Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: eriolukorra 6. nädal 20.04-24.04. 2020

Kord sattus vene vägilane Ilja Muromets kolme tee risti ja pidi otsustama, millist teed mööda minna. Teeristil kõrgus suur kivi, millele oli kirjutatud, et üks tee viib surma, teine rikkusesse, kolmas aga lõpeb naisevõtuga.
Ilja oli konkreetne mees ega jäänud ülearu pikalt filosofeerima või erinevate valikute plusse ja miinuseid kaaluma. Ta sai aru, et kui ta liiga kaua mõtleb, siis muutub hobune närviliseks ja öö tuleb peale – kuhu sa pimedas enam ratsutad.
Pealegi sai ta aru, et kirjad kivil võivad olla õiged, aga samahästi võivad olla ka valed. Seega tegi ta otsuse ja andis hobusele kannuseid.
Bõliinas seisab, et lõpuks käis Muromets läbi kõik kolm teed ja tuli kõigist olukordadest võitjana välja, aga see pole eriolukorra kontekstis enam oluline. Oluline on see, et ta tegi otsuse enne, kui hobune nälga suri ja ilm pimedaks läks.
Erakorralised ajad vajavad erakorralisi otsuseid ja siis pole kõige tähtsam see, kas otsus on sada protsenti õige või mitte … tähtis on see, et on otsus. Siis teavad kõik, kuidas käituda ja olla – inimestele on vaja midagi hoomatavat ja arusaadavat.
Sellepärast otsustasime eriolukorra kuuendal nädalal, et ründame ebaselgust selgusega ja teadmatust teadmisega … ning panime paika kaks põhimõttelist asja.

Esiteks – tänavused lõputööde kaitsmised toimuvad täies mahus internetis/distantsilt/virtuaalselt.
Teiseks – tänavune uute tudengite vastuvõtt toimub … (loe eelmise lause lõppu).

Kuidas see kõik täpselt olema hakkab, räägime juba teisipäeval, aga meie eesmärk on teha ebaselgusest selgus ja teadmatusest teadmine. Võtame seda olukorda kui väljakutset ja teeme nii, et Lennust 2020 saab Võitjate Lend.

Esitan olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest.

Õppeprorektor
Kristina Tamm: Sel nädalal viibisin korralisel (distants)puhkusel.  Õppisin ka lõpuks ära, et näiteks asutusevälisel koosolekul osaledes saab hoida kaamera väljalülitatuna ja ikka oma puhkusenäoga edasi olla. Jah, on võimalik ennast vahepeal välja lülitada küll! Tehke teiegi seda, lülitage kaamera, mikrofon, arvuti, telefon välja mõneks tunniks või terveks pühapäevaks.
Eriolukorras on nii õpetamine kui õppimine olnud kohati ka raske ja keeruline. Saan öelda, et tudengite probleemid on sel nädalal  jõudnud õigete õppejõududeni, osakondadesse ja asjaosalisi kaasavatesse aruteludesse, mis jätkuvad järgmisel nädalal. Loodame, et uus nädal toob koostöös vajalikud lahendused.  Distantsilt suhtlemine vajab õppimist ja harjutamist!

Arendusjuht
Maiken Austin: Ägedaid ideid on ka sünnitanud see karantiin. Nt teha sügisel näitus “Best of Corona”! Tööpuuduse üle Pallases kurta ei saa!
Juba kahel reedel oleme pidanud tudengitega virtuaalset teeõhtut ning tõeliselt tore on kõigiga suhelda ka vabamas vormis. Tunda huvi, kuidas edeneb, mis on mõtted seoses selle pandeemiaga ja mis saab edasi. Järgmine teeõhtu on 8. mail kell 17.00, nagu K5T ikka olema peaks.

