Pallase Infokiri 09.05. – 29.05.2022

Rektor

Piret Viirpalu: Kooliaasta lõpuni on jäänud veel napilt kolm nädalat. 17. juunil on Pallase lõpuaktus TÜ Ajaloomuuseumi valges saalis. Need kolm nädalat, mis ees ootavad, on aga kogu kooliperele tihedalt tegemisi täis. Soovin enda poolt kõigile lõpetajatele jõudu, inspiratsiooni ja positiivsust! Loodan, et hoolimata seekordse pingutuse lõpptulemuse – lõputöö – olulisusest saate nautida ka tööprotsessi.

Kõigile juhendajatele soovin ka jõudu ja muidugi pikka meelt 😊

Nüüd aga lühidalt möödunud kolmest nädalast.

9. – 11. maini toimus Pallase üliõpilaste reis Veneetsiasse. Minul avanes samuti suurepärane võimalus kaasa sõita. Aitäh Maiken Austinile reisikorralduse eest ja üliõpilastele toreda seltskonna eest! Lisaks meile olid Pallasest Veneetsias veel samal ajal maaliosakonna tudengid ja õppejõud Katrin, Indrek, Veiko, Margus ja Pille koos kaasa Antsuga, tekstiiliosakonnast Aet Ollisaar ja Pallase peakunstnik Madis Liplap, täiendkoolituse juht Salme Kulmar kaasa Heitiga. Kogu seltskonda korraga pildile ei õnnestunudki saada, aga enamus on siiski siin Püha Markuse platsil koos.

Pallaslased Püha Markuse platsil. Foto. Ants Johanson
Anish Kapoori näitusel. Foto: Margus Meinart

Meie reisi põhiline eesmärk oli külastada Veneetsia biennaali väljapanekuid. Muljeid on tohutult, loodan, et kõik said inspireeritud ja ideedega laetud. Mõned minu jaoks enim mõjunud riikide paviljonid – muidugi Taani, Korea… Aga oma silm on kuningas ja kellel veel vähegi võimalik, käige ära.

20. mail toimus hotell Pallase maalikunsti stipendiumi komisjoni koosolek. Komisjon otsustas selleaastase stipendiumi anda Caroliina Luhametsale, kelle näituseprojekt oli väga veenev ja juba valminud teosed suurepäraselt teostatud. Stipendiumi üleandmine toimub sügisel Tartu Kunstimajas, kus Caroliina näitus avatakse.

24. mail toimus Pallase raamatukogus Erasmus+ ja Dora programmide toel toimunud pallaslaste õpi- ja õpetamisreiside kogemuste ja muljete jagamine. Oli põnev ja õpetlik. Tänud Riinale organiseerimise ja korraldamise eest ning Maikenile, Salmele, Riinale, Mairele, Reedale, Renele, Raivole ja Meelisele inspireerivate esitluste eest!

27. mail toimus Pallase hoovipidu. Oli väga tore olemine! Aitäh Dianale ja üliõpilasesindusele, Edithile ja arendusosakonnale organiseerimise eest! Selliseid mitteformaalseid koosolemisi on väga-väga vaja! Kindel plaan on traditsiooni jätkata. Kõik vabal laval tehtud etteasted olid väga meeleolukad. Õppeprorektor Lennarti ja nahadisaini osakonna juhataja Rene eestvedamisel said kõik kohalolnud laulda regilaulu vormis õppekorralduseeskirja hindamiskriteeriumide peatükki 😊 Ukraina kohvik, grillimisvõistlus, tänavakunsti sein jne jne

Lõpetuseks veel üks tore pilt, õigemini skeem, mis kujutab Pallase õppekavade ülesehitust, vajalik sügisese institutsionaalse akrediteerimise jaoks ning sündis Katrin Maaski ja Pille Johansoni koostöös, sisendi andsid tekstiili-, fotograafia- ja maaliosakond. Aitäh tegijatele!

