Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri: eriolukorra 2. nädal 23.03-27.03. 2020

Tere,

Eriolukorra teine nädal on läbi saanud. Tekstiiliosakonna juhataja prof Aet Ollisaar kirjutas oma kokkuvõtte kaaskirjas nii: „Nädala üks märksõna on kohanemine – kõik on leidnud lahendused, kuidas tööga edasi minna. Teine märksõna on kahjutunne – koos kohanemisega on saabunud ka arusaamine, kui paljust tuleb sel kevadel loobuda …“

Marilyn Kerro ennustas, et aprilli lõpus oleme juba tagasi jalgadel, aga see saab juhtuda ainult siis, kui oleme lahus, aga hoiame kokku. Seekord tahaks nõida uskuda…

Selgemalt ja lihtsamalt on raske praegust olukorda kokku võtta: oleme lahus, aga hoiame kokku! Tehkem siis mõlemat.
Ja veel – premeerige ennast mõne meelistegevusega, mida eriolukorrale vaatamata teha saate. Mina veetsin laupäeva mootorrattal (värske õhk, kaitsevarustus ja piisav distants kõigist ja kõigest).

 

Olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest.

Õppeprorektor: hindamised, kaitsmised ja suvevaheaeg tulevad hoolimata eriolukorrast õigel ajal. Mõtleme kindlasti ka selle peale, kuidas hoida lõputööde kaitsmisi ja kõrgkooli lõpetamist ka eriolukorras erilise ja piduliku sündmusena.

Välissuhete juht: meie enam kui 50st partnerkoolist paljud saadavad pea iga nädal mingit koroona-infot, püüan sellega kursis olla. Südant soojendab, kui mõne partneriga tekib natukenegi mitteametlikum suhtlemine ja jagame üksteisega ka hetkeolukorra nüansse isiklikus elus – nt Malta koordinaatori kirjeldus, kuidas nad suure suguvõsaga alati kogunevad vanaema-vanaisa juurde lausa 4x nädalas ja kuidas nüüd tuleb neile poekott rõdu alla panna ja sealt alt saab natuke jutustada.

Raamatukogus toimus esimene laenutus: 2 tudengit ja 5 raamatut. Ka edaspidi saab 1 kord nädalas, kolmapäeviti,  Tähe tn väravas tellitud raamatud kontaktivabalt kätte. Raamatute tellimiseks tuleb kirjutada oma soovid koos Esteri linkidega edith.hermann@pallasart.ee.

Tekstiiliosakond

Osakonna juhataja Aet Ollisaar: mulle meeldivad pärisinimesed rohkem, aga tuleb harjuda. 🙂 Õppetöö toimub ümbertehtud programmidega ja õppejõud annavad rohkem kavandamise ülesandeid. Õppejõud on väga loovad õppetöö korraldamisel lahendusi otsima ja annavad endast parima.

Meediadisaini osakond

Osakonna juhataja Jaanus Eensalu: õppetöö toimus tunniplaani alusel, hetkel probleeme ei näe, olukord paraneb minutitega. Kiidan õppejõude, kes panustavad!
Tudengid on samuti kiitust väärt: pigem on võrreldes tavaolukorraga distsipliin isegi parem. Puuduvad ja hilinenud tükid on meeldetuletuseta tehtud jne. Tihti on loenguid, kus osavõtt on 100%. Kodutööd on põhiosas esitatud kokkulepitud tähtajaks, hilinejaid on üksikuid.
Märgata on, et kui anda tudengitele „vabad käed“, on tulemus värske ja hea. Siit saab järeldusi teha ka edaspidiseks õppetöö korraldamiseks.

Maaliosakond

Osakonna juhataja Kaspar Tamsalu: teisel nädalal on rohkem üliõpilasi aktiveerunud. Maaliosakond korraldas videosilla vahendusel üliõpilastega nn NUTUSILLA, kuhu kogunes kümmekond üliõpilast, et arutada esile kerkinud probleeme. Üldine hinnang “seminarile” oli see, et järgmisel nädalal tuleks seda kindlasti korrata.

Nahadisaini osakond

Osakonna juhataja Rene Haljasmäe: tudengite ja õppetegevuse toetamine on osakonna, Pallase ja Eesti haridussüsteemi põhjusmõtteline ülesanne! Võrreldes eelmise nädalaga on positiivne areng ja tudengid on üldjoontes kenasti kaasa tulnud.

Skulptuuriosakond

Osakonna juhataja Anne Rudanovski: möödunud nädal oli pisut rahulikum kui eelmine. Olukorra totaalsus on kohale jõudmas, samuti sellega seotud muudatused. Eelmise nädala aktiivne pealelend on asendumas süvenemisega töösse eriolukorras. Õppetöö individuaalne osa on lahendatud telefonikõnede ja e-postiga. Püsime terved, oleme paindlikud ja positiivsed.

Mööbliosakond

Osakonna juhataja Jaak Roosi: seoses sellega, et suur osa kontakttunde oli juba lõpufaasis, suuri puudujääke pole. Väga konkreetselt käelist oskust nõudvate õppeainete puhul soovitame teha valikainevõimaluse sügisel. Tudengid on samuti sellest võimalusest väga huvitatud.

Fotograafia osakond

Osakonna juhataja Peeter Linnap: teine distantsõppe nädal möödus Pallase fotoosakonnas töiselt. Tunnid toimusid ladusalt… “ilma viilijate või desertöörideta”. Distantsõppe programmide ümber vähenes esmane emotsionaalne õhin – ja kujunes senisest pisut suurem selgus.

Üldise meeleolu kirjeldamiseks: Peeter Laurits zonevs.eu kaudu

“Osavõtt ja innukus on täiesti ok. F17 osaleb in corpore, desertööre ei ole, viilijaid ei ole. Esimesed kavandid juba kukuvad. Juhendan Kütiorust, Skype’st kolisime üsna kohe kohe Zoomi, need ei ole üldse võrreldavad platvormid. Ideedekorje käib praegu Fleep’is, järgmisel nädalal hakkame kolime ilmselt Trello’sse, vaatame ka Notion’i ja Threads’i võimalusi.”

Dokumentalistika algavale kursusele on praegune olukord kätte mänginud eriti pingestatud ja huvitava püstituse – kuidas pandeemilist keskkonda visualiseerida. Mis on selles visuaalne ja mis jääb nähtamatuks? Mis muutub käitumises ja psüühikas kui muutused sotsiokultuurilises keskkonnas on sedavõrd suured.

 

Aet Ollisaare sõnadele mõeldes hakkab kätte jõudma aeg, et oleme küll kohanenud, aga uudsuse võlu hakkab tasapisi taanduma. Pärale jõuab teadmine, et on asju, mida sel kevadel tuleb teha teisiti, kui oleme harjunud. Eelmisel nädalal toimuma pidanud üliõpilasesinduse Amsterdami õppereisi saame praegu teha vaid Google maps’i tänavavaates ja Rijksmuseum’i veebilehel. Samas on tänapäeval võimalusi nii palju, et hea tahtmise juures ei jää päris tegemata miski. Hoiame kokku, innustame üksteist ja leiame uusi ja loovamaid lahendusi õppetööks, kooskäimiseks ja kaaslaste motiveerimiseks.

Ja ärge siis unustage ennast mõne meelistegevusega premeerida!

Artiklit illustreerib foto Aet Ollisaare värskeimast lõpetatud gobeläänvaibast, foto autor Jaak Roosi.