Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 06.03 (nr 5 / 2024)
Vaatame, mida põnevat on toimumas märtsis ning millega on hakkama saadud veebruari viimastel nädalatel. Pallaslaste näituseid saab külastada Jaapanist Itaaliani ja Valgast Tallinnani. Meie enda majades saab aga näha nii möödunud aasta Eesti kauneimaid raamatuid kui ka tudengite tehtud vitraaže. Tekstiiliosakonnas sai aga valmis veebitrükis.
Infokirja kaanefotol on aga konkursil Design A Bag osalev nahadisaini tudengi Regita Lepla võistlustöö, mis on jõudnud kolme finalisti hulka.
kolmapäeval, 13. märtsil kell 17 toimub Are Tralla kunstnikutuur tema isiknäitusel „Keha mäletab“. Üritus kuulub Tartu Kunstinädala publikuprogrammi.
näituste viimasel lahtioleku päeval, 16. märtsil kl 16-18 toimub galeriis Pallase maali-, foto- ja skulptuuriosakonna tudengite ühisnäituse „Pinnaruum“ pidulik lõpetamine.
Pallase galerii asub Tartus, Riia 11 ja on avatud T-L kl 11:00 -18:00.
Pallases toimub:
Tulge meile külla või kutsuge enda juurde! Koolivaheaja nädalal tegime Pallase väravad ja uksed lahti ning tutvustasime oma loomingulist keskkonda ning õppekavasid. Neid, kes soovisid Pallasest rohkem teada saada, oli erakordselt palju. Külla võib meile tulla ka muul ajal – tasub ainult oma soovist märku anda. Samuti tutvustame heal meelel Pallase õppimisvõimalusi ka gümnaasiumite karjääripäevadel. Märtsis ongi ees ootamas nt Paide Gümnaasiumi ja Jõhvi Gümnaasiumi karjääripäevad.
Tekstiiliosakonna ja fotograafia osakonna koostööna toimub tootefoto stilistika kursus tekstiilitudengitele. Juba traditsiooniks kujunenud ühine moefoto kursus algas eelmisel nädalal ja toimub märtsikuu jooksul, mil kolmanda kursuse tekstiilitudengid ja fotograafiatudengid saavad kogemuse stilisti ja fotograafi koostööst. Kursuse käigus jäädvustatakse tekstiilitudengite moeloomingut ning töö toimub tudengitiimidena, sageli jätkub koostöö ka hilisemate projektide jäädvustamisel. Moefoto kursust juhendab Maris Savik.
Fotod kursuselt
Pallase TAL-projekti “Lõime- ja koe manipulatsioonid käsikangastelgedel” raames arendasid tekstiiliosakonna õppejõud Liisi Tamm ja professor Kadi Pajupuu Haine paelavabriku masinaid kasutades mahulisi villaseid paelu. Haine paelavabrikus aitas projektile kaasa tekstiiliosakonna vilistlane Kristiina Saaron. Loodud materjale kasutasid tekstiilitudengid kangakudumiskursusel, mida juhendasid Mari-Triin Kirs ja Anu Samarüütel-Long. Kursuse raames loodud tekstiilidest sündis veebitrükis “Manipulating Warp and Weft”, milles on kasutatud tekstiiliosakonna vilistlase Lisette Laanoja fotosid. Tutvu trükisega siin.
Fotol veebitrükise kaas. Tekstiili autor Hanna Maria Org (Juhendaja Mari-Triin Kirs), foto Lisette Laanoja, modell Ingemari Randaru. Trükise kujundus Kadi Pajupuu.
Pallase kohviku akendel saab näha maaliosakonna II kursuse tudengite vitraažide näitust. Tööde valmimist juhendas Tuuli Puhvel.
Kolmapäeval, 13. märtsil peab tekstiiliosakonnas külalisloenguid Eesti tekstiilipärandi uurija ja tutvustaja, Tallinna Ajaloomuuseumi tekstiilikogu hoidja Marju Raabe, kelle peamised uurimisvaldkonnad on Eesti kirikutekstiilid, kuid ka tekstiilipärand üldisemalt. Marju Raabe avaldab tekstiiliajaloo kohta teemaartikleid oma ajaveebis ning on pälvinud järjepideva töö eest Eesti tekstiilivaldkonna tutvustamisel ja mõtestamisel ka Eesti Tekstiilikunstnike Liidu tunnustuse Aasta Tekstiilitegu 2020. Marju Raabe pälvis tunnustuse kirikutekstiile ja eriala laiemalt puudutava järjepideva kroonika ja analüüsi eest isikliku ajaveebi formaadis ning kirikutekstiilialase sümpoosioni „Kirikutekstiil kui sõnumitooja“ korraldamise eest 2020. aastal.
Pallase raamatukogus on 2. aprillini avatud näitus “25 Eesti kauneimat raamatut ja 5 kaunimat Eesti lasteraamatut 2023”. Kolmapäeval, 20. märtsil toimub raamatukogus seminar Eesti kauneimad raamatud 2023 koos žüriide esimeestega, Karel Korbiga ja Kristi Kangilaskiga. 28. märtsini on raamatukogus avatud ka uudiskirjanduse näitus.