Välissuhete juht
Riina Gendrikson: Suhtlesin Archimedese Rahvusvaheliste kõrgharidusprogrammide büroo juhataja Annela Hendriksoniga. Euroopa Komisjoni poolt pole juhiseid, mida teha, kui reaalselt pole mobiilsused veel pool aastat või aasta võimalikud. Loodetakse, et ehk sel aastal saab mingi osa mobiilsuseid ikka teha.
Pallase välisüliõpilased majutuvad Maaülikooli Torni ühiselamus ja üks Raatuse ühiselamu vastas HugoStay korteris. Nad on Raatuse ühiselamu juhtumiga kursis, kuid enda sõnul peavad ise eriolukorra reeglitest kinni.
Toimub pidev suhtlus välismaal õppivate Pallase üliõpilastega. Kõigil on hetkel kenasti. Nende õppeperiood välismaal lõpeb mai lõpu ja juuni algusega. Ehk on kuu aja pärast selgem, kas piire lubatakse ületada.

Raamatukogu
Edith Hermann: Sellel nädalal oli taas rohkem päringuid, enamasti sai neile lahendused leitud, kuid kõiki huvilisi ei saanudki soovitud moel aidata. Käsikirju ja andmebaase TÜ raamatukogus kasutada ei saa ning kõikide Tartu raamatukogude laenutusi ei ole me varem vahendanud ja ei saa seda teha ka eriolukorras. Siiski õnnestus diplomandidele saada raamat EKA raamatukogust ja TÜ semiootika osakonnast.
Väravalaenutuses käis 2 õppejõudu ja laenutati 5 teavikut, arvud on tagasihoidlikud, aga valikuks aega kulus. Jätkuvalt ootan tellimusi ja päringuid. Kuigi me  näost-näkku ei näe ja enamasti ka ei kohtu, on väga tore tudengite ja kolleegidega telefoni teel või meili kaudu suhelda.

Fotograafia osakond
Peeter Linnap: Kuues on see nädal Pallase fotokarantiinis. Kaugõppest on saanud igapäev, nüüd hakkavad kôik aina rohkem rääkima “kaugjuhitavatest lôputöödest”.
Kuidas neid üles panna ja kuhu? Kuidas neid pildistada? Mida teha filmidega? Kas jäädvustama peaks ôues vôi toas? Kas pesukuivatit saaks kasutada tausta hoidjana ja kui kasutada valget lina, ja kuidas teha nii et selle kortsud näha ei jääks? Fotoosakonna nooruke konsultant Robi sai kohe ületamatult keerulise rea küsimusi:
“Tere, Kirjutan, et küsida nõu seoses lõputöö pildistamisega kataloogi jaoks. Nimelt kõik teie instruktsioonis 10 väljatoodud soovitust on väga head, kuid tunnen, et minu olukord on natukene teistsugune.
Nimelt minu lõputööks on isikunäitus,mis leiab ka reaalselt aset. Näitusele tuleb seitse tööd, millest kaks on videod, kolm on skulptuurid, seinareljeefide komplekt ning viiest maalist koosnev tööde komplekt. Kuna tean, et kataloogis pole ruumi lõpmatuseni, siis küsin nõu:
1. Kuidas saaks sisetingimustes head pildid (kui tegemist pole galeriiga) kas peaks millelegi rohkem tähelepanu pöörama?
2. Kas oskate soovitada, mitmest tööst üldse pilt kataloogi jaoks teha? Ilmselt videodest pole mõtet? Ja kas üldse kõigist, või ainult ühest teosest?”
Saime kahepeale vastatud, tükk mõtlemist.
Ideid tuli aga fotoosakonnast vasakult ja paremalt: appi tôttasid nii tudengid kui ôppejôud: Vallo saatis ôige e-raamatu, profikogemustega Riina aga kirjutas:
“Veranda valgused läbi valge lina on väga mônus softbox, pesukuivatuspuudega kannatab ka hoovis teha jne”
Ja kuigi oli ka loomingulisi probleeme – näiteks:
VR maske ei osanud kuidagi võrguedastusega asendada;
Tajupõhiseid projekte ei oska internetis hästi edasi anda, kaduma kipuvad nii taktiilsus, lõhnad kui kehaline kogemus …;
Kuidas oma teoste kaugõppe-esitlustes muutuma kippuvad omadused uuesti kontrolli alla saada?;
Jne …
… siis ei teinud see enam mitte kurvaks ja vôimetuks – vaid pani oma teoste üle uuesti mõtlema.
Või oleks ôigem öelda, et teoste omadused sõltuvadki oludest, milles nad luuakse ja milles neid kogevad kriitikud ja vaatajad? The Medium is the Message!

