RKRNi parima lõputöö stipendiumi pälvis tekstiiliosakonna lõpetaja Liisi Tamm 

Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu (RKRN) poolt välja antava stipendiumi pälvis 2022. aastal Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna lõpetaja Liisi Tamm lõputööga “Kohaliku lambavilla kasutamine elamusrõiva disainiprotsessis kampsunite kollektsiooni näitel” .

Liisi Tamme lõputöös on väga olulisel kohal küsimus, kui läbipaistvalt ja kohalikult on võimalik teha villast disaintoode, millel on säilinud side lambaga, kellelt materjal pärineb.

Lõputööd tutvustab Liisi Tamm järgmiselt: “Vill on meie kliimasse sobilik, pikkade traditsioonidega materjal. Kasvatan ise lambaid ning minu karjas on kolme lambatõu esindajad, kelle villaomadused varieeruvad nii värvuse, tekstuuri kui kareduse poolest, mis võimaldab luua väga erinevat materjali. Elamusrõiva disainiprotsessi üks olulisemaid küsimusi on see, kui läbipaistvalt on võimalik teha villast disaintoode, millel on säilinud side lambaga, kellelt materjal pärineb. Valisin tooteks kampsuni, sest see sümboliseerib minu jaoks kõige ehedamalt lambavilla kasutamist läbi aegade. Iga toote koon ühe lamba villast, nii saab see uue kandja seljas uue elu. Oma töös uurin, kuidas erinevate omadustega lõngad mõjutavad eseme vormi ning aitavad kaasa elamusrõiva loomisele.

Liisi Tamme lõputöö pälvis ka disaini valdkonna lõputööde kaitsmise komisjoni kiituse. Komisjoni sõnul oli lõputöö väga läbimõeldud ja tugeva taustalooga. Kogu projekt mõjus väga terviklikult ning tulemus oli modernne, disain lihtne ja elegantne. Lõputöö juhendaja on tekstiiliosakonna vilistlane, õppejõud, disainer Kairi Lentsius.

RKRNi iga-aastase stipendiumikonkursi eesmärk on väärtustada rakenduskõrgkoolide üliõpilaste tehtud rakendusuuringuid, stimuleerida üliõpilaste aktiivsust oma loominguliste ja rakenduslike projektide koostamisel ning tunnustada silmapaistvaid tulemusi saavutanud üliõpilasi. Parima töö valib välja RKRN-i liikmeskõrgkool sisekonkursi korras.

Liisi Tamm on saanud sihtstipendiume ning osalenud aktiivselt erinevates projektides kogu õpingute aja. 2020. a sai ta Tartu valla ning Pallase valdkondliku stipendiumi. Vt ka Selgusid Tartu valla ja Pallase valdkondlike stipendiumite saajad

Lisaks võitis ta Kõrveküla kooli saali tekstiilide kavandamise konkursi Miina Härma Teose põhjal loodud lahendusega “Nooruse unenägu”, mis andis aulale uue piduliku näo. Loe lisaks: Nooruse unenägu – Pallase tekstiiliosakond andis Kõrveküla kooli saalile uue näo

Liisi Tamme ning Anett Niine projekt RÜÜRUUM, mis valmis koostöös b210 arhitektidega, pääses New Yorgi tekstiilikuu raames toimuva ülemaailmse tekstiili- ja moeüliõpilastele suunatud Dorothy Waxmani preemiakonkursi finaali. Loe lisaks: Pallase tekstiiliosakonna üliõpilased valiti New Yorgis rahvusvahelise disainipreemia finaali!

 

Kaanefoto autor Lisette Laanoja

21.06.2022