Pallase Infokiri 04.04 – 22.04.2022

Rektor

Piret Viirpalu: Kevad on täies hoos ja õppetööd Pallases on jäänud vaid paari kuu jagu.

25. -29. aprillini toimuvad III kursuste erialaainete hindamised, 16. – 20. maini praktiliste üldainete hindamised ja 23. – 27. maini I ja II kursuse erialaainete hindamised. Kindlasti on tegemist pingelise, kuid samas väga vajaliku ja põneva osaga õppetööst. On ju hindamise kõige olulisemaks eesmärgiks see, et üliõpilased saaksid oma arengu ja tulemuste kohta võimalikult sisukat ja konstruktiivset tagasisidet. Õppejõudude jaoks on kogu see protsess samuti väga oluline, seatakse ju ideaalis järgmised eesmärgid just sellest lähtuvalt, kas ja kuidas eelmised saavutatud said.
Esmaspäeval, 18. aprillil toimus Raekoja platsis üliõpilaspäevade avaüritusena traditsiooniline pannkoogihommik. Sündmusel osalesid Tartu kõrgkoolide rektorid. Minul oli samuti rõõm osaleda ja teiste hulga ka Pallase üliõpilasesinduse liikmetele kohvi pakkuda.

Jätkan infokirjades Pallast eesoleval sügisel toimuvaks rahvusvaheliseks institutsionaalseks akrediteerimiseks koostatava aruande tutvustamist. Kui eelmises infokirjas tõin välja Pallase missiooni ja visiooni, siis seekord tuletan lühidalt meelde, millised eesmärgid oleme endale seadnud 2020-2025. a arengukavas:
Arengukava eesmärk on tagada institutsiooni püsiv toimimine ja kvaliteetse kõrghariduse andmine kiiresti muutuvates tingimustes. Väikese kõrgkooli jaoks tähendab see julgust katsetada ja eksida ning tarkust mõtestada oma arusaamu ümber. Pallase jaoks on tähtis oskus kohaneda, kuid jääda seejuures iseendaks ja omanäoliseks. Siit tulenevad Pallase järgmise viie aasta põhiväärtused: julgus, loomingulisus, avatus, vastutus ja vabadus.
Pallase 2021.–2025. aasta arengukavas seatud põhieesmärgid on järgmised:
1) rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline kunstikõrgharidus: õppekava läbinu on omandanud kvaliteetse ja rahvusvahelise kogemusega hariduse. Ta suudab kriitiliselt mõelda, kõrgel tasemel erialaselt tegutseda, ühiskonda isikupäraselt mõtestada ja peegeldada ning töömaailmas läbi lüüa;
2) avatud ja arenev Pallas: Pallas on usaldusväärne ja atraktiivne tööandja. Pallas toimib tõhusalt, selle töötajad on pädevad ja motiveeritud ning töökeskkond tänapäevane;
3) loova ühiskonna kujundamine: Pallas on rahvusvahelise haardega, oma valdkonnas väljapaistev ja kaasarääkiv asjatundja, toetav ja võimestav partner, vastutustundlik kogukonna liige ning omanäoline kõrgkool.

Üliõpilasesindus

Stiina-Liis Koddanipork: ahjusoe Pallase pusa, uue üliõpilasesinduse valimine, vahvate ürituste korraldamine, Veneetsia biennaaliks kodinate pakkimine – uudiseid on palju ja teha on rohkelt, aga vahepeal tuleb ka sooja kevadpäikest nautida!
Möödunud nädalal toimus Tolstoi fuajees kauaoodatud PallasPinx, kus lisaks lauatennisele sai kaastudengitega maha pidada ka pisike UNO turniir. Aitäh kõigile julgetele osalejatele, kes koolipäeva lõpus veel sammud Tolstoi poole seadsid!

Foto Diana Edur

Möödunud nädalate koosolekutel oleme jõudsasti tegelenud 27. mail toimuva Pallase hoovipeo korraldamisega. Ahjus on mitu põnevat ideed, nii et märkige see kuupäev enda kalendris kindlasti ära! Täpsem kava on veel tulemas, kuid kindel on see, et saab puhata ja mängida, grillida ja chillida, rääkida ja kuulata.

Kalendris tasub ära märkida ka 3. mai, mil Pallase hoovis toimuvad taimekastide valmistamise talgud. Peale seda toimub ka mõnus grill-chill, nii et kel on soovi vahelduseks ka miskit muud oma kätega kokku meisterdada ja natuke koolitöödest puhata, siis olge kohal!

Maikuus algab ka sammumisvõistlus, millest saab osa võtta iga tartlane. Eriti teretulnud on meie võistlusega ühinema Tartu tudengiorganisatsioonide liikmed. Samme loetakse kogu kuu jooksul telefoniäpis Pacer. Võistlusest osa võttes seisad nii enda kui ka kogu oma organisatsiooni eest, nii et värskes õhus liikumisest on kasu nii sulle kui ka sinu sõpradele! Lisaks sammude arvu kasvatamisele saavad võistlejad osa võtta lisaväljakutsetest. Igal võistlusnädalal (kokku neljal korral) kuulutatakse Facebooki lehel välja challenge, mille lahendamine nõuab loomingulist lähenemist ja kõndimist värskes õhus. Iga väljakutse lõpetanud inimeste seast valitakse parim, kes saab ka väikese preemia. Lisaks on välja pandud auhinnad kõige tublimatele sammujatele ja ka kõige edukamale seltsile! Võistlusele registreerumine on väga lihtne! Lihtsalt järgi juhiseid, mis on leitavad selle lingi kaudu: https://forms.gle/BNneNBaB6nRQL5LG7.

Lisaks tuletame meelde, et juba 27. aprillil toimub Barlovas viktoriin – küsimused konti ei murra, aga nupu panevad nokkima. Kolme esikohta muidugi ka premeeritakse lahkelt!
Teemadeks: Barlova, Tartu, Kunst, Pallas ja Eesti film. Tudengite tiim 6€, mittetudengitele 10€.

