Pallase maaliosakonna tudengid Jõgeva publiku ees 

Jõgeval Betti Alveri muuseumis avati möödunud neljapäeval Tartu kõrgema kunstikooli Pallas üliõpilaste näitus „Pühendumus“. Maalide ja kollaažidega astub üles kuusteist maaliosakonna tudengit.

Muuseumis saab näha Daniel Petuhhovi, Jüri Runneli, Kristin Ermi, Mia Melanie Saare, Helen Langi, Laura Marita Lappalaineni, Hedi Kuhi, Kadri Kalve, Mari Frühlingi, Caroliina Luhametsa, Karoliina Tomassoni, Maarja Pettai, Angeliina Birgit Liivlaidi, Kätriin Säde, Nele Musta ja Miina Vilo töid. Osa autoritest oli ka avamispäeval kohal.

Näituse kuraator Mia Melanie Saar. Foto: Margus Meinart


Näituse kuraator, neljandal kursusel õppiv Mia Melanie Saar ütles, et Jõgeval tudenginäituse tegemise idee pakkus välja maaliosakonna juhataja Margus Meinart. Ja kuraatori ametit pakkus ta just Mia Melaniele. „Näitusel on esindatud kõik maaliosakonna neli kursust. Igalt kursuselt osaleb vähemalt kaks autorit,“ ütles noor kuraator ja lisas, et tegi näitusel osalemise ettepaneku õpingukaaslastele, kelle stiil talle meeldib või kelle loomingut senini näitustel vähem näha on olnud.

Vaba looming

Teemaks pakkus kuraator märksõna „pühendumus“. „Minu missiooniks oli panna kunstnikke arutlema pühendumuse üle ning selle tungi üle, mis neid on suunanud kunsti tegemiseni. Väljapanek annab edasi Pallase tudengite loomingu mitmepalgelisust ja pidevat soovi katsetada. Näha saab kunstnike sisekaemusi, millesse on põimitud nii valu, armastust kui ka fantaasiat,“ ütles Mia Melanie Saar.
Näitusetööd pole üldjuhul valminud õppeülesandeid täites, vaid tudengite vaba loominguna. Kui Mia Melanie Saar kolm päeva enne avamist näitusetööd kätte sai, selgus, et tegemist on väga kirju kogumiga, mille näituseks seadmine on keeruline, aga põnev ülesanne. „Huvitaval kombel hakkasid pildid justkui iseenesest teatud ühisjoonte alusel gruppe moodustama,“ ütles kuraator ja lisas, et on väga tänulik õpingukaaslasele Daniel Petuhhovile, kes pildid üles panna aitas.
Grupinäitust kureeris Mia Melanie esimest korda. Varem oli ta kureerinud vaid üksikautorite, sealhulgas iseenda isikunäitusi. „Väljapanek sai mitmekülgne. Siit on näha, et kunstitudengid ei maali üksnes ette antud natüürmorte ja modelle, vaid teevad ka vabaloomingut,“ ütles Mia Melanie. Pisut üldistades märkis ta, et näitus annab aimu, milline hakkab Eesti kunstimaastik peatselt välja nägema.
Maaliosakonna juhataja Margus Meinart kiitis tudengite väljapanekut ja Mia Melanie Saare kuraatoritööd. „Mia sai siit tegelikult kaks kogemust korraga: ta oli kuraator, aga ka näituse kujundaja. Ning mõlema ülesandega sai ta hästi hakkama,“ ütles Margus Meinart.

Mari Frühling kollaažisarjaga “Rebastemaa”. Foto Margus Meinart.


Paljude näitusetööde taga on mingi lugu. Mõnda neist sai näituse avamisel ka kuulda. Mari Frühling rääkis näiteks oma kollaažisarja „Rebastemaa“ ehk „Foxland“ kohta, et need viis väikeseformaadilist pilti valmisid 2018. aastal Kanadas, kus ta tollal elas. Aeg oli tema jaoks raske, sest ta isa oli just surnud. Aga siis otsustas ta keskenduda mitte sellele, mida ta kaotanud on, vaid sellele, mis on alles. Sarja piltidel toimetavad lustakad rebased, kelles on õige palju inimlikke jooni ja elupaigakski on neil mugav korter, mitte urg metsas. „Tahtsin nendel piltidel rõhutada argipäeva ilu, aga inimesi kujutades oleks tulemus olnud liiga otseütlev. Seepärast valisingi tegelasteks rebased. Ja mida kaugemale töö edenes, seda lõbusamaks asi läks,“ ütles Mari Frühling. Tema pildid on täis perekondlikku soojust ja väikseid detaile, millest igaühel autori jaoks isiklik taust. Aga tore on neid vaadata ka inimesel, kes taustu ei tea.

Pallaslased näituse avamisel. Margus Meinarti foto

Vikerkaarevärviline hetk

Hedi Kuhi jäädvustas oma akrüülmaalil „Läbi lapse silmade“ lapsepõlvest meelde jäänud hetke, mil ta mängis CD-plaadiga ja vaatas seda vastu valgust. „Selles vikerkaarevärvilises hetkes oli kõik olemas, mitte miski ei olnud puudu,“ sõnas Hedi Kuhi ja lisas, et inimene võiks lapseliku fantaasia alatiseks säilitada, eriti kui ta on kunstnik.
Betti Alveri muuseumi juhataja Toomas Muru ütles, et nende muuseum on eelkõige kirjandusele pühendatud, aga seal on alati meelsasti ka kunsti näidatud. „Rendime oma ruume välja ka koolitusteks. Mida igavam koolitus, seda suuremat tähelepanu pälvivad maalid,“ ütles Toomas Muru muiates. Pallase tudengite näituses võib tema sõnul tunda noorte inimeste veretukset.
„Aitäh, et lubasite meil oma „hullu“ loomingu siia tuua!“ ütles Mia Melanie Saar muuseumirahvast tänades. Tema arvates peab näitust huvitav ja tükati ka lõbus vaadata olema ning see peab emotsioone tekitama. Need tingimused on „Pühendumuse“ puhul täidetud. Kui lisada veel fantaasiarikkus, julge värvikäsitlus ja nooruslik energia, siis saabki kokku ühe tõeliselt ägeda näituse. Vaadata saab seda 4. märtsini.

Riina Mägi

26.01.2023