Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: Pallase kroonikad 14.11. – 27.11.2020

Viimased nädalad on olnud ühtlasi toredad, aga ka närvilised. Samas… öeldakse, et sellised asjad ongi juhil palga sees :). Ometi on advendiaeg ja puha.

Ülimalt lahe oli olla Tartu valla ja Pallase stipendiumite komisjonides – portfooliod ja motivatsioonikirjad olid klass omaette.
Parima loovkirjutamise näitega esines Pallase kunstide valdkonna stipendiaat Urmo Teekivi, kes praegu istub Kreekas ühiselamus ja tohib nina välja pista ainult koroonapolitsei loal.

„Kui mingi ime läbi ma peaksin selle stipendiumi saama, siis see raha läheb otse korstnasse. Uut kunsti sellest ei sünni. Otsene vale oleks öelda ka, et läheb lõputöö jaoks, sest esialgne mõte sai osakonnas nii maha tambitud, et …“

Ime sündis!
Andsime välja 5 stipendiumit á 1000 eurot ja kuskil kaugel Kreekas tuleb nüüd korstnast suitsu.

Enam-vähem iga päev tuli teha koroonaotsuseid ja olid ka vestlused maaliosakonna juhiks kandideerijatega ja nende avalike loengute jälgimine. Jälle üks väga põnev päev. Praeguse kokkuvõtte viimane päev peaks olema justkui 27 november, aga kuna esmaspäeval olid valimised ja täna on teisipäev – siis kuidas ma ei kirjuta sellest, kes valituks sai? Ikka tuleb kirjutada.

Maaliosakonna juhiks valiti Margus Meinart, kes ise ütleb enda kohta nii: „Maalimistehnika –  suuremalt jaolt pintsli ja/või spaatliga. Maalin intuiivselt, vahest paksema, vahest õhema värviga. Mõningate teoste seerialaadne väljanägemine on ühe teema ja maalilaadi läbiproovimine, mitte omavahel kindlalt seotud tööde rida. Suuremad ja rahulikumad pinnad tahavad ise tulla pärast mõnenädalast „kributamist“. Portreed ja aktid aga pärast abstrakte. Lillepildid on puhtad värvikompositsioonid. Portreed on eriline armastus. Õpetus Tartust, Konrad Mäe Ateljeest. Õpetajad Kaja Kärner ja Heldur Viires.“
https://www.maal.ee/margus-meinart

Novot. Veel on umbes poolteist nädalat vaja vastu pidada, siis saame Pallases selle aasta tegemised suures osas kokku tõmmata. Plaan on alates 14. detsembrist õppehoonetes tegevus lõpetada ja jõulueelseks nädalaks kaugtööle minna. Majad jäävad ikka lahti, nii et kel vaja veel iseseisvat tööd teha, siis see on võimalik. Kuni segaste aegade lõpuni pääseb Pallasesse (väravamaja ja Eha tn värav) ainult uksekaardiga.

  • Uuest aastast toimub suurte gruppide teooriaõpe 100% distantsilt.
  • Praktilised ained toimuvad Pallases, osalejad registreeritakse, palume kasutada maske.
  • Kaugtöö on eelistatud töövorm.
  • Külalisi ja kõrvalisi isikuid Pallasesse ei kutsu!

Natuke allpool tuleb õppejuht Janne Kasemetsa lõik, aga ma laenan siia ühe tema tsitaadi, millega ma sajaprotsendiliselt nõus olen: „Tahan kõiki oma kolleege  tänada, on suur rõõm ja au teie kollektiivi kuuluda. Ühine vaenlane ja rasked ajad liidavad, järelikult on meiega kõik väga hästi.“

Ja kui juba laenamiseks läks, siis tsitaat ka Urmo Teekivilt: „John Lennon on väidetavalt kunagi öelnud: „Everything will be okay in the end. If it’s not okay, it’s not the end.““ 

Vallo Nuust

Pallase inimeste kaks nädalat

Üliõpilasesindus

Eva Kram: Ahoi vaprad kaasvõitlejad! Kuigi üliõpilasesindus on sotsiaalmeedias natuke vaiksem olnud, ei tähenda, et vähe askeldamist oleks olnud. Kuid eks koroona on omad limiteeringud peale pannud. Loodame, et see trall enam kaua ei kesta ja saame peagi uusi üritusi korraldada.

Oleme ääretult rõõmsad ja uhked, et meil on esimeheks Andre Maisväli. Ta on üliõpilasesinduse tegevuse omale hingeasjaks võtnud ning tema entusiasmi ja töötahet on ka märgatud väljaspool. Eesti Üliõpilaskondade Liit tunnustas Andret Aasta Esindaja 2020 tiitliga. Hip-hip hurraa ja palju õnne! Me leiame, et tunnustus ei oleks saanud paremasse kohta minna.
Kui koroona lainele korraks tagasi põigata, siis sellega seonduvalt oleme tegelenud ka Pallase oma näomaskide disainimisega (latest fashion trend as it is). Esimesed prototüübid on meie poole teel ning varsti saame testida. Kui kõik läheb edukalt, siis varsti ehk saab juba neid meie käest soetada.

