm võtta Pallases vastu Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis George P. Kent ning tutvustada galerii näituseid Eesti Vabariigi president Alar Karisele.

Pallasesse on jõudnud ja jõudmas mitmeid põnevaid projekte ning näituseid nii restaureerimisest kui ka reisilt Peruusse. Meie vilistlased on aga saanud värskelt tunnustusi nii dokumentaalfilmi kui ka raamatute illustreerimise eest. Tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna üliõpilased on aga taaskord ette võtnud teekonna Stockholmi mööblimessile, kus esitletakse oma värsket koostööprojekti.

Õppejõud, vilistlased ja tudengid on alustanud aastat hoogsalt ning uusi näituseid on avatud Tallinnas, Viimsis, Navil, Kosel ja muidugi Tartus. Üks projekt sai valmis ka Kuressaarel. Mõnele Pallase täienduskoolitusele kursusele on vabu kohti veel veebruaris, kuid põnevaid koolitusi on pakkuda ka märtsis.

Veebruari lõpus, 28. veebruaril ootame aga kõiki Pallasega tutvuma lahtiste uste päeval.

Kaanefotol on fototudengi Rain Avarmaa poolt tabatud hetk mööbliosakonna 4. kursuse tudengite korraldatud rändnäituse “Tühja koha peale tervik“ avamisel.

Pallase galeriis:

Viimane võimalus külastada galerii Pallas praeguseid näitusi. Pallase skulptuuriosakonna 3. kursuse näitus “Varjuküljed” ja 4. kursuse näitus “Tee/paus” ning Kerli Jõgi ja Tiina Kraavi miniköidete näitus “Peopesa kumeruses” on galeriis avatud veel vaid kuni käesoleva nädala lõpuni, 10. veebruarini (laupäev).

Käimas on taas Tartu Kunstinädal!
– 6. veebruaril kell 17 toimub tuur Tiina Kraavi ja Kerli Jõgi näitusel “Peopesa kumeruses”
– reedel, 9. veebruaril kell 17 kutsuvad skulptuuriosakonna IV kursuse tudengid teed jooma, sest toimub performance näitusel “Tee/paus”. Soovi korral haara kodust oma kruus kaasa.

Järgmisel nädalal avatakse juba kolm uut näitust:
– Fotomorgaana ja Luisa Greta Vilo ühisnäitus “Udu pale” galerii Pallas projektiruumis. Avamine neljapäeval, 15. veebruaril kell 17.30;
Are Tralla isiknäitus “Keha mäletab“. Avamine neljapäeval, 15. veebruaril kell 17.30 galerii saalis
– Pallase skulptuuri-, foto- ja maaliosakonna ühisnäitus keldrikorrusel. Info avamise kohta leiate peagi galerii Pallase Facebooki lehelt.

Pallases toimub:

Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis George P. Kent koos abikaasa ja kaaskonnaga käis Pallases jaanuari lõpus. Tutvustasime talle Pallase ajalugu ja erialasid. Seejärel liikusime edasi ringkäigule tekstiiliosakonda. Külaskäik lõppes ühise foto tegemisega Pallase fotostuudios, kus ajaloolised hetked jäädvustas osakonna meister Andrus Kannel. Fotograafia osakonna juhataja Peeter Linnap kinkis suursaadikule „Eesti foto antoloogia“ I ja II köite.

USA suursaadik Eestis Georg P Kent, Foto Andrus Kannel, Pallas

Pallase galeriid külastas aga seoses Tartu2024 avapidustustega Eesti Vabariigi president Alar Karis koos abikaasa Sirje Karisega. Galerii suures saalis tutvustasid skulptuuriosakonna III kursuse tudengid oma ühisnäitust “Varjuküljed”. Skulptuuriosakonna IV kursuse üliõpilased näitasid külalistele keldriruumides ühisnäitust “Tee/paus”, mis on üles ehitatud teemapargina.