Üliõpilasesindus

Gert Christjanson: Mai algas üliõpilasesindusel kaua oodatud reisiga Veneetsiasse, kus nautisime mõnusat Itaaliale omast keskkonda ja eelkõige elamusterohket kunsti biennaali. Emotsioone ja elamusi jagus tõesti tohutult, nähtud sai nii Saint Marco plats kui Rialto sild, loetud kokku sadu kondleid ning jalutatud tuhandeid samme. Nelja kohal viibitud päeva vältel külastasime kahte suurt kunsti väljapanekute ala, milleks olid Arsenale ning Giardini (kus oli tänavu esindatud ka Eesti oma paviljon) ja lisaks veel mitmeid väiksemaid kunstinäituseid üle terve Veneetsia. Väljasõidul nähtu ning kogetu süstis meisse veelgi rohkem tahet, indu ja inspiratsiooni teha seda mida armastame, kunsti.

Reisilt tagasi, puhkus läbi on aeg hakata taas asju ajama. Kuna kool on selleks aastaks vaikselt läbi saamas, mõtlesime esindusega korraldada enne suvepuhkust kõigile pallaslastele veel ühe vinge hoovipeo. Nimelt sai püsti pandud lava, ning esinemas käisid nii oma kooli õppejõud kui ka väljast poolt kooli kutusutud duett. Nagu eestlastele kombeks ei saa suve alustada ilma grillita, seega peetigi maha üks korralik võistlus pallase parima „Grillmeistri tiitli“ üle. Samuti oli võimalus osaleda erinevates töötubades ning soetada omale Pallase meeneid. Avatud oli ka heategevuslik kohvik kus askeldasid ukrainlased ning kostitasid meid parimate kodumaiste toitudega. Õhtu atraktiivsemaks tegevuseks ostutus vabas stiilis valminud seinamaaling, kuhu kõik kes vähegi tahtsid said käe külge panna.

Teie üliõpilasesindus!

Loe lisaks

Prorektor

Ivi Lillepuu: Mai kolmandal nädalal põikasin Helsingisse. Kui suur hulk pallaslasi käis Veneetsias, mitmed Barcelonas ja siis veel Maltal, Gruusias ja Türgis, siis mina põrutasin põhja poole. Ilm oli ko-hu-ta-valt külm, aga elamused ja muljed vägagi eredad. Tiina Karhu, meie nõunike kogu liige, tekstiiliosakonna pikaaegne sõber ja selleaastane disainivaldkonna lõpukomisjoni liige, kes oma igapäevatöös on Metropolia University of Applied Sciences Arabia kampuses tekstiilidisaini vanemlektor, oli minu lahke võõrustaja. Oli palju toredaid kohtumisi ja jutuajamisi. Tutvusin kampusega, mulle tehti ülevaade juba 10 aastat suurepäraste tulemustega toiminud interdistsiplinaarsetest projektidest, nägin üliõpilastöödena valminud animafilme ja lühifilme, kuulasin presentatsioone selle õppeaasta kõige vingematest tegemistest. Näiteks usaldas 1932. aastast muutumatu interjööriga tegutsenud restoran Elite esimese kursuse restakatele maalide restaureerimise. Maalidest puhastati välja märkimisväärne kogus nikotiini ning nüüd saab selles kultuuri- ja kunstiinimeste lemmik-kohtumiskohas imetleda palju kirkamates toonides teoseid. Soovitan soojalt minu eeskuju järgida ja Erasmuse sihtkohaks Metropolia valida. Seal on heal tasemel tehniline baas, meeskonnatöödes võetakse ette põnevaid projekte, õppejõududel on erasmuslastega palju kogemusi ja meid oodatakse. Oodatakse nii üliõpilasi, õppejõude kui tugitöötajaid. Raamatukogus võõrustataks kogunisti eesti keeles. Ja Helsingis jagub muuseume ja galeriisid, mida külastada.

Metropolia ülikoolis toimuv filmimine 3D mängu graafika tarbeks
Nunnufaktor Helsingi loomaaiast – punane panda.

Ülevaadet kirjutades olen veel reedese hoovipeo mõju all. On imetlusväärne, et pingelise hindamise ja lõputöödele viimase lihviandmise perioodil sai üliõpilasesindus hakkama nii vinge ürituse korraldamisega. Kui vaid ilm oleks parem olnud ja kõik tuppa surutud tegemised oleksid õues toimunud, oleks sumin suurem ja tunne ühtsem olnud. Aga ka nii on väga vahva! Mulle  meeldis vaba lava idee, kus sai näha ja kuulda tudengite ja õppejõudude varjatud andeid. Kui ma poleks grilli kõrval pidanud seisma, oleksin isegi lavale trüginud. Millega, see jäägu järgmise hoovipeo üllatuseks. Ma väga loodan, et aasta pärast toimub hoovipidu taas! Suur-suur tänu Diana ja co, et selle ette võtsite ja teoks tegite! 

Käimas on lõputuna tunduv sebimine seoses kaitsmistega. Nii tohutult palju on detaile, mis peavad paika loksuma enne, kui komisjonide töö pihta hakkab. Ees ootavad väga-väga pingelised päevad suure hulga lõpetajate tõttu. Igal juhul on minu pöidlad peos, et kellegi närv alt ei veaks!


Fragment hoovipeol loodud seinast.

Loe lisaks

Välissuhted

Riina Gendrikson: Alustan jälle toreda edulooga – meie tekstiiliosakonna vilistlane Claire Pixie Aunison läbis Erasmuse äsjalõpetanute praktika Portugalis.
,,Portugal on imeline!
Elan Algarves Albufeira linnas ja olen praktikal tekstiilikunstniku ja -disaineri Vanessa Barragão juures. Elame kirevat kunstistuudio elu, igapäevaselt täidame klientide tellimusi ja teeme töid ka näitusteks. Minu panus on aidata tiimi kõikvõimalikes tekstiilitöödes/väljakutsetes/projektides. Tunnen nagu oleksin tagasi tekstiiliosakonna telje klassis ja see on imeline. Tunnen end kui kodus. Samas on aga projektid proovile panevad, arendavad ja seest sütitavad. See pole olnud minu jaoks kordagi töö, pigem täielik nauding. Kaks kuud on olnud väga väärtuslikud, arendavad, julgustavad ja muidugi silmi avavad. Inspiratsioonist saab siin kõhu väga täis!

“Stuudios”


Peale tööd käime surfamas, sööme kohalikku gurmeed, tutvume uute inimestega, suhtleme, räägime elust, vaatame ringi teistes lähedastes linnades. Hiljuti käisime just pikemal reisil Hispaanias Málagas.
Minuga on siin praktikal ka üks itaalia tüdruk, kellega saab palju nalja. Portugallased ise on aga loomult väga spontaansed. Nad ei tee kunagi plaane. Alustame ühest kohast ja vaatame kuhu lõpuks välja jõuab. Vot see on elu!

“Protsess”


Lõpetuseks ütlen, et pole paremat enese ja teiste tundmaõppimise viisi kui reisimine. Teiste kultuuridega tutvumine annab vaimule nii palju motivatsiooni ja sära juurde. Olen väga tänulik kogu selle kogemuse eest ja kindlasti soovitan!“

“Vanessaga”

23.04 oli rõõm võõrustada nelja töötajat kõrgkoolist Riga Building College. Pallast külastasid joonistamise, maalimise ja skulptuuri õppejõud ning raamatukogutöötaja. Külalised kiitsid väga meil kasutada olevaid tehnilisi vahendeid ning tööruume. Eriti oldi vaimustunud sellest, et igas osakonnas on üliõpilastel oma hubane koosolemisruum.

24.04 toimus traditsiooniline üritus, mille raames jagavad 2 korda aastas oma välismaal saadud kogemusi töötajad, kes on käinud Erasmuse või DORAga õpetamas või koolitusel. Kevadel külastasid akadeemilised ja mitteakadeemilised töötajad järgmisi kõrgkoole: Universitat de Barcelona (Hispaania), Metropolia University of Applied Sciences (Soome), Hochschule Hannover (Saksamaa), Tbilisi State Academy of Arts (Gruusia) ja Escola Superior de Conservació i Restauració de Béns Culturals de Catalunya (Hispaania), University of Marmara (Türgi), Accademia di Belle Arti Venezia (Itaalia), DORA programmi raames, Escola d’Art i Superior de Disseny Pau Gargallo de Badalona (Hispaania), Malta College of Arts, Science and Technology (Malta).

Ääretult oluline, et lisaks õppejõududele saavad partnerkoolides nö töövarjuks käia ka tugitöötajad, kellel on sama oluline jagada kolleegidega kogemusi, kuidas nende valdkonna tööd teises riigis ja sageli hoopis teise mastaabiga asutuses tehakse.

Ise külastasin kõrgkooli Malta College of Arts, Science and Technology. Meie õppurite avaldusi oodatakse seal väga veel umbes juuni lõpuni. Õppekeel on inglise keel!

Pallasesse on esitanud oma kandidatuuri 9 erasmuslast Hispaaniast, Itaaliast, Maltalt ja Soomest. Algava nädala jooksul selgub, mitu nendest saab Pallas vastu võtta.

Välispraktikaga peaks sellel suvel alustama vähemalt 14 üliõpilast. Kui kellelgi on veel huvi, andke julgesti märku.
DORA programmi raames ootan jooksvalt Pallase alla 35-aastaste õppejõudude sooviavaldusi. Vanemapuhkusel oldud aja eest tõuseb vanusepiir 1,5 a ühe lapse kohta. Võimalik on saada toetust enesetäienduseks üle maailma. Viimane aeg avaldust esitada on 1.08, et koolituda enne kalendriaasta lõppu, kui lõppeb DORA programm. Sarnase mudeli alusel saab edaspidi (ja ka praegu) taotleda Kristjan Jaagu stipendiume.

Ukraina õppureid on Pallase poole pöördunud 17 sooviga jätkata meil mingis vormis oma õpinguid. Lõplik põhiõppe kandidaatide arv on selge 26.06.
Sel aastal osaleb lõputööde kaitsmiste komisjonides kokku 4 väliseksperti – disainis 2 eksperti Soomest, kunstides Slovakkiast ning restaureerimises Slovakkiast, täpsemalt edaspidi.

 

Loe lisaks

Avalikud suhted

Maiken Austin: Kuna väga paljud pallaslastest kindlasti juba räägivad toredatest üritustest, mida oleme möödunud 3 nädala jooksul teinud, siis võtan pigem teemaks tulevad tegemised…

Installatsioon Veneetsiast

Lahkuvad lennud: 

Lõputööde kaitsmiste karussell pöörleb täiel kiirusel ja märkimist väärivad järgmised kuupäevad:

7.-15.06 toimuvad avalikud kaitsmised Pallase galeriis –

7.06 Konserveerimise-restaureerimise suuna lõputööd
8.-10.06 Disaini suuna lõputööd, mille hulgas:
9.06 kell 19:00 moeetendus Mood-Performance-Tants Kammivabrikus!
13.-15.06 Kunstide suuna lõputööd

17.06 kell 13:00 Pallase lõpuaktus Tartu Ülikooli Muuseumi valges saalis.

7.06-9.07 on Pallase galeriis avatud lõputööde näitus Lend 2022.

Saabuvad lennud:

1.-26.06 avatud on Pallase sisseastumisavalduste vastuvõtt SAIS-is.

16.06 kell 12:00 Toimub virtuaalne infotund Pallase sisseastumiseksamite teemadel. Registreeri end osalejaks SIIN.

27.-30.06 virtuaalsed sisseastumiseksamid Pallasesse

29.06 kell 15:00 avaldatakse SAIS-is motivatsioonieksamile kutsutud.

04.07 langetatakse vastuvõtuotsused

Raamatukogu

Edith Hermann: Raamatukogu poolt jäi eelmisel korral väikse arusaamatuse tõttu kokkuvõte saatmata. Kevadine aeg on meile nagu kõigile teistele tegus ja kiire. Kõike, mis kuude nädalasse mahtus, ei jõua siin kirjutada, aga püüan vähemalt kõige olulisema kirja panna. Esiteks, raamatukogu töötab täiel võimsusel, on palju külastusi, laenutusi, päringuid, printimisi ja selle üle on väga hea meel. Kõige selle kõrval oli ja on veel viimast nädalat väljas kõik Prima Vista 2022 „Mängu piirid“ kunstiprogrammi 11 näitust, mida koordineerisin. Pika ettevalmistusperioodi võttis kokku 26. aprillil ja sellele järgnevatel päevadel näituste ülespanek ja neli mitme näituse ühist avamist.

https://kirjandusfestival.tartu.ee/projektid/kunstiprogramm/

Kuigi mõnest näitusest juba eelmises infokirjas kirjutati, fikseerin need kõik siinkohal ülespaneku järjekorras:

1. Kalli Kalde graafika näitus „Kahe maailma vahel“ 25.04. – 23.05.22 Tartu Linnaraamatukogus;
2. Ove Büttneri maalide ja Tiit Rammuli fotomontaažide ühisnäitus „Pimesikk“ 25.04. – 23.05.22 Tartu Linnaraamatukogus;
3. Pallase tekstiiliosakonna näitus „Kes juhib mängu?“ 2.05. – 19.06.2022 TÜ raamatukogus;
4. Jonna Kubu serigraafia ja origami näitus „KEST, MINE” 2.05. – 2.06.22 TÜ raamatukogus;
5. Rauno Thomas Mossi kollaažide näitus „Tundelukud“ 2.05. – 2.06.22 TÜ raamatukogus;
6. Anne Rudanovski kohaspetsiifiline installatsioon „Forseliuse poiss. Ta ikka loeb“ 2.05. – 2.06.22 TÜ raamatukogus;
7. Marina Aleksejeva joonistuste näitus „NÜÜD ON SINU KÄIK” 2.05. – 2.06.22 TÜ raamatukogus;
8. Margus Meinarti maalide näitus „OBUNE“ 2.05. – 2.06.22 TÜ raamatukogus;
9-11. Pallase maaliosakonna tudengite näitused „Loom minu sees“ ja „Mängu abstraktsioon“ ning juhendaja Sirje Peterseni maalide näitus „Mängu ilu“ 2.05. – 2.06.22 TÜ raamatukogus.

Lisaks toimus kaks tänavakunsti jalutuskäiku „Supilinna lood ja värvid“ ning Karlova tänavakunstile ja ajaloole pühendatud jalutuskäik, mõlemad koostöös Pseudo Toursiga. Mõlema jalutuskäigu ajal tutvustati ka mitmete pallaslaste tehtud tänavakunsti. TYPAs toimus ka „Ühe poognalise köite valmistamise töötuba“, mida juhendas USA professor Joel Freeman. Suur tänu kõigile, kes osalesid näitustel oma loominguga, kes aitasid kaasa korraldusele või kes tulid vaatama teiste tudengite töid. Raamatukogus näevad neid teoseid oluliselt rohkem inimesi, kui mujal näitustel, tõdes ühel avamisel Peeter Talvistu ja sellega tuleb nõustuda ning lisan, et needki inimesed, kes galeriisse ei satu.


Fotod Uku Peterson


Foto Olari Pilnik Foto Karolin Viilukas


Fotod Olari Pilnik


Foto Kerli Liikvart Foto Karolin Viilukas


Fotod Uku Peterson

Olin abiks veel ühe olulise näituse juures – „Harri Pudersell 100“, mis on veel kuni 8. juunini avatud TÜ Raamatukogu III korrusel. Veelkord, soovitan vaatama minna, sest kes teab millal uuesti Harri Puderselli, mõnede meie õpetajate maaliõpetaja ja TK direktori töid näha saab.


Plakat Maarja Roosi

Ka Pallase raamatukogus vahetusid näitused. 3.05-10.06.2022 on näitus „Valik Pallase tudengite graafikatöödest“. Näitusel on eksponeeritud väike osa Kõrgemas Kunstikoolis Pallas õppetöö käigus valminud erinevates graafikatehnikates (kuivnõel, ofort, linoollõige, kivilitograafia) töödest, mida on juhendanud Ardo Sägi. Suur tänu meeldiva koostöö eest. Kuigi näituse avamist ei olnud, on mida vaadata ja näitus on üleval veel kaks nädalat.

Valik Pallase tudengite graafikatöödest Pallase raamatukogus


Plakat Ardo Sägi

Lisaks oli meil uus „Uudiskirjandus 153“ näitus 02.05.2022 – 27.05.2022.


Foto Edith Hermann

Osalesime koos Janikaga veel erinevatel koolitustel. Janika oli taas TÜ Raamatukogus kirjete täiendkoolitusel. Mina käisin Viljandis ERÜ uue mõtte töörühma IX mõttetalgutel „Kestlik raamatukogu: raamatukogud elu heaks“. Võõrustasime koos Riina Gendriksoni ja Udo Vooluga väliskülalisi Lätist, kes tulid Erasmus+ programmi kaudu kooliga tutvuma.

Viimasena mainin, et aitasin üliõpilasesindusel 27. mail Pallase hoovipeol vaba lava korraldada. Hoovipidu oli tudengite väga hea algatus ja mitmete raskuste kiuste, alustades meie muutlikust ilmast ja lõpetades sellega, et osad tudengitest veