Natuke õppeteemadel. Kirjutab mööbliosakonna juhataja abi Kristina Allik:
“Mööbliosakonnas toimus 1. kursuse disainiprojekti vaheülevaatus.
Sügissemestril õppis 1. kursus visandamist, tööjooniste tegemist, puitmaterjali omadusi ja materjali käsitlemiseks vajalikke tööriistu. Kevadsemestril rakendatakse need oskused praktilise disainiprojekti raames, mis jaotub kolmeks õpietapiks: kasutajast lähtuv uurimus ja lahenduse idee, tööjooniste tegemine, prototüübi valmistamine.
Sel korral tegeletakse teemaga “toit/söömine”. Tudengid valisid kasutaja ja kaardistasid probleemid, millele pakuvad lahenduse. Vaheülevaatusel tutvustati uuritava fookusena nii söömist festivalil, toidu valmistamist matkarajal, ratastooli kasutaja koduköögis, toitumise alast tuge vajavat inimest kui ka koerte ja kasside toitmisega seotud eripärasid.
Esimese etapi vaheülevaatusel tutvustasid tudengid enda disainiprotsessi ja lahenduse ideekavandit, mis lähtub valitud kasutaja vajadusest ja ootustest.
Juhendajad: Pavel Sidorenko, Vitali Valtanen, Ingemar Maasikmäe ja Teet Papson”
Kaanefotol on tudengi loodud tooteprototüüp. Foto autor Kristina Allik.
Sellel nädalal külastavad Pallast Vilniuse Kunstiakadeemia graafikaosakonna õppejõud Deimantė Kalasūnaitė ja Indrė Mikašauskaitė. Kolmapäeval, 21. märtsil viivad nad läbi õppetööd meediadisaini osakonnas. Suvel Erasmusega välismaale minekust on huvitatud rekordarv üliõpilasi! Praktikale ning partnerkoolide lühikursustele soovib minna 23 õppurit. Püüame leida võimalused kõigile Erasmuse-kogemuse võimaldamiseks, et enesetäiendus välismaal muutuks Pallases järjest tavapärasemaks.
Veel viimaseid päevi on Pallase raamatukogus avatud näitus UUDISKIRJANDUS Nr 161. Ning juba 27. märtsist 21. aprillini on tulemas näitus UUDISKIRJANDUS Nr 162. Valikus on 2022. aasta ostud ja annetused: Marja Pirilä, Kadi Pajupuu, Kristjan-Ivar Hammerbeck, Eesti Kunstnike Liit (Vano Allsalu) ning vahetused: EKA, ERM, Eesti Tarbekunsti ja Disainimuuseum, Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum.
29. kuni 31. märtsini õpetab tekstiiliosakonnas Erasmuse stipendiumi toel The Royal Danish Academy tekstiiliõppejõud Helle Rude Trolle. 29. märtsil toimub Helle Rude Trolle avatud loeng, kus autor jagab oma tekstiilikunsti ja -disaini praktikaid. Külalisõppejõud juhendab Pallase tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengite žakaartelje kursusel lühikest töötuba, tekstiiliosakonna poolt juhendab kursust Liina Kool. Autor viibis Tartus ka 2019. aastal, mil osales galeriis Pallas toimunud rahvusvahelisel näitusel Connections (kuraator Aet Ollisaar).
Ja aprilli alguses juhendab Pallase tekstiiliosakonna teise kursuse tudengeid Petri Juslin, kes on pikaajalise kogemusega tekstiilitrüki tehnoloogia ekspert. Petri Juslin on aastaid töötanud ettevõttes Marimekko ning teinud koostööd arvukate tipptegijatega tekstiilidisaini valdkonnas. Hetkel tegutseb oma ettevõttes Seriöösi erinevate projektidega. Petri Juslini õppetöö toimub Pallase tekstiilitrüki õppeaine raames, mida juhendavad Kadi Pajupuu ja Marju Roos. Petri Juslin jagab tudengitele tööstusliku trükikanga disaini ja tootmise kogemusi, kursus toimub virtuaalselt.