Tekstiiliosakond
Aet Ollisaar: Liiga palju arvutit ja telefoni sellel nädalal, hakkab silmadele. Õppetöö mõttes mulle semestri kõige pingelisem nädal, enne suure projekti hindamist. Tavaolukorras vaataks töid muidugi päriselt ja siis ei oleks sellist arvutivaatamise ülekoormust. Tudengid olid väga tublid!
Kolmanda kursuse hindamine veebis! Katsetasime uut olukorda ja saime hakkama, vaatamata aeg-ajalt kerkivatele tehnilistele takistustele. Tudengid olid väga tublid ja semestritöö jõudsid õigeks ajaks valmis kõik osalejad. Kiitus!
Põnevad olid ka kolmanda kursuse tudengite filmianalüüsid, huvitav oli lugeda milliseid vastukajasid ETV arhiivis olevad 1980ndatel aastatel tekstiilikunstnikest tehtud filmid tänastes tudengites esile kutsusid.
Vastuvõtu korraldamine veebis tundub samas kõiki asjaolusid arvestades tehtav ja mõistlik, tekstiiliosakonna ülesanded suuri ümberkorraldusi ei vaja.
Vahepealsed paar sooja päeva tekitasid suure kevadeootuse!

Meediadisaini osakond
Jaanus Eensalu: Minu ärkvel olemise aeg ja igapäevaelu toimub juba kuuendat nädalat tunniplaani alusel, ikka loeng ja loeng, siis juhendan, loen, nõustan – helistan ja kirjutan. Tudengid on sunnitud rohkem omaette õppima ja ise ennast kontrollima ning oma aega targalt planeerima. Niimoodi võetakse vastutus – nüüd kasvame kiirest suureks ja saame täiskasvanuks!
NB! Algavad hindamised, aga antud olukorras rohkem ülevaatused, sest suurem osa õppeaineid on viidud eriolukorra režiimile ning kõik „see“ tuleb talletada sügisesse, ehk siis septembris näeme!
Suhtlen tudengitega, kes on üksindusse kadunud.
Mõned näited õppejõudude tagasisidest:
Digitaalse tehnika põhikursus – Alar Suija – Ma tahan minuga töötanud kursust kiita, ilma kelleta poleks seda kõike suutnud digitaalselt korraldada ja läbi viia!
Erialane inglise keel – Maiken Austin – Järgmise nädala loeng on viimane: nö lõputööks peavad pitchima end praktikale oma vabalt välja valitud rahvusvahelisele firmale. Kolmapäeval esitavad tudengid mulle oma pitchid. Kõik funkas kenasti. Ma hakkan neist puudust tundma.