Möödunud nädalal jõudis teieni ka ahjusoe Pallase pusa, mis ootab kogu koolipere ennast kandma! Peale pikka mõttetööd küsimuse üle, mis meid kõiki ühendab, oleme jõudnud järeldusele, et selleks on just meie enda kolm koolimaja. Seega andsid Gert Christjanson ja Grete Lehemaa endast parima, et seda pusa tagumisel küljel kujutada ja edasi anda, kunstikoolile omasel moel. Pusa hinnaks on 35€ ning seda on võimalik tellida nii hallikas kui ka mustas värvitoonis. Tellimise info on pallaslaste kirjakastis.

PS! 27. aprillini saab hääletada oma lemmiku 22/23 õppeaasta üliõpilasesinduse kandidaadi poolt, mille info on teile samuti saadetud.

Loe lisaks

Prorektor

Ivi Lillepuu: Kevade märke on igal sammul märgata ja olemine on tunduvalt helgemaks läinud vaatamata pingeliste aegade jätkumisele. Helgemaks on läinud ka sisenemine Pallase territooriumile. Suur täna Kristjanile ja tema üliõpilastele, kes väravamaja “fassaadile” uue ilme andsid!

13. aprillil anti Eesti Rahva Muuseumis üle õpilaste teadustööde konkursi riiklikud preemiad ja koostööpartnerite eriauhinnad. Oli au üle anda auhinnad Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu poolt kahele nutikale ja tegusale noormehele: Karl-Magnus Pruulile ja Reigo Raalile (pildil, foto Andres Teiss). Kõige rohkem rõõmu tegi aga see, et põhikooliastmes võitis riikliku I preemia Marie Martine Lupp Parksepa Keskkoolist tööga „Eesti lindude maalimine vesivärvidega“. Pole küll tööd lugenud, aga juba sellise pealkirja leidmine õpilaste teadustööde konkursi võidutööde hulgast on kui palsam hingele.

Lisaks sügisel tööd alustanud kunstihariduse ümarlauale on koondunud kunstiharidust andvate õppeasutuste rakuke, et üheskoos olla tegusamad ja tugevamad keskkonnateadlikkuse ja jätkusuutlikkuse edendajad. Kohtusid Pallas, Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Kunstikool, Tartu Lastekunstikool ja kambas on veel ka Viljandi Kunstikool ning jagasime oma häid praktikaid. Tekkis päris mitu mõtet, mida saaks koos ette võtta ja nii mõnegi väärt idee märkisin üles, et seda Pallases rakendama hakata. Me kõik tõdesime, et õpilaste ja üliõpilaste poolt tuleb suur surve oma jalajälje vähendamiseks. EKA on terve selle õppeaasta jätkusuutlikkusege järjepidevalt tegelenud ROHEKA ürituste sarjas. Kord kuus toimub loengupäev, mida on võimalik veebi teel kõigil huvilistel jälgida ja sel õppeaastal toimunud loengud on järelvaadatavad https://tv.artun.ee/roheka/7reYLVjZtv. Pallase rohenäpud asuvad mööbliosakonnas taimekaste meisterdama ja mai alguses istutame taimekastidesse head ja paremat tee tegemiseks ja toidu maitsestamiseks.

Loe lisaks

Välissuhted

Riina Gendrikson: Välissuhete valdkonnas on üks vaheldusrikkamaid aegu, sest just kevadel käivad Pallase töötajad tihedalt välismaal end täiendamas ning saame ka ise väliskülalisi võõrustada.

Rõõm oli võtta vastu väliskülalisi kõrgkoolist Escola Superior de Disseny i Arts Plàstiques de Catalunya (Campus Serra i Abella) Hispaanias. Pallase osakondadega käis tutvumas fotograaf/pedagoogiline koordinaator Isabel Codina de Pedro koos oma fotograafist abikaasaga. 19.04 külastasid hispaanlased meediadisaini- ja fotograafia osakonda. Lõunaaja sisustas avalike suhete juht Maiken Austin, kes võlus külalised täiesti ära oma hispaania keele oskusega! 20.04 tegime ringkäigu ülejäänud osakondades. Isabel ja ta abikaasa olid siiralt võlutud kõigest, mida nägid ja tundsid – kiitsid meie suurepäraseid ruume ja avarust ning meie töötajate sõbralikkust ja avatust. Isabeli abikaasa lubas ise meile õppima tulla!
Suurte kultuurihuvilistena käidi enne Tartusse tulekut Saaremaal ning planeeriti külastusi Peipsiäärde ning Setomaale.
Tänan kõiki, kes võtsid aega külalistele oma tegemisi tutvustada!

