Pallase vilistlased ja osakonna juhataja said Kultuurkapitalilt aastapreemiad

4. veebruaril avalikustati Kultuurkapitali 2020. aasta kultuuri- ja spordipreemiate laureaadid. Kujutava ja rakenduskunsti valdkonna peapreemia pälvis Kõrgema Kunstikooli Pallas skulptuuriosakonna vilistlane ja pikaaegne õppejõud Jevgeni Zolotko. Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia laureaadid on skulptuuriosakonna vilistlane Jana Huul ja fotograafia osakonna vilistlane Krista Mölder. Nahadisaini osakonna juhataja Rene Haljasmäe pälvis samuti kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia köitekunstinäituse korraldusmeeskonna liikmena.

Lähemalt laureaatidest:

Peapreemia 2020, kujutava ja rakenduskunsti valdkond:
Jevgeni Zolotko – Eesti skulptuurimaastiku üks omanäolisemaid autoreid, kelle igavikulised tööd on silmapaistvad kogu Eesti kunstiajaloo taustal. 2020. aastal osales mahukate uudisteostega kolmel näitusel Eesti olulisematel näitusepindadel. Nii kaalukas loominguline maraton on erakordne sündmus iga kunstniku loomingulises biograafias – 2020 võib nimetada ka Zolotko aastaks.

Sihtkapitalide aastapreemiad 2020:
Jana Huul – kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – on galeristi ja kuraatorina üle kümne aasta täitnud olulist rolli Võru ja Lõuna-Eesti professionaalse näitusetegevuse arendamisel. Ta on Eesti näitusepilti toonud Võru Linnagalerii ja Vana-Võromaa Kultuurikoja ning algatanud Liiva-ATE kunstikorruse, mis on oluliselt rikastanud Võru linna kunstipilti. Tänavu käivitas ta kõiki neid institutsioone ühendava Võru kunstielu eneseteadlikkust põlistava sündmuste sarja.
Krista Mölder – kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – põhjalikkus ja täpsus detailides aitab püüda seisundeid, mis on haprad ja kipuvad kiirelt käest libisema. Kristal õnnestub kaamerapõhiste vahenditega luua kirgas ruum nii pildi sees kui näitusekeskkonnas, peatades aega nii, et rahu tundub korraks võimalik. Tundlik ruumi lugemine ja sealt edasi ruumikogemuse üle kontrolli võtmine avab vaatajale tema enese potentsiaali – me märkame rohkem, poeetilisemalt, me avardume.
• Lennart Mänd, Sirje Kriisa, Tiia Eikholm, Rene Haljasmäe, Tähti Roostalu, Tulvi Turo – kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia – kõrgetasemelise rahvusvahelise köitekunstinäituse Scripta manent VI „Mine metsa!” korraldusmeeskonnale – näituse laiahaardelisus ja loodud kontseptuaalne terviklikkus avardas valdkonna tähendusvälju ning kinnitas köitekultuuri elujõudu.

 

Allikas ja teised preemiasaajad: Kultuurkapital 

Vt ka: ERR OP erisaade: Kultuurkapitali preemiad (Intervjuu Jevgeni Zolotkoga alates 12:55)

 

Fotol: Jevgeni Zolotko näitus “Alus I” galeriis Pallas 2016. a.
Foto autor: Kristjan Teedema, Tartu Postimees.