29. märtsist 24. aprillini on Pallase raamatukogus lisaks näitus EESTI KAUNEIMAD RAAMATUD 2022. ja näituse avamise päeval (29. märtsil) kell 16.30 – 18.00 toimub Pallase raamatukogus loeng / vestlusring, kus räägivad 25 kauneima Eesti raamatu žürii esimees Asko Künnap ja 5 kauneima Eesti lasteraamatu žürii esimees Anne Pikkov 2022. aasta Eesti kauneimate raamatute teemal.
13. aprillil toimub Bioteaduste Üliõpilaste Seltsi korraldatava keskkonnanädala raames Pallases keskkonna-teemaline sündmus, kus on võimalik tudengitel tulla müüma või vahetama oma kunstitarbeid, kunsti jm. Tulemas ka redisaini töötuba. Peagi avaldame Facebook-i ürituse ja täpsema info toimuva ning osalemise kohta.
Pallasest väljaspool toimuvast…
Neljapäeval, 23. märtsil kell 18.00 avatakse Pallase galeriis Kõrgema Kunstikooli Pallas meediadisaini osakonna tudengite graafilise disaini näitus “Supermarket”.
Näituse kontseptsioon tuleneb soovist kajastada tarbimisühiskonna mõju kunstile. Tänapäeva kunstnikud ja disainerid on oodatud pakkuma oma loomingut nii, nagu tarbijat rahuldavas maailmas kombeks – kiiresti, võimalikult odavalt, edaspidist tarbimist innustades. Väljapanek “Supermarket” mõtisklebki just nendel murettekitavatel teemadel läbi huumori ja visuaalse absurdi. I korrust ja keldrit hõlmaval näitusel eksponeeritakse erinevaid kommunikatsioonidisaini alaliike: tüpograafiat, plakatikunsti, küljendamist, reklaame, märke, pakendidisaini, stilistikat ja UX/UI disaini. Väljapanekus on esindatud üle 200 tudengitöö.
25. märtsil kell 15.00 avatakse galeriis Pallas teatritaustaga etendus- ja visuaalkunstniku ja Pallase skulptuuriosakonna tudengi Lotta Karoliina Räsäneni videotöö ”Järgmisel päeval avastasin, et olen tagasi”, mis käsitleb inimsuhteid läbi sisemise dünaamika. Kuidas olla koos ja kuidas eraldi? Kas oleme kontaktis oma tunnetega, iseendaga ja kuidas oleme võimelised saama ühendust endast väljaspool olevaga? Teos on Räsäneni esimene videotöö ning sukeldumine uude põnevasse meediumisse, pildilise jutustamise maailma.
Välja on valitud ka ERKI moeshow osalejad ja Pallase tekstiiliosakonda esindab diplomand Merily Mikiver kollektsiooniga “TENDER CONVERSATIONS”.
Neljapäeval 23. märtsil osaleb Pallas Viljandi gümnaasiumi teadus- ja karjääripäeval. Tutvustame mulkidele Pallast ja tekstiiliosakonna tudengid India Maria Emilia Kiisler ja Marite Rikkas korraldavad tekstiilitrüki töötoa.
Reedel 24. märtsil avatakse Tallinna linnaelumuuseumis Pallase õppeprorektori Lennart Männi kureeritud köitenäitus. Eesti köitekunstnike ühenduse algatusena sündisid käekotiajaloost inspireeritud köited Eesti käekotiajalugu avavale raamatule “Igapäevased kaaslased. Käekotid 1900–1950”. 20. sajandi esimese poole kotiajalugu inspireeris köitekunstnikke tõlgendama albumi sisu köite konstruktsiooni, materjalide ja dekoorilahenduste kaudu. Esitletud on mitmete Pallase vilistlaste ja õppejõudude loomingut.
Mitmete pallaslaste teostega Tartu Kunstioksjon toimub reedel, 24. märtsil kell 17.00. Kunstiostu planeerivad ja osaleda soovijad saavad tutvuda reeglite ja osalemisviisidega täpsemalt siin: https://oksjon.kunstimaja.ee/tartu-kunstioksjoni-reeglid-ostjale/ Registreerumiseks tuleb saata kiri aadressile oksjon@kunstimaja.ee hiljemalt 23. märtsiks, kuigi tõsiseid huvilisi ukselt tagasi ei saadeta.