EV President Alar Karis galeriis Pallas Tartus skulptuuriosakonna näitusel

Pallase skulptuuriosakonna hoovile jõudis Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse kunstikonkursi võitnud skulptuuri “Androgynos” penoplastist tehtud täissuuruses mudel. Selle järgi valmib pronksist kuju 2025. aasta kevadeks. Käesoleval nädalal tuleb skulptuuriosakonda meister Villu Jaanisoo, kes juhendab osakonna meistreid hiigelsuure skulptuuri valamise töövoo planeerimise osas. Lisaks osakonna meistritele löövad skulptuuri tegemisel kaasa ka tudengid. Hoolivusest ja armastusest jutustava pronksskulptuuri “Androgynos” kavandi autoriks on loominguline tandem Leena Kuutma ja Eeva-Ruth Niitvägi.

Kolmapäeval, 7. veebruaril kell 13:30-15:30 tutvustab Eesti Kunstiakadeemia Pallase Eha tänava auditooriumis kõiki magistriõppekavasid. Infotunnid pakuvad head võimalust teada saada, miks ja kellele EKA erinevad magistriõppekavad sobida võiks, kuidas toimub õpe, keda õppima oodatakse, kuidas valmistuda sisseastumiseks jpm. Üritusele saab registreeruda siin.

Kalli Kalde graafika näitus “Müütiline Peruu” on Pallase raamatukogus avatud 26. veebruarini.

Kalli Kalde

Pallase Tolstoi maja fuajees on 5. märtsini avatud Tartu Linnakodaniku muuseumi rändnäitus „Tühja koha peale tervik“, mis räägib Leila Pärtelpoja elust ja loomingust. Näituse korraldajad on mööbliosakonna 4. kursuse tudengid.

Rain Avarmaa foto näituse avamiselt

Värske uudiskirjanduse väljapanekuga saab Pallase raamatukogus tutvuda 8.02– 28.03. Selles valikus on 2023. aastal ostetud raamatud. Näha saab näiteks TAL arenduskava seminaril näidatud Varto, J. raamatut „Artistic research : what is it? ; who does it? ; why?“ . Lisaks on välja pandud mitmed erialaosakondade poolt tellitud raamatud jmt. Tutvu nimekirjaga siin.

Raamatukogu kutsub pallaslasi neljapäeval, 22. veebruaril kl 12.15 ühiselt tähistama EV aastapäeva. Samal päeval kl 16 võtab meid vastu Kaitseväe Akadeemia muuseum, et anda ülevaade vabatahtlikust riigikaitsest ja muuseumi püsiekspositsioonist. Muuseumi ja Kaitseliidu 105. aastapäevale pühendatud ajutist näitust “KL 105 – Vorm ja viis” tutvustab mööbliosakonna õppejõud ja osakonnajuhataja abi Kristjan Bachman.

Ja kolmapäeval, 28. veebruaril kl 11-16 toimub Pallase lahtiste uste päev! Külastada saab avatud loenguid, osaleda töötubades ning osakondi tutvustavatel ringkäikudel. Lisainfo ja registreerumine peagi meie veebilehel.

Pallasest väljaspool toimub:

Pallase ja tekero koostöö Christina Kasesalu kollektsioon „ Kodomail”
Näide kollektsioonist „Kodomail”. Tekero foto.

Pallase tekstiiliosakond ja disainvaipadele keskendunud ettevõte Tekero on ühendanud jõud, et luua eksklusiivne erikollektsioon nimega Pallas. Kavandikonkursi võitis Hanna-Maria Org kollektsiooniga “Mystic Lightwaves” . Tekero sotsiaalmeedia lehel toimus ka publiku lemmiku valimine ning selle võitis ülekaalukalt Christina Kasesalu kollektsioon “Kodomail”.

Skulptuuriosakonna tudengid löövad kaasa ühisprojektis SemuBot, mille eesmärk on valmis teha Eesti esimene inimkujuline robot, mis aitab suhtlemisraskustega lapsi rääkima julgustada. Lugu käis kajastamas ka ERR Novaatori tiim.

Kuressaare piiskopilinnuse esimese korruse ümberehitus on valmis ja seal saab näha Pallase maaliosakonna tudengite maalinguid. Üliõpilasi juhendasid professor Heli Tuksam ja peakunstnik Madis Liplap. Tudengitest osalesid Geterly Sepp, Gertu Soosaar, Triinu Meresaar, Hele-Riin Juhkama, Kristin Erm, Caroliina Luhamets, Kadri Kalve.

