Iirimaal saab näha Pallase tekstiiliosakonna tudengite loomingut

Iirimaal Corkis on avatud Eesti-Iiri tekstiilitudengite ühisnäitus SPECIES, mis tõstab esile seoseid ja suhteid inimkonna, loomade ning taimede vahel, kes on kõik osa elurikkusest meie planeedil. Näitusel on eksponeeritud Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiiliosakonna üliõpilaste teosed.

Pallase tekstiiliosakonna tudengid Sofia Lanman, Marite Rikkas, Miina Aleksandra Piho ning osakonna juhataja professor Aet Ollisaar ja õppejõud Marju Roos osalesid Iirimaal Corkis rahvusvahelisel sümpoosionil MAKE 2025. Samuti avasid tudengid ja õppejõud MTU Crawford College of Art and Design ja Kõrgema Kunstikooli Pallas tekstiilitudengite ühisnäituse SPECIES.

Näitus kaasneb ART/INTERSPECIES teemale pühendatud rahvusvahelise sümpoosioniga MAKE 2025, mis käsitles teemat erinevate kunstnike ja uurijate vaatenurgast. Sümpoosion toimus tänavu juba kaheteistkümnendat korda ning sellel osalesid ka Pallase tekstiiliosakonna õppejõud ja üliõpilased.

Marite Rikkase teos „Linikud linnas” annab elututele esemetele võimaluse elu nautida ja viib linikud maailma avastama. Autor ütleb: “Ma vean kihla, et ükski linik pole sõitnud elektritõukerattaga, käinud bensujaamas ega isegi Emajõel. Aga seda annab parandada!”. Linikute rännakud on autor jäädvustanud fotodel.

Sofia Lanmani teos käsitleb elurikkust läbi erinevate subkultuuride. Ehitades oma teose üles punkkultuurile omasele revolutsioonilisusele ja silmapaistvusele, saab aplikatsioontehnikas tikandist pidevalt muutuv ja täienev elusorganism. Sellele vastandub tühi ja puutumatu linane kangas.

Miina Aleksandra Piho installatsioon sai alguse päevinäinud töökinnastest, millel on selja taha jäänud pikk ja kogemusterohke elu. Kui need niiske mulla järgi lõhnavad kindad kätte panna, imbub küünte alla liiva ja kinnaste pealispinnal võib märgata sinna kiht-kihilt kogunenud muda, puidutolmu ja mulda. Alles on jäänud peamiselt vasaku käe kindad, sest parema käe kindad on aja jooksul läbi kantud. Selle tööga annab autor kinnastele uue võimaluse sattuda taas elu keskele.

Üliõpilaste tööde valmimist juhendasid Mari-Triin Kirs, Monika Zaltauskaite-Grasiene Žalte ja Aet Ollisaar.

Näitus on MTU galeriis (Grand Parade 46, Cork, Iirimaa) avatud 8.-28. märts ja jõuab järgmisena loodetavasti ka Tartusse.

Kõrgema Kunstikooli Pallas ja MTU Crawford College of Art and Design tekstiiliosakondade koostöö rahvusvaheliste näituste korraldamisel algas aastal 2016, mil asuti koos Vilniuse Kunstiakadeemiaga ette valmistama ühisnäitust teemal SKIN/NAHK/ODA. Näituseprojekti algataja on MTU Crawford College of Art and Design õppejõud tekstiilikunstnik Pamela Hardesty.

Tudengite reisi toetab Eesti Kultuurkapital ja õppejõudude reisi Erasmuse õpirände programm.