Maaliosakond
Kaspar Tamsalu: Kui viies nädal oli üleminekunädal harjumisest kerge tüdimuseni, siis möödunud nädalaga läks ka see üle ja oleme jõudnud stabiilse distantsilt töötamise rütmini.
Seekordne vestlusring oli palju sisutihedam, kui varasemad sellelaadsed kohtumised ja rääkisime mitu tundi kunstist ja kirjandusest ja muusikast ning sellest, mis seda kõike ühendab.
Õppetöö on tihe ning väga palju suhtleme just hindamiste teemal. Vaatame tehtud töid üle ning arutleme selle üle, kuidas kõige efektiivsemalt hindamisi läbi viia, et semester distantsilt kokku võtta.
Nooremad kursused pildistavad oma töid üles ja juhendajad annavad viimaseid soovitusi tööde viimistlemiseks. II ja III kursuse näituseprojekti kursuselt on tulnud mitmeid väga põnevaid projekte.
Ühel ülekoolilisel loengul oli Teamsi vahendusel kohal lausa 110% osalejaid ja see on väga tore.
Lõpetajad on enamjaolt graafikus, kuigi kõigil läheb lähinädalatel väga kiireks, sest tööd on palju ning interneti vahendusel lõputööde kaitsmine tahab põhjalikumat tehnilist ettevalmistust. Loodame, et kõik, kellel on jooksvalt küsimusi, ei jäta seda päris viimasele minutile.
Meeleolu on jätkuvalt pingeline, aga see on meie praegune normaalsus ja me saame hakkama.

Nahadisaini osakond
Rene Haljasmäe: Üks tudeng (tegelikult lõputöö vääriliselt) tõi pööningult alla vanu pudeleid, mille haruldased paberetiketid olid väga kahjustunud. Kuna tegemist mitme erineva materjali konserveerimise probleemidega … haarasin keemik Kurmo kolmkõnesse. Jälle üks metoodiline lahendus juures.
Köite restaureerimise tund toimus virtuaalselt videoülekandena ZOOMis ja läbi läpaka kaamerasilma. Toimus kaks ülekannet. Teises algas miskil ajal kaja ja veider kakofooniline vile, mida peaks üles võtma, et Pallas ulmefilmidele müüma saaks hakata. Tuli ülekandest loobuda.
Kristel Suigussaar: Kõik eelnevad ülesanded on täidetud. Töötatakse pühendunult ja motiveeritult.
Kerli Jõgi: Nahaosakonna töökojas sajab endiselt katus läbi, õnneks on päikesepaistelisemad ilmad ees.
Rene Haljasmäe: Panin selle suure probleemi mulluse aastaaruandes 2020 aasta visiooni – katuse korda tegemine ja katuseakende veekindlustamine on esmane, alles siis on mõttekas köitetöökojas sanitaarremonti tegema hakata. Majandusjuhatajat on informeeritud suusõnaliselt aga panin nüüd ka e-postkasti. Sel aastal tuleb suvi pikem…

Mööbliosakond
Jaak Roosi: EKA tootedisain pöördus mööbliosakonna poole tutvustamaks lõpetajatele magistriõppe võimalusi. Kuna huvi võib olla laiem, siis otsustati teha see ülekooliliseks sündmuseks, mida hakkab vedama arendusjuht.
Kaks lõpetajat võtsid akadeemilise. Lõpetajaid on seega seitse.
III kursuse arvestused on sooritatud.

Skulptuuriosakond
Anne Rudanovski: Nädal skulptuuriosakonnas
E, T, K – jätkame tavapärast õppetööd. Teams, Meet, Zoom, Discord, Messenger, WhatsApp, YouTube, FB, Instagram, Blogger, Google Drive, OneDrive, Dropbox.
N -  kell kaks vaatame üle, kas osakond on ka füüsiliselt alles. On olemas. Siseneme hästi desinfitseerituna kahemeetriste vahedega. Tegelikult vajab meie diplomand Gertrud töö jätkamiseks savi. Gertrud on oma näituseprojektile truuks jäänud. See valmib, see toimub. Isegi, kui hetkel veel diktaator Covid rangeid käske jagab, oleme meie endiselt demokraatia usku.
R - jätkame tavapärast õppetööd. Teams, Meet, Zoom, Discord, Messenger, WhatsApp, YouTube, FB, Instagram, Blogger, Google Drive, OneDrive, Dropbox.

 

Vallo Nuust: Võtame seda olukorda kui väljakutset ja teeme nii, et Lennust 2020 saab Võitjate Lend.

Repro: Viktor Mikhailovich Vasnetsov “Rüütel teeristil” 1882

#infokiri