Galerii Pallas näitused:
Järgmisel nädalal avanevad galeriis uued näitused. Seega saab veel viimaseid päevi vaadata Pallase meediadisaini osakonna näitust “Lävi” ja Pallase nahadisaini osakonna näitust “Hoia oma nahk/a“. Galerii on reedel, 18. aprillil suletud ning teistel päevadel avatud tavapäraselt.
Kui ühed näitused lõppevad, on aeg tuua külastajate ette järgmised. Uue nädala reedel, 25. aprillil kell 17 avame galeriis Pallas 3 uut näitust:
Õppeaine “Kaasaegne kunst II” raames toimus galeriis performance’i esitlus. Performance´i teema oli unenäomaailm, mille sisu kirjeldas kohapeal valminud heliinstallatsioon. Kava pandi kokku kunstniku ja õppejõu Martiini juhendamisel. 16. aprillil toimus näituse “Lävi” raames ka oksjon.
Nahadisaini osakonna näitusel toimus aga “Hoia oma nahk/a” kuraatorituur ja töötuba. Tuuri viisid läbi tudengid Anett Holter ja Keidi Kald, töötuba Heli Saar, Kadri Eliise Eensaar ja Angeelica Kokla.
Fotodel meenutused möödunud nädala publikuprogrammidest.
Galerii Pallase iga näitusega kaasnevad publikuprogrammid ning tasub silmad lahti hoida ka tulevaste sündmuste osas.
Pallases toimub:
Viimaseid päevi, 17. aprillini on Pallase raamatukogus avatud näitus „25 kauneimat Eesti raamatut ja 5 kauneimat Eesti lasteraamatut 2024“.
Pallases oli erialaõppe nädal. Selle jaoks kutsuvad erialaosakonnad õppetööd nädalaks ajaks läbi viima eksperte ja õppejõude nii Eestist kui ka välismaalt. Selliselt on väliseksperdil võimalik nädala jooksul keskenduda kindla oskuse õpetamisele või teadmiste jagamisele. Näiteks maaliosakonnas toimus erialanädalal meistriklass, mida juhendas Aapo Pukk.
Raamatuaasta puhul jagavad meie maja pallaslased raamatusoovitusi. Aprillikuu raamatute soovitused tulevad seekord maaliosakonnalt, koos osakonnajuhi Margus Meinarti sisututvustusega.
Valitud raamatuteks on Kai Stahli koostatud „Ainulaadne sõsarkond. Õed Kristiine, Lydia ja Natalie Mei” ning Eero Epneri koostatud raamat „Olev Subbi : täiuse poole püüeldes = striving for perfection“.
Raamatuid ja tutvustusi saab vaadata Pallase raamatukogus ja veebilehel siin.
Mida pallaslased mujal teevad:
Pallase sisseastumiskampaania tõi Optimist Creative loovagentuurile Kuldmuna! Auhind anti üle 4. aprillil Tallinnas Kultuurikatlas toimunud Kuldmuna 2025 auhinnapeol. Loe lisaks.
Neljapäeval, 17. aprillil kell 18 esitletakse Ööbikuoru villas Grethe Rõõmu raamatut „Viimane“ . Kaanemaali sünnilugu jagab selle autor, maaliosakonna IV kursuse tudeng Kadri Kalve.
24.-26. aprillil toimub Leedus Kaunases konverents, kus konserveerimise ja restaureerimise osakonna professor Heli Tuksam ja maaliosakonna restaureerimise valdkonna üliõpilane Helen Lang teevad ettekande teemal “Manor Schools Restoration Programme in Estonia: Sustainability Aspects“.
Konverentsi History, Culture and Heritage of Manors in Central and Eastern Europe International Interdisciplinary Scientific Conference kohta saab lisainfot siin.
Tekstiiliosakonna professor Kadi Pajupuu kutsuti esinema sümpoosionile, mis on osa näituste ja sündmuste sarjast, mida korraldab NOBA (North Baltica Contemporary Arts) käesoleva aasta novembris.
