Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 15.11.2022

Esmalt Pallases toimuvast…

Pallase välissuhete juht Riina Gendrikson: “Pallases õppiva nelja Erasmuse vahetusüliõpilasega toimus kohtumine, et ka semestri keskel paremini aru saada, millised on erasmuslaste rõõmud Eestis, Tartus ja Pallases tegutsedes ning kuidas neid paremini toetada.

Pallase erasmuslased ühisel väljasõidul Tallinnasse. Amina Aránega Segura foto

Hispaaniast pärit Carlos, Amina ja Ines ning soomlanna Kerttu Maria on kokkuvõttes oma Eesti- perioodiga väga rahul! Kõik rääkisid väga soojalt meie üliõpilaste ja töötajate abivalmidusest ning sõbralikkusest. Kui nad midagi küsivad, vastatakse/selgitatakse lahkelt ning alati polevat vaja abi küsidagi – välismaalased on olnud liigutatud sellest, kui nende tõsise näo peale on osakonna töötajad ise uurinud, kas kõik on ikka korras. Sellised inimlikud momendid on pannud neid pallaslastest ja eestlastest laiemalt väga positiivselt arvama. Lisaks toodi välja, et võrreldes Hispaania kõrgkooli õppejõududega ollakse meil diplomaatilisemad, et mitte õppuri tundeid liigselt riivata. Mõnikord on harjumatu eestlaslik tagasihoidlikkus, kuid oma tuutoreid kiideti väga. Tänud Gerly Eisenschmidt, Markus Kliss, Renate Eensalu ja Tauris Pilden ning kogu koolipere, kes on välisüliõpilaste jaoks olemas olnud!
Millega aga hispaanlased ei suuda harjuda, on praegune sompus ilm! Nad suudaks hakkama saada sajuga, aga valguse puudus on midagi, mis on neile äärmiselt võõras ja mõjutab otseselt nii tuju kui ka akadeemilist sooritust. Ehk on võimalik kehva ilma korral erasmuslasi leebemalt hinnata? 😉”

Ning 7.detsembril kl 15-17.00 olete oodatud Pallase raamatukokku, kus jagavad oma Erasmuse kogemusi alates suvest välislähetuses käinud töötajad.

Pallase tekstiiliosakond kutsub vaatama ekspositsiooni, mis tutvustab villa rakendusuuringu tulemusi läbi mitme aasta. Väljapanek annab võimaluse saada ülevaade uuringu erinevatest etappidest ning eesti villa kasutamise võimalustest silmuskoeliste disaintoodete loomisel. Kohapeal on võimalik testida erinevaid villaseid kangaid ning hinnata nende pehmust ja sobivust erinevate toodete valmistamiseks. Tegevust juhendavad Pallase tekstiiliosakonna õppejõud ja tudengid. Oodatud on kõik kestliku disaini huvilised. Suurema grupikülastuse organiseerimiseks võtke ühendust Liina Kooliga liina.kool@pallasart.ee

Pallaslased mujal…

Pallase galeriis on veel kuni 26. novembrini avatud 2 näitust: suures saalis ja keldrikorrusel Pallase skulptuuriosakonna ühisnäitus “Asja armastajad” ning projektiruumis skulptori ja õppejõu Rasmus Eisti isikunäitus “RUUM/SPACE”. Kolmapäeval, 23. novembril kell 17.oo toimub Rasmus Eistiga vestlus füüsika ja astronoomia teemadel ning kuidas need on seotud “RUUM/SPACE” näitusega.
Kunstniku eesmärgiks on vestlusõhtul anda teadmisi asjadest, mida ei pruugita teada ning loodetavasti kasvatada kuulajate huvi universumi ja füüsika vastu.

NB! EELINFO – 400 m2 väljakutset galeriis Pallas!
2023. aasta jaanuaris avaneb 2023/2024. õa. näituste konkurss
, mis ootab lennukaid ideid galerii kõigi kolme korruse jaoks. Rahvusvahelised ühisloomed partneritega, grupi- ja isikunäitused, õppetööga seotud ja omaalgatuslikud ülesastumised, juubilarid ja kutsutud esinejad – enam kui 20 projekti saab tavapäraselt viienädalaste perioodide jooksul teoks ja kunstipublikuga jagatud. Hakake juba oma näituseplaane tegema! Tutvu galeriiga lähemalt: https://pallasart.ee/galerii-pallas/ ja https://www.facebook.com/GaleriiPallas
Lisainfo: galerist Reet Pulk-Piatkowska tel 734 9954

Pallase galerii peasaal. Foto Reet Pulk-Piatkowska

1. detsembril avatakse Pallase galeriis Eesti Tekstiilikunstnike Liidu aastanäitus “Eluoluline”. Samuti avatakse galeriis 3. ja 4. kursuse näitused ning antakse pidulikult üle Tartu Valla stipendium.

Pallase tekstiiliosakond on sel neljapäeval ja reedel Viljandis villakonverentsil, kus teeb ettekande ka Pallase värske vilistlane Liisi Tamm.

Pallase vilistlase Erika Aasa ja Riina Pärna maastikumaalide näitust “Üle maa ja vee” on võimalik külastada veel 25. novembrini Lähte Ühisraamatukogus.

Pallase nahadisaini osakonna restaureerimise suuna vilistlane Riina Raudson teeb ettekande Eesti Konservaatorite Ühingu IX teadusseminaril, mis toimub sel aastal 17. novembril Paides.

Liina Kool ja tekstiiliosakonna 4. kursus külastab 21. novembril Taltechi ja Tehnikakõrgkooli Tallinnas – eesmärgiks on tutvuda tekstiilmaterjalide testimisvõimaluste ja polümeeride laboriga. Samal ajal suunduvad skulptuuriosakonna tudengid vaatlema Soome muuseume, plaanis on Amos Rex, Kiasma ning HAM. 

Fotograafia osakonna juhi abi ja Pallase vilistlane Kaisa Eiche avab 16. novembril koos Kadi Estlandiga Tallinnas Hobusepea galeriis duonäituse “Naisteta küla”, mis jääb avatuks kuni 12. detsembrini.

Pallase vilistlane Kristi Kongi ja Mare Vint esinevad näitusel „Selleks, et tajuda valgust, pead sulgema silmad” Tartu Kunstimaja suures saalis. Näitus on avatud 11. detsembrini.

Pärnu Keskraamatukogus saab 2. detsembrini vaadata Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini ja restaureerimise eriala näitust „Köitmise kunst”.

Pallaslased trükisõnas…

Peeter Linnapil on trükimasinate vahel järgmine raamat, seekord rakendusuuringute kogumik par Excellance„Uurimusi fotograafia morfoloogiast“, milles osales 5 eri ülikooli teadlasi sh rahvusvahelisi kirjutajaid. Peeter Linnap ise ütleb nõnda: “Kuigi alati pole kerge eristada teoste „vormi“ ja „sisu“, oli seekordne püstitus hädavajalik kahes mõttes. Esiteks – see on originaaluurimuste kogu ning mida muud kui kordumatust ja esmaavastuslikkust meil õieti vaja on? Teiseks – kuna PallasFotos õpetatakse foto vormiõpetust e. Morfoloogiat, on meil valmimas järjekordne õpik, üks paljudest näidetest, kuidas ligilähedaselt kõik õppeained saavad kaetud meie enda poolt loodud õppematerjalidega.”

Lisaks avaldati vahepeal Sirbis Kaise Eiche arvamuslugu Diana Tamane (PallasFoto vilistlane) isiknäitusest “Poolarmastus” Tartmusis.

Ning pallaslased online…

Veel 20. novembrini on võimalik valida publikulemmik konkursil Põhja- ja Baltimaade Noore Kunstniku Auhind (Nordic & Baltic Young Artist Award).

Konkurss koondab kokku viie kunstiülikooli (Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas, Läti Kunstiakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia ja Helsingi Kunstiülikool Uniarts) bakalaureuse- ja magistriõppe lõpetajate lõputööd NOBA keskkonda, tutvustab lõpunäitusi ning toob rahvusvahelist tähelepanu karjääri alustavatele koolilõpetajatele.

Vali oma lemmik esindatud autorite seast – publikupreemia suurus on 500 €! Ühtlasi pane tähele, et NOBA.ac-s avaldatud konkursitöid on võimalik osta – kasuta juhust ja soeta värsket noort kunsti! Hääletada on võimalik kuni 20. novembrini.

Kaanefotol on Pallase erasmuslased Tartu Tudengipäevadel. Foto erakogust.

15.11.2022