Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: Pallase kroonikad 28.11. – 17.11.2020
Lugesin Ieva Požarskaja kirjutatud Juri Nikulini elulugu. Nooremad inimesed Nikulinit vaevalt teavad, aga eks saate guugeldada. Novot … raamatus oli kirjeldus, kuidas Nikulin nägi ühe Odessa kohviku uksel silti: „Sorry, we are open!“
Olukorras, kus taas hakatakse kõike kinni panema, tundus see kuidagi väga tabav … Eks see käi Pallase kohta samuti, sest „vabandage, me oleme ka lahti, kuidagimoodi.“ Aga selleks, et me saaksime „kuidagimoodi“ lahti olla ka jaanuaris, peame täna järgima Pallases kehtivaid juhiseid.
Jah, ei ole tore kogu aeg maski kanda.
Jah, ei ole tore distantsi hoida.
Jah, ei ole tore arvuti kaudu eksameid teha.
Aga kui tahame, et ükskord oleks jälle tore, siis peame selle nimel pingutama.
Sellepärast otsustasime täna Pallase erikomisjonis, et üldainete hindamised toimuvad jaanuaris kõik veebis. Erialaainete hindamised loodame teha kombineeritult – veebis ja koolis. Koolis liigutakse graafikute alusel ja väikeste gruppidena ja … „juhul, kui valitsus ei otsusta teisiti“.
Püüame teha Pallast puudutavad otsused võimalikult vara ja ennetavalt, et kõigil oleks selge, kuidas toimida. Jaanuariks on seega plaan olemas.
Läheks nüüd jõulude juurde.
Täpselt 70 aastat tagasi kirjutas Siberis asumisel olnud Maria mu vanaisale: „Jõuluõhtul ma sõitsin jälle pääle sauna kohe steppi tagasi – valgel. Ma ei tea millele mõtlesin, aga ülesse ma vaatasin ja meenutasin Sinu sõnu. «Ja me kohtasime sel taevasillal palgest palgesse sel jõuluööl.» Ja veel, kui inimesel on olnud nii palju häid aastaid järgemööda, miks ei või Tal siis ka vahel kehvem olla? On ju nii?“
Mu vanaisa oli äsja naasnud Venemaalt sõjavangist, ta sai Maria mõttest väga hästi aru.
„Kui inimesel on olnud nii palju häid aastaid järgemööda, miks ei või Tal siis ka vahel kehvem olla?“
Mõtleme meiegi nendele Maria sõnadele.
Anna-Elisabeth Viise mockup teklist.
Nüüd peaks küsima: „Müts, kuhu sa mehe viid?“
Tore, et saan aasta lõpetada uudisega – Pallas saab oma tekli. Tänan tudengiesindust, kes initsiatiivi haaras ja Kristiina Saaroni, kes kavandi tegi. Minu ja Peeter Linnapi absoluutne poolehoid kuulus pildil olevale teklile ja selle peale saime teineteist õnnitleda – meil on hea maitse. ☺
Siinkohal õnnitlused Peetrile juubeli puhul, mida tähistab jaanuaris Pallase galeriis avatav isikunäitus.
Üldse tahaks kõiki tänada. Üliõpilasi, õppejõude, töötajaid, Pallase sõpru … Ei olnud kerge aasta. Ei olnud. Aga küllap tuleb paremaid.
Ja kuna kino tundub hetkel üsna ohutu koht olevat, siis lõppu ka üks filmisoovitus.
Nikita Mihhalkovi stuudios tehtud film “Hõbedased uisud” on minu viimase aja kinoelamus. Mihhalkovi enda lavastatud filmide kõige nauditavam osa on see, kuidas ta räägib/näitab lugu, kuidas väikestest narratiividest kasvab välja suur. Või see, kui paigas on kõik detailid ja filmi ükski sekund pole üleliigne. “Hõbedased uisud” lavastas küll Mihhail Lokšin ja operaator oli Igor Grinjakin, kuid Mihhalkovi kõrvad paistsid iga kaadri tagant välja ja minu jaoks tõstis see filmi väärtust, mitte vastupidi.
