Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: eriolukorra 7. nädal 27.04-30.04. 2020

Järjekordse nädala (juba seitsmes …) kokkuvõtet on kena alustada lõiguga prof. Peeter Linnapi „raportist“: Mida aeg edasi, seda vähem on erksust märgata seda, mida võiks kirja panna – seda mis võiks tagantjärele tunduda eriline ja väärtuslik. Kui olukord ja keskkond muutuvad igapäevasteks, siis öeldakse, et nad “normaliseeruvad” ja mis selles siis enam niiväga olulist peaks olema?

Omalt poolt võiks nüüd muidugi tsiteerida Viplalat või leida mõni vahva lõik raamatust „Tammetõru seiklused sõgedate maal“ … aga otsustasin, et vahelduseks on tore ka asjalik olla ning panin paika lõputööde kaitsmiste korraldusliku poole esialgse kavandi. Kõik osapooled on selle e-kirjaga juba saanud ja küllap peagi tulevad ka detailsemad juhtnöörid.

Esitan olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest.
Õppeprorektor
Kristina Tamm: Hoidke fookust! Sel semestril on ainete hindamisülesannete juures distanstõppe ja distantshindamise tõttu ehk tavalisest rohkem esseesid või muid kirjutamisülesandeid. Viidake, ärge plagieerige, ärge kopeerige internetist leitud infot otse. Kõike, mida teema kohta leiate, pole mõtet teksti toppida. Vastukäivat infot leiab kõige kohta, alati. Kontrollige! Ärge lootke, et tsitaadid teie eest kõnelevad st. ärge kasutage liigselt tsitaate. Teie olete see, kes teie tekstis kõneleb!

Arendusjuht
Maiken Austin: Koosolekud. Palju koosolekuid, mille käigus sai arutatud virtuaalselt kaitsmiste ellu viimist. Nädala lõpus tunnen end kindlamalt, kui nädala alguses. Samal ajal aitasin ühel lõpetajal otsida lõputööks vajalikke sünnip.evakaaslasi. Otsime inimesi, kes on sündinud 12. augustil 1992, kui keegi veel tunneb kedagi! Nädala lõpus tuli kaks head uudist pallaslaste võidetud auhindadest. Ametlike teadete saabudes hõiskan seda ka laiale maailmale!

Välissuhete juht
Riina Gendrikson: Hoian silma peal välisriikide koroona-infol ja millal ning mis piirangud leevenema hakkavad. Mõned praktikandid on näidanud huvi mineku vastu esimesel võimalusel. Paljud Euroopa ja Tartu ülikoolid lähevad praegu vastuvõtuga edasi tavapäraselt. Jälgime kõik reaalset olukorda ja võimalikku piirangute leevenemist.

Raamatukogu
Edith Hermann: Väravalaenutus töötab, kuid erilist aktiivsust kahjuks sellel nädalal ei olnud, seevastu päringuid saadeti. Oli kaks lugejat ja laenutati kolm raamatut. Kas see on märk eriolukorrast või kevadest tingitud väsimusest või millestki muust, ei tea, kuid sama tendentsi oli märgata ka teiste kõrgkoolide raamatukogudes.
Järgmisel nädalal uueneb Pallase raamatukogu veebileht ja sealt saab vaadata kõigile avatud eraamatukogu, mida tasapisi pidevalt täiendan. Prima Vista uued ajad septembris ja novembris on kokku lepitud ja kunstiprogramm koostöös Pallasega toimub plaanitud mahus ainult väikeste kärbetega.

Fotograafia osakond
Peeter Linnap: Iga tavatöö detaili polegi vaja muuta reportaažiobektis – selle nimi oleks siis sotsialistlik realism. Ja kui me nii teeksime, siis ei hakkaks tudengid üldse ilma 24/7 meediakatteta või tähelepanuta enam tööle. Seda me aga ometi ei taha?
Lähenevad digidiplomitööde valmissaamine, toimuvad digikonsultatsioonid ja e-vaidlused. Ehindamisedki pole enam kaugel. Töötasime pool nädalat kaugjuhtimisega filmiõpetuse instruktsioonidega, osalesid oma ala parimad. Selgus, et panoraamimise ajal ei ole hea luksuda, zoomimise ajal niheleda ega teha muud peale zoomimise enese. Et peale- ja ärasõitude eel ja järelotstes käivad staatlised plaanid jne jne. Nii lihtne asi, et kui pildistamisel võib kaamera keerata püstkaadrit tegema, siis filmis pole selline asi üldse lubatud … Kõik võimalikud nihumineku variandid ei tule kunagi silme ette.