Fotod Heli Tuksam

Välisminister Margus Tsahkna tunnustas fotograafia osakonna vilistlast Anna Hintsi tulemusrikka tegevuse eest Eesti huvide edendamisel maailmas III klassi teeneteristiga. Aasta tagasi alustas Anna Hints dokumentaalfilmiga “Savvusanna sõsarad“ võidukäiku Sundance filmifestivalil.  
Käesoleva aasta 27. jaanuaril tõi Anna Hints GRAND PRIX Prantsusmaalt – International Documentary Festivalilt. DocPoint Tallinn andis viiendat korda välja noore dokumentalisti preemia ning Anna Hints oli tänavu üks laureaatidest.

Anna Hintsi foto

Fotograafia osakonna vilistlane Marja Liisa Plats valiti Ville Hytöneni teosele tehtud illustratsioonidega Soome kauneimate raamatute konkursil finalistide hulka. Samaaegselt on Marja Liisa Plats võistlustules ka Bologna raamatumessil (8.-11. aprillil 2024).

Estonian Fashion Festivalile, mille osaks on ka Pallase poolt korraldatav Mood-Performance-Tants, kandideeris rekordarv disainereid. Mood-Perfomance-Tants etendusele kandideeris käesoleval aastal 13 disainerit ning nendele lisanduvad Pallase moevaldkonna lõputööd.
Moeetenduste žüriid on juba alustanud tööd, et valida välja etendustele pääsevad autorid. Mood-Perfomance-Tants (MPT) žüriisse kuuluvad Aet Ollisaar, Madis Liplap, Jaanus Tepomees, Tanel Veenre, Liisa Kanemägi ja Kairi Lentsius. Edasipääsenud moedisainerid avalikustatakse 19. veebruaril.
MPT etendus toimub 6. juunil ning pileti saab osta siit.

Pallaslased välismaal:

Fotod Aet Ollisaar ja Madis Liplap

Tekstiili- ja mööblidisaini tudengite väljapanek PROJECT 301 loob Stockholmi mööblimessil keskkonna, mille objektid pakuvad võimalusi nii keskendumiseks kui suhtlemiseks. Projektiga saab tutvuda 6.-10. veebruaril messi disainikoolide Greenhouse alal.
Projekti eesmärk on pakkuda välja erinevaid lahendusi lähtuvalt Pallase auditooriumist Tä-301, mis on tudengitele õppekeskkonnana tuttav, kuid mille võimalusi saaks nutikate lahendustega veelgi edasi arendada.

Pallaslaste näitused:

Viimsi Püha Jaakobi kirikus  on 27.01 – 27.03 avatud Pallase meediadisaini osakonna juhataja, kaasprofessor Jaanus Eensalu näitus “Pühendumuspildid poosides” .

Viimsi Püha Jaakobi kirik näitus Jaanus Eensalu Pallas meediadisaini osakond

Maaliosakonna tudengid Hedi Kuhi ja Mari Frühling kutsuvad ühisnäitusele “Pallase tüdrukud – Mari & Hedi”, mis toimub T1 Mall of Tallinn, Kunstiruumis (Peterburi tee 2, Tallinn). Hedi valitud akrüülmaalid ja Mari õlimaalid väljendavad inimlikku püüdlust leppida kiirelt pöörleva maailma muutustega. Nad ei proovi peatada aega, küll aga märgata protsessi läbi teadlike hetkeliste pauside. Avamisaeg täpsustub.

Hedi Kuhi “Emba mind pehmelt” (vasakul), Mari Frühling „Hetkes olemine“ (paremal)

Hobusepea galeriis on 19. veebruarini avatud maaliosakonna vilistlase Mirjam Hinni isiknäitus „Põhjatu ookeani sügavusest!

Navi Külaseltsis on veebruari keskpaigani avatud fototudengi Lauri Trolla pop-up personaalnäitus „ADHD“, mis jutustab vaimsest tervisest, üksildusest, infoajastuga kaasnevast sotsiaalsest survest olla pidevalt jälgimise all ja ka ise pidevalt jälgida

Harjumaal asuvas Kose raamatukogus on veebruarikuus avatud skulptuuriosakonna üliõpilaste näitus „Krõbinad karbis“, mis tuulab autorite lapsepõlves ja ärgitab lapsemeelsust. Märtsis 2024 saab näitust näha Abja raamatukogus.

Eesti Kirjandusmuuseumis on 29. veebruarini veel avatud pallaslaste näitus “Kilplasest ja kratist tehisintellektini: loodus, loovus ja tehnoloogia”.

Maaliosakonna vilistlased Edgar Tedresaar ja Alar Tuul osalevad 11. märtsini Kadrioru Galeriis avatud oleval näitusel „Normist välja“.

1. veebruar – 31. märts saab näha maaliosakonna üliõpilase Asteria teoseid näitusel “Tartu tunne”  TÜ Ühiskonnateaduste Instituudis (Lossi 36, Tartu). Välja on pandud maalid, mis on valminud aastatel 2023-2024.

Asteria näituse avamine

15. aprillini on valik tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaare viimaste aastate vaibaloomingust eksponeeritud Hopneri majas Tallinnas. Väljapanekus on nii gobelääne kui materjalide ja objektide mõjul sündinud emotsionaalseid improvisatsioone. Näituse tutvustus ja kohtumine autoriga toimub neljapäeval, 29. veebruaril kell 17-19, üritusel musitseerib kandlel Tuule Kann. Näituse kujundaja on Madis Liplap. Näitus on publikule avatud sündmuste ja ürituste ajal.

Werneri II korrusel on 30. aprillini avatud Rain Avarmaa näitus “Hing ja tehis”. Näitus on põnev kompositsioon fotograafi enda ja tehisintellekti poolt loodud fototeostest, mis kujutavad eri inimeste hingeelu rasketel aegadel.

Pallaslased kirjutavad:

Professor Kurmo Konsa arutleb selle üle, kas juturobot mõtleb? “Kuidas me teame, et masinad mõtlevad? Veelgi põnevam on küsimus, kust me teame, et inimesed mõtlevad. Kui järele mõelda, siis on selge, et me ei teagi, vaid ainult arvame, et teame,” kirjutab K. Konsa . Loe artiklit siin.

Fotograafia osakonna osakonnajuhataja abi Kaisa Eiche kirjutas koos teiste autoritega Sirpi artikli „Kaasaegse kunsti kontor“.

Ilmunud on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teadusajakirja “Studia Vernacula” 15. number, kus saab lugeda tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu artiklit “Muudetava tihedusega kangasuga. Ühe tööriista leiutamise lugu”.
Artiklis kirjeldab Kadi Pajupuu leiutusprotsessi läbi enda kogemuse. Seal on jonni ja ilmutuslikkust, sõprade abi, kõrvalseisjate pilget ja eduelamust. Artikli kirjutamise ajal kaevus ta kümne-viieteistkümne aasta tagustesse failidesse ja taastas teekonna, mis lõimemanipulatsioone võimaldava tööriista leiutamisel ja tootestamisel läbi on käidud. Artikkel on illustreeritud fotode ja just selleks puhuks valminud joonistega. Kadi Pajupuu tänab ka Pallase teadusnõunik Matthias Sildnikku, kes autori sõnul süvenes, toetas ja aitas dešifreerida anonüümsete retsensentide krüptilisi sõnumeid! Artiklit saab veebis lugeda siin

2008. aasta detsembris kudus Kadi Pajupuu külmas suvilas, jope seljas ja kindad käes, reguleeritavate piivahedega soa versiooniga AdRe (Adjustable Reed). Kadi Pajupuu foto

Veebruaris algavatele kursustele on veel üksikud vabad kohad!
Torketikand (toimub 17.-18.02). Juhendaja tekstiilikunstnik Maryliis Teinfeldt-Grins.
Keraamika töötuba (toimub 22.02-21.03). Juhendaja skulptor ja keraamik Kersti Kals.

Märtsis ootavad osalejaid:
Õlimaal edasijõudnutele (toimub 02.03-27.04). Juhendaja maalikunstnik Silver Laadi.
Graafilise disaini baaskursus (toimub 05.03-03.04). Juhendaja kujundusgraafik Katrin Leement.

Kõik algavad kursused leiad siit.

Kaanefotol hetk mööbliosakonna 4. kursuse tudengite korraldatud rändnäituse “Tühja koha peale tervik“ avamisel. Foto Rain Avarmaa

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.