Igatahes – suurepärane kaameratöö ja filigraanne montaaž ning lugu jooksis ka ladusalt.
Igatahes ei olnud see Hollywoodi stiilis jõulusuhkruvatt, vaid naer läbisegi pisaratega, mis kokku andis väga helge tulemuse.
Lootusrikkaid pühi kõigile!
Vallo Nuust
Pallase inimeste kaks nädalat
Õppeprorektor
Kristina Tamm: Mõni aasta tundub oma kulult kiirem ja sisult tihedam kui teine. Nii võib juhtuda, et alles päris viimastel kuudel märkad, et lisaks sellele, et kordagi tagasi vaadata ei ole olnud mahti, ei leia enam piisavalt aega vaadata enda ümber ja ette. Ja selle eest oled sa ise hoolitsenud. Teha tuleb lihtsalt! Ära teha! Ikka natuke rohkem ja kõik! Inimene harjub kiiresti, uudsest saab tavaline argipäev. Hetkel on distantsõpegi ju juba rutiin, uus normaalsus.
Õnneks on alati võimalus tõmmata korraks pidurit ja vaadata tähtsatele asjadele päriselt distantsilt ja mitte läbi ekraani. Mõned asjad paistavad eemalt väiksemad, mõned ilusamad, mõned kaotavad oma tähendust ja mõned alles ilmuvad siis tõeliselt nähtavale. Ja siis öökapil kõikuval raamatuvirnal kõõludes, pimedast ja pooltühjast kinosaalis rahulikult kõik tiitrid lõpuni lugedes („…sest see on austus filmi tegijate suhtes!“, igavesti meelde jäänud õpetus esimeselt klassijuhatajalt), jäätunud lauka servalt binokliga peeglisse vaadates tulebki uuesti meelde, et: „…argipäev ja ime ei ole eraldi, vaid kuuluvad kokku. Võib-olla inimene elab ja kannatab ainult selleks, et õppida seda tervikut nägema ja iseendas ühendama.” (Viivi Luik)
Pallases olen selle aasta jooksul taas kogenud korduvalt seda imet argipäevas. Kõige suuremad imed on juhtunud kohtumistel üliõpilastega õppeprotsessis, sest õppimine, nagu me teame, on alati vastastikune, mitte ühepoolne. Suur imede allikas on kolleegid: abi, mis saabub tihti ootamatult ja küsimata, ammendamatu loovus ja inspiratsioon eri- ja tavaolukorras ja vahel ka aus peegelpilt, kuhu ise oled projitseerinud nii oma head teod kui tegematajätmised. Olen tänulik, armsad kolleegid ja üliõpilased!
Hetkel lugemisel: Margaret Atwood „Tehingud surnutega“, LR nr 37-40 (autori kuus loengut, mida ta pidas aastal 2000. Cambridge`i ülikoolis, kommentaaridega, sobib vägagi kõigile loominguga tegelejatele, kuigi autor räägib kirjaniku positsioonilt), mööbliajaloo IV kursuse üliõpilaste eksamitööd (kokkuvõttes kujunemas positiivseks lugemiselamuseks, aga kursuse jooksul tehtud ettekanded olid sel aastal jälle väga sisukad), Doris Lessing „Imerohi ei ole müüdav ja teisi jutte“, lisaks pisteliselt teatri, filmi ja näitusearvustusi viimaste kuude „Sirpide“ kuhjast aknalaual ning klassikast „Meisterdetektiiv Kalle Blomkvist“ (õhtuti kõva häälega ja kuulajate soovil).
Rõõmu teeb, et mitme Pallase õppejõu loomingulised saavutused leidsid tunnustust kunstnikupalga näol, parim valik ja palju õnne, skulptuuriosakond! Kohe näitustele!