Disainiga jätkame ka edasi… oleme viimastel nädalatel kujundanud koolile teklit, mis oleks mõnusalt silmapaistev ning millega oleks mõnus akadeemilistel ning ka vähem akadeemilistel üritustel osaleda. Lisaks teklitele on ka tulemas igapäevasemad mütsid, mille kujundused on kohe-kohe valmis ning juba peagi saate oma lemmikule hääle anda. Start-Up Day tiim sai välja valitud. Soovime neile omalt poolt edu ja palju loomingulisi lahendusi. Usume ja loodame, et see saab olema toreda koostöö ja traditsiooni algus.

Ning lõpetuseks… aeg juba sealmaal, et päkapikud hakkavad ju ringi jooksma. Loodame, et nad toovad teile palju sära silmadesse ning energiat, et viimased nädalad enne jõule veel vastu pidada.

Arendusprorektor

Ivi Lillepuu: Kolm kuud töölkäimist ja esimene loomingut täis päev kooliseinete vahel jõudiski kätte. Oi kui mõnusaks vahelduseks see oli! Osalesin valdkonnastipendiumide komisjonis ning tekstiili- ja skulptuuriosakonna nö 1% kunstikonkursi jaoks valminud tööde esitlustel.

Valdkonnastipendiumide 17 portfooliot ja motivatsioonikirja oli väga ergastav kogemus. Aktiivne osavõtt tekstiili- nahadisaini- ja maaliosakonna poolt, nende suurepärased portfooliod ja mõtestatud motivatsioonikirjad näitasid, et meie üliõpilased on väga andekad ning hoolivad maailmast ja tahavad seda paremaks muuta. Natuke kohendada siit ja veidike sättida sealt, ning meistrid ongi valmis.

Samamoodi lootustandvad olid põllumajandusameti kunstikonkursi esitlused. Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt võiks kümnekonnast esitletud töös 2-3 uhkelt seal seinal rippuda. Pöidlad on igatahes pihus! Momendil käib kolm konkurssi: kunstiteost oodatakse Jõgeva ja Rapla riigimaja ning Tallinna Lasnamäe Mehhaanikakooli õpilaskodu seinale. Eriti see viimane peaks üliõpilastele ahvatlev olema – noortelt noortele.

Õppeosakond

Janne Kasemets: Kristina asendamisel jätaksin kõik otsuste tegemised ja esindusrolli rektori kanda.

Pallases võib sügissemestri õnnestuks lugeda, vaatamata igapäevaselt suurenevale haigestunute arvule, oleme meie saanud suuremate piiranguteta kontaktõppes jätkata.

Õppekorraldusliku poole pealt on üldainetes tõstetud tempot ja tehtud kontakttunde ja konsultatsioone ette nii, et vajadusel saaks tähtaegselt tulemused protokollitud ja tööd eksponeeritud. Paljudes ainetes on juba tulemused isegi sisse kantud.

Tahan kõiki oma kolleege tänada, on suur rõõm ja au teie kollektiivi kuuluda. Ühine vaenlane ja rasked ajad liidavad, järelikult on meiega kõik väga hästi.

Avalike suhete juht

Maiken Austin: Natuke jube on, kui tules on nii palju raudu, et mõtlema tuleb hakata enda kloonimisele. Muidugi saavad asjad mingil hetkel riburada pidi ju valmis ka, aga vahepeal on küll kerged ärevushood. Mis mind siis ärkvel kipub hoidma?

  • sTARTUp Day sai endale esimest korda päris kujundusmeeskonna, aga samal ajal ripub juuksekarva otsas kogu ürituse toimumise võimalikkus. Vahepeal oleme kohtunud siin ja seal, vaadanud üle võimalusi ja kaardistanud vajadusi. Kujundame ikka, aga mis formaadis ja millal, jääb veel näha!
  • Pallase galeriile uut valguskasti hankides avastasin, et vahepeal on reeglistik muutunud ja nüüd on vaja esitada põhjalik avaldus koos kaasnevate materjalidega ning veel enne seda on vaja end kurssi viia reklaamiseadusega, välireklaamide kujunduspõhimõtetega, reklaamimaksu ja reklaamide paigaldamise korraga. Viisin end kurssi, hankisin või lõin vajalikud materjalid ja teele ta saabki.
  • Maaliosakonna juhataja valimistega seoses on olnud palju võimaluste läbikaalumist. Et kõik pallaslased saaksid ikka maksimaalselt tõelähedase pildi näidisloengutest, et ka need Pallase nõukogu liikmed, kes kohale tulla ei saa, samuti koosolekutest osa võtta saaksid jne. Hoolimata snafu-dest, mis üllast üritust kummitama tulid, said kõik kandidaadid oma näidisloengud tehtud ja ka vaatajaid jagus.
  • Sekka veel ca 10 tunni jagu arengukava koosolekuid, mitu päeva digiarhiivi murede lahendamist, paar erikomisjoni koosolekut, 1 väliskülaline (kelle küll õnneks Riina oma tiiva alla võttis), 6 diplomi kujundamist, peotäis koroonaraamatu teemasid ja igapäevast veebilehe kaasajastamist.