Pallase töötajad on aprillis-mais aktiivselt kasutamas Erasmuse programmi võimalusi, et partnerkoolides koolituda: Maiken Austin – Universitat de Barcelona; Meelis Ojasaar – Escola d’Art i Superior de Disseny Pau Gargallo de Badalona; prof Rene Haljasmäe – Escola Superior de Conservació i Restauració de Béns Culturals de Catalunya; Ivi Lillepuu – Metropolia University of Applied Sciences; Maire Luud ja Reet Paap – Marmara University; Riina Gendrikson – Malta College of Arts, Science and Technology; prof Raivo Kelomees – Hochschule Hannover – University of Applied Sciences and Arts.
Ootame tagasi tegutsemisindu ja uusi ideid täis kolleege! Järgmine ülekooliline üritus, kus Erasmusega lähetunud töötajad oma kogemusi jagavad, on juba 24. mail. Täpsema info saadan listidesse.
25.04-29.04 viivad Pallase skulptuuriosakonnas Erasmuse raames õppetööd läbi väliseksperdid Villu Jaanisoo ja Uwe Schloen.
Lõpetuseks jagaks kõigile jälle innustuseks meie erasmuslase kogemusi, kes õpib Erasmusega Hispaanias.
Kaia, tekstiiliosakond, kõrgkoolis Escola Superior de Disseny i Arts Plàstiques de Catalunya (Campus Llotja):
,,Elu Barcelonas on kirju. Praeguseks olen siin olnud juba peaaegu kolm kuud. Endiselt on mu lemmiktegevuseks tänavatel ringi tuiamine ilma erilise eesmärgita. Peale poodide ja kohvikute sulgemist, kui luugid uste ja akende ette tõmmatakse (jõhkra kolinaga) siis ilmuvad täiesti uued Barcelona tänavad, mis on kaetud graffitiga.
Eelmisel nädalal oli Semana Santa (ülestõusmispüha), terve nädal oli koolist vaba ja päike otsustas ka anda esimesed rannailmad (põlesin ära ja käisin esimest korda ujumas). Jah, nuriseda ei saa, liivarand helesiniste lainetega on jalutades 30 min kaugusel. Veel külastasin Motserrat Kloostrit kust avanesid mega vaated mägedele.
Minu esimene kodu oli Placa de Sant Jaume kõrval, mille ääres on Raekoda ja Palau de la Generalista de Catalunya, see väljak on kohalike jaoks koht, kus antakse märku kui midagi ei meeldi. Meeleavaldused on seal peaaegu igapäevane teema ja vahepeal ei jõua üks meeleavaldus lõppeda kui väljaku servas juba järgmine rahvamass ootab. Õpilased saavad ka meeleavaldustel osaleda, tuleb täita üks ankeet ja siis on luba koolist puududa, nii on meil ootamatult tekkinud päris mitu vaba päeva koolist.
Praegu elan Ravalis, mis on samuti osa Ciutat Vellast (katalaani k. vanalinn). Mulle meeldib siin, kui istun oma rõdul koos kella viiese päikesega ja vaatan tänaval toimuvat siis teatrisse või kinno polegi vaja minna.
Koolis käin ka, kogu õppetöö toimub katalaani või hispaania keeles (ma ei räägi kumbagi). Hispaania keelest tegelikult natuke saan aru, aga ise lausete moodustamisega on ikka raskusi. Koolis on muidugi kõik hispaanlastele kohaselt jutukad, avatud ja abivalmid, niiet saab hakkama ka olenemata keelebarjäärist. Siinoldud aeg on olnud minu jaoks megapõnev, olen tutvunud nii paljude uute ja huvitavate inimestega, avastanud erinevaid linnaosasid, külastanud näituseid ja õppinud tundma elu Hispaanias – soovitan!“


Kaia fotod Hispaaniast

Loe lisaks

Raamatukogu

Edith Hermann: Eriline aeg, külm kevad, karm sõda ja hilised lihavõttepühad. Kuigi kirjutan raamatukogust pean alustuseks need märksõnad panema. Lisan sissejuhatusse veel Prima Vista kunstiprogrammi ettevalmistuse, Pallase raamatukogu näitused, TÜ Raamatukogu ja Tartu Kunstikooli koolitused, doonoripäeva meie raamatukogus, abi koopiamaalide näitusele, omafinantseeritud enesetäiendus Pariisis – sellega olen üldises plaanis kaks nädalat märksõnadega markeerinud.

Viimased kaks nädalat on taas töiselt möödunud. Alustan Prima Vista kunstiprogrammist, mis on hõivanud väga palju minu vabast ja osaliselt ka töö ajast ja kus on mitmeid meie kooliga seotud näitusi. Ettevalmistus on viimases etapis ja keda huvitab, saab juba kavaga tutvuda ja plaani pidada. Vaadake: https://kirjandusfestival.tartu.ee/projektid/kunstiprogramm/

5.04.2022 kl 11 -14 oli raamatukogus üliõpilasesinduse algatatud doonoripäev ja seda juba teist korda. Rahvast käis päris palju, aga registreerinuid oli vähem. Verekeskus jäi käiguga rahule.
5.04 – 6.04.2022 osalesin teisel väga inspireerival koolitusel „Praktikajuhendajate koolitus: disainmõtlemine, coaching, mentorlus 2“ Tallinnas ARS Kunstilinnakus. 13.04. osalesime koos Janikaga TÜ Raamatukogu erialaraamatukogude kevadseminaril, kus peamiselt tutvustati uut RDA kataloogimise juhendit.

Pallase raamatukogus on vaadata kaks näitust. Esimene näitus on „25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2021“ ning eriauhinna saanud raamatud 7.04. – 29.04.2022. Tulge vaatama ja soovitage tudengitele. Eesti kauneimad raamatud on taas toodud Pallase raamatukokku ja kahju oleks kui seda võimalust ei kasutataks. Näitus on avatud veel ühe nädala ja siis läheb edasi teistesse raamatukogudesse teistes linnades.
https://pallasart.ee/raamatukogu/sundmused/ Teine näitus on järjepidev, „Uudiskirjandus 152“, milles on põhiliselt 2021. aasta ostud. Väikese ajanihkega arvele võetud ja kataloogitud, aga võiks huvi pakkuda, mida uut me raamatukokku ostsime.
https://pallasart.ee/raamatukogu/perioodika-ja-uudiskirjandus/
8.04. – 11.04 käisime perega pikal nädalavahetusel, omafinantseeritud kunstilisel enesetäiendusel Pariisis. Üle pika aja esimene välisreis, kus sai lapselapsele sünnipäeva puhul Louvre muuseumi, Versailles lossi ja parki jm kunsti ja kultuuri näidatud ja tutvustatud.

Fotod Tea Hermann

Hilised ja üsnagi karge ilmaga lihavõttepühad. Üks vaba päev ja traditsiooniline pasha tegemine, mis võttis aega, kuid rõõmustas nii tehes kui ka süües ja mida sai lähedaste ja sõpradega jagatud. Jagan pilte ka teiega.


