Pallase tudengid tegid Sõbra maja kõrvale seinamaalingu „LEGO20“

Kõrgem Kunstikool Pallas dekoreeris Salme Kulmari juhitud vabaaine „Tänavakunst kui universaalne salakeel“ raames Tartus legendaarse Sõbra maja hoovis oleva tellistest seina. Aadressil Aleksandri 13 Tartu Päästekomando kõrval asuvas aiakeses oli varasemalt spontaanse graffitiga kaetud kuuri tagumine külg, millele uue ilme andsid kursusel osalenud Pallase tudengid.

Seinamaalingu saanud kuurisein enne tööleasumist. Foto autor Salme Kulmar.

Kuigi kavandada said kõik kursusel osalejad, siis meediadisaini osakonna esimese kursuse tudengi Helen Marie Välja kavand valiti koos tudengitega just selleks, mis lõpuks ka seinale maaliti. Salme sõnul vastas Heleni kavand ülesandes antud kriteeriumitele, milleks olid rangem optilise kunsti geomeetria vs orgaanilisem pool, värvigamma, teostuse jaoks töö osadeks jaotamine, ning võimalus kõigil mingi osa kujundada.

Seinamaalingu tegemine sattus nii kuumalainele kui ka vihmavalingutesse. Foto autor Salme Kulmar.

Nõnda said ka teised soovijad oma osa seinast teha just nii nagu neile meeldis. Eemalt paistab teos ühtse tervikuna, aga lähedalt vaadates avaneb omamoodi kihistus, anonüümne galerii kollaste ringide sees. See lisab ühisloomele müstilisust ning ühtlasi peegeldab kursusel osalenud tudengite loomingulist käekirja.

Salme Kulmar on alates 2014. aastast tegelenud tänavakunsti tuuride läbiviimisega ning alates 2018. aastast korraldab väikelinnadele suunatud tänavakunstifestivali Rural Urban Art. Seekordse maalingu alla läinud silikaattellistest sein jäi silma juba 2015. aastal ja lihtsalt ootas oma võimalust. Alates märtsist juhib Salme Pallases täienduskoolitusi. Ka nende raames on plaanis mitmeid tuure Tartu linna parimate seinamaalingute juurde ja tutvustada seda aina populaarsemaks muutuvamat kunstiharu.

Tudengid ja Salme Kulmar seinamaali ees. Foto autor Maiken Austin

Tänavakunst kui universaalne salakeel kursusest võtsid osa ja seinamaali teostasid:
Liisi Anderson
Liispet Jalandi
Markus Kliss
Daria Kostikova
Marie Emili Kristov
Caroliina Ladva
Angeliina Birgit Liivlaid
Johanna Mauer
Mariia Metusalo
Merili Mägi
Romy Nõulik
Torm Parts
Ingmar Roomets
Mia Melanie Saar
Merilyn Sepp
Anna-Liisa Sääsk
Danil Taro
Luisa Greta Vilo
Helen Marie Välja
Marleen Začek