Riias avatakse tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare näitus

Aet Ollisaar
IKKA SEE SAMA KUU
03.02-05.03.2023
Riia Läti Seltsi maja

Riia Läti Selts on juba 11 aastat kutsunud veebruaris, Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamise kuul, tutvuma Eesti kunsti ja kultuuriga. Käesoleval aastal saab Riia Läti Seltsi maja valges saalis vaadata Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaare isikunäitust.

Näitus „Ikka see sama kuu“ toob vaatajateni valiku Aet Ollisaare viimaste aastate vaibaloomingust, kuid teeb tagasivaate ka aastate taha. Need on tööd, mis kutsuvad kaasa mõtlema ja meenutama olulisi hetki elus, olema tänulik kõige hea eest, mis meile on antud.

Mis on see seletamatu jõud, mis hoiab ja kaitseb, kui endal jõud mõnikord otsa saab? Kuidas hoida tasakaalu? Tundeid ja mälestusi vaipadesse kududes saavad need taas nähtavaks, võimenduvad ja peegelduvad, annavad uut jõudu. Kirkad värvid vahelduvad vaevuaimatavate nüanssidega ja muutuvad koos valguse muutumisega, nii nagu ka elus.
Väljapaneku keskmes on teosed, mis on sündinud kolmel viimasel aastal Tartus Stuudio 100 loomingulises keskkonnas, keset päikesepaistet ja poeesiat. Nii jõuab vaipadesse elu säravam pool, raskused ja meeleheide imbuvad vaikselt lõimede vahelt välja. Oluline on endaga kaasas kanda head ja ilusat, uskuda imedesse. Kui pilk taevasse tõsta, siis on seal ju ikka see sama kuu.

Aet Ollisaar (1966) on tekstiilikunstnik, kes lähtub piltvaipade loomisel traditsioonilisest kudumistehnikast, kuid on kasutanud teoste loomisel ka improvisatsioonilisi elemente, maalilisi lõimepindu ning oluliste lugudega esemeid. Ta on Kõrgema Kunstikooli Pallas pikaajaline professor ja tekstiiliosakonna juhataja, kes alates 2017. aastast töötab ka Tartus Aparaaditehase loomingulises stuudios (@stuudio100). Alates 1990ndate aastate algusest on autor korraldanud mitmeid isikunäitusi ning osalenud näitustel Eestis ja välismaal. Viimastest esinemistest võib välja tuua tekstiilibiennaali CONTEXTILE Portugalis (september 2022), kuraatornäituse Genius Loci II. Legend Reigi Pastoraadis (2021), TEGIJAD Pärnu Uue Kunsti Muuseumis (2021), Eesti Kunstnike Liidu Kevadnäitused 2021 ja 2022, Tartu Kunsti ülevaatenäitused ning Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitused. Viimased isikunäitused on toimunud Eesti Rahva Muuseumis (2022), Tallinna Jaani kirikus (2021), Tartus Galeriis Pallas (2021, koos Madis Liplapiga), Soomes Tamperes galeriis Laikku (2020 koos Anu Rauaga) ja Tallinnas Hop galeriis (2019). Aet Ollisaare tööd kuuluvad nii erakogudesse kui ka muuseumide kogudesse (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Uue Kunsti Muuseum, Tampere Kunstimuuseum, Stiftung der Sparkasse zur Förderung der Kunst Lüneburg). Autor on pälvinud tunnustusi ja preemiaid, sealhulgas Tekstiilikunstnike Liidu preemia Aasta Tekstiilikunstnik 2007. Aet Ollisaar kuulub Eesti Tekstiilikunstnike Liitu (alates 2020 juhataja), Eesti Kunstnike Liitu ja Põhjamaade tekstiilikunstnike ühendusse Nordic Textile Art.

Näituse kujundaja on Madis Liplap.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Kaanefoto Andrus Kannel, Pallase fotograafia osakond

01.02.2023