Maaliosakond
Kaspar Tamsalu: Kõik on semestri (või terve kooli!) lõpetamise lainel. Kommunikatsioon distantsilt on settinud täiesti rutiinseks ning esmapilgul on suuremad takistused seljataga. Peaaegu kõik igatsevad tagasi kooli. Hindamised ja arvestused on täies hoos ning väga tore on näha lõplikke töid. Mõnel üksikul on peamiselt töötingimuste tõttu midagi katki jäänud ja enamus üliõpilasi on ka kõigi liikumispiirangute ja kaugõppe olukorras väga hästi hakkama saamas. Kui esialgu suurenenud vabadus ja vastutus ehmatas üliõpilasi ära, siis praeguseks on kõik ennast näidanud väga heast küljest. Lõpetajatel on tempo peal, sest märkamatult on finišini jäänu vaid loetud nädalad.

Tekstiiliosakond
Aet Ollisaar: Tegelikult peaksin olema puhkusel aga ei ole. Lükkasin puhkuse edasi septembri lõppu, lootuses et siis saan teha seda mida nüüd oleksin teinud – vanematekodus Nõmmel aiatöid ja muud kasulikku. Sel nädalal tuli mulle kui distantsõppejõule superuudis – minu juhendatud õppeaines (Piltvaip. Erialaprojekt. 3. kursus) valminud gobeläänide seeria pälvis rahvusvahelisel tudengite gobeläänikonkursil American Tapestry Alliance Students Award peapreemia! Sel aastal osales oma töödega neli Pallase kolmanda kursuse tekstiilitudengit. Avalik info on veel veebi ilmumata, aga konkursikorraldaja saadetud kinnituskirja põhjal pälvis Marge Allik konkursil esikoha. Žürii tõstis Marge Alliku tööde puhul esile kõrget tehnilist taset ja väga head kavandi edasi andmise oskust gobelääntehnikas. Palju õnne! Veebilink, kuhu peatselt lisandub ka 2020 konkursi info (hetkel näeb eelmiste aastate võitjaid).
Lõpetajad on suure hooga tegevuses, nüüd mõtlevad kõik lisaks tööde tegemisele ka sellele kuidas kaitsmisel veebis tööd esitleda. Esialgu sujub kõik plaanipäraselt, kõik lõpetajad on oma valitud teemadest endiselt innustunud! Üldine meeleolu on töine, semestri lõpp juba paistab!
Artiklit kaunistab Marge Alliku gobelään JÄÄ / ICE II, foto Signe Milkov.

Meediadisaini osakond
Jaanus Eensalu: Erinevate loomete teke, ideest erinevalt arusaamine või edasiarendamine on loomulik ning põhineb indiviidi enda kogemustel. Peame mõistma, et loojal ja indiviidil peab olema ühisosa, sest ilma ühisosata oleks suhtlus võimatu, kuid samas identsuse korral oleks dialoog ühekülgne, igav ja elujõuetu.
Mõned näited õppejõudude tagasisidest:
Digitaalse tehnika põhikursus – Alar Suija – Laekusid viimased tööd ja tänase seisuga kandsin in corpore arvestused sisse. Peangi rõhutama, et sel aastal on hämmastavalt sujuvalt kõik esitatud saadud ja ka asjade teostus on olnud üle keskmise. Tudengid on suuremas osas kõike lustiga teinud ja ma arvan, et see pole mitte vähetähtis.
Erialane kompositsioon – Jaanus Eensalu – Toimusid vaatluspraktikad, kiidan seda kursust!
Praktiline projekt I – Jaanus Eensalu – Loeng toimus tunniplaani alusel. Tudengid kujundavad Tartu Vallale tunnusgraafikat, väga tublid.