Rahvusvaheline tänapäevase tekstiilikunsti sümpoosion MUUTUVAD MAASTIKUD toimub 22. novembril 2025 Kanadas, Ontario osariigis Hamiltonis asuvas Cotton Factory’s. Sündmusel antakse ülevaade tekstiilikunsti arengust alates käsitöö traditsioonidest kuni tehnoloogiliste loomeviisideni.
Esinema on kutsutud nii kunstnikud kui ka õppejõud ja valdkonna spetsialistid, kes tegelevad käsitööndusliku ning digitaalse kunstiga – nii kohapeal kui ka veebis. Kadi Pajupuu räägib ettekandes enda leiutisest MultiWeave’ist.
Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu (RKRN) tunnustas õpilaste teadusfestivalil enda poolt eriauhindadega nelja silmapaistvat tööd. Tunnustused andis üle Pallase rektor Piret Viirpalu.
RKRNi eriauhinna pälvisid Katarina Aas uurimistööga „Tudengisatelliidile SUTS antenni valimine ja disainimine modelleerimistarkvaraga 4NEC2“ ja Diana Põder uurimistöö eest „Maaliseeria loomine oma terviseprobleemide visualiseerimisena ja nendest näituse korraldamine“.
Lisaks tunnustas RKRN tänukirjaga Laureen Kalvetit, kelle uurimistöö käsitles elektriliste tõukeratastega seotud õnnetusi Pärnu maakonna näitel ning Hermann Käbi ja Jarl Justus Hellatit, kes töötasid välja veebipõhise peastarvutamisrakenduse Reaaler. Loe lisaks: www.facebook.com/rakenduskorgharidus
Igal aastal tähistatakse 15. aprillil ülemaailmset kunstipäeva, mis on pühendatud kunstile, loovusele ja kujutlusvõimele. Just sel tähenduslikul päeval, 15. aprillil toimus Tartu Ülikooli Haridusteaduste instituudi trepigaleriis eksponeeritava Pallase näituse kuraatorituur. Näituse kuraatorid ning kujundajad Aet Ollisaar (Pallase tekstiiliosakonna juhataja, professor) ja Madis Liplap (Pallase peakunstnik) tegid ülevaate näituse sünni ja teoste kohta.
Väljapanekut tutvustava video autor on Tartu Ülikooli Haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia professor Emanuele Bardone.
Tekstiiliosakonnas juhendas 15.-16. aprillil disainer, stilist ja illustraator Britt Samoson teise kursuse moeillustratsiooni õppeainet. Vt ka Britt Samosoni kodulehte.
10. aprillil käisid skulptuuriosakonna meister Raigo Kannike ja tudengid Kris Bulgarin, Mairoos Mett ja Andi Poolak Riias Protocasti valukoja tööga tutvumas. Saadud teadmisi kasutatakse skulptuuriosakonnas valmiva skulptuuri Androgynos tegemisel.
20 aastat tegutsenud professionaalses valukojas tutvuti erinevate masinate ja protsessidega ja saadi vajalikke teadmisi, mida saab kohe ära kasutada skulptuuriosakonna õuel valmiva pronksskulptuuri Androgynos viimistlemisel ja patineerimisel.
Skulptuuriosakonna meister ja mitmed tudengid on pikka aega tegelenud Viljandi maakonna haigla ja tervisekeskuse Tervikumi esisele välialale kavandatud ligi 3-meetri kõrguse installatiivne pronksskulptuuri projektiga.
