Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 23.01.2024

Pallases toimub:

Kõrgem Kunstikool Pallas on mitme projektiga esindatud Baltimaade suurimal ärifestivalil sTARTUp Day: Pallase tudengid kujundasid taaskord sTARTUp Day fotoseina ja pitching stage-i. Lisaks on nende käsi mängus ka Pallase messiboksi kujundamisel. Fotograafia osakonna juhiabi Kaisa Eiche ja Kogo galerii asutaja Liina Raus korraldavad sTARTUp Day programmis ühisseminari “The Impact Of Art In The Workplace”.

24. jaanuaril kl 16.00 – 17.30 toimub Pallase raamatukogus kohtumine Joonas Sildrega ja Konrad Mägist rääkiva graafilise romaani „Värviline Mägi“ esitlus. Vestlust suunab Roland Seer. Kohapeal saab sularaha eest osta signatuuri ja pühendusega raamatuid.

Sel nädalal külastab Pallast USA suursaadik Eestis George P. Kent.

26. jaanuaril toimuvad kultuuripealinn Tartu 2024 avamispidustused! Ka Pallasel on mitmeid huvitavaid koostöid ja projekte tulemas!

29. jaanuaril on Pallases külas Helene Bosecker ja Marie Mergler, kes esindavad Berliinis tegutsevat projektiruumi “roam projects” ning on valmis andma tudengitele ning huvitatud õppejõududele seminari fookusega rahvusvaheliste suhete arendamisest Berliini ja Tartu vahel.
Seminar kultuurikoostöö võimalustest Saksamaaga toimub 29. jaanuaril kl 13:10-16:20 fotograafia osakonna auditooriumis inglise keeles.
“The seminar offers an insight regarding the existing networks between Estonia and Germany, Tartu and Berlin, funding opportunities, an overview of cooperating institutions both commercial and non-profit of both countries. The interests of the students are key to the seminar and within an open and transparent dialogue discussed.”
Külaskäiku toetab Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Kultuurkapital.

5. veebruaril avatakse Pallase Tolstoi maja fuajees Tartu Linnakodaniku Muuseumi rändnäitus “Tühja koha peale tervik”, mis räägib Leila Pärtelpoja elust ja loomingust. Tegu on ka Pallases mitme lõputöö juhendajaks olnud tuntud sisearhitektiga, kelle loomingusse kuuluvad muuhulgas Toompea lossi ja Riigikantselei mööbel, Tartu Ülikooli aula toolid ja paljude mõisate sisekujunduslahendused. Näituse korraldavad mööbliosakonna 4. kursuse tudengid.

Veel on üksikud vabad kohad õlimaalimiseks:

Õlimaal edasijõudnutele
27.01-23.03
32 akadeemilist tundi

Maalime natüürmorte, keskendudes valgusele-varjule ja hele-tumedusele, töötame limiteeritud paletiga. Kursus sobib väga hästi kunstihuvilisele, kellel on õlivärvidega natuurist maalimise kogemus. Kursust juhendab Pallase maaliosakonna vilistlane ja maalikunstnik Silver Laadi.

Ja veebruaris ootab osalejaid:

Puitmööbli restaureerimine
03.-04.02 ja 10.-11.02
26 akadeemilist tundi

Kursuse eesmärk on anda esialgsed teadmised ja oskused iseseivalt puitmööbli restaureerimiseks. Iga osaleja restaureerib enda kaasa toodud eseme. Õppimiseks on väga hea tool, öökapp, riiul vm väiksem puitmööbel. Kursust juhendab Ingemar Maasikmäe, Pallase mööbliosakonna vilistlane, lektor ja puidurestauraator.

Ja 28. veebruaril toimub Pallase lahtiste uste päev!

Pallasest väljaspool toimub:

Kõrgema Kunstikooli Pallas galerii Pallas ootab näitusetaotlusi perioodiks septembrist 2024 kuni juulini 2025. Taotlusi saab esitada reede, 2. veebruari südaööni 2024. Lisainfot saab aadressilt: galerii@pallasart.ee

Samal ajal saab külastada Pallase galeriis 3 näitust: Pallase skulptuuriosakonna III kursuse tudengite näitus „Varjuküljed“ ja IV kursuse tudengite „Teepaus“ ning vilistlaste Tiina Kraavi ja Kerli Jõgi „Peopesa kumeruses“.