Kohtume hindamistel, vahepeal kasutage võimalust vaadata distantsilt, uisutada ja miks mitte tobedat punast valge tutiga mütsi kanda (seda viimast ma ise ei tee).
Arendusprorektor
Ivi Lillepuu: Vallo andis teada, et ootab mõnusaid jõululugusid. Mida aga pole, on jõulutunne. Kohe üldse mitte. Aga fakt on see, et aasta hakkab kohe läbi saama ja ei ole kahtlustki, et kõigele halvale vaatamata oli see hea aasta. Ma olen Pallases… Aitäh, Vallo!
Läbi on “arvamusfestivalide” sari – tudengite tagasisideküsitluse tulemuste tutvustused osakondades. Tekstiiliosakonnas glögi nilpsates kuulasin heldimusega esmakursuslase esimese armumise faasi kirjeldust. Armumine siis kooli, erialasse. Kindlasti olen ka mina täiesti ja ülepeakaela armunud, kuid aeg ajalt sunnin ennast rakendama kainet mõistust.
Rakvere andis meie üliõpilaste linnaruumi kavanditele väga positiivse tagasiside. Nii võib juhtuda, et mõne aja pärast kohtab Rakveres ringteedest kuni linnuseni pallaslaste töid. Kohtab ka Viljandi vallas, vähemalt ühel ringristmikul.
Suur rõõm oli kahele Pallase skulptuuriosakonna vilistlasele kunstnikupalga määramine.
Ja ei saa läbi klišeeta – suur rõõm on, et püsisime negatiivsed!
Õppeosakond
Janne Kasemets: Aitäh teile kõik meie üliõpilased ja õppejõud, kes te olete meiega sellel ühisel konarlikul ja kurvilisel teel kulgenud ja seltsi pakkunud. Õppeosakond soovib teile kõike head saabuvateks pühadeks ja eesseisvaks aastavahetuseks.
On aeg kokkuvõteteks. Kindlasti jääb see aasta paljude esimeste tõttu meelde eriliselt, olgu see elektrooniline vastuvõtt või siis distansilt lõputööde kaitsmine ja hindamised. Õppeinfosüsteem on kolitud uude keskkonda ja sellest sügisest oleme pidanud harjuma uusi seni harjumuspäraseid toiminguid tegema hoopis uuel ja senitundmatul viisil ja kõike, mida vanasti oli võimalik kuvada, polegi veel olemas või ei tulegi vanal tuttaval viisil. Pole halba ilma heata, tekkinud uued olukorrad on pannud analüüsima ja küsima endalt, MIKS me neid asju nii teha soovime või teeme ja kelle jaoks see mingit väärtust loob.
Avalike suhete juht
Maiken Austin: Iga aastalõpp jätab töökoormuse poolest mulje, et SEL korral jääb kindlasti uus aasta tulemata ja kõik tuleb kohe lõpule viia. Küll aga tulevad needki kanad lõpuks koju munele. Nii saan puhta südamega hakata tegema mingeid vahekokkuvõtteid.
Galerii Pallas uued valgustähed. Teostus Valge Kass. Foto: Reet Pulk-Piatkowska
Trükis olev koroonaraamat (suur tänu kolleegidele, kes kaasa aitasid).
Ning kaanefotoks olev Pallase jõulukaart, mille autoriks on Greete Tukk, meediaosakonna kolmandalt kursuselt.
Lisaks veel pilkupüüdva visuaalita: virtuaalsete sisseastumiste platvorm, residentkunstnike loengud koostöös TYPA ja välissuhete juhi Riinaga, jpm.
Kauneid jõule kõigile!
Välissuhete juht
Riina Gendrikson: Olulisim muudatus on see, et kui erasmuslane on läinud välismaale õppima või praktikale, koroonaolukorra tõttu otsustab aga varem tagasi tulla, kuid jätkab Eestis olles tööde tegemist distantsilt partnerkoolile/praktikabaasile, saab erasmuslane kogu semestri Erasmuse toetuse alles jätta.