Aga stipendiumite jagamist oli nii tore pildistada ja kajastada! See on kindlasti üks sügise tipphetkedest minu jaoks! Palju õnne stipendiaatidele ja suur tänu kõigile, kes kandideerisid.

Ning. 23. novembri hilisõhtul sündisid 3 imearmsat kassipoega!

Välissuhete juht

Riina Gendrikson: Viimase kahe nädala märksõnad on rahvusvahelised veebiseminarid ning töötajate mobiilsus Erasmusega.

Erasmuse partnerkooli Tampere University of Applied Sciences (TAMK) kolmepäevasel seminaril olid läbivateks teemadeks jätkusuutlikkus, keskkonnahoid ja ringmajandus ning kuidas ülikoolid saavad olla siin teenäitajateks. Soome ülikoolidel on ambitsioonikas eesmärk olla 2030. aastaks süsinikneutraalsed. Kõike kuuldut arvestades on näha, et oleme kogu protsessi algusfaasis, kuid on selge, et juba lähiajal peame nende teemadega ka oma koolis järjest enam tegelema hakkama.

Viimase kahe nädala jooksul on toimunud lausa 7 töötajate Erasmuse mobiilsust – 5 füüsilist ja 2 virtuaalset. Kõige toimumine ja toimimine eeldab palju suhtlemist ning paberitööd.
Koostöös TYPAga planeerime juba järgmise väliseksperdi õpetamise visiiti Pallasesse.
Pallase õppureid on kevadeks partnerkoolidesse vastu võetud juba 5: meediast Soome koolidesse XAMK ja Turku AMK, tekstiilist Soome Metropoliasse, fotost Portugali ESAP’isse ja mööblist Rootsi, University of Gothenburg.

Raamatukogu

Edith Hermann: Algas aasta lõpu viimaste nädalate spurt, võidujooks ajaga ja tööga: mida jõuab, mida enam ei jõua teha ja kas õnnestub viimaste tööpäevadeni raamatukogu avatuna hoida.

Teiseks märksõnaks oli ja on arengukava, mille täiendamisele püüan omalt poolt kaasa aidata. Kolmandaks oli maaliosakonna juhataja konkurss, mida olen kõrvalt jälginud ja millele olen kaasa elanud. Hea meel oli tõdeda, et päris paljud Pallasest jälgisid Teamsi vahendusel kandidaatide loenguid.

Aitasin korraldada III kursuse tudengitele TÜ raamatukogus Eda-Riin Leego andmebaaside loengud, millest ühel veebiloengul ka koos Janikaga osalesime. Ootame väga, millal raamatukogu veebilehele ilmub e-raamatukogu andmebaasidega, sest materjalid on juba mõnda aega tagasi üle antud. E-raamatukogu toetaks tudengeid nende õpingutes ja kinnistaks loengutel kuuldut.

Seekord soovitan lugeda 20. novembri „Sirpi“, kus on paar päris head artiklit haridusest. Siinkohal tsiteerin Ene Graubergi artiklit „Kõrgharidus mcdonaldiseerumise tuultes“: „Millised on infoühiskonna uued nõudmised haridusele? Just kriitiline, kompleksne, inter- ja transdistsiplinaarne mõtlemine, mitte aga õiged vastused õigetele küsimustele on juba praegu, seda enam tulevikus, üks otsitavamaid oskusi nii tööturul kui ka elus üldse. Ühiskonna kiire areng ja tihenev konkurents nõuab meilt üha rohkem, et oleksime valmis pidevateks muutusteks, lakkamatuks õppimiseks ja valmisolekuks üha uutele ülesannetele ja uute vastuste otsimisele. Oskus, mis ei vanane iial, on oskus omandada uusi teadmisi, pidevalt kahelda kõigis ja kõiges, milles vähegi kahelda saab.“

Samas lehenumbris on ka artikkel „Ajas kulgeva kunsti õpetamine“ milles on huvitav intervjuu EMTA professori Olavi Kasemaaga saksofoniklassi 40. aastapäeva puhul.