Neljapäeval, 14. märtsil kl 12.30 – 12.50 toimub Pallase raamatukogus ja kohvikus koos Tartu Kunstikooliga emakeelepäeva tähistamine.
Pallase raamatukogu jätkab ka välisajakirjade ja artiklite tutvustamist. Eesmärk on tuua esile raamatukokku tellitud disaini-, kunsti- või restaureerimisvaldkondade ajakirjadest huvipakkuvamaid artikleid, mis võiksid laiemalt pallaslasi köita. Sellega seoses kutsub raamatukogu kõiki pallaslasi jagama oma mõtteid ja tähelepanekuid sellest, mida põnevat olete raamatukogu ajakirjadest leidnud. Teie kommentaarid ja kokkuvõtted võivad viia mõne tudengi, kolleegi või valdkonna vastu huvi tundja tähelepanu artiklini, milleni ta ise poleks sattunud. Esimesed soovitused teeb restaureerimise valdkonna õppejõud Annes Hermann saksakeelsest ajakirjast RESTAURO. Loe tutvustusi siin.
Pallasest väljaspool:
Pallase nahadisaini osakonna 3. kursuse üliõpilane Regita Lepla valiti konkursi Design-A-Bag kolme finalisti hulka. Töö juhendaja on Kerli Jõgi. Palju õnne!
Tekstiiliosakonna professori Kadi Pajupuu MultiWeave projekti ettekanne valiti osalema rahvusvahelisel konverentsil 2024 ISPIM Innovation Conference “Local Innovation Ecosystems for Global Impact”, mis toimub Tallinnas 9.-12. juunil 2024. Koostöös teadusnõunik Matthias-Jakob Sildnikuga esitatud osalemise taotluses viidati tehnika seosele muistse käsitöövõttega ja tänastele digitaalsetele võimalustele. MultiWeave TAL-projekti raames arendataksegi Pallases mõlemat suunda. Projektis on osalenud tekstiiliosakonna 1. kursuse tudengid, digitaalse suuna arenduses on olnud abiks mitmekülgse oskusteabega Rasmus Eist (skulptuuriosakond).
Fotol Rasmus Eisti idee, mille kohaselt multiveevimisel kasutatakse laserlõikurit ja kus koelõngavedaja teekond on defineeritud Illustratori failina, testimisel detsembris, 2023.
Koeru Kultuurimaja kutsub 23. märtsil kohtumisele Pallase restaureerimise valdkonna professori ja maalikunstniku Heli Tuksamiga. Osa saab võtta ka maali töötoast.
Kuldmuna reklaamiauhindade välja kuulutamiseni on jäänud vähem kui kaks kuud. Avalikuks tehti ka žüriid, kes parimaid välja hakkavad valima ning otsustajate hulgas on meediadisaini osakonna vilistlased Kristjan Oden (loovjuht, Tank), Nele Erikson (loovjuht ja disainer, NOPE Creative) ja Liis Todesk (vanemdisainer, Glia).
Pallase tudengid löövad kaasa restoranis Tarvas asunud Elmar Kitse pannoo konserveerimistöödes. 1965. aastal valminud 9 x 2,6 meetri suurune sgrafiito- ehk kuivmaali-tehnikas pannoo asub Eesti Rahva Muuseumis. Loe lähemalt ERMi blogis.
Konserveerimise ja restaureerimise valdkonnad juht, professor Kurmo Konsa kirjutab sellest, et enamik tänapäeva maailma põletavatest probleemidest on ühel või teisel viisil seotud kultuuriga. Eestil on aga suur potentsiaal saada kultuuriliste muutuste eestvedajaks, sets siin on piisav digitaristu, toimivate kultuuriasutuste, näiteks muuseumide võrgustik, mis koondab piisaval hulgal haritud ja uudishimulikke inimesi. “Kurmo Konsa: teeme Eestist kestlike kultuuride kasvulava”
Tartu Postimehest saab lugeda Paranduskeldri kohta, kus saab õppida ise korda tegema kõiksuguseid asju alates riietest kuni jalgratasteni välja. Töökoja õmblusmeistriteks on tekstiiliosakonna vilistlane Kail Kuresoo, meediadisaini osakonna tudeng Torm Parts. Lisaks on seal praktikal tekstiiliosakonna tudeng Mari Saafre. Tartu Postimees “ELU ISE ⟩ Paranduskeldris saab korda teha nii jalgrattad, lelud kui ka suhted”.
Tudengite disainilahendusi tutvustab ka ajakirja Diivan märtsinumber.
Tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudengid kohtusid Eesti Kunstiakadeemia avatud uste päeva raames Taidestuudiumi MA õppekava juhi Kärt Ojavee ja tekstiilidisaini osakonna juhataja Piret Valguga. Külastuse eesmärk oli saada teavet magistriõpingute võimaluste kohta EKAs. Samuti külastati EKA raamatukogu, et leida täiendavat erialast kirjandust lõputöö koostamiseks.
7. märtsil avatakse Saksamaal KunstWerk galeriis skulptuuriosakonna tudengite näitus “Happiness”, mis kutsub vaatajaid hetkeks mõtisklema ja võib-olla leidma seeläbi tee õnne poole. Näitusel on eksponeeritud 3. ja 4. kursuse skulptuuritudengite tööd, mida on juhendanud Uwe Schloen.
8. märtsil avatakse Valga Kultuuri- ja Huvikeskuses maaliosakonna tudengi Hedi Kuhi ja vilistlase Danel Ülperi ühisnäitus “Valga. Mälestused ja unistused”. Näitus uurib Valga olemust läbi mälestuste ja unistuste. Selleks liiguvad kunstnikud nii ruumis kui ajas ning vaatajate ette jõuavad maalid, lood ja artefaktid, mis haaravad ka näitusekülastaja rännakuga kaasa. Näituse eesmärk on inspireerida vabalt ja julgelt unistama. Väljapanek jääb avatuks 26. aprillini.
9. märtsil avatakse Vein & Vine kunstigaleriis näitus “Luulest luuluni”, millel osalevad teiste seas ka vilistlased Margret Paide, Kudrun Vungi, Bach Babach, Tuuli Vahesaar, Kristina Viin ja Kati Seeme.
Fotograafia osakonna vilistlane Diana Tamane valiti 2023. aasta kevadel Paradise Air kunstnike residentuuriprogrammi, mis toimub Tokyo lähedal. 16. veebruaril avas Tamane Kanzan galeriis isikunäituse “Poolarmastus”. Näitus jääb avatuks 31. märtsini ning selle kuraator on Hirohisa Koike.
Foto Kanzan galerii
Maaliosakonna vilistlane Marita Liivak avas Firenzes SACI galeriis maalinäituse, mis on jätk Eestis äsja avatud näitusele “Armastuskiri kehale”. Näitusel eksponeeritud tööd on valminud kunstiresidentuuri vältel.
Meediadisaini osakonna üliõpilane Anna-Liisa Sääsk mõtiskleb näitusel “KERA” selle üle, kuidas ükskõik kui kaugel maailmanurgas elades, millise sotsiaalse – poliitilise – usulise või muu grupi osa olles, kuulume me kõik ühte hiiglaslikku süsteemi, mille hargnemist ja seotust on keeruline hoomata.
Tartus restoranis Aparaat avati 1. märtsil maaliosakonna vilistlase ja õppejõu Katrin Maaski digigraafika näituse “Torusiilid”. Väljapanekus on eksponeeritud visuaalselt paeluvad teosed, mis on loodud kombineerides inimlikku intuitsiooni ja masina jõudlust.
Algamas on erinevad koolitused, mis aitavad valmistuda Pallase sisseastumiseksamiteks
Joonistamine (21.03-25.04). Kursus toetab kõikide Pallase osakondade sisseastumiseksamiteks ettevalmistumist.
Joonistamine: plastiline anatoomia (03.-24.04). Kursusel tegeldakse inimese joonistamisega. Soovitame maaliosakonda ning meedia- ja reklaamidisaini osakonda astujatele.
Kompositsioon (20.-21.04). Tegeldakse tasapinnalise kompositsiooniga. Kursus toetab kõikide Pallase osakondade sisseastumiseksamiteks ettevalmistumist.
Ruumiline kompositsioon (04.-05.05). Soovitame skulptuuri, aga ka sisustustoote disaini osakonda astujatele.
Maal (11.05-08.06). Mõeldud eelkõige maaliosakonda astujatele, samas kasulik ka teiste Pallase
Pallase järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast: 20. märtsil.
Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.
See veebisait kasutab küpsiseid, et saaksime pakkuda teile parimat võimalikku kasutuskogemust. Küpsiste teave salvestatakse teie brauserisse ja see täidab selliseid funktsioone nagu teie äratundmine, kui naasete meie veebisaidile, ja aitab meie meeskonnal mõista, millised veebisaidi jaotised on teile kõige huvitavamad ja kasulikumad.
Rangelt vajalikud küpsised
Rangelt vajalik küpsis peaks olema alati lubatud, et saaksime salvestada teie eelistused küpsiseseadete osas.
Kui keelate selle küpsise, ei saa me teie eelistusi salvestada. See tähendab, et iga kord, kui seda veebisaiti külastate, peate küpsised uuesti lubama või keelama.
3rd Party Cookies
See veebisait kasutab Google Analyticsit anonüümse teabe kogumiseks, näiteks saidi külastajate arvu ja populaarseimate lehtede kohta.
Selle küpsise lubatuna hoidmine aitab meil oma veebisaiti täiustada.
Lubage esmalt rangelt vajalikud küpsised, et saaksime teie eelistused salvestada!