Pallase õppureid on kevadeks partnerkoolidesse vastu võetud juba kuus:
meediast – Soome koolidesse XAMK ja Turku AMK;
tekstiilist – Soome Metropoliasse;
fotost – Portugali ESAP’isse;
mööblist – Rootsi, University of Gothenburg;
maalist – Ungarisse, Hungarian University of Fine Arts.
Vastuvõtuotsust ootavad veel kolm, samal ajal kui esimesed lähetused toimuvad juba jaanuari alguses.
SA Archimedese digitaliseerumise alasel veebiseminaril anti uuemat infot Euroopa Komisjoni poolt, mis puudutab erinevatele uutele digilahendustele üleminekut uuel programmiperioodil alates 2021. aastast.
16.12. toimub järgmine Nordplusi võrgustiku virtuaalne partnerite kohtumine, Pallasest osalevad välissuhete juht ja tekstiiliosakonna juhataja.
Raamatukogu
Edith Hermann: Nüüd siis selle kalendriaasta viimane aruanne. Küll sooviks kirjutada harrast, vaimukat, sügavmõttelist või hoopis muinasjutulist jõululugu, aga kohe kuidagi ei kuku välja. Mõtted on argised ja töised ning õiget jõulumeeleolu ei ole veel, kuigi advendiaeg on juba lõppemas.
Sellel aastal oleksime tähistanud 17. korda traditsioonilist jõulueelset lõunatundi, aga kahjuks see ei toimu. 2003. aastal oli esimene lõunatund üsna spontaanselt ja hiljem juba ette planeeritult. Otsisin siia mõned vanad fotod meenutamaks eelmisi aastaid ja raamatukogu varasemaid asukohti.
Jõululõuna 2006. aastal Tähe õppehoone parempoolses osas.
2011
Soovin südamest tänada kõiki tudengeid ja kolleege, kellega on olnud suurepärane, väga hea, hea või rahuldav koostöö, sest kasinat polegi olnud, kogu selle aasta jooksul. Jõulusoovide asemel seekord Vladislav Koržetsi „Hetk“, tema viimasest luulekogust „Inglijaht ehk uued laulud või nii“.
Ei tõuse ega vaju,
ei koondu ega haju,
ei ilus ega kole.
On. Aga juba pole.
Üks kaduvväike viiv,
eikuhugi mind viiv.
Viiv, mida minu aju
ei mõista ega taju.
Kuid aimdus aja minnes
mus tekib ajapikku:
kes püüab hetke kinni,
saab kätte igaviku.
Fotograafia osakond
Peeter Linnap: PallasFotol on läinud sel aastal hästi ja me soovime seda jagada kõigi teiega. Kauneid pühi ja ilusat aastavahetust teile kõigile !
Õnnitlegem esmalt juubilari – meie PallasFoto pikaajalist akadeemilist koostööpartnerit prof. Peeter Toropit Tartu Ülikooli semiootika osakonnast, kelle panus meie kaadri koolitamisel on olnud hindamatu! Prof P.Toropi käe all on teinud oma PhD kraaditööd siinkirjutanu, BA tööd õppejõud Kaisa Eiche, Alan Proosa ja Madis Kats. Just praegu teeb semiootika osakonnas MA tööd Andrus Kannel ning MA-s õpib ka Maris Savik. Palju õnne!
Juba jaanuari algusest ootab galerii Pallas vaatama … UUT NÄITUST…, mille nime ei julge välja hüüda, muidu sõname ära.
Kindlasti on oodata lisa ka meie ülipopulaarsetele traditsioonilistele allveefoto näitustele. PallasFoto tänab südamest instruktor Einari Talvistet, kes oma professionaalsel moel viis üliõpilased täiesti uuele tehnilisele kõrgusele, aga ilmutas ka ülimat vastutulelikkust finantseerimise osas. Osakond tänab ka allveefotograaf Ülar Tikku, kes on lahkelt annetanud mitmeid fotoaparaate üliõpilastele kasutamiseks, andnud loenguid ja osalenud näitustel. Noore allveeõppejõu Pillery Teesalu kursust toestas allveearheoloogia korüfee Vello Mässi poolt läbi viidud loeng. Rohkete unikaalsete allveearheoloogiliste raamatute autor on andnud lootust jagada oma hindamatuid teadmisi ka kevadsemestril meie tudengitega. Üliõpilased on ootusärevad ja samas tunnistavad, et Vello Mässi loeng tõstis vastutustunnet riskide ja ohtude osas. Õnnitleme Vello Mässi ka tema 80.aastase juubeli puhul!
Martha McCulloch, Glasgow School of Art on öelnud, et Peeter Linnapi „Eesti fotograafia antoloogia“ esimene köide on süvitsi minev dokument, mis pakub olulist pildirohket kokkuvõtet Eesti fotograafiast kuni 1940nda aastani. Ta avaldab lootust, et see raamat saab mõjutama tulevast fotoajaloo alast uurimustööd ja kriitikat. Suur tänu Martha McCullochile nende sõnade eest. Meie teadusprojekti „Eesti Fotoantoloogia“ esimese osa levitamine on üks rektoraadis kinnitatud prioriteete… See annab julgust ja on austusväärne kohustus.
Jaanuari alguseni saab vaadata vilistlasõppejõudude isikunäitusi TartMusis ja Riias ISSP´i galeriis.
Nõnda on TartMusi kuraatorite valik langenud Alan Proosa „Armastuse, õitsengu, hurma ja kaduviku lugude“ nimelisele isiknäitusele. Riias aga on kolleegid esile tõstnud meie noore õppejõu Diana Tamane´ isiknäituse „Käeulatuses“. Veel ootab uudistajaid Eesti kunstnike näitust PAUS Võrus, kus ka fotoõppejõududel ja -tudengitel (Luisa Vilo, Liina Salonen jt) on au osaleda. Seega saame taaskord uhkust tunda andeka ja mitmekülgse vilistlasõppejõu Kaisa Eiche üle, kes lisaks fotodominandiga kunstiloomingule on näidanud end nii võimeka kuraatori (Art Is KuKu Nuut festival) aga ka vibrantse kirjutajana.
Fotografiska on muuseumide ja galeriide seas üliõpilastele armsaks saanud. PallasFoto otsib võimalust sõlmida näituskülastuste hõlbustamiseks ka pikemaajalisi tudengipileteid hõlmavavaid kokkuleppeid.
Juubilar Toomas Kalve on sel aastal rõõmustanud ustavat kultuuripublikut oma truu plaatkaamera, mitmete personaalväljapanekute ja lubadusega tulla 2021 koos tudengitega taaskord näitusepilti. Ka aastal 2021 tegeleb Toomas Kalve õilsal eesmärgil kultuuriinimeste portreeloomingulise jäädvustamisega. Portreežanris on aga ka üllast konkurentsi. Malev Toom on psühholoogilise portretistina öelnud oma kaaluka sõna kultuuriloolise portreefoto ajalukku personaalnäitusega „Inimesed“. PallasFoto õppejõud allveefotograaf Ülar Tikk aga rabab püstitades küsimuse portreefotost veekeskkonnas. Tulemas on muudki põnevat.
Mööbliosakond
Jaak Roosi: Kasekese restoran lammutati ka ära, aga mälestused jäävad.
Sel nädalal toimuvad personaalsed juhendamised ja praktilise töö läbiviimine. Juba varasemalt on peetud koolis viibivate tudengite nimekirja ning see toimub ka sel nädalal. Praktilisi töid on teha kõigil kursustel. Osakonda osteti tööpinkide kohtvalgustid, mis parandavad oluliselt töökeskkonna nõudeid. Veel täiendati töökohti istmepukkidega ning telliti masinaruumi klaasiga uks, välistamaks uksega pihtasaamist. Värviruumi paigaldati tõmbekapp, mis on mõõdistatud ja edukalt testitud ning on juba kasutuses. Samuti saabusid keldririiulid, mille ülespanek jääb uude aastasse.