Ja lisaks Pallase vilistlase ja õppejõu Kaisa Eiche artikkel “Väike kangelastegu igas päevas“ Elo Liivi isikunäitusest Pallase galeriis.

27. novembri „Sirbis“ on taas GALERII PALLAS reklaamitulp!

Lõpetuseks, nautige Tartu Raekoja platsi õhtust meeleolu ja kaunites jõulutuledes linna ning uisutamist ümber purskkaevu. Ilusat advendiaega kõigile!

Fotograafia osakond

Peeter Linnap: Pedagoogiline kontinuum: 2020.a. novembrilõpu igapäevaelust PallasFotos.

Näitusi meil ja mujal
Esmalt tegid rõõmu PallasFoto tudengid. Luisa Vilo kirjutas: “Meie fotoosakonna tööd ka esindatud Eesti kunstnike ühisnäitusel “Paus”! Minu (Luisa Greta Vilo) ja Liina Saloneni omad kõrvuti :)!
Ja seda juba teisel kursusel. Samal näitusel on ka meie vilistlase ja õppejõud Kaisa Eiche töid. Pallasega seotud kunstnikke on näitusel rõõmustavalt teisigi.

Liina Saloneni ja Luisa Vilo tööd näitusel 2020

Põltsamaal jätkus samal ajal ülimenukas Martin Parri näituse eksponeerimine Põltsamaa Kultuurikeskuses, mille kohta selles olulises kultuuriliselt aktiivse linna ajakirjanduses ilmus ka artikkel. Põltsamaa Kultuurikeskusega on PallasFotol juba pikema-ajalised sidemed, oleme seal eksponeerinud nii oma tudengite-õppejõudude kui ka teiste autorite töödest kureeritud näitusi (Peeter Tooming, Alex Kirkbride jpt). Põltsamaa Sõnumites ilmus meie tuntud Briti külalisest ka eraldi artikkel.

Legendaarse allveearheoloogi, Hr. Vello Mässi loeng PallasFotos
Pallase fotoosakonda külastas juba teist korda legendaarne allveearheoloog, 8 raamatu autor Vello Mäss. Loengule tuli vaatamata koroona olukorrale hulk allveefoto tudengeid, lisaks ka sukeldusklubide (“Maremark” ja “Waterworld Expedition”) liikmeid. Vello Mäss rääkis detailselt huvitaval teemal – “Ohtlikest olukordadest sukeldumiskarjääris”.

Üliõpilased võtsid pakutavat uskumatult tõsiselt. Helena Lehtmets 2 kursuselt kommenteeris kuuldut nõnda: “Vello Mässi loeng oli väga inspireeriv ja samas ka kuidagi “korrale” kutsuv. Mitte, et kunagi oleks seda kõike vähem tõsisemalt võtnud, kuid siiski. Kummitama jäid just need sõnad, kuidas kõik reeglid ja printsiibid sukeldumise juures on kellegi verega kirjutatud. Paneb mõtlema ja teeb ka tagasihoidlikumaks, tähelepanelikumaks. Äärmiselt põnevad lood, mida Vello meiega jagas. Tänulikuks teeb, et keegi on võtnud oma elutööks ja rajanud rada läbi pika heina ja võsa, et meil teistel oleks lihtsam edasi kõndida.”

Et Mäss on ilmselt üks kõige pikema akvalangisti-karjääriga – 40 aastat! – sukeldujaid Eestis, siis nagu öeldakse “oli, millest rääkida”. Juttu oli sellest, kuidas kalavõrkudesse kinnijäänud kaaslast tuli noaga lahti lõigata. Või sellest, kuidas kaassukelduja balloon oli vee alla mines jäänud lahti keeramata, ja teda tuli ellujäämise nimel kiiresti veest välja päästa. Jne. Kõige huvitavam, oli aga Mässi omal nahal läbi elatud lugu laevast, mis tormi tõttu hakkas triivima ohtlikult, külg ees, kaldasse ja selle päästmiseks pidi Mäss laeva mootori abil püüdma minema sõidutada. Et ka ankruid tormiga vest välja tõmmata ei õnnestunud, tuli vee all trossid käsitsi läbi saagida. Viimane sisaldas endas ohtu, et saagija jääb madalas vees laevakiilu ja merepõhja vahele… Laevakapten Mäss oli enda sõnul juba vaimusilmas ette kujutanud ragisevaid helisid, mis tekitavad omaenda luude purunemisest. Sel kohtumisel oli juttu veel tsensuurist, mis saatis katsetajaid allveepraktikuid nõukogude ajal, Eesti Meremuuseumi juurde 1970tel asutatud allveearheoloogia osakonnast ja parvlaeva Estonia ümber viimasel ajal loodud müstifikatsioonidest. Et Pallase fotoosakonnas õpitakse veealust pildistamist, siis lubas allveearheoloog hr. Mäss meie tudengitele järgmised loengud pidada juba tuleval kevadsemestril.