Reet Pulk-Piatkowska foto näitusest “Peopesa kumeruses.”

Galerii “Pallas” I korruse saalis toimub laupäeval, 27. jaanuaril kl 14 Pallase skulptuuriosakonna III kursuse tudengite näitust “Varjuküljed” tutvustav tuur. 8 noort autorit ja 8 musta kangaga varjatud teost – mis on peidus ja mis saab avalikuks.

Ning seoses kultuuripealinna avamisega on Pallase galerii avatud ka pühapäeval 28. jaanuaril!

Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakond ja disainvaipadele keskendunud ettevõtte Tekero on ühendanud jõud, et luua eksklusiivne erikollektsioon. Tänu ettevõtte juhi Aivi Valliste initsiatiivile on peatselt võimalus tellida unikaalseid vaipu, mille disaini on loonud Pallase tekstiiliosakonna üliõpilased.  Kavandikonkursi võitjaks valiti Pallase tekstiiliosakonna üliõpilane Hanna-Maria Org kollektsiooniga „Mystic Lightwaves” ning töö saab täies mahus Tekero Pallase kollektsiooni osaks. Pallase kollektsiooni saavad kuuluma ka valik Christina Kasesalu tööst „Kodomail“, Aleksandra Piho kollektsioonist „Rohi on rohelisem“ ja Kätlin Kalmuse teosest „Visuaalne paradoks“. Tekero konkurss toimus Liina Kooli juhendatud taftingvaiba kursuse õppeaines.
Tekero Facebooki lehel saab igaüks aga anda hääle enda lemmikule disainile ning seegi lisatakse Pallase kollektsiooni. Vali oma lemmik siin.

Pallase maaliosakonna õppejõud Sirje Petersen osaleb oma teostega näitusel “MONUMENTAALNE. Maalikunstist läbi suure formaadi.” Haus Galerii uus näitus toob vaatluse alla maalide formaadi, eksponeerides kontrasti printsiibil lähestikku suure- ja väikeseformaadilisi maale. Formaatidega mängimine loob arusaama võimalikest arhitektuuri ja ruumi kontekstidest, mida maal võib rõhutada.
Käesolev näitus esitleb järgnevat valikut autoritest, kes on eesti kunstimaastikul tuntud monumentaalmaali loojad, olles kõik leidnud isikupärase ja omanäolise lähenemisviisi just suuremõõtmelisele formaadile.

Kuni 31. jaanuarini saab galeriis Made In Aparaaditehas külastada Pallases õppivate Erasmuse vahetusüliõpilaste grupinäitust “Hola! Labas! Cześć!”

Kuni 1. veebruarini on avatud konkurss moekunstnikele, kes soovivad osaleda Pallase moeetendusel Mood-Performance-Tants! Mood-Performance-Tants (MPT) on Eestis ainulaadne moeetendus, mis ühendab unikaalsel viisil moe, performance-i ja tantsu. MPT loob jätkusuutlikke põhimõtteid rakendavatele moeloojatele võimaluse esitleda oma kollektsioone etendusel, mis on sama ebatavaline kui looming ise. MPT kollektsioonid on täis eksperimentaalset moodi, ebatavalisi tehnikaid ja ainulaadseid materjale. Disainerite teosed tuuakse publiku ette pilkupüüdva ja mängulise lavastusena, iga etendus on kordumatu elamus. MPT julgustab unikaalseid ja ebatavalisi ideid!
Kõrgema Kunstikooli Pallas moeetendus Mood-Performance-Tants kuulub Estonian Fashion Festivali (EFF) programmi. Estonian Fashion Festival on osa Euroopa Kultuuripealinna Tartu 2024 programmiliinist “Elu ja keskkond”.
Mood-Performance-Tants toimub 6.juunil 2024 Tartus, Knorringu Aadlimajas Lai 36.