Fotod Edith Hermann

Raamatukogu ja kohviku ees fuajees on üleval väga huvitav ja inspireeriv väikeste koopiamaalide näitus, mille tekkimisel oli väike panus ka raamatukogul. https://pallasart.ee/vaike-koopianaitus-pallase-kohvikus/

Mis on tulemas ja mida soovitan:
25.04.2022 kl 16.00 on Tartu Linnaraamatukogus kolme esimese Prima Vista kunstiprogrammi näituse avamine. https://kirjandusfestival.tartu.ee/program/prima-vista-kunstiprogramm-kalli-kalde-ove-buttneri-ja-tiit-rammuli-naituste-avamine/
28.04. kl 17.00 on Pallase tekstiiliosakonna näituse „Kes juhib mängu?“ avamine TÜ Raamatukogu III korruse puhkealal. https://kirjandusfestival.tartu.ee/pallase-tekstiiliosakonna-naitus-kes-juhib-mangu-2-05-19-06-2022-tartu-ulikooli-raamatukogus/
29.04. kl 17.00 on Pallase diplomandi Jonna Kubu, õppejõudude Rauno Thomas Mossi ja Anne Rudanovski näituse avamine TÜ Raamatukogu II korrusel. https://kirjandusfestival.tartu.ee/projektid/kunstiprogramm/

Tulge vaatama meie kolleegide ja tudengite meeleolukaid näitusi!

Loe lisaks

Välissuhted

Maiken Austin: Möödunud 2 nädalat pakkusid meeldivaid võimalusi keeli praktiseerida. Täienduskoolituste juhi Salme poolt organiseeritud Ukraina lastele mõeldud maalitunni koordineerimine tõi ohtralt venekeelset vestlust ja Pallast külastanud õppejõu Isabelaga sain hispaania keelelt tolmu maha pühkida. Sellest kõigest kokku tuli hea õppetund aga hoopis mu tütrele, kes on pahane olnud, kui sunnin teda vene keele sõnu õppima või endaga hispaania keelt rääkima. Ta on muidu ikka arvanud, et inglise keelega saab kõik asjad aetud, aga võta näpust…

Loomulikult võtsime ohtralt ette ka muid tegevusi Pallase tutvustamiseks ja tudengielu elavdamiseks.

Rõõmsad hispaanlased Peipsi-äärset gurmeed nautimas. Foto Frances.

Mulle meeldivad asjade juhtumise taustalood. Tahan rääkida ka teile ühe:

5. aprillil kohtusime üliõpilasesindusega, et rääkida erinevatest plaanidest-soovidest-vajadustest, mis tudengitel on esile kerkinud. Lauale löödi Pallase pusa kavand, millele Gert Christjanson ja Grete Lehemaa olid abstraktselt visandanud Pallase kampuse hooned. Kaasa arvatud pisike hall kooruva krohviga valvuriputka, mida eesmärgipäraselt enam isegi kasutama ei pea. Küll aga puudus minu arvates pusalt piisav viide Pallasele. Pakkusin välja, et putka peale võiks kavandil joonistada Pallase logo. Sellest läks lahti mõttekäik, et sellele putkale võikskiiiii maalida Pallase logo (koleda sissepääsuna juba niigi kaua pinnuks silmas olnud). Paar päeva hiljem tuli minuga rääkima Kristjan Bachman, kes ütles, et otsib oma tudengitele ühiskondliku projekti jaoks väljundit ja nagu öeldakse – the rest is history… Mina olen mõlema – nii pusa kui putka – üle ääretult rõõmus! Aitäh üliõpilasesindus ja Bach!

Tuleb ka välja, et kevad on vähemalt pallaslaste jaoks lõunasse lendamise aeg. Juba homsest olen Erasmuse raames Barcelonas tutvumas Universitat de Barcelona restaureerimise ja konserveerimise teemalise kommunikatsiooniga ning mai esimeses pooles külastab hulk pallaslasi Veneetsia biennaali. Kõik need reisid on nüüdseks organiseeritud ja kui tuuled on soodsad, siis peaksid ka toimuma.

Veel üks valdkond, milles pallaslased tublid ja tugevad on – näitusetegevus. Uusimad näitused paneme alati üles siia: https://pallasart.ee/pallase-galerii-ja-naitused/ ja soovitame kõigil samuti kaema minna, mida kaunist tänapäeva kunstnikud ja disainerid loovad.

27. aprillil kell 20.00 korraldab üliõpilasesindus Tartu Tudengipäevade kava osana kunsti-teemalise viktoriini Barlovas. Pange ka oma teadmised proovile!


Randeli lõputööna tehtud Andrus Kasemaa monumentaalmaali “Mahtra sõda” (1985) restaureerimine Peri kolhoosikeskuses. 

Ja lõppu üks kurb uudis. Kahel viimasel aastal olen tihedalt olnud seotud Pallase lõputööde virtuaalsete kaitsmistega ning tänu sellele saanud palju lähemalt suhelda ka lõpetajatega. Paar päeva tagasi jõudis minuni teade, et üks 2021. aasta lõpetaja – Randel Saveli – on surnud. Tegemist oli ääretult toreda inimesega, kelle lõputöö oli põnev, palju väljakutseid pakkuv ja tekitas kõrgendatud huvi ka väljaspool Pallast: https://sirp.ee/s1-artiklid/arhitektuur/nullenergia-veab-vagisi-miinusesse/ Randel oli aktiivne olnud ka üliõpilasesinduses ja sügisest õppis EKA magistrantuuris. Tunneme südamest kaasa omastele ja sõpradele ja jääme sind igatsema, Randel!

Loe lisaks

Mööbliosakond

Kristjan Bachman: Mööbliosakonnas viidi läbi ühiskondlik projekt.
Aastast aastasse on olnud tudengite osakonnast välja suunatud projektid väga eriilmelised. Küll on tehtud koostööd Tartu linnaga ja erasektoriga. Näiteks eelmisel aastal teostati Ronimisministeeriumile mõnus kööginurk. Sel aastal vaatasime hoopis tänavalt kooli poole. Asjaolude kokkulangevusel ja erinevatel koosolekutel teemaks olnud kooli sissepääs ehk “valvuri putka” leidis selle õppeaine raames lahendi.

