Pallase skulptuuriosakonna ühisnäitus “Asja armastajad”

Asja armastajad. Pallase skulptuuriosakonna ühisnäitus
27.10.-26.11.2022

Neljapäeval, 27.oktoobril kl 17 avatakse galerii Pallas suures saalis ja keldrikorrusel Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna ühisnäitus “Asja armastajad”.

Oleme harjunud näitusesaalis vaatama kunstnike poolt loodud taieseid, kuid seekordse väljapanekuga soovime hoopis uurida, mis toimub enne teost – anda aimu, kuidas näeb ümbritsevat maailma skulptor, üldisemalt kunstnik. Millised on objektid, mis temas huvi äratavad, mis esteetilisi kogemusi ning tähendusvälju need endas kannavad. Mis seosed loojal tekivad, kui vaatleb ümbritsevat nagu logelev laps, kes taevasse vahtides rünkpilvedes fantastilisi olendeid näeb.

Asetame vaataja ette objektid, mille on välja valinud Pallase skulptuuriosakonna tudengid, õppejõud ja sõbrad. Valiku põhjus võib jääda hämaraks, kuid kindlasti ei ole tegemist suvalise kolaga. Igas objektis on midagi, mis on kunstniku silma püüdnud, sundinud uuesti ja uuesti vaatama, mõtisklema ega ole lubanud loobuda. Asjadega võib kaasneda õrn lootus, et neid õnnestub kunagi töös taas kasutada või neist mingil viisil inspiratsiooni ammutada, leidmaks kunagi koht, mis põhjendaks nende jätkuvat olemasolu.

Üks inimkonna suurimatest lõksudest tänapäeval on materialism – asjadest hoolitakse rohkem kui inimestest ja ideedest. Sellega seostub ka naabrist-parem mentaliteet: rõõmuks ja õnneks on vaja alatasa uusi asju, et teistest mitte maha jääda, vaid hoopis parem olla. Paraku on pidev uuema, suurema ja kallima ostmine kaugel asja armastamisest – objektides nähakse staatuse sümboleid. Materialismis võib aga peituda ka väljapääs tarbimise nõiaringist. Vaadata asja ja näha selles esteetilist ja huvitavat, imetleda tööriista leidlikkust ja loodusliku objekti ilu, leida kasutusviis ja ülesanne pealtnäha suvalisele kolale on olla vahetus kontaktis reaalsusega, vaimustuda loodu ainulaadsusest ning leida üles erakordne kõiges meid ümbritsevas.

Näitusel osalevad skulptuuriosakonna tudengid/vilistlased Helli Aas, Aleksandra Ivask, Greete Jalast, Raigo Kannike, Gertrud Kinna (vilistlane), Viktor Kiss, Olger Lehtsaar (vilistlane), Helene Lüüsi, Karmen Macachor (vilistlane), Aurora Mikk, Kert Elliot Mägi, Eeva Ruth Niitvägi, Tõru-Tõnn Parts, Andi Poolak, Lotta Karoliina Räsänen, S. Tsäko, Andreas Tukmann, Carmen Ööbik ning õppejõud Rasmus Eist, Dmitri Gorbushin, Rauno Thomas Moss ja Tõnis Paberit.

Kuraator Eeva Ruth Niitvägi, graafiline disain Kert Elliot Mägi

Täname Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonda, Galeriid Pallas ning kõiki, kes aitasid kaasa näituse valmimisel! Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Vein ja Vine. #kulka #kulkatoetab

Lisainfo:
Eeva-Ruth Niitvägi
eeva-ruth.niitvagi@pallasart.ee

Galerii Pallas
galerii@pallasart.ee
+372 734 9954
T-L 11-18, Riia 11, Tartu

facebook.com/GaleriiPallas

Kaanefotol oleva teose autorid: Kert Elliott Mägi, Aurora Mikk, Andi Poolak, Andreas Tukmann.

26.10.2022