Foto 2022. aasta etenduselt Mood-Performance-Tants

28. jaanuarini on veel avatud Tartu kunsti aastanäitus.
Tänavusel Tartu kunsti aastanäitusel antakse välja ka kaks uut preemiat, mida toetavad Tartu kunstikollektsionäärid Veljo Ipits, Reigo Kuivjõgi ja Margus Punab. Näituse külastajad saavad hääletada publikulemmiku poolt ja lisaks valib preemiažürii noore kunstniku ergutuspreemia. Mõlema preemia rahaline väärtus on 3000 eurot. Preemiasaajad kuulutatakse välja näituse viimasel päeval 28. jaanuaril. Noore kunstniku ergutuspreemiale kvalifitseeruvad kõik aastanäitusel osalevad kuni neljakümneaastased kunstnikud (näituse avamispäeval vanus 40 kaasaarvatud).

Kõigi publikulemmiku poolt hääletajate vahel loositakse välja Põhja- ja Baltimaade kunstnikele pühendatud kunstikeskkonna NOBA.ac kinkekaart väärtusega 500 eurot.

Pühapäeval, 28. jaanuaril kell 17:00 oodatakse kõiki Tartu kunsti aastanäituse lõpetamisele, kus toimub viimane jalutuskäik näitusel koos näituse kujundaja Evelin Zolotkoga ning kuulutatakse välja noore kunstniku ergutuspreemia ja publikulemmiku preemia saajad!

Pallaslased välismaal:

Pallase tekstiiliosakonna ja mööbliosakonna kolmanda kursuse tudengid osalevad taas Stockholmi mööblimessil ja disaininädalal, mess toimub 6.-10. veebruaril 2024.

Aet Ollisaare foto tekstiili- ja mööbliosakonna ühismeeskonnast.

Kerli Jõgi autoriköites kunstnikuraamat “1 m2 of hibernation” valiti kümnendale rahvusvahelisele Vilniuse köitekunsti triennaalile. Triennaal avatakse maikuus Vilniuses ja sõidab sealt edasi Saksamaale, Itaaliasse ja Ameerika Ühendriikidesse.

Pallaslased kandideerimas auhindadele:

Pallas esitas tervelt neli kunstnikku riiklikele kultuuripreemiatele. Hoiame pöialt Malev Toomele elutööpreemia nominendina ning Anna Hintsile ja Toomas Kalvele! Anna Hintsi panust väärtustasid nomineerimisega ka PÖFF, Eesti Filmitööstuse Klaster, Eesti Filmi Instituut ja Eesti Kinoliit. Ning lisaks veel Reet Piirile – rahvarõivaeksperdile ja õppejõule, kelle koos Pallasega esitasid preemiale Eesti Rahva Muuseum ning Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit.

Pallase tekstiiliosakonnas toimus suunatud konkurss tekstiiliosakonna 3. kursusele. Konkursi eesmärk oli luua käsitelgedel kootud leidlikud ja efektsed lahendused rõivakangastele, kus on kasutatud lõime ja/või koe manipulatsioone, samuti nende lahenduste ja võtete propageerimine.
Konkurss on osa Pallase TAL projektist “Lõime ja koe manipulatsioonid käsikangastelgedel”. Projekti juht Kadi Pajupuu, juhendav õppejõud Mari-Triin Kirs.
Konkursi auhinnafond oli 1000€. Žüriis osalesid Mari-Triin Kirs, Aet Ollisaar, Kadi Pajupuu, Marilyn Piirsalu, Anu Samarüütel-Long, Alide Zvorovsky.
Žürii otsustas jagada konkursi auhinnafondi järgmiselt:
I koht 600 eurot Kätlin Kalmus kollektsioon Näkk
II koht 400 eurot Sigre Kodasma kollektsioon Voola!(me)

Kaanefotoks on samuti osa Kätlin Kalmuse kollektsioonist “Näkk”

Pallaslased teleekraanil:

ETV saade Prillitoos kajastas pikemalt Malev Toome loomingut, intervjueerijaks Aivi Parijõgi. https://etv.err.ee/1609212257/prillitoos

Malev Toom osales näitustegevuse kõrval ka Margus Saare juhitud ETV saatesarjas „Ainulaadne aastakäik – 1953“, millega tähistati väärikate kultuuritegelaste 70-aastast juubelit. https://arhiiv.err.ee/video/vaata/ainulaadne-aastakaik-7

Ning reedehommikuses Terevisioonis saab näha kolme tekstiilitudengit ja nende loomingut, mida kommenteerib Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar.

Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.