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avati uus püsiekspositsioon. Mööbliosakonna vilistlastest on esindatud Karl Annus puidust prillidega, Priit Verlin tooliga Allegro ja Eva Maria Komissarov Lutherma konserveeritud lastemööbli komplektiga – kõik on lõputööd.
Tekstiiliosakond
Aet Ollisaar: Hetkel oleme lootusrikkad, et peale kaugtööd ja väikest pausi kohtume uue aasta alguses taas osakonna ruumides. Rahulikke pühi kõigile!
Tekstiiliosakonnas toimus konkurss Kõrveküla kooli saali tekstiilse lahenduse uuendamiseks, kolmanda kursuse tudengid töötasid Keret Altpere juhendamisel välja esialgsed kavandid. Tartu valla ja Kõrveküla kooli esindajad valisid kavanditest välja Liisi Tamme ideekavandi „Nooruse unenägu“, palju õnne võitjale!
Tore on ka see, et Liisi Tamm pälvis hiljuti Tartu Valla stipendiumi – kui ajalugu meenutada, siis just Kõrveküla saali kujunduslahendusest sai alguse Tartu Valla sihtstipendium tekstiiliosakonna kolmanda ja neljanda kursuse tudengitele.
Liisi Tamme ideekavand „Nooruse unenägu“ Kõrveküla saali kujundamiseks 2020.
Suur rõõm oli New York Textile Month värske trükise Talking Textiles virtuaalsel esitlusel avastada ekraanilt ka viide Pallase tekstiiliosakonna eelmisel aastal kaitstud lõputööle – detail Yuuki Vähi gobeläänist “Hilisõhtune kohvipaus“ (alumine vasakpoolne foto, Pallase lõputöö 2020, juhendaja Aet Ollisaar). Väljaannet ja tudengite konkursil The Dorothy Waxman Prize kandideerimise võimalusi tutvustas esitlusel Islandi disainer Ragna Froda.
Kuvatõmmis esitluselt Aet Ollisaar.
Tekstiili- ja mööbliosakonna kolmanda kursuse messiprojekt on lõpusirgel! Kahe osakonna tudengitest loodud tiimid on oma prototüüpe valmis saamas ja kohe jaanuari alguses toimub suures fotostuudios toodete pildistamine. Tudengid analüüsisid projektis eneseisolatsioonis olemist ja disainisid tooteid, millest selles olukorras puudust tundsid. Oleme põnevusega lõpptulemust ootamas, ühtlasi algab selle stuudiopildistamisega tekstiili-tudengite tootefoto stilistika kursus, juhendaja Andrus Kannel.
Vaatamata oludele toimuvad ka jõululaadad, kus osalevad nii tekstiiliosakonna tudengid kui õppejõud. Mitmed tudengite tooted on alguse saanud möödunud aastal toimunud erialaprojektidest, ning on nüüdseks esialgsetest prototüüpidest edasi arendatud tiražeeritavateks toodeteks.
Marge Allik ja Siret Ott silmuskootud toodetega Tallinna Loomeinkubaatori jõululaadal.
Detsembri viimane töönädal, see praegune, on ikka veel väga töine.
Tekstiiliosakonna tikandikursus teemal Aeg, juhendaja Eva Jakovits. Hindamine Trüki- ja paberimuuseumis, fotod Marju Roos.
Aet Ollisaar osaleb detsembris näitustel Tallinnas, Võrus ja Tartus.
Eesti Tekstiilikunstnike Liit tutvustab kuni 2021. aasta veebruari lõpuni ARSi majas Stuudio 98 ruumides liidu poolt 2020. aasta alguses välja antud aastapreemiate nominentide töid, näitusel eksponeeritakse Aet Ollisaare viimaste aastate gobelääne. Samuti eksponeeritakse 2020. aastal valminud gobelääne Võrus Eesti kunstnike ühisnäitusel Paus ja Tartu kunsti aastanäitusel Köielkõndija.