Pallase tekstiiliosakonna õppejõud Kadi Pajupuu ja Mari-Triin Kirs on oma töödega esindatud Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu näitusel Vedamine Eesti Käsitöö Maja rahvakunstigaleriis Tallinnas. Näituse kujundas Kadi Pajupuu. Näitus jääb avatuks kuni 10. aprillini.
Pallase maaliosakonna õppejõud professor Heli Tuksam avas maalinäituse Jõgeval Betti Alveri muuseumis. Näitust on võimalik külastada 25. aprillini.
16. märtsil avas Pallase maaliosakonna vilistlane Regina-Mareta Soonsein isiknäituse „Pulss“ Vaal galeriis. 2019. aastal maaliosakonna lõpetanud Regina-Mareta on oma viimaste aastate loomingus keskendunud linoollõikele. Näitus jääb avatuks 6. aprillini.
Teine Pallase maaliosakonna vilistlane Evelin Zolotko avab 31. märtsil järjekordse isikunäituse “Päeva Palee III” Viljandis Rüki galeriis. Näitus jääb avatuks 6. maini.
Pallase skulptuuriosakonna vilistlase Õie Holmi näitust “Kaine tripp” saab kuni 2. aprillini külastada Metropol galeriis.
29. aprillini saab Kadrioru galeriis Eesti Maalikunstnike Liidu näitusel “Valge Laev” näha Pallase õppejõudude Heli Tuksami, Sirje Peterseni ja Margus Meinarti ning vilistlase Ingmar Roometsa loomingut.
Eestist väljaspool toimuvast pallaslaste osavõtul…
Pallase maaliosakonna ja raamatukogu esindused külastasid Oslo Kunstiakadeemiat ja vestlesid vabade kunstide dekaani Sarah Lookofskyga, maaliprofessori Melissa Gordoniga ning tegid ringkäigu osakonnas. Pallase erihuvi oli osakonna õppekava ülesehitus ja eraldi maalikunsti koht selles. Esialgse plaani järgi saadakse Melissa Gordoniga kokku uuesti aprillis Brüsselis ja kahe kõrgkooli vahelisi koostööplaane sai tehtud lausa aastasse 2024. Lisaks külastati uut Rahvusraamatukogu, Rahvusmuuseumi, Munchi muusemi jne. Kohtuti ka raamatukogu juhataja Nina Ragnhild Margrethe Eskild Riegega ja Oslo Kunstiakadeemias õppiva EKA vahetusüliõpilase Mette Mari Kaljasega.
Pallase tekstiiliosakonna, mööbliosakonna ja nahadisaini osakonna tudengid osalevad 25. märtsist kuni 2. aprillini Nordplussi projekti raames toimuval intensiivnädalal Rootsis. Projekti juhib Pallases tekstiiliosakonna õppejõud Liisi Tamm koos mööbliosakonna külalisõppejõud Grete Lehemaaga.
Riias Läti Seltsi majas näha olevat Pallase tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare isikunäitust IKKA SEE SAMA KUU on pikendatud 31. märtsini.
Ja pallaslaste kirjutisi…
Pallase fotograafia osakonna juhi abi Kaisa Eiche kirjutas Kogo galeriis oleva Brigit Aropi kureeritud näituse „Tervitused ja mis iganes taastaks meie katkema kippuva suhte“ põhjal naiste sõprusest Sirpi. Näitusel astuvad üles ka kooli vilistlased.
Kliki SIIA, et saada Pallase infokirja oma postkasti.
See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, ja aitab meie meeskonnal mõista, millised veebisaidi jaotised on teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.
Rangelt vajalikud küpsised
Rangelt vajalik küpsis peaks olema alati lubatud, et saaksime salvestada teie eelistused küpsiseseadete osas.
Kui keelate selle küpsise, ei saa me teie eelistusi salvestada. See tähendab, et iga kord, kui seda veebisaiti külastate, peate küpsised uuesti lubama või keelama.
3rd Party Cookies
See veebisait kasutab Google Analyticsit anonüümse teabe kogumiseks, näiteks saidi külastajate arvu ja populaarseimate lehtede kohta.
Selle küpsise lubatuna hoidmine aitab meil oma veebisaiti täiustada.
Lubage esmalt rangelt vajalikud küpsised, et saaksime teie eelistused salvestada!