Kõrgema Kunstikooli Pallas infokiri 02.05 (nr 9 / 2024)

Maikuu esimeses infokirjas rõõmustame selle üle, et meie seas on värske üliõpilasmeister ning imetleme taluhäärberit, mille uurimisega tegelevad restaureerimistudengid.

Pallase galeriis on avatud kaks uut näitust, mida ma võimalik külastada mai lõpuni. Pärast seda esitleme galeriis juba selleaastaseid lõputöid näitusel “Lend 2024” ning seegi väljapanek saab samuti olema väga uhke ning mitmekülgne.

Pallase galeriis:

Tartu Kunstinädala raames toimuvad galeriis Pallas järgmised sündmused:

  • Teisipäeval, 7. mail kl 18 algab tegevuskunstide õhtu „Erisihilised liikumised“ , kus Pallase tudengid esitlevad valikaine “Sissejuhatus tegevuskunsti” arvestustöid. Tudengeid juhendas Eva Labotkin. Ürituse info Facebookis
  • Laupäeval, 11. mail kl 14 algab c´ tunnine kuraatorituur Pallase nahadisaini osakonna tudengite korraldatud näitusel „Inspiratio“.

Galeriis on jätkuvalt 25. maini avatud kaks väljapanekut: Pallase maaliosakonna korraldatud „Ei taha enam midagi vaadata“ ja nahadisaini osakonna tudengite „Inspiratio“.

Fotod Katariina Torm

Margus Meinarti fotod

Näitusel „Ei taha enam midagi vaadata“ on eksponeeritud Sirje Peterseni juhendatud õppeaine Projektipraktika jooksul valminud teosed teemal „Keha ja metafoori vahel“. Kursusel osalesid maaliosakonna 3. kursuse tudengid.
Valminud teoste eesmärk on kajastada, milline roll on kujutlusvõimel ning oskusel kujutleda ja kujutada asju, mis paistavad jäävat teispoole tuttavlikkuse ja teostatavuse horisonti, seda eriti praegusel kriiside ja konfliktide ajastul. Keha on füüsiline ja materiaalne olend. Kuid see võib peegeldada ka inimese vaimu, “mina” tunnet või hõlmata meie kaasaegse ajastu metafoore. Metafoorid võivad aidata meil mõista keerulisi kontseptsioone ja väljendada emotsioone, mis võivad olla raskesti sõnastatavad.
Maaliosakonna ühisnäitusel on esindatud selle projekti raames tudengid: Hedi Kuhi, Hanna-Liina Krenštrauch, Hele-Riin Juhkama, Jelizaveta Saveljeva, Kadri Kalve, Kätriin Säde, Laura Marita Lappalainen, Mari Frühling, Miina Vilo, Ott Kaspar Sults, Patrick Tall, Triinu Kohanenkov ja Vabamaali kursuse tudengid: Eliise-Anette Muuga ja Helli Aas.

Maaliosakonna juhataja Margus Meinart sõnab: “Tudengite poolt käsitletud teemade skaala näituse kontekstis on mitmekesine ja põnev. Käsitluslaadid on vabalt valitud ja 2. ning 3. kursuse tudengite töödest on näha oskust kasutada õpitut vastavalt oma vajadustele. Tudengid toovad esile valusaid ja neid otseselt puudutavaid teemasid. Leiavad huvitavaid kunstilisi ja maalitehnilisi lahendusi. Üllatavad. Aitäh näituse koostajatele ja esinejatele!”

Pallases ja mujal toimub:

Pallaslane on Eesti Üliõpilasmeister! Meediadisaini osakonna tudeng Alicia Jemets esindas Pallast Eesti Üliõpilase Jõutõstmise meistrivõistlustel ja võitis naiste kuni 76 kg kaaluklassis 1. koha ehk kuldmedali. Naiste absoluutarvestuses saavutas Alicia Jemets 3. koha. Palju õnne!
Üritusel osales hulgaliselt sportlasi, kokku 57 tükki, kes võistlesid nii meeste kui ka naiste kategooriates.

Reedel, 3. mail kell 14:00 külastab Pallast Prantsuse delegatsioon eesotsas Brassarti ülikooli rektoriga. Kohtutakse Pallase rektoriga ning tutvutakse erialadega.

Laupäeval, 5. mail kl 10:35 algavas TV3 Nurgakivi saates tutvustatakse Pallase konserveerimise/ restaureerimise õppekava.
Pallase restaureerimise valdkonna tudengid tegutsevad aprilli viimasel nädalal aga professor Heli Tuksami ja Tuuli Puhveli juhendusel taas Albi taluhäärberis. Praktikal osalevad maaliosakonna restaureerimise valdkonna 2. ja 3. kursuse tudengid. Käsile võetakse taluhäärberi järgmise ruumi uurimine. Eelnevatest töödest saab lugeda siin.

Pallase restaureerimise tudengid Albu talus
Tuuli Puhveli fotod

Kellel on tärganud huvi ise konserveerimist ja restaureerimist õppida ning sellistes projektides osaleda, saab just käesoleval aastal astuda Pallasesse õppima uuele õppekavale: Konserveerimine ja restaureerimine.

Teisipäeval, 7. mail kl 18–20 kutsub Stuudio 100 külla! Aasta Tekstiilikunstnik Aet Ollisaar ja sisekujundaja Madis Liplap, keda ühendab loominguline keskkond Stuudio 100, ootavad huvilisi oma Aparaaditehase värviküllasesse stuudiosse. Stuudios ja stuudio ees avaneb vaid selleks õhtuks loodud väljapanek ning tutvuda saab ka autorite tööprotsessiga. Stuudio 100 asub Aparaaditehases, Kastani 42 (uks nr 7, III korrus).