Mööbliosakonna kolmas kursus võttis ette ajahambast räsitud kõrvalmaja uuenduskuuri. Nädalaga teostati remonttööd valvurimaja fassaadil. Aeg oli teinud oma töö ja krohvi pudenes siit ja sealt. Tudengid panid tunked selga ja esmalt eemaldati seinalt lahtine viimistlus, krunditi pinnad ja maja värviti uuesti hiirehalliks. Milline infograafika lõpuks teostati, seda näevad kõik tänavalt tulijad – kooli särav logo tervitab meid endid kui ka külalisi, kes näevad, et siin tõepoolest asub Kõrgem Kunstikool Pallas. Maja hoovi poolsele küljele teostati Pallase infograafikat. Tudengid nautisid protsessi ja tänu headele ilmadele saadi näole ka esimene päevitus.


Projektis osalesid Doreen Mägi, Anastasia Malkova, Mari Merileid Metsnik,
Marleen Zaćek, Diana Edur, Kristin Varba ja Carl-Eeric Uibo.
Juhendas tänavakunsti guru Kristjan Bachman aka Bach Babach. 😄

Osakonnas toimub teisigi põnevaid projekte. Esimesel kursusel kestab eseme valmistamise ainekursus külalisõppejõu Ingemar Maasikmäe juhendamisel, mille raames teostatakse prototüüp-lahendusi osakonna heaolu parendamiseks. Nii võib kursuslaste töödes leida lahendusi uksetõkiste, riidenagide, kapi uste lukustussüsteemide ja muude põnevate lahenduste näol.

Teet Papson annab näpuosavust nõudvat intarsiakursust kolmandale kursusele.

Madis Liplapi lennukal juhendamisel valmivad istemööbli värvikad lahendused teise kursuse disainitudengitega.

Neljas kursus on aga õpingutega lõpusirgel ja juba käib usin majandamine lõputöödega.

 

Loe lisaks

Maaliosakond

Margus Meinart: Kahjuks pean alustama kurva sõnumiga – meie hulgast on lahkunud maaliosakonna eelmise aasta vilistlane Randel Saveli. Randel oli hea huumoriga, huvitav ja omapärane isiksus. Tema lõputööks Pallases oli Andrus Kasemaa seinamaali „Mahtra sõda“ restaureerimine Peris.

Kurmo Konsa: Teema oli ka üliõpilasele endale põnev, tore oli näha kuidas ta Kasemaa pannoost ja selle restaureerimisest rääkides „põlema“ läks. Ma arvan, et Randeli töö aitab kindlasti kaasa nõukogudeaegse kunsti taasavastamisele ja selle väärtustamisele. Mis on kahtlemata vägagi oluline! Randeli töö aitab seda varju jäänud suurteost uuesti esile tõsta. Pannoo saab jäädvustatud ja dokumenteeritud ning jääb vähemalt sellisel kujul alles, sõltumata hoone tulevikust.
Pooleli jäid magistrantuuriõpingud EKA-s. Avaldame Pallase poolt kaastunnet Randeli lähedastele.

Randel, Janne ja Agathe. Lõpupidu 2021 Tuuli Puhveli juures


Randel Peril restaureerimas


Randel joonistamas. Fragment Danel Ülpri maalist

14.04 EKA maaliosakonna õppejõudude ja üliõpilaste külaskäik Pallase maaliosakonnas.
Kristi Kongi, Sirja-Liisa Eelma, Mihkel Ilus ja Holger Loodus koos üliõpilastega EKA maaliosakonnast väisasid Tartut ja käisid tutvumas ka Pallase maaliosakonnaga. On hea meel, et lühikese aja jooksul kohtusime juba teist korda. Seekord liikusime mööda maaliosakonna valduseid, vaatasime maale ja arutasime erinevuste ja sarnasuste üle õppetöös ja maaliklasside kasutuses. Selle kohtumise initsiaatoriks oli EKA vahetustudeng Karola Ainsar. Suur tänu talle! Kristi kirjutas järgmine päev:
„Oleme väga tänulikud sooja ja hea vastuvõtu eest. Aitäh selle eest! Mul oli enda kogemuse põhjal muidugi eriliselt põnev. Aga ka teised reisikaaslased palusid tänu edasi saata. Ainus asi, mis jäi kripeldama, oli ajapuudus. Aga lahkusime ülekülluses heast kunstist. Oli hea päev.”
Loodame seekordses ajapuuduses tegemata jäänu ära teha järgmisel kohtumisel.
EKA tudengid tutvumas maaliosakonnaga

13.04 Kuraatortuur näitusel „Vaim“ Ülikooli ajaloomuuseumis Toomel ja Jaani kirikus. Kuraatoriteks Marje Taska ja Reet Varblane.

https://www.muuseum.ut.ee/et/content/n%C3%A4itus-vaim-triloogiast-%E2%80%9Eteatepulk-k%C3%BCtiorust-kadriorgu-v%C3%A4gi-vaim-v%C3%B5im%E2%80%9C

21.04 Eero Epneri tuur näitusel „Värvide ilu“ ERMis
Eero on hea kunsti tutvustaja. Räägib pildist, selle autorist, seostest ja taustas. Lisaks olid Sirje Peterseni soovil III kursuse tudengid just sellelt näituselt valinud välja teosed koopiamaali tegemiseks.

Eeroga näitusel maale vaatamas ja….

…valmis koopiamaalid hindamisel

Hindamistest ja argipäevast.
Rauno Thomas Moss õpetas joonistama ja Sirje Petersen maalima. Igaühel tudengitele oma nõudmised ja ülesanded.

Tõnis Kriisa ja üliõpilaste tööd.