Vaade näitusele Paus Vana-Võromaa kultuurikojas, fotol gobelään „Seitsme maa ja mere taga on võlumets“, mis valmis Aparaaditehase ateljees läbi kogu möödunud suletud kevade. Foto näituse korraldajatelt.
Kadi Pajupuu avab 19. detsembril näituse Sidesõnad Tallinna Jaani kirikus.
Teos Kadi Pajupuu näituselt “Sidesõnad”
Nädala viimasel tööpäeval läheme Kereti ja Liisiga Kõrveküla kooli saali üle mõõtma.
Meediadisaini osakond
Jaanus Eensalu: Meediadisaini osakonna viimast nädalalt võib kokkuvõtvalt nimetada „mask ette“.
Eile käisin Vanemuise kontserdimajas kontserdil, kõik kandsid maski, ilma maskita oli ainult teatrimaja logo (rõõmus ja kurb mask). Nii meenuski, et aasta märksõna on mask.
Mask on puidust, riidest, vahast, papist vm. materjalist näokate, mille eesmärgiks on muuta kandja mittetuntavaks või teha ta teatud inimese või olendi näoliseks.
Maske on väga erinevaid, on vanu ning on kaasaegseid. Seoses maskide levikuga on inimestel võimalus peita kohustusliku maski taha veel mõningaid maske.
Mask – gaasimask, hapnikumask, karnevalimask, teatrimask, surimask, kipsmask, kuldmask, marlimask (ühekordne mask, disain mask).
Iluravimaskid: pärmimask, toitemask. Meigieelne kangasmask – eksklusiivne näomask millel on kontsentreeritud kortsudevastane toime.
Maskiball, maskikostüüm, maskiteater …, telesaade “Maskis laulja”.
Jään lootma, et maskikandmine peagi lõppeb ning inimeste palgetele naasevad päris näod, nii kaua aga tuleb mõtteid lugeda silmadest ja naeratada.
Jagan teiega mõned read õhtust Estonian Voices seltsis:
Tiliseb tiliseb …
Löö aga jalga vastu maad, küll need ära lähevad …
Siis võid kartmata mäest üles lennata üheskoos, täies hoos, minuga. Vallera!
… kiirgab mets ja hiilgab maa.
Nahadisaini osakond
Rene Haljasmäe: Michelangelo Foundation koondab üle Euroopa tänased andekad noored meistrid ja kunstnikud, kes kasutavad pikaajalisi traditsioone, oskusi ning teadmisi kaunite püsiva väärtusega esemete valmistamiseks. Esile on tõstetud Pallase vilistlaste Stella Soomlaisi ateljeed ja Tiina Andron pälvis master artisan tiitli – palju õnne! Lisaks on siin kajastatud veel mitmed Pallase vilistlased.
Nigulapäeval, 6. detsembril lõppes Kondase Keskuses rahvusvaheline köitekunstinäitus „Scripta manent IV: Mine metsa!“ ja toimus mahavõtmine. Kuna raamatu sisupoognad olid trükitud Munken disainpaberile siis võttis Riiast ühendust firma Arctic Paper Baltic States SIA esindaja ja tundis huvi näituse eksponeerimisest järgmisel aastal Läti Rahvusraamatukogus. Läbirääkimised käivad.
Neljapäeval, 10.12. ilmus Eesti Rahva Muuseumi ajaveebis konservaator Silli Peedoski ülevaade nahaosakonnas valminud muuseumi kogudega seotud ennistamisalastest lõputöödest ja tudeng Liis Tisler kirjeldab oma loomeprotsessi multifunktsionaalse koti valmimise näitel.