Androgynos kujutab kahte figuuri ühendumas üheks tervikuks. Võidutöö jutustab lugu igatsusest ja püüdlusest – hoolivusest ja armastusest ning oma asukohale Viljandis jõuab see sel kevadel
Pallase õppejõud jagavad oma teadmisi ka partnerkoolides. Tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar õpetas 7.-11. aprillil Vilniuse Kunstiakadeemia tekstiiliosakonnas. Kursus oli osa Pallase loovuurimuslikust TAL projektist „Piltvaibad kunstniku praktikas – traditsioon ja tulevik“ ning seda rahastas Cirruse programm. Vt ka videotutvustust
Pallaslaste näitused:
Skulptuuriosakonna juhataja professor Anne Rudanovski avas 11. aprillil Eesti Kirjandusmuuseumis isiknäituse “Raamatud: hinnatud ja hüljatud”. Näitus uurib raamatu ja lugemise tähendust muutuvates ühiskondlikes tingimustes ja küsib, mis juhtub raamatuga siis, kui teda enam ei vajata – või kui teda vajatakse uuel viisil.
Väljapanek toob Kirjandusmuuseumisse valiku teoseid 2021. aastal Kondase keskuses eksponeeritud näituselt Hinnatud ja hüljatud raamatud IV: Lugemine. Tol ajal oli füüsiline ligipääs näitusele pandeemia tõttu piiratud – publikuni jõudis näitus suletud uste taga salvestatud videotuurina.
Anne Rudanovski osaleb ka naiskunstnike näitusel “Fööniks“, mis on Pärnu Linnagalerii raekoja majas avatud 3. maini.
Näituse kuraator on Eveli Varik, osalevad kunstnikud: Katrin Valgemäe, Iris Jurma-Kangur, Alide Zvorovski, Marina Aleksejeva, Anne Rudanovski, Katrin Saag, Meiu Münt, Maria-Kristiina Ulas, Ülle Saatmäe, Maris Siimer, Kalli Kalde, Kaire Nurk, Katrin Kaev, Lylian Lainoja, Tiina Tammetalu, Eve Ermann, Lembe Ruben, Tiiu Rebane, Eveli Varik.
Aprilli viimasel nädalal saavad alguse Rahvusvahelise kirjandusfestivali Prima Vista 2025 RAAMAT KUI PAIK – PAIK KUI RAAMAT kunstiprogrammi näitused:
TÜ Raamatukogu näitused on avatud 20. juulini. Prima Vista kunstiprogrammi koordinaator on Pallase raamatukogu juhataja Edith Hermann.
Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis avatakse 22. aprillil Eesti Kunstnike Liidu kevadnäitus. Näitusel osalevad Pallase vilistlased Art Allmägi, Johanna Mudist, Katariin Mudist, Maryliis Teinfeldt-Grins, Sasha Tishkov, Kadri Toom, Danel Ülper ja tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaar. Näitus jääb avatuks 8. juunini.
Kevadnäitusele saatis oma teosed 236 kunstnikku, kelle seast valis žürii näitusele 67 kunstniku tööd. Näha saab maale, graafikat, skulptuure, installatsioone ning video-, foto- ja digitrükiteoseid. Kevadnäitus on Eesti Kunstnike Liidu 25. aastanäitus.
Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuses SENSUS (A. Lauteri 5, Tallinn) on aprillist kuni juunini avatud maaliosakonna vilistlase Margret Paide maalinäituse “Bipolaarne“.
Maaliosakonna III kursuse üliõpilased avasid Aparaaditehase Armastuse saalis vaid kolmeks päevaks (4.-6. aprill) pop-up näituse „inimene on“. Osalesid: Nele Luik, Nele Must, Tiia Silm, Delfi Oraakel, Jüri Kaarel Runnel, Linda Lehtpuu, Triine Roosalu, Helen Lang, Viktoria Jegereva. Fotod näituse avamiselt.
Eelinfo:
8. mail avatakse Riigikogu kunstisaalis tekstiiliosakonna juhataja Aet Ollisaare loomingu näitus.
9. mail kell 16 avatakse Pallases tekstiiliosakonna galeriis märtsis Iirimaal Corkis eksponeeritud kahe kõrgkooli tudengite ühisnäitus “Species”
Järgmine infokiri ilmub 30. aprillil.
Kliki SIIA, et tellida teavitus uue Pallase infokirja kohta oma postkasti.
Kaanefotol meediadisaini osakonna näituse “Lävi” raames toimuva oksjoni töö