Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 04.10.2022

Esmalt teateid Pallases toimuvast…

Pallase tudengid on usinalt vaatluspraktikaid käinud tegemas ja nii võis möödunud nädalal pallaslasi näha Tallinnas ja Stockholmis (tekstiili- ja mööbliosakond), Helsingis (maaliosakond), Riias ja Tallinnas (fotoosakond) jne. Infokirja kaanefotol on Pallase tekstiiliosakonna tudengitele Stockholmi Mööblidisaini muuseumi kogusid tutvustanud Lars Bülow, kes on ka üks muuseumi asutajaid. Foto autor Aet Ollisaar.

Peeter Linnap kirjutab fotoosakonna vaatluspraktika kohta: “Riias käinud vanemate kursuste (F-4) tudengid külastasid samuti mitmeid show’sid ja sh ka Läti Fotomuuseumit. Pallasfoto uus juhiabi Kaisa viis meie lõpuaasta tudengid muuhulgas 7 noore Läti fotograafi näitusele „Rehearsal“. Muuseumi poolelt aitas meil uue näitusega kontakti luua Pallases juba lõputööde hindamiskomisjonist tuntud Baiba Tetere, kes muuseumi juhib ja kelle dünaamiline kuraatori-käekiri on juba mõnegi pärli Riia kesklinna toonud. Baiba: „Hello Peeter and Kaisa: „The Photo Album“ exhibition is finished. But today is opening the new exhibition „Rehearsal – seven Latvian contemporary photographers“ (Kristīne Madjare among them) will interpret the ballet. Very welcome! I could connect you with my colleague.“
Niisugused näitused annavad muidugi võimaluse võrrelda „meie-ja-nemad“ laadis noorte fotograafide töid – ent see, mis siinkohal südame hüppama pani oli nimi Kristine Madjare! Nimelt on praegu Diana Tamane kõrval läti fotomaastikul ilma tegev Kristina PallasFoto kasvandik, kes… õppis ära eesti keele, tegi läbi kogu stuudiumi ja esines juba tudengipõlves PallasFoto näitustel, sh Leedu Vilniuse esindusgaleriis „Prospecto“ laineid löönud grupishow’l „Cross Time“. Näha nüüd meie oma kasvandikku teise riigi parimate kunstnike hulgas on PallasFoto õppejõududele tore üllatus ja vägev boonus küll. Meenutame siinkohal, et Pallase fotograafia osakonna on lõpetanud kokku lausa 3 läti üliõpilast (Zane Fišele, Diana Tamane, Kristine Madjare) ja 1 horvaatia tudeng (Jelena Jakovlevic)!

Kristine Madjare teos Riia fotomuuseumi seinal. Foto Kaisa Eiche

5. ja 6. oktoobril võõrustab Pallas kolme külalist Erasmus+ partnerkõrgkoolist Hochschule Hannover (Saksamaa): Prof. Dr. Dörte Heüveldop, õppe- ja õpetamise, mitmekesisuse ja rahvusvaheliste suhete prorektor, Patricia Schmelzeisen, Erasmus+ institutsionaalne koordinaator ja Melanie Köster, Erasmus+ praktikate ja töötajate mobiilsuse koordinaator.
Oma valdkonna parimate praktikatega on vastastikku käinud tutvumas nii akadeemilised kui mitteakadeemilised töötajad. Hannoveri üliõpilased on õppinud Pallase meediadisaini-, mööbli-, fotograafia- ja skulptuuriosakonnas.

Rebaste ristimine toimub 14. oktoobril.

Kuni 7. oktoobrini on Pallase raamatukogus näitus „Uudiskirjandus 155“.

12. oktoobrini on Pallase raamatukogus professor Heli Tuksami isiklikust raamatukogust raamatunäitus „Mida ma õppisin õpetades“. Samas toimub Heli Tuksamiga 4. oktoobril vestlusring.

13. oktoobrini on Tolstoi õppehoone fuajees Küllike Pihkva näitus „Ära viska mind ära“.

12. oktoobril kl 15.00 toimub Tartu Kunstikoolis klassis 315 kahe kooli ühise ja legendaarse eesti keele ja kirjanduse õpetaja Karin Rummo 81. sünniaastapäevaks mälestustahvli avamine. Kõik, kellel on mälestusi või soov üritusega liituda, on oodatud.

27. oktoobril esineb Edith Hermann ettekandega „Pallase raamatukogu – meie praktikad töös tudengitega“ XV teadus- ja erialaraamatukogude päeval TÜ Delta keskuses.

28. – 30. oktoobrini toimub EKRÜ õppereis Leetu – Vilniusesse ja Kaunasesse tutvumiseks sealsete kunstikõrgkoolide ja erialaraamatukogudega, arhitektuuri näidetega ja kultuuripealinna näitustega.

31. oktoobrini saavad Pallase tudengid kandideerida Pallase valdkonnastipendiumitele ja tekstiiliosakonna tudengid ka Tartu valla stipendiumile.

Teateid täienduskoolituse valdkonnast:
Ukrainlaste näod on saanud meile armsaks ja tuttavaks. Pallase maaliosakonnas võime taas kohata laupäeviti tagasihoidliku, kuid ometi elurõõmsa uudishimuga ringi vilksamas lapsi vanuses 5 kuni 15. Nad käivad kunstiringis, mida sedapuhku juhendab ukrainlanna Valeria – kaks eelmist juhendajat pöördusid tagasi kodumaale. Nädala sees kohtame õhtupoolikutel Tähe majas ukrainlasi, kes käivad õppimas Katrin Leementi juhendamisel graafilist disaini. Peatselt saame tervitada Pallases ukrainlastest juhendajaid, kes hakkavad enda kaasmaalastele õpetama Office’i programme. Kuigi enamikega jääb kahjuks sügavam suhtlus keelebarjääri taha, on ka neid, kellel tuleb üsna ladusalt nii inglise kui ka eesti keel. Sellistel puhkudel jätkub imetlust ning juttu pikemaks.

Eestikeelsete täienduskoolitustena on aga tulemas nii mõndagi uut lisaks tavapäraseks kujunenud õppesuundadele. Oktoobris on kavas läbi viia Ukraina ühe kuulsaima maalitehnika, Petrikovi maali kursus, mida juhendab Krimmist pärit Tatiana. Dekoratiivne maalitehnika on pärit Ukrainast Petrikovi nimelisest külast, kus oli tavaks maalida lille- ja loodusmotiividega seinu ning majapidamisesemeid. Tehnika jaoks sobivad ainult spetsiaalsed guašid ning kindlad oravasaba pintslid. Tatiana käis tutvumas täienduskoolituste guašivarudega ning proovimas olemasolevaid oravasaba pintsleid. Üht-teist praagiti küll välja, aga seda enam on ootusärevus selle ees, milline looming hakkab kursusel sündima.

Sündmused Tartus ja mujal Eestis, kus võib näha pallaslaste töid ja tegemisi:

Pallase galeriis on 22. oktoobrini avatud 3 väljapanekut: Triinu Pungitsa ja Annika Kiidroni „Teravad nõelad“, Pallase tudengite ühisnäitus „Jumalad“ ja Renate Ermeli „Luulelooma kannatused“. Fotosid avamistelt saab näha galerii Facebook-i lehel. 30. septembril toimunud Triinu Pungitsa ja Annika Kiidroni kuraatorituuri fotod on näha SIIN. Kahe esimese näituse toimumist toetab ka Eesti Kultuurkapital.

Annika ja Triinu kuraatorituur Pallase galeriis. Foto autor Reet Pulk-Piatkowska


Kolmapäeval, 12. oktoobril algusega kl 17 astub näituse „Luulelooma kannatused“ publikuprogrammi raames huviliste ette Pallase maaliosakonna vilistlane Renate Ermel, kes tutvustab oma luuleloomingut.

Renate Ermel oma loomingu keskel. Reet Pulk-Piatkowska foto.

2021. aasta Kõrgema Kunstikooli Pallas ja Hotell Pallase stipendiaadi Caroliina Luhametsa isikunäitus “Eluolu” avatakse 7. oktoobril Tartu Kunstimajas. Isikliku tagamaaga maalinäitus jääb avatuks 6. novembrini.

Kuni 9. oktoobrini on avatud 00ndate kunsti käsitlev näitus “Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis” KUMUs, kus on üleval ka Kaisa Eiche ja Taavi Piibemanni ühistöö “Would you buy it?”, mida esitleti Tartu Kunstikuu raames vana kaubamaja akendel. Kunstikuud korraldas tollal Kõrgem Kunstikool Pallas. Lisaks astuvad samal näitusel üles mitmed Pallase vilistlased ja õppejõud: Jass Kaselaan, Toomas Thetloff, Anna-Stina Treumund ja Jevgeni Zolotko. 8. oktoobril toimub kuraatorituur ja finissage.

Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare loomingut saab kuni 28. oktoobrini näha Aparaaditehase aastanäituse raames.

Värske Pallase vilistlase Meriliis Volmeri, kunstnikunimega Asteria loodusmaalid ja aktid näitusel “Elueliksiir” on 12. oktoobrini eksponeeritud Tartu Ülikooli Raamatukogus.

Tartmusis saab 16. oktoobrini näha fotograafia osakonna vilistlase ja õppejõu Diana Tamane näitust “Poolarmastus”.

Räpina loomemajas on oktoobri lõpuni avatud nahadisaini viimase kursuse tudengi Helen Stromi fotonäitus “Varielu”.

Pallaslased välismaal:

Aet Ollisaar ja tekstiiliosakonna vilistlased Maria Pilm ja Lisette Laanoja esindavad 6.-10. oktoobril Pallase tekstiiliosakonda rahvusvahelisel tudengite ja õppejõudude näitusel ja konverentsil YTAT 2022 Poolas, Lodzis. Näitustel osaleb 18 kõrgkooli 11 riigist. Aet Ollisaar osaleb sündmustel Erasmus+ projekti toel. 

Tekstiiliosakonna juhiabi Liina Kool osaleb 6.-8. oktoobril Gotlandil villakonverentsil ja tutvustab Pallase villa-teemalist rakendusuuringut.

Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare looming on kuni 30. oktoobrini näha ülemaailmsel tekstiilikunsti biennaalil Portugalis.

Pallaslaste graafikatööd on näha kuni 31. detsembrini Hispaanias, Santanderis.

Ja pallaslased kirjapildis:

ERM-i kolleegide innustusel avaldas Peeter Linnap uurimusliku artikli „Kas rahvas ikka alati tähendab inimesi?“ Fenno-Ugria aastaraamatus „Sõlmed“.

04.10.2022