Nahaosakonnas algasid hindamised skulptuuri ainega ning alates 14. detsembrist on Eesti Trüki- ja Paberimuuseumis avatud Nahadisaini osakonna II kursuse tudengite Kadri Eliise Eensaare, Gerli Kelti, Gregor Kiini, Kerli Otsa, Kerttu Rebase ja Helen Stromi objektinäitus „MINA JA RAAMAT“. Tudengid arutasid teemal: MIS ON LUGEMINE INIMESELE? Raamatutest ja pabermaterjalist vormunud miniatuursed skulptuurid on valminud õppetöö käigus Evelyn Reemanni juhendamisel.
Näitus on avatud jaanuari lõpuni, tere tulemast!
Lugedes tekib lugejal raamatuga ainulaadne suhe. Isiklik ja intiimne retk võib kesta mõned tunnid või päevad, nädala või paar. Mõni raamat jääbki saatma – ikka ja jälle tuletab end meelde. Inimesed loevad väga erinevalt – kes loeb enne uinumist, kes pärast ärkamist. Kes armastab lugeda istudes, kes lamades.
On kodusid, mis on täis raamatuid ja on kodusid, kus raamatuid ei leidu. Ei ole õiget ei valet – ei ole vähe ei palju. Igaühele ise moodi.
Evelyn Reemann
Erialajuhi meeli aktiveeriv kultuurisoovitus!
PiparkoogiMaania´15 “Mood” Disaini- ja Arhitektuurigaleriis 4.12.20.- 7.01.21.
Skulptuuriosakond
Anne Rudanovski: Rahulikku pühadeaega ja kohtumisteni uuel aastal!
Skulptuurisakonna vilistlane Maarit Mälgi avab esimese isikunäituse värskelt pärast lõpetamist. Skulptuurinäitus “ORGAANIKA II” on avatud Viljandi Linnagaleriis 22. jaanuarini 2021.
Selgusid kunstnikupalga saajad 2021‒2023. Rõõmustame – meie õppejõud ja skulptuuriosakonna vilistlased Eike Eplik ja Jevgeni Zolotko kuuluvad seekordsete valitute hulka. Palju õnne! “Kunstnikupalga eesmärk on võimaldada professionaalsete kunstnike pühendumist loomingulisele tegevusele ja panustada seeläbi Eesti kultuuri arengusse. Palga erinevuseks loomestipendiumitest on lisaks pikaajalisusele ka kaasnevad sotsiaalsed garantiid ja sellest tulenev suurem stabiilsus.”
Eelmisel aastal hakkas kunstnikupalka saama skulptuuriosakonna vilistlane Jass Kaselaan.
Viimane hea uudis aasta lõppu – IV kursuse näituse „vali Vari“ aega pikendati 24. jaanuarini 2021. Olete oodatud TÜ raamatukogus!
Maaliosakond
Kaspar Tamsalu: 2020. On olnud väga… omamoodi aasta üleüldiselt ning kindlasti on see olnud väga keeruline õppeaasta maaliosakonna tegemiste praktilist – käelist ja väga füüsilist – iseloomu silmas pidades. Ühel või teisel viisil oleme kahest keerulisest semestrist end läbi närinud!
Mul on väga hea meel selle üle, kuidas me – vaatamata keerulisele ajale – hakkama oleme saanud, sest meil on kindlasti väga vedanud, et Lõuna-Eestis oleme saanud pikalt toimetada omamoodi turvalises mullis. Kahju on ainult, et aasta viimastel nädalatel ei õnnestunud vanaviisi külg-külje kõrval tööd teha ega näost näkku rõõme, muresid ja õnnestumisi teineteisega jagada. Loodame, et uue aasta numbriga tuleb ka uusi ja häid mõtteid, kuidas sellistes oludes üheskoos edasi liikuda.
Soovime maaliosakonna poolt kõigile rahulikku pühadeaega ning kohtume taas juba uuel aastal!
Vallo Nuust: Üldse tahaks kõiki tänada. Üliõpilasi, õppejõude, töötajaid, Pallase sõpru …