 

Ja krokiid ka

Osakonna arengutegevuses oleme jõudnud maaliõppejõudude ja joonistusõppejõudude koosolekute läbiviimiseni. Arutelud on olnud asjalikud ja osaliselt ka kirglikud. Otsime parimat ja loogilisimat lahendust, teisisõnu kooskõla erinevate loengute vahel, sisulist haakumist, teadmiste ja oskuste ülekandumise selgust meie enda ja üliõpilaste jaoks. Üliõpilased peaksid olema heade oskustega ja täis loomingulist indu. Seda nii esimesel kursusel kui ka kooli lõpetades.

28.04 ootab rest suuna tudengeid ees õppereis. Kava järgmine

Kava 28.04.22
Väljasõit 9.00 kooli juurest Eha tänava väravast
10.30 Koeru muuseum
12.00 – 12.30 Paide
12.30 lõuna Paide muuseumis
13.00 – 14.00 tutvumine Paide muuseumi uue hoonega Ründo Mülts
14.00 – 14.30 sõit Päinurme
14.30 – 15.30 Päinurme muuseum
15.30 – 16.00 sõit Põltsamaale
16.00 -17.00 Põltsamaa muuseum
17.00 – 18.00 tagasi Tartus
Väljasõidu korraldab Heli Tuksam.

Isiklikus plaanis ootab ees reis Ateenasse ja sealt otse Koeru.

Rubriik – Tudengid ja vilistlased tegutsevad

Johanna Mudist “Juhuste jumal” avamine
Pärnu Linnagalerii

17. APR KELL 17:00 – 1. MAI KELL 17:00
“Paralleelpotentsiaalid.” Brita Maripuu & Maris Paal
Sepikoja galerii, Põhjala tehas

Loe lisaks

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: Kokkuvõte viimasest kahest nädalast – koostöö, väljaanded, näitused.

Fotol: Brigita Kasemetsa kavand Pallase tekstiiliosakonna tudengite näituselt “Kes juhib mängu” Prima Vista kunstisündmuste raames.

Liina Kool osales 18.-22.aprillil toimunud rahvusvahelisel villanädalal Viljandis ning esines Pallase tekstiiliosakonna villauuringut tutvustava ettekandega.

18.-22.aprillil said TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias Ave Matsini eestvõttel kokku villaentusiastid. Nädala vältel külastati lambakasvatajaid, villavabrikuid ja kudumitööstusi Eestis.
Villanädalal oli üheksa osalejat Rootsist ja Poolast (projekt „Baltic Wool Conference and Baltic Wool Cooperation 2.0“ https://hushallningssallskapet.se/?projekten=baltic-wool-conference), viis osalejat Norrast (projekt „Estonian and Norwegian local sheep wool- research and study materials for textile students in higher education“ https://eeagrants.org/archive/2014-2021/projects/EE-RESEARCH-0017 ) ning lisaks villaentusiastid Eestist. Kolmapäeval 20. aprillil toimus seminar, millel osalejad tutvustasid lambavilla teemalisi projekte. Liina Kool tegi seminaril ettekande Pallase tekstiiliosakonna villateemalistest rakendusuuringutest.

Liina Kool: „Oli põnev ja vajalik seminar, oli tore kokku saada tuttavate villaentusiastidega meilt ja mujalt ja saada uut inspiratsiooni Pallase tekstiiliosakonna edaspidisteks kohaliku lambavilla uuringuteks.“

Osalejad: Eli Wendelbo (Rauland, https://www.usn.no/english/about/campuses/rauland/), Ingvild Svorkmo Espelien (Selbu spinner https://selbuspinneri.no/), Ullkontoret, UNIVERSITY OF BIELSKO-BIALA, Astri Kaljus, Ave Matsin (TÜ VKA https://viljandi.ut.ee/en) Katrin Kabun (Eesti Kunstiakadeemia https://www.artun.ee/en/home/), Liina Kool (Kõrgem Kunstikool Pallas), Muru villavabrik.


TÜVKA Vilma maja tekstiiliklassis seminaril. Fotod Liina Kool


Kudumisvabrikus Knittex. Foto Liina Kool

Tekstiiliosakonnas õpetas külalisena Petri Juslin, kellel on pikaajaline kogemus ettevõtte Marimekko trükikangaste eksperdina.

Koostöö on olnud viimastel aastatel järjepidev, Petri Juslin juhendab teise kursuse üliõpilaste kangadisaini semestri tööstusliku trükikanga disaini ja analüüsib töid ettevõtte vaatest. Viimastel aastatel on koostöö saanud võimalikuks tänu digiõppe võimalustele, ka tänavune kursus toimus veebipõhiselt. Pallase poolne juhendaja on kangatrüki kursusel Kadi Pajupuu.


Foto hindamiselt Aet Ollisaar

Ilmunud on Anu Raua uus jutukogumik „Kuue ruuduga aken“, mille on kujundanud Kadi Pajupuu.

Väljaande illustratsioonid Anu Raua vaipade põhjal on samuti loonud Kadi Pajupuu. Väljaande esitlused toimusid aprillis ERMi Heimtali Muuseumis ja Eesti Rahva Muuseumis ning sellest leiab nii tuntud kui ka uusi lugusid.
Anu Raud ütles esitlusel raamatu kohta nii: selles raamatus on tõestisündinud lood, kuid tuleb tunnistada, et mulle meeldib neid tõestisündinud lugustid ka välja mõelda!

Rohkem infot siin: http://www.sejs.ee/raamatud/kuueruuduga.html

Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit avaldas 30. tegevusaasta puhul raamatu „Päritud pärandamiseks“, mis tutvustab ka pikaajalist koostööd Pallase tekstiiliosakonnaga.

Liivi Soova: „Esimene kohtumine ERKLiga, millest on välja kasvanud pikaajaline koostöö, oli aastal 2000 mil Annika Künnapi juhendamisel valminud kampsunite komplekt Küidulised pälvis esikoha konkursil Rahvakunst meis ja meie ümber.
Alates aastast 2017 toetab koostööd projekt LooTöö. Ettevõtmise üheks eesmärgiks on tuua turule uusi omanäolisi käsitöötooteid. Ühisprojekt annab kunsti ja disaini õppivatele tudengitele võimaluse osaleda ettevõtluses ning pakkuda käsitööettevõtetele kogemust koostööks tulevaste kunstnike-disaineritega.
Projekti LooTöö raames on üliõpilased saanud võimaluse osaleda oma kursusetöödega konkursil ja edu korral saada päris kogemus oma toodangu turustamiseks meie käsitööpoodides. Aastatel 2020 ja 2021 oleme üliõpilaste kursusetöid tutvustanud Kaarmanni käsitööpoe aknanäitusel ja korra ka rahvakunstigaleriis. Neli aastat koostööd Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiili eriala üliõpilastega on käsitööliidu poolt vaadates olnud edukas ja pannud meid otsima uusi lähenemisi edaspidisteks ettevõtmisteks.“

Pallase tekstiiliosakonna tutvustuse koostas väljaande jaoks Aet Ollisaar, väljaandes on kasutatud fotosid Pallase tekstiilitudengite toodetest.

14. aprillil avati Eesti Rahva Muuseumi A-fuajee näitusealal meeleolukalt Aet Ollisaare näitus OOTAN SIND KOJU.

https://kultuur.err.ee/1608565792/erm-is-avati-aet-ollisaare-vaipade-naitus

Aet Ollisaar: “Näituse ülespanek ERMi kõrgete lagedega näitusealal oli muljetavaldav: kaks tõstukit, viis nobedat meest, kujundaja – ja kahe tunniga oli kogu väljapanek sama hästi kui üleval! Sellest kogemusest on paljugi õppida. Näitusel on eksponeeritud töid perioodist 1995-2022.
Aitäh kõigile kolleegidele, tudengitele ja vilistlastele kes pühade-eelsel päeval avamisele tulid! Näitus on avatud kuni 15. maini.”

Rohkem infot väljapaneku kohta siin: https://www.facebook.com/events/648154909578558/648154962911886/?active_tab=about


Fotod Ain Protsin

Aet Ollisaare teos „Kodutus“ valiti osalema Portugalis toimuval üleilmsel kaasaegse tekstiilikunsti näitusel CONTEXTILE.

Biennaali CONTEXTILE (Contemporary Textile Art Biennial, Portugal) peanäitusele kandideeris tänavu 1250 kunstnikku 74 riigist, kellest osalema valiti 50 autorit 34 riigist. Valiku töödest tegi rahvusvaheline žürii koosseisus Lala de Dios (kunstiajaloo ja tekstiilikunsti õppejõud, kuraator), Janis Jefferies (visuaalkunsti emeriitprofessor, kuraator ja kunstnik), Orenzio Santi (õppejõud, tekstiilikunstnik), Monika Grasiene (kunstnik, kuraator ja õppejõud) ja Cláudia Melo (kuraator, õppejõud ja kunstnik; biennaali kunstiline juht) https://contextile.pt/2022/en/2022-jury/ Žürii lähtus valikus konkursi tingimustest ja tööde tasemest ning biennaali Contextile 2022 kontseptsioonist RE-MAKE.
Tänavu toimub biennaal kuuendat korda ning on selle aja jooksul muutunud maailma üheks olulisimaks rahvusvaheliseks kaasaegse tekstiilikunsti sündmuseks. Biennaal toimub Portugalis Guimarãesis 3. septembrist kuni 30. oktoobrini 2022 ning sisaldab lisaks peanäitusele ka mitmeid erinevaid tekstiilikunsti näitusi ja sündmusi.
Rohkem infot siin: https://contextile.pt/2022/en/

28. aprillil kell 17 avatakse Prima Vista kunstisündmuste raames tekstiiliosakonna tudengite näitus „Kes juhib mängu“ Tartu Ülikooli Raamatukogus

Näitus toob esile erinevaid vaatenurki mängu olemusest. Samas avab väljapanek võimalusi, mida pakub mäng tekstiili mõiste, materjali või tehnikatega – iga eksponeeritud teos avab ühe tahu.
Väljapanekus eksponeeritakse tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengite piltvaibakursusel valminud teoseid, mis käsitlevad mängu erinevaid aspekte ja mängu piire. Mis on mäng? Millised on reeglid? Kas mänguvabadus säilib ka reeglite järgi mängimisel? Kes on mängijad, kas kõik võivad mängida? Kes juhib mängu? Autorid lahendavad teemat tulenevalt oma mängu- ja elukogemustest.

Näitusel osalevad Johanna Mauer, Brigita Kasemets, Kristiina Saaron, Marion Mölder, Merily Mikiver ja Gerly Eisenschmidt. Lisaks eksponeeritakse teoseid osakonna metoodilisest fondist.
Üliõpilasi juhendas Aet Ollisaar.

Näitus asub raamatukogu III korruse puhkealal ja jääb avatuks kuni 2.06.2022

Rohkem infot siin: https://kirjandusfestival.tartu.ee/pallase-tekstiiliosakonna-naitus-kes-juhib-mangu-2-05-19-06-2022-tartu-ulikooli-raamatukogus/

 

Loe lisaks

Skulptuuriosakond

Anne Rudanovski: 30.aprillil on rahvusvaheline skulptuuripäev. Just sel päeval avatakse skulptuuriüliõpilaste ühisnäitus „JÄÄ INIMESEKS“ Tartu Kaubamaja I korrusel. Olete oodatud avamisele kell 15.00.

SKULPTUURITUDENGITE ÜLESKUTSE: „JÄÄ INIMESEKS!“

Laupäeval, 30. aprillil kell 15.00 avatakse Tartu Kaubamaja I korrusel Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuritudengite ühisnäitus „JÄÄ INIMESEKS“.

Euroopas valitsev geopoliitiline ebastabiilsus ja Venemaa Föderatsiooni agressiivne sõjategevus Ukrainas on tekitanud olukorra, kus järjest keerulisem on leida õigeid sõnu rääkimaks toimuvast või kirjeldamaks oma tundeid. Käesolev näitus on reaktsioon sõjale ja tudengite võimalus avada oma mõtteid läbi kaasaegse skulptuuri. „See on näitus, mis ei vasta küsimustele, vaid esitab neid. Mis meist saanud on? Mis teeb inimesest inimese?“, märgib näituse kuraator ja kunstnik Liina Kinks.