Allveefotograafia kursus

Agnes Müürsepp. PallasFoto 2

Menukalt algas meie noore õppejõu Pillery Teesalu allveefotograafia kursus, mille esimeste kohtumiste käigus toimus lühike kaamera kasutamise õpetus veealustes tingimustes, järgnes sissejuhatus allvee-võttetehnikasse ja samuti esimene basseinitund koos kaameraga. Õpiti puhastama kaamera allveebokside tihendeid, ühendama veealuseid välkvalgusteid ning ära hoidma esmatasandi probleeme selles huvitavas kuid kapriisses keskkonnas.
Allvee-fotograafia kogub aga jätkuvalt populaarsust, soovijaid sellega tegeleda on järjest enam ning tööd hakkavad pärast esimese vaimustuse romantilisi tulemusi muutuma tunduvalt huvitavamaks.

 

Luisa Vilo. PallasFoto 2

Pisut tagasisidet siinkohal.
“Allveefoto kursuse esimene basseinis pildistamine oli väga põnev! Väljakutsuv ja nõuab harjumist, aga juba ei jõua ära oodata järgmist korda!” Luisa Vilo, F-2

 

Helena Lehtmets. PallasFoto 2

”Eesti foto antoloogia” I osa kogub populaarsust – oodatakse II köidet
Prof Peeter Linnapi koostatud koguteos “Eesti Foto Antoloogia I: 1839-1940” on äratanud nüüd tähelepanu ka välisriikides. Lätlaste noore tuntud fotograafi Iveta Gabalina-Vaivode arvates võiks selline mahukas, detailne ja koondav fototeos olla tehtud ka läti fotograafide töödest. Leedukatel ja soomlastel on säärane suur töö juba tehtud. Publitseerimise vallas on samuti näha, kuidas fotograafia muutub järjest rohkem meie kultuuriteadvuse loomulikuks komponendiks.
Raamatu kohta on avaldanud oma autoriteetset arvamust rootsi kriitik ja Stockholmi Moderna Museeti juhtinud Jan-Erik Lundström, kes muuhulgas kirjutas: “A lavish, discerning and eloquent voyage through the first century of Estonian photography and emergent global visual cultures, excavating photography’s quest for the heart of the human condition, the evolution of human society, and the turntables of history, all with the inspired and ingenious guidance of photography historian Peeter Linnap.”
Olen saanud juba julgustavaid kirju ka II köite publitseerimiseks ! “Millal tuleb II köide – Ei jõua ära oodata”!, kirjutab tuntud fotograaf ja professor Anthony Haughey Dublini Tehnoloogia Instituudist Iirimaal.

Eriti rõõmustav on meie õppejõudude aktiveeruv kriitikutegevus. Kaisa Eiche avaldas just äsja kultuurilehes “Sirp” pikema ülevaate Pallase galeriis eksponeeritud Elo Liivi mahukast installatsioonide näitusest. Pärast fotoosakonna lõpetamist tuntust kogunud galeristi ja festivalide organiseerijana, on Eiche lõpetanud ka TÜ semiootika eriala ja õpib hetkel Tartu Ülikooli majandusteaduse magistrantuuris.

TartMus eksponeerib jaanuarikuuni PallasFoto vilistlase ja õppejõu Alan Proosa personaalnäitust “Armastuse, õitsengu, hurma ja kaduviku lood”. Ta on tuntud ka muusiku ja helikunstnikuna.

Fotoosakonna õppejõu ja vilistlase Diana Tamane personaal “Within Arm’s Reach/ Käeulatuses” on samuti jaanuarikuuni avatud Riias ISSP Galeriis.

Õnnitlused ja Tunnustused:
Tuntud ja armastatud fotokorüfee, fotoosakonna raudvara Toomas Kalve sai 55 aastaseks. Õnnitleme osakonna tudengite, õppejõudude ja kogu kooli poolt !!!
Pallase fotoosakonna kauaaegset õppejõudu ja meie vilistlast Malev Toomi autasustati sel aastal Tartu linna medaliga.

Mul on hea meel, et PallasFotol on juba oma äratuntavaid kvaliteete, pateetiliselt öeldes – hakkab kujunema oma nägu.

Tehnoloogilisel väljal tegutsevad meie tudengid nii väga vanade tehnikatega (pinhole, tsüanotüüpia, broomõli jmt) kui ultramoodsate vahenditega (360-kraadine pildistamine, VR-fotograafia jm). Autorisuhte vallas ulatub meie mentaliteet kriitilisest maailmavaatest kuni pragmaatiliste rakendustegevusteni välja. Pallase fototudengite tööd tegelevad ühiskonda erutavate teemadega, isegi siis kui need on probleemsed ja raskesti visualiseeritavad, veel raskemini lahendatavad. Vormiloogiliselt küünib meie semiosfäär paberfotodest valguskastide ning projektsioonideni ja rakenduslikus lõikes meie tudengid mitte niivõrd ei kohane olemasoleva tööturuga vaid loovad selles selgelt uusi nišše, mis on seotud uuenenud olukorraga ühiskonnas. Praegune ajastu on ühelt poolt kiirete uuenduste ajastu tegevuste turul (aero ja allveefotograafia), kuhu märgatav osa meie tudengeid on andnud nii oma uuendusliku panuse kui ka sinna rakendunud.

Maaliosakond

Kaspar Tamsalu: Maaliosakonnas on viimastel nädalatel kõvasti sagimist olnud, sest käsil on olnud uue osakonnajuhataja valimised. Selle käigus on korduvalt üle kuulatud kõik seitse kandidaati ja esmaspäeval 30. novembril ootab Pallase nõukogu ees vastutusrikas hääletamine.

Möödunud nädalal jagati ka Pallase valdkonnstipendiumeid ning kunstide stipendiumi “tõi koju” parajasti vahetusõpingutel viibiv Maris Paal maaliosakonna neljandalt kursuselt. Palju õnne!

Peale selle oleme üles astunud ka mitmel näitusel!

Kohalik fänn Kaspar Tamsalu maali ees Minskis.

Tallinna Portreegalerii omanik Rene Kirsipuu avas revolutsioonilises Valgevenes Minskis Eesti noorte kunstnike näituse, kus on teiste seas esindatud ka maaliosakonna vilistlane Mirjam Hinn ning maaliosakonna juhataja Kaspar Tamsalu enda loominguga. Sellest saab natuke pikemalt lugeda Eesti Ekspressis: Eesti kunst revolutsioonilises Valgevenes

Vasakult: Kaspar Tamsalu, Tuuli Puhvel ja Heli Tuksam Helsinkis vastavatud näitusel “TRACK” Eero Ijavoineni skulptuuride ja Tuuli Puhveli tapeetide keskel.

25. novembril avati Helsinkis Suomenlinna saarel HAA Galeriis maaliosakonna õppejõudude ja sõprade näitus “TRACK”. Näitusel on võimalik näha Tuuli Puhveli ja Eero Ijavoineni, Heli Tuksami, Sirje ja Per William Peterseni, Niina Freibergi ja Kaspar Tamsalu töid.

28. novembril avati Vana-Võromaa kultuurikojas Eesti kunstnike ühisnäitus “Paus”, kus võib näha paljude pallaslaste loomingut!

Mööbliosakond

Jaak Roosi: Mööbliosakonnas toimub õppetöö normaalselt, ehk siis tavaliselt, nagu ikka. Aga see on olnud nüüd häiritud rektori erirahastusest. Püüame ja teeme, mis suudame, aga kõik ei sõltu meist – firmadel on oma nägemused tarneaegadest. Jah, aga püüame leida lahendusi.

Üks esimese kursuse tudeng teatas, et ta peab minema Rootsi spordilaagrisse. Ma teavitasin sellest ka rektorit. Eks ta ise tea, ma pean silmas tudengit.

Lõputööga seoses on olud läbirääkimised mänguasjamuuseumiga ja need on olnud edukad. Lõputööks on ühe jalgauto konserveerimine. Lisaks lõputööle tuli osakonda ka ühe nukumaja konserveerimine, mis on juba töös. Loomulikult, me teeme veel palju muud, kuid selle kirjeldamine ei oleks otstarbekas.

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: Need nädalad sisaldasid nii vihma kui päikest, hilissügise nukrust ja esimesi lumehelbeid. Oli hetki mida tahaks unustada, kuid õnneks ka palju neid mida endaga kaasa võtta. Nendes nädalates on palju sellist, mille üle järele mõelda. Oleks vaid rohkem aega ateljees olla ja kogunenud pingeid välja kududa!

Tekstiiliosakonnas laabub töö hästi, semestri lõpp paistab. Protsess käib, kõik ei ole veel päris valmis ja joont ei saa alla tõmmata. Millegipärast vaatame järjest rohkem kalendrisse, nii kohe algavasse detsembrisse kui uude aastasse. Moeklassi on siiski jälle ka õhtuti tudengeid tekkinud ja on ka telgedel kudumises sündinud uus rekord – esimest korda tema õpetamise aja jooksul on ühel tudengil kogu kangakollektsioon kuu aega enne hindamist valmis kootud.