Kuni 7. maini on Pallase raamatukogus avatud Vahram Muradyani avaldatud illustratsioonide kogu näitus, kus kunstnik tutvustab ajakirjadele ja ajalehtedele tehtud illustratsioone.

8.-22. aprillil külastasid tekstiiliosakonna üliõpilased Kätlin Kalmus, Liisi Tasso, Miina Aleksandra Piho ja Christina Kasesalu Milano disaininädalat ja sisustusmessi Salone del Mobile. Õppekäik toimus rahvusvahelise koostöö raames India vaibatootjaga Riviera Homefurnishings.
Disaininädala üritustest külastasid tudengid väljapanekuid teiste hulgas nii Li Edelkoorti kui ka Issey Miyake poolt ning messil pakkusid väljapanekutega silmailu paljud suured sisustusettevõtted. Oma silmaga sai näha ka käsitsi sõlmnarmastehnikas vaibakudumist seda tehnikat pool aastat Nepaalis õppinud ja sellest uurimistöö kirjutanud vaibaettevõtjalt. Tudengitega olid messil kaasas ka koostööprojekti läbi viimist juhendanud õppejõud Liisi Tamm ja Mari-Triin Kirs.

Estonian Fashion Festival tutvustab 6. juunil toimuva moeetendusel Mood-Perfomance-Tants (MPT) osalevaid disainereid. Lisaks kuuele žürii poolt valitud osalejale osalevad MPT-l Pallase lõpetajate kollektsioonid.
MPT-l esitlevad oma disaini valdkonna lõputöid Liisa Hanvere, Ülle Järv, Grete Maruste, Caroliina Ladv, Kirke Kirikall, Helen-Mary Vartšun ja Eliise Järve.
Tutvu lähemalt disainerite ja kollektsioonidega siin. Osta pilet Knorringu Aadlimajas toimuvale MPT-le või festivali kõigile kolmele etendusele siin.

Aprilli lõpus toimus Fotografiskas Osta Noort Kunsti oksjon, kus leidsid uue omaniku ka Pallase fotograafia osakonna, tekstiiliosakonna, maaliosakonna ja meediadisaini osakonna tudengite ja vilistlaste teosed. Allpool on mõned näitusel oksjonil osalenud teostest.

Vaata oksjoni kataloogi

Pallaslaste näitused:

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis on avatud Eesti Maalikunstnike Liidu 2024 aastanäitus “Kusagil – üle vikerkaare / Somewhere, over the rainbow”. Näitus on avatud 6.04.-26.05.2024, kuraator Jaan Elken.
Näitusel osalevad oma töödega Pallase maaliosakonna õppejõud Sirje Petersen, Heli Tuksam, Veiko Klemmer ja vilistlased Mirjam Hinn, Katrina Kolk. Loe lähemalt näitusest.

Pallaslaste näituseid saab näha ka kirjandusfestivali Prima Vista kunstiprogrammis:

  • TÜ raamatukogu II korrusel on 2.05.–23.06.2024 avatud maaliosakonna vilistlase Kadri Toomi graafikanäitus „Udumüüri varjust“ . Näituse avamine: 2.05 kl 16.00.
    Kadri Toomi graafikanäitus toob vaatajani eriilmelistest fragmentidest läbipõimunud ja muundunud keskkonnad.
  • TÜ raamatukogu III korrusel on 3.05.–2.06.2024 avatud tekstiiliosakonna 3. kursuse tudengite gobelääninäitus „Homme?“. Avamine: 2.05 kl 16.00.
    Näitusel esinevad: India Maria Emilia Kiisler, Sofia Lanman, Brigitte Mihkelson, Kristiin Kuuslap. Väljapanekut täiendavad tööd osakonna metoodilisest fondist. Tööd on valminud piltvaibakursuse raames, tööde valmimist juhendas ja näitust kureeris Pallase tekstiiliosakonna professor Aet Ollisaar.
  • Kuni 18.05.2024 on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus „Kirjanduslike paikade taasloomine“. Kuraatorid Francesca Arnavas ja Mattia Bellini. Näituse kujundas Pallase peakunstnik Madis Liplap. Näitus kutsub taas kohtuma raamatutest tuttavate paikadega. Maailma eri kohtadest pärit kunstnikud on seadnud endale eesmärgiks vormida oma nägemuse järgi mõni kirjanduslik paik, kajastades seda siis kas maalil, videos, muusikas, interaktiivses kogemuses, virtuaal- ja liitreaalsuses või multimeedia installatsioonis.

Prima Vista kunstiprogrammi koordinaator on Pallase raamatukogu juhataja Edith Hermann.

Tallinnas Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis saab „Re_form_aktsioon” näitusel 10.05-18.08 näha teiste autorite hulgas ka tekstiiliosakonna vilistlaste Liisa Kanemägi ja Annika Kiidroni loomingut.

Pallase täienduskoolituskursused:

Maikuus on algamas täienduskoolituskursused nii kunstierialadele sisseastujatele kui ka enesetäiendust või -väljendust otsivatele huvilistele. Täpsema info toimumisaegade ja kursuste sisu kohta leiad Pallase koolituskalendrist: pallasart.ee/taienduskoolitused/algavad-kursused/

Kaanefotol tekstiilitudengite näituse “Homme?” gobelääni valmimine. Fotograaf Lisette Laanoja

Järgmine infokiri ilmub kahe nädala pärast – 15. mail.

Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.