Inta Ruka isiknäitus ”Minu kallid kaasmaalased”

Galeriis Pallas
Inta Ruka isiknäitus ”Minu kallid kaasmaalased”
Avamine 17.01. kl 15-17

Inta Ruka on rahvusvaheliselt kõige tuntum Läti fotograaf, kes on elu jooksul portreteerinud lihtsaid inimesi – maal või linnas uidates nendega kohtunud, omavahel põgusalt tutvunud, inimeste usalduse võitnud. Ruka töömeetodit on peetud antropoloogiliseks või lavastuslikuks dokumentalistikaks, sest tema teosed on ajalised, seotud konkreetse epohhi, koha ja inimestega. Tema töö tulemusel on tekkinud võrdlemisi autentselt dokumenteeritud kataloogid nõukogudeaegse ja -järgse Läti eri piirkondades elavate asukatega.

Galeriis Pallas avaneb külastajatel võimalus saada üsna mahukas ülevaade Inta Ruka mustvalgest Rolleiflexiga pildistatud analoogfotograafia seeriast “My Fellow Country People” (“Minu kallid kaasmaalased”), mida ta alustas 1982. aastal. Enamus eksponeerimisele tulevast poolesajast fotost ongi pildistatud enne vabariigi taassündi 1980ndatel Läti maapiirkondades, kuid sekka on valitud ka mõned portreed 1990test ja 2000testki.

Fotograafi visuaalset keelt võib pidada (rahvus)romantiliseks, kus koloniaalvõimu all enese identiteedi tunnetamisest kõnelevad valitud inimeste poosid, kehahoiakud, pilgud, meeleolu ja suhe pildistaja juuresolekusse. Lisaks kannavad Ruka taustad, mille ette ta pildikangelase asetab, romantilise esteetika tunnuseid, kus loomuliku valguse kõrval on olulisel kohal ka fooni faktuur, kompositsiooni rütmid ja proportsioonid.

Inta Ruka (1958) elab ja töötab Lätis Riias. Pika ja järjepideva rahvusvahelise näitustegevuse jooksul on teda tunnustatud mitmete stipendiumite (Hasselblad Foundation, 1998 jm) ja preemiatega (Läti kunstnike liidu aastaauhind, 2003), millest ehk suurimaks võib pidada Läti riigi Kolme tähe ordeni kõrgeimat autasu (2009). 1999. aastal esindas ta Lätit 48. Veneetsia biennaalil. Tema töid kuulub mitmesse avalikku kunstikogusse Eestis, Lätis, Rootsis, Saksamaal, Taanis, Šveitsis, Norras ja Madalmaades.

Näituse koostasid Inta Ruka ja Peeter Linnap

Näituse toimkond: Peeter Linnap kuraator, Reet Pulk-Piatkowska galerist, Teet Papson, Andrus Kannel, Toomas Kalve.
Aitäh: Inta Ruka, PallasFoto, Kõrgem Kunstikool Pallas, Piret Viirpalu, Reet Pulk Piatkowska, Zuzeum Art Center: Ingūna Ģēģere, Laura Briede, Andrus Kannel, Toomas Kalve, Rain Avarmaa, Raivo Aasna, jt.

Lisainfo: Prof Peeter Linnap
+372 517 2907
Peeter.Linnap@pallasart.ee

Galerii Pallas
+372 734 9954
T-L 11-18, Riia 11, Tartu
facebook.com/GaleriiPallas

Kaanefoto: Inta Ruka. Sanita Kokareviča, Praskovja Timofejeva. 1986.

14.01.2023