Tekstiiliosakonna üliõpilased saavutasid Pallase stipendiumikonkurssidel märkimisväärseid tulemusi.
Tartu valla stipendium: Liisi Tamm, eripreemia Claire Pixie Aunison
Pallase valdkonnastipendiumid disainis: Liisi Tamm, Claire Pixie Aunison.
Palju õnne, tekstiiliosakond on väga uhke oma tublide tudengite üle!!! Tervikuna sai kiita tekstiilitudengite portfooliote tase, siinkohal tunnustus ka portfooliokursust juhendanud osakonna vilistlasele Reela Nigulile!
https://pallasart.ee/selgusid-tartu-valla-ja-pallase-valdkondlike-stipendiumite-saajad/

Liisi Tamm

Liisi Tamm, tooted kollektsioonis KARgE. Foto Signe Milkov

Tartu Valla stipendiumi määramise komisjon tõi välja, et Liisi tugevusteks on selgelt välja toodud eesmärgid, tugev motivatsioonikiri ning tema esitatud portfoolio on väga hästi koostatud. Liisi osalemine projektides ja koostöö kaastudengitega ning saavutatud rahvusvahelised tunnustused on muljetavaldavad.

Kollektsioon valmis koostöös Marge Alliku ja Anett Niinega.

Silmuskudumite kollektsioon KARgE on valminud Eestis kasvatatud lammaste villast ning linast. Oma Kollektsioonis soovime rõhuda naturaalsusele ning seetõttu kasutame looduslikult leiduvaid villatoone, mille valik on üllatavalt rikkalik ja vajab minimaalset töötlust.
https://fashionfestival.ee/designer/liisi-tamm/

Vasakpoolsel fotol: Kollektsioon WEAWE, Liisi Tamm ja Anett Niine, foto Getter Kuusmaa.

 


Parempoolsel fotol: Of Course It´s Morse, trükitekstiil, juhendaja Marju Roos, foto Liisi Tamm.

https://digiarhiiv.pallasart.ee/teos/2020/4999/kollektsioon-weawe
https://digiarhiiv.pallasart.ee/teos/2020/3763/trukitekstiil-erialaprojekt-2019

Claire Pixie Aunison

Claire Pixie Aunison. Trükitekstiili kursuse tööd, juhendaja Marju Roos.

Claire Pixie paistab silma loomingulisuse ja mänguliste ideedega. Tugeva isikliku suhtega motivatsioonikiri on kirjutatud paeluvalt, kogu esitatud materjal on terviklik.

Claire Pixie Aunison. Kollektsiooni planeerimise valikaine, juhendaja Kairi Lentsius.

 

Kolmandal kursusel tehakse messiprojekti aines taftingvaipa, millel saab mängida erinevaid lauamänge. Ootame põnevusega tulemust!

Foto Aet Ollisaar.

25. novembril avanes taaskord traditsiooniks saanud hindamisega galeriis Pallas tekstiiliosakonna kolmanda kursuse tudengite näitus. Tööd valmisid kaasaegse tekstiilikunsti kursuse raames, mida juhendas Eva Jakovits. Näitus jääb avatuks kuni 19. detsembrini. Näitusetööd räägivad isiklike piiride üles otsimisest ja nihutamisest.

Maarja Kaasiku teos „Läheme Narva?“, foto Marju Roos.

Maarja Kaasik: Narva jõuab Tartust umbes kolme tunniga. Tikkimine peab valmis saama esmaspäevaks. Võtaks kaasa ja teeks tee peal? Aga auto liigub ja siis on ilmselt halb tikkida ja siis me jutustame ja ülejäänud aja me käime ringi kuskil ja tagasiteel on juba pime ja ma ei jõuaks selle tikkimisega kuskile. Prioriteedid. Aeg.

Meediadisaini osakond

Jaanus Eensalu: Meediadisaini osakonna paari viimast nädalalt võib kokkuvõtvalt nimetada näituste nädalateks.

Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus avati 20.11.2020 näitus “Mehed Pallasest”
Loomeliit Mehed Pallasest on teinud liitumise ettepaneku neljandale ja ka ühtlasi viimasele kunstnikule, kui kokkulepped on saavutatud, siis avaldame ka viimase ansambli liikme nime. See aga ei tähenda, et mehed Pallasest ei kutsuks oma näitustele külalisesinejaid.

Galeriis Pallas avati 27.11.2020 Meediaosakonna vilistlasnäitus “KAST”.
Kõrgema Kunstikooli Pallas meediadisaini osakonna vilistlaste ning õppejõudude tööde näitus “KAST”, millega ühtlasi tähistatakse osakonna asutamise kahekümnendat aastapäeva. Püha „TAEVAS“ sa ei mürista vaid naeratad, need on esimesed mõtted, mis tekkisid, olles näitusel sekundeid viibinud. Sellist näitust koostada ning kujundada on väga keeruline ning nõudmised ületavad kõrgelt 100%. Tulemus on suurepärane, iga millimeeter on arvestuses järgnevaga ja kõik teosed on väärtustatud. On näha ja tunda väga head kunstniku ja disaineri kätt. Kiitus!