Näitusel osalevad Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna tudengid: Viktor Kiss, Mette Post, Aleksandra Ivask, Andreas Tukmann ja Liina Kinks.

Näitus on avatud 19. maini.

Täname: Tartu Kaubamaja, Kõrgem Kunstikool Pallas, skulptuuriosakond, Anne Rudanovski, Viktor Kiss ART OÜ, Kert Elliott Mägi, Tõnu Plovets, Inga Kinks, Urmas Aavik, osalevad kunstnikud ja kõik, kes on aidanud näituse valimisele kaasa.

Lisainfo: Liina Kinks, Liina.Kinks@pallasart.ee, 53329654


Liina Kinks, “Kõik, mis hiilgab, pole kuld”

25.-29. aprillil on skulptuuriosakonnas kaks välisõppejõudu:
Uwe Schloen Saksamaalt ja Villu Jaanisoo Soomest. Uwe Schloeniga seob osakonda pikk koostöö, mis eelmisel aastal jõudis üliõpilaste näituseni Podstamis. Sel aastal alustame uue energia ja uute projektidega, mis kindlasti lõpptulemusena ühel või teisel moel näituseks vormistuvad.
Villu Jaanisoo viib läbi metalli valutehnoloogiate workshopi III kursusele.

Miks reisida üksinda? Sellele küsimusele vastas Anne Rudanovski 20.04.22 ESSE saates.

 

 

Loe lisaks

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: Suursündmus osakonnas oli tudengite näituse “Luues lugu” ettevalmistamine ja avamine Galeriis Pallas. Toimusid praktilised tunnid ja peagi tuleb hindamiste aeg. Teisel nädalal viibis osakonnajuhataja Erasmus+ raames tunde läbi viimas Tbilisi Riiklikus Kunstiakadeemias.

Neljanda kursuse tudengid, olles mõtetes lõputööga, teostasid suurepäraselt näituseprojekti Pallase Galerii keldrigaleriis, mis on avatud aprilli lõpuni – teretulemast! 😊 https://pallasart.ee/luues-lugu-pallase-nahadisaini-osakonna-naitus/

Näituseprojekti viis läbi Maila Käos, kohal käis AK: https://kultuur.err.ee/1608556609/pallase-galeriis-naeb-nahadisaini-tudengite-lugu
Tutvustav tuur: https://www.facebook.com/events/740763870248891

Osakonnajuhataja prof. Rene Haljasmäe viibis Erasmus+ raames 15. nädalal lähetuses Tbilisis, andis tunde Kunstiakadeemias ning tutvus restaureerimise ja kultuuriruumiga: https://pallasart.ee/pallase-nahaosakonna-juhataja-kais-lahetusel-tbilisis/

Tartu Kaubamajas sai teoks järjekordne Disaini Avenüü, nahadisaini esindas rikkaliku väljapanekuga meie meister ja lektor Tiina Karu: https://www.facebook.com/disainiavenuu

18. aprillil toimus Eesti Autorite Ühingu aastakoosolek. Aktuaalne teema on intellektuaalomandi alalise teadlikkuse tõstmise projekt “Tunnusta autorit”. 26.04. on maailma intellektuaalomandi päev: https://intellektuaalomand.ee/

Loe lisaks

Meediadisaini osakond

Pirgit Liblik: Meediadisaini osakonna graafikanäitus “Sõlm” avamine oli 7. aprillil 2022 galeriis “Pallas”. Näitus on avatud 11. maini.

Näitusel on esitletud 216 graafikateost, mis on loodud kasutades viit trükitehnikat: linoollõige, litograafia, ofort, serigraafia ja kuivnõel.
Näitusel saab tutvuda trükitehnika protsessiga, selleks vajaminevate tööriistadega ning meediaosakonnas nelja aasta jooksul valminud graafikatöödega.
Pallase tudeng võib arenguetappe lugeda sõlmedes. Sõlm aitab jõuda algusest lõppu ning siis lõpust uue alguseni, see on vajalik vahend terviku sõlmimiseks. Iga õpitav graafikatehnika on köis, mille tudeng kõigepealt lahti harutama õpib, enne kui uuesti kokku seob. Alustatakse rahust, vaikusest. Sõlmi mööda liikudes toimub areng, avanemine ning seejärel jõutakse lõppu, mis ei tähenda hävingut, vaid pöördepunkti. Sõlm ühendab lõpu algusega ja oleme jõudnud taassünni – vajaliku muutuseni.
Kauguse ja kiiruse mõõtmine toimub kommunikatsioonis ning disainis loomingulise ühikuga “Sõlm”. Ajal, mil kogu disainimaailm on põhiliselt arvutiekraanidel, tutvustame viit klassikalist graafikatehnikat, kui erinevate meediumite sidujat. Anname vaatajale võimaluse kogeda graafika lõputuid võimalusi, tunda käsitsi trükkimise ainulaadsust ja näha esitletud tehnikate kasvavat väärtust.

Esmaspäeval, 18. aprillil käisime osakonnaga ja 3. ja 4. kursuse tudengitega Tallinnas KUMU-s.
Tegevused toimusid õppeaine vaatluspraktika raames.
KUMU-s tutvusime kaasaegse kunsti taiestega, külastasime uurimuslikku näitust „Mõtlevad pildid“.
EKM kogude juhataja Triin Tulgiste tutvustas KUMU arhiive, kogusid ja nüüdiskunsti hoidlat. Toimus Triin Tulgiste loeng ja arutelu teemal nüüdiskunsti sidumine meedia, ekraanimeedia, graafilise disaini ja trükitehnoloogiaga. Pärast loengut ja arutelu viis Triin Tulgiste läbi ka majatuuri. 
 

Loe lisaks