Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 26.01.2023

Pallases toimuvast:

Käesoleva sügissemestri õppeainete tagasisideküsitlus õppeinfosüsteemis Tahvel on avatud kuni 30.01.2023. Sinu tagasiside aitab õppejõududel oma tööd analüüsida, annab sisendit ainete sisu ja korralduse planeerimise jaoks.

8. veebruaril toimub järjekordne doonorluspäev Tuksu teise südames! Kutsume kõiki Pallase raamatukokku verd annetama. Üritus toimub koostöös Tartu Verekeskusega.

30. jaanuarist 23. veebruarini on Pallase raamatukogus näitus „Meelemaastik“ – raamatuid Tuuli Puhveli isiklikust raamatukogust. 7. veebruaril kl 16.15 – 17.15 toimub samas vestlusring Tuuli Puhveliga.

30. jaanuarist 23. veebruarini on Pallase raamatukogus näitus UUDISKIRJANDUS Nr 160. Valikus on 2022. aasta ostud ja annetused Kristina Pajult, Epp Krosmannilt, Reeli Kõivult, Küllike Pihkvalt, Peeter Linnapilt ja Jaanus Eensalult ning vahetus EKMlt.

30. jaanuaril kl 12.30 – 12.45 tähistame esmakordselt eesti kirjanduse päeva raamatu ettelugemisega Pallase raamatukogus. Sel päeval tähistatakse ühtlasi A. H. Tammsaare 145. sünnipäeva. Teksti valik ja ettelugejad jäävad esialgu üllatuseks. „Kirjandus on inimeste ja põlvkondade ühendaja, sest hõlmab kogu rahvast, erinevaid vanuse- ja ühiskonnagruppe ja aitab mõtestada ümbritsevat maailma…“ kirjutatakse päeva tähistamise üleskutses. Meie tähistame päeva huumori võtmes. Oodatud on kõik huvilised, et hetkeks paus teha ja eesti kirjandusest osa saada.

1. veebruaril kl 17 toimub ERMis näituse “Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool” kataloogi “Eesti talutoolid” esitlus ERMi raamatukogus, kus autoritega vestleb Kristjan Raba. Esitlusel on raamat müügil soodushinnaga. Oma osalemisest palutakse teada anda 27. jaanuariks siin: https://www.erm.ee/et/content/raamatuesitlus-1022023

Veel on mõned vabad kohad Pallase vilistlase Silver Laadi käe all toimetavale täienduskursusele õlimaal edasijõudnutele, mis alustab 4. veebruaril.

Pallaslased koolist väljaspool:

Kõrgema Kunstikooli Pallas galerii Pallas ootab näitusetaotlusi perioodiks augustist 2023 kuni juulini 2024. Taotlusi saab esitada teisipäeva, 31. jaanuari südaööni 2023.

Foto: Reet Pulk-Piatkowska

Taotlusi koos näituse portfoolio ja muu vajaliku informatsiooniga saab esitada täites taotlusvorm ning edastades see meiliaadressile galerii@pallasart.ee. Pallase erialaosakondadel on võimalus taotlus täita ja esitada Webdesktopi kaudu.

Näituse kestus on tavapäraselt 5 nädalat ning väljapanekute korraldamiseks on võimalik taotleda nii galerii esimese (220 m²) kui teise (18 m²) korruse pindu kui keldriruume (160 m²).

Enne nõutava vormi postitamist tutvuge ka galerii kasutamise eeskirjaga, mis on kättesaadav SIIN.

Galerii Pallas tegevuse eesmärk on tutvustada Kõrgema Kunstikooli Pallas üliõpilaste, töötajate, akadeemiliste koostööpartnerite ja külalisautorite loomingut, rikastades seeläbi Tartu ja Eesti kunstielu.
Galerii Pallas asub Tartus, Riia 11. Näitused on avatud teisipäevast laupäevani kell 11-18 ja nende külastamine tasuta.

Lisainfo:
Reet Pulk-Piatkowska
+372 734 9954
galerii@pallasart.ee

Avatud on ka Estonian Fashion Festivali disainerite konkurss. Moedisainerid saavad kandideerida ühele kolmest moeetendusest, et valida enda loomingu esitlemiseks kõige sobivam platvorm. Kunstisugemetega Mood-Performance-Tants, aeglast moodi ja pärimuskultuuri edendav OmaMood ning ready-to-wear riietele ja aksessuaaridele keskenduv Antonius pakub igale disainerile sobiva väljundi. Konkurss on avatud 28. veebruarini.

Pallase galeriis saab näha kolme uut näitust: Peeter Linnapi näitus „Taevatrepp”, PallasFoto tudengite näitus AGA SUL ON TERVE ÕUN ja Inta Ruka isiknäitus ”Minu kallid kaasmaalased”. Näitused ootavad külastajaid kuni 11. veebruarini.

Tartus Jakobi Galeriis on kuni 27. jaanuarini T-R kell 13.00-18.00 avatud Pallase maaliosakonna Maris Paali isikunäitus „Olen siin käinud”.

Tartu Kunstimajas saab näha maaliosakonna õppejõudude Tuuli Puhveli ja Kadri Toomi ning skulptuuriosakonna juhataja Anne Rudanovski loomingut näitusel „Salaaed“, avatud 20. jaanuarist 19. veebruarini.

Maaliosakonna tudengite näitus „Pühendumus“ on välja pandud Jõgeval Betti Alveri muuseumis.

Alates 24. jaanuarist on avatud Tartu Ülikooli Raamatukogus köitenäitus “Tungal”, kus on esindatud Nahadisaini osakonna õppejõudude Rutt Maantoa, Rein Maantoa, Maila Käose ja Dorel Sabre tööd. Näitus jääb avatuks 26. veebruarini. 25. jaanuaril toimus Fr. Puksoo päev, mille raames tehti mitmeid ettekandeid: esinesid Rutt Maantoa, kes tutvustas vastavatud näitust “Tungal”, Pallase prorektor Lennart Mänd ettekandega “Köite lugemine” ning nahaeriala restaureerimise suuna õppejõud Tiia Nurmsalu ettekandega “Ettevaatust, mürgine! Arseeni sisaldavad renessanssköited Tartu Ülikooli raamatukogus.” Ettekannete päev on peagi järelvaadatav: http://dspace.ut.ee/handle/10062/2  

Ingmar Roometsa näitust “Vari” saab Artrovert galeriis külastada 06. jaanuarist 11. veebruarini.

Helen Bunderi, Maris Paali ja Talia ühisnäitust Mõni hetk on võimalik 9. jaanuarist 4. veebruarini külastada Türi Kultuurikeskuses E-N 10-19 ja R-L 10-15.

5. jaanuarist 1. märtsini on TalTech-i raamatukogu 2. korruse lugemisalas avatud Eesti Köitekunstnike Ühenduse näitus „Eesti rahva ennemuistsed jutud“.

Ning pallaslased Eestist väljaspool:

Pallase tekstiiliosakond ja mööbliosakond osaleb peale kaheaastast pausi taas Stockholmi mööbli- ja valgustimessil! Mess toimub 7.-11. veebruaril, Pallase messiboks asub Greenhouse paviljonis disainikoolide ja alustavate disainerite alal asukohaga C06:56.  

Tänavuse projekti teema TÜHI/EMPTY oli ajendatud väljakutsest luua prototüüpe, mis arvestavad jätkusuutlikkuse ja materjalide väärtustava taaskasutuse põhimõtteid. Disainiprotsessis töötasid tudengid meeskondades, keskendudes erinevate sisustusobjektide ja neist sündiva tervikliku messiväljapaneku loomisele. Projektis osaleb 15 tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna kolmanda kursuse tudengit, tudengeid juhendavad Madis Liplap, Aet Ollisaar ja Keret Altpere. Koostöös fotograafia osakonnaga valminud tootefotod, mille tegemist juhendas Andrus Kannel.  

Pallase tudengid külastavad oma tööde esitlemise kõrval ka messi teisi väljapanekuid ja disaininädala sündmusi ning Stockholmi mööblimuuseumi. Tudengite osalemist messil toetab Eesti Kultuurkapital. 

Infot leiab Instagramis siin https://www.instagram.com/pallas_stckhlmfair/, samuti Facebooki lehel https://www.facebook.com/pallas.stckhlmfair ja peatselt Pallase kodulehel. 

Kaanefotol on Stockholmi mööbli- ja valgustimessil osalevad tudengid. Foto autor Andrus Kannel.

Aet Ollisaar avab 3. veebruaril Riias Läti Seltsi majas isikunäituse IKKA SEE SAMA KUU. Riia Läti Seltsis on juba mitu aastat veebruar kuulutatud Eesti kuuks, mille peasündmuseks on koostöös „Estonia“ Seltsiga korraldatav eesti tekstiilikunsti näitus. Näitus toob vaatajateni valiku Aet Ollisaare viimaste aastate vaibaloomingust, kuid teeb tagasivaate ka aastate taha. Need on tööd, mis kutsuvad kaasa mõtlema ja meenutama olulisi hetki elus, olema tänulik kõige hea eest mis meile on antud. Mis on see seletamatu jõud, mis hoiab ja kaitseb, kui endal jõud mõnikord otsa saab? Kuidas hoida tasakaalu? Tundeid ja mälestusi vaipadesse kududes saavad need taas nähtavaks, võimenduvad ja peegelduvad, annavad uut jõudu. Kirkad värvid vahelduvad vaevuaimatavate nüanssidega ja muutuvad koos valguse muutumisega, nii nagu ka elus.  

Väljapaneku keskmes on teosed, mis on sündinud kolmel viimasel aastal Tartus Stuudio 100 loomingulises keskkonnas, keset päikesepaistet ja poeesiat. Nii jõuab vaipadesse elu säravam pool, raskused ja meeleheide imbuvad vaikselt lõimede vahelt välja. Oluline on endaga kaasas kanda head ja ilusat, uskuda imedesse. Kui pilk taevasse tõsta, siis on seal ju ikka see sama kuu. 

Näitus jääb avatuks veebruari lõpuni. 

Ja veel… Pallaslased ekraanil:

25. jaanuaril toimunud kõrghariduspäev «Õpi Tartus!» viis tudengilinna terveks päevaks Kultuurikatlasse, et peatsed gümnaasiumilõpetajad saaksid tutvuda õppimisvõimalustega. Peeti konverentsi, avatud oli messiala ja osaleda sai töötubades. Lingil klikkides on võimalik konverentsi järelvaadata.

ERR Aktuaalse Kaamera kultuuriuudistes (20:39) räägiti Pallase galerii fotonäitustest.

Pallase rektor Piret Viirpalu käis “Terevisioonis” vestlemas kunstihariduse teemadel.

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.