Nahadisaini osakond
Rene Haljasmäe: Nagu Don Quijote literatuuris tuulikuga – võitlen lennufirmaga reaalajas. Usaldan, teen vigu ja säilitan rahu … juba enne kui käisin koolitusel.
Mõned näited õppejõudude tagasisidest:
Kerli Jõgi: Üliõpilased on eriolukorras väga edukalt toime tulnud. Hoidnud kokku, üksteist toetanud ja osanud ennast motiveerida. Praktiliste tööde teostamisel on nad olnud ja pidanud olema paljuski iseseisvad, mille tulemusena on ka praktiliste oskuste areng olnud märkimisväärne.
Kristel Suigussaar: Tudengid on olnud väga tublid – on töötanud pühendunult, on olnud meenete loomisel leidlikud ja oskuslikult kasutanud olemasolevaid materjale ja vahendeid. Hindamiseks on õigeaegselt esitatud nõuetekohaselt vormistatud tööd. Eraldi tunnustust väärib tudengite iseseisvus, kohanemisvõime ja sisemine motivatsioon.
Erialane projekt I. Meene loomine. Valik osakonna-kooli sümboolikast kantud ja materjalis teostatud praktilisi meeneid (joogipudeli ümbris-hoidja, ripats-pross helkur, võtmehoidja-vutlar, õmblusteta tasku-ümbris, vaagen-hoiukarp, võtmehoidja, huule-nahapalsam, kihiline kaarditasku).

Valik nahaosakonna meenekursuse töödest.

Mööbliosakond
Jaak Roosi: Selge see, et mida lähemale tulevad tähtajad, seda rohkem tuleb küsimusi. Loomulikult lõputööde korraldusliku poole pealt. Aga neid küsimusi alles arutatakse juhtkonna poolt. Tuleb oodata ja kannatust varuda. Kõik saab lõpuks korda, nagu alati. Sisseastumiseksamite korrigeerimine vastavalt kujunenud olukorrale – juhend kandideerijale, eksamite ülesanded, korralduslik pool. Arutelud vastava komisjoniga korraldusliku poole üle, leidmaks konsensuslikud seisukohad. Algatuseks saatsin komisjoni liikmetele meili oma nägemusest. Tegeleme tunniplaani ja õppejõududega, läbirääkimised teiste osakondadega. Ja loomulikult tegelemine lõpetajatega ja ka tuleva aasta lõpetajatega, kes on akadeemilisel.

Skulptuuriosakond
Anne Rudanovski: Minu Covidi Life Hack. Pikad tunnid arvuti taga, ootamine, veebikoosolekud. Meie füüsiline tervis on löögi all mitte ainult koroona ähvarduste tõttu. Ja silmad! Sellist koormust looja vist ei planeerinud. Vägisi kisub reaalsuseks karikatuurne evolutsioonipilt pilt ahvist inimeseks, kus viimast staadiumi lõpetab inimkõverik arvuti taga. Tõstsin arvuti kõrgemale, et teha nüüdsest tööd püsti seistes. Kaua sa ikka seisad! Vajalikud tööpausid on lõpuks loomulikud tulema… (hea küll, ostsin eile Jyskist ka baaritooli). Veebikoosolekute ootamiste ja tehniliste pauside ajal väldin sotsiaalmeediat jms, selle asemel hakkasin žongleerima. Hetkel teen juba esimesi samme nelja palliga. Silmad tunnevad end hästi, õhtuti saab kauem lugeda. Kahtlane, kas ma Covid-ajastu lõppedes just tsirkusesse tööle saan, aga võimalus on luua kineetilist kunsti.
Sellest, kuidas skulptuuriosakonnas läheb, oli võimalik lugeda Pallase nädalaintervjuust Gertrud Kinnaga kooli kodulehel.
Lõpetajate elu on keeruline ja pressi jagub, aga eks neid teemante nii just lihvitakse. Eelmisel nädalal saatsid III kursuse tudengid oma tööd Eesti Panga meenemündi konkursile. Kriisiaja piirangud nõudsid paindlikku toimetamist. Valmistume hindamisteks ja loodame väga, et maikuus pääseme igatsetud masinapargi juurde, millest mõned lõpetajad eriti puudust tunnevad.

Vallo Nuust: Lõpetuseks saab ikkagi sõna ka Viplala: „Pidin eksami ära tegema, ja see ebaõnnestus iga kord. Ma ei osanud tinistada. Ja nüüd ma korraga oskan seda väga hästi.“
Pärast seitset nädalat eriolukorda me tinistame kõik nagu kulda.