Näitust korraldasid Kõrgema Kunstikooli Pallas meediadisaini osakonna IV kursuse üliõpilased: Kristiina Johanna Feldmann, Krista Kattel, Berta Kisand, Elisabeth Teinburg, Ronald Eiland, Rain Jaaksoo, Paul Poderat, Joosep Sepp.
Näitust kureeris ja juhendas Emma Eensalu.
KAST täis üllatusi!
Videos on esindatud: Ingmar Järve ja Stina Leek.

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: Neljapäeval, 19. novembril toimus Viljandis pärimusmuusika aidas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna pärandtehnoloogia konverents „Oma nahk”

https://www.kultuur.ut.ee/et/oma-nahk
Pallase nahadisaini osakonnast osales IV kursuse tudeng Iris Järg, kelle lõputöö teemaks on ulukinaha kasutamine kotidisainis. Tekkisid tõhusad kontaktid ja arendati koostööd päranditehnoloogia osakonna lõpetajaga. Ettekande “Eesti nahk Pallases” esitas Rene Haljamäe keda toetas Rutt Maantoa hüpiknäituse koostamisel. Rõhuasetus oli nahadisaini osakonnas õppetöö käigus valminud ning Eestis pargitud nahast esemete materjalide ja tehnikate tutvustamine. Samas sai reklaamitud ka ERMis lahti olevat juubelinäitust ning Kondase keskuses avatud “Scripta manent VI” jätkunäitust, mõlemis esinevad Pallase nahakad. Toimus videoülekanne mille lõpetas paneeldiskussioon „Mis takistab meil täna kohalikku nahka rohkem kasutamast?“

Hüpiknäitus Aidas, “Oma nahk” pärandtehnoloogia konverentsil

Teisipäeval, 24. novembril kuulutati välja Tartu valla ja Pallase valdkondlike stipendiumite stipendiaadid. Nahakatest võtsid konkursi disainivaldkonnas osa Liis Tisler, Kelin Kuznetsova ja Taaniel Tambet.

Reedel. 27.11. viis mag. Lennart Mänd läbi nahadisaini osakonna õppejõududele ja õppeosakonnale “Enesedefineerimise töökoja”. Teemaks olid osakonna/eriala positsioneering, osakond kui organisatsioon ja õppekava raamistik. Koolitus jätkub 11.12.

Erialajuhi kultuurisoovitus!
Meedia-naha ühisnäitus “Mehed Pallasest” 20.11.20.- 28.02.21. TLÜ Akadeemilises Raamatukogus.

Skulptuuriosakond

Anne Rudanovski: Koroona normaalsuse uus tähis – maskide kandmine avalikes kohtades – tuleb maski kandmise kasulikkuse vaidluste kiuste tõsise meeldetuletusena, et ka üks elu on oluline.

Õppetöö jätkub välistele kitsendustele vaatamata. Pinget ja väsimust on tunda, aga eelseisev jõuluaeg terendab silme ees.
20.11.2020 Vahi tööstuspargi kivitöökoda külastavad I ja III kursus.
24.11.2020 Pallase  kunstide valdkonna stipendiumi saab IV kursuse skulptuuri üliõpilane Urmo Teekivi, kes hetkel Erasmusega Kreekas koroonablokaadis viibib. Palju õnne, Urmo!
24.11.2020 III kursus tõmbab joone alla mitmele õppeainele. Jääme tulemusi ootama.

IV kursuse näitust „vali Vari“ TÜ raamatukogus saab vaadata 6. detsembrini. Kui juba raamatukogus olete, jalutage mõned meetrid ja vaadake ka Karl Morgenstern 250 näitust. Ka seal saab skulptuuriosakonna kätt näha. Eelmisel aastal koostöös Tartu Ülikooli muuseumiga valmistas Gertrud Kinna restaureerimisprojekti (juhendaja Maria Väinsar) raames Morgensterni portreebüsti kipskoopia.

 

Vallo Nuust: Ja kui juba laenamiseks läks, siis tsitaat ka Urmo Teekivilt: „John Lennon on väidetavalt kunagi öelnud: „Everything will be okay in the end. If it’s not okay, it’s not the end.““

 

Selle aasta viimane infokiri 2 nädala pärast

Kaanefotol on maaliosakonna uue juhataja Margus Meinarti maal “Lemps. Lembit Saartsi portree” Autor/allikas: Tartu Kunstimaja