Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 26.09.2023

Pallases toimuvast…

Käimas on tudengipäevad ja Pallase üliõpilasesindus annab teada:
Sügiseste tudengipäevade raames saab juba kuuendat korda osaleda Barlova viktoriinil!
Küsimusi – nagu ikka – mitmest valdkonnast: kunst, Pallas, Eesti film, aga ka Tartu & Barlova. Võta kaasa paar hiilgava mäluga nutikat sõpra ja tulge kohale!
Õhtut juhib nii eesti kui ka inglise keeles Pallase maaliosakonna tudeng Gertu Soosaar.
Osalema on oodatud kuni 5-liikmelised tiimid & eelregistreerimist ei toimu – tuleb vaid kohale tulla!
Tudengite tiimi osalustasu on 9€ & mittetudengite tiimil 14€
Parimatele otseloomulikult ka auhinnad!
Näeme 28. september kell 19:00 Barlovas!

Ja punaselt võib kalendrisse juba märkida 12. oktoobri, kuna just siis ristime oma rebaseid!

Pallase fotograafia osakonda on külastamas legendaarne Vilniuse Kunstiakadeemia fotograafia osakonna professor ja selle osakonna üks asutajaid Alvydas Lukys. Prof Lukys pidas 26. septembril ja järgnevatel päevadel loenguid nii Leedu fotoharidusest, enda loomingust kui ka loomeuurimustest VDA-s.

Maaliosakond joonistab Tartu Ülikooli botaanikaaias ja hetke jäädvustas kaanepildi jaoks Indrek Aavik.

Pallase täienduskoolitustest toome sel korral eraldi välja kursuse, kus 40 akadeemilise tunni jooksul tutvutakse Vahemere köitepärandiga ning kursuse lõpuks valmib kopti köitele omaste stiilitunnustega ornamenteeritud täisnahkköide. Selgeks õpitakse ajastutruu köitestruktuur, materjalikäsitlus ja kaunistamisvõtted ning kõik kursusel kasutatavad materjalid on juba kursuse hinnas. Kursust juhendab Pallase nahadisaini osakonna juhataja, professor Rene Haljasmäe.

Kuid vabu kohti on veel ka Tiina Karu juhendataval aksessuaaride tuunimiskursusel “Vanast uus”, puidurestauraatori ja Pallase õppejõu Ingemar Maasikmäe juhendataval Intarsia kursusel ja Katrin Leementi juhendataval Adobe Illustratori baaskursusel.

Pallase raamatukogus on väljas uus uudiskirjanduse näitus, kus annetused järgmistelt asutustelt ja inimestelt: Tartu Kunstikool, Pallase skulptuuriosakond, Muinsuskaitseamet, Taipei Mission in the Republic of Latvia, Edith Hermann, Piret Viirpalu, Rene Haljasmäe, Küllike Pihkva, Andrus Kannel, Aet Ollisaar, Krista Roosi, Helle Vahersalu, Konstantin Lipski ja Eila Rämo.

Pallasest väljaspool toimuvast…

22. septembril avati Pallase galeriis kolm uut näitust:

Tekstiks ja tagasi. Kadi Pajupuu ja Marilyn Piirsalu näitus. Väljapaneku nimi viitab edasi-tagasi kiikumisele. Küsimus: milleks – “tekstiks” –, aga kust ta tuleb, kuhu tagasi saab minna? Meelepettest tekstiks, kujutlusest looks, liha sõnaks. Kadi ja Marilyn tutvustavad oma näitust laupäeval, 14. oktoobril algusega kell 15.

Foto autor Reet Pulk-Piatkowska.

Pallase tudengite ja vilistlaste grupinäitus Aju, kaasa / Brain, to-go esindab meie praegust ajahetke – postmodernism, metamodernism ja kuraatorite loodud termin “de-post-human” kohtuvad, et jäädvustada kunsti arengut ja õhus lendlevat ärevust.

Foto autor Reet Pulk-Piatkowska.

Kerli Jõgi näitus-projekt “Disaini anatoomia I” on näitusesarja “Disaini anatoomia” esimene projekt. Väljapanekus on eksponeeritud tulemused, milleni kunstnik on jõudnud eseme lähivaatluse, dokumenteerimise ja analüüsi tulemusena. 7. oktoobril kell 14 demonstreerib Kerli Jõgi eseme ühe detaili ekstraktsiooni.

Foto autor Reet Pulk-Piatkowska.

Hotell Pallase nimelise maalikunsti stipendiumi laureaat Hedi Kuhi näitust „Jälle siin“ Tartu Kunstimajas saab külastada kuni 8. oktoobrini.

ERMi Heimtali muuseum korraldab koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja Kõrgema Kunstikooliga Pallas Anu Raua 80. juubelile pühendatud konverentsi. Anu Raua juubelile pühendatud konverentsi teemaks on Anu enda elutööst inspireerituna pärand laiemalt, selle kogumine, tutvustamine ja õpetamine. Konverents toimub 6. oktoobril 2023. a. ERMi Heimtali muuseumi rahvamajas Viljandimaal, kell 11-17.

Pallase tekstiiliosakond on kaaskorraldaja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu kangakudumise infopäeval, mis toimub Tartus 7. oktoobril.

22. oktoobrini saab Tallinnas uue turu platsil külastada Pallase fotograafia osakonna vastse vilistlase Luisa Greta Vilo näitust “Keha(s)tus”, mis väljendab ühtaegu inimkeha lihtsust ja selle võimekust, moodustades sümbiootilisi vorme Peipsi-äärsete maastikega.

Foto autor Ingmar Roomets, töötles Luisa Greta Vilo .

Fotograafia osakonna tudeng Andra Rahe tegi edukalt algust personaalnäitustega “Valu Puhang”, mida on võimalik Aparaaditehase hoovis külastada veel kuni 30. septembrini.

Foto autor Maiken Austin

Olev Mihkelmaa näitus „Igapäevane pühadus“ Dominiiklaste kloostris Tallinnas on avatud kuni 8. oktoobrini.

Tallinnas ja Tartus avaneva noorte fotokunstnike ühisnäituse „Mis värvi on täna taevas sadama kohal?” kureerib Eesti kohalikule fotokuule kunstnik ja kuraator Kaisa Eiche. Osalema on kutsutud enam kui 20 noort kunstnikku. „Minu eesmärgiks laiemalt on noorte teadlikkust avardada ja kitsamalt kahe linna fotokunstnike tegemisi teineteisele tutvustada. Temaatiliselt keskendub näitus tehnoloogia rollile ja võimendunud sotsiaalsele survele, millel on muu hulgas suur mõju meie vaimsele tervisele,” kommenteerib näitust Kaisa Eiche. Näitus Tallinnas avatakse 1. novembril, millele järgneb jätkunäitus ka Tartus.

Tartu ettevõtlusnädala raames toimuvad vestlused loovettevõtjatega, kelle hulgas on ka mitmed Pallase vilistlased. Kohtumisõhtud toimuvad HOPP DISAIN ruumides Küüni 4, Tartu.

E 02.10 kell 17:30-19:00 STELLA SOOMLAIS „Ringdisaini võimalikkusest nahkaksessuaaride vallas” info ja registreerimine: https://forms.gle/NP2joF3SVAdLg5nf8

T 03.10 kell 17:30-19:00 LIIS TIISVELT „Kuidas iLLIMOR`ist sündis KIUD packing” – jääkide vähendamine tekstiilitööstuses. info ja registreerimine: https://forms.gle/FFQd85xLnRhPwxnz5

K 04.10 kell 17:30-19:00 TIINA ANDRON „ Kuidas loovettevõtjana ellu jääda.” 20 aastat AKSESSUARID_est. info ja registreerimine: https://forms.gle/LPeiGuRaCrMY9jea9

N 05.10 kell 17:30-19:00 Oma tööst ehtekunstis räägib MAARJA NIINEMÄGI
„Disainitud unistused. Ideest teostuseni.” info ja registreerimine: https://forms.gle/hLKc4GZTdvkizPif9

R 06.10 kell 17:00-19:00 SIRET OTT „Igatsus paradiisi järele.” – tekstiilidisainer, keda sütitavad lõngad ja kudumid. ALISA KOPLUS “Digikunst moedisainis”. Graafiline illustratsioon moekunstis. info ja registreerimine: https://forms.gle/D5dcnNSJzP5c1uDKA

L 07.10 kell 12:00-13:00 toimub IRJA LEMBRA brändi ME KNIT Pop-up väljapaneku avamine ja vestluslõuna teemal “Kuidas hooldada erinevaid kudumeid.” info ja registreerimine: https://forms.gle/HsUdtUSVsv3QVXtu6

Alliksaare teemaline jätkunäitus Artur Alliksaar – boheemlaste kuningas on avatud TÜ Raamatukogus 21. oktoobrini. Kureeris Rutt Maantoa, kujundamisel oli abiks nahadisaini osakonna vilistlane Dorel Sabre. Nahadisaini osakonnast osalevad Maila Käos ja Rutt Maantoa. Köitenäitust täiendab Rein Maantoa temaatiline kalligraafia.

28. oktoobrini on võimalik külastada köitekunsti jätkunäitust Eesti rahva ennemuistsed jutud Elva Linnaraamatukogus. Osalevad Rene Haljasmäe, Lennart Mänd ja nahadisaini osakonna vilistlased Kadri Paloveer ja Dorel Sabre.

Pallase maaliosakonna õppejõud Sirje Petesen osaleb teosega „Seitsmes laine“ Mikkeli galeriis Tiit Pruuli kunstikogu näitusel „Purjed heisata“, mis on avatud 15. oktoobrini.

Maaliosakonna vilistlase Evelin Zolotko Gabriel García Márquez-i romaanist „Sada aastat üksildust“ inspireeritud näitust „Macondo“ Tallinnas Vabaduse galeriis saab külastada kuni 11. oktoobrini.

30. septembrini saab külastada Tekstiiliosakonna näitust “ULLMAGI” Tallinnas Kaarmanni kaupluse vaateaknal.

Meediadisaini osakonna juhataja kaasprofessori Jaanus Eensalu maalinäitus “Pühendumuspildid poosides” on Püha Laurentsiuse Laatre kirikus avatud 8. oktoobrini. 

Pallase poolt ka üks näitusesoovitus: professor ja fotograafia osakonna juhataja Peeter Linnap külastas tudengitega morfoloogia loengute raames eesti ekspressionistliku fotograafia klassiku Jaak Kadariku näitust “Ilmavaade”. TÜ raamatukogus toimus koos autoriga giidituur näitusel ning vaba vestlus tudengite ja Kadariku vahel, mida modereeris Peeter Linnap. Jaak Kadariku looming on praegustele õppijatele küllap huvitav sellepoolest, et see tugineb analoogfoto labori-manipulatsioonidele, mida praeguses fotograafias peaaegu ei kohtagi. Näitust saab külastada veel kuni 30. septembrini.

Eestist väljaspool toimuvast…

Pallase fotograafia osakonna vilistlased on eksponeeritud mitmel pool:

Diana Tamane osaleb nüüd ja lähitulevikus koguni kolmel näitusel. Neist esimene toimub Taanis Aarhusis “Image” galeriis Adam Mazuri koostatud näitusel “Looking for Trouble”.

Tamane teoseid saab näha ka suurel grupinäitusel “Dont Cry”! Feminist perspectives in Latvian Art 1965-2023″ Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis Riias. Kuraator Elita Ansone.

Alates 20. oktoobrist on ta kaasatud ka rühmanäitusele “Emotional landscapes” Arka galeriis Vilniuses. Kuraator Šelda Pukite.

Pallase maaliosakonna vilistlane Kristi Kongi ja fotograafia osakonna vilistlane Krista Mölder osalevad näitusel “The Death Began in Autumn”, mida saab 15. oktoobrini külastada Casa Lü-s Mexico City-s. Kuraator: Leslie Moody Castro

Taanis Blokhusis asuvas paberikunstimuuseumis avatakse 1. oktoobril rahvusvaheline origaminäitus “Hands On Origami”, millel osaleb teiste kuulsate nimede seas ka Pallase skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski. Näitus jääb avatuks kuni 29. septembrini 2024.

Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar osaleb Soome Käsitöömuuseumis Jyväskyläs 3. detsembrini rahvusvahelise miniatuurse tekstiilikunsti näitusel VOYAGE.

Ja lisaks veel auhinnatud pallaslased…

Fotograafia osakonna vilistlane Anna Hints sai Eesti dokumentalistide gildi kolleegipreemia “Savusanna sõsarad”. Talle anti autasuna üle Dolores Hoffmani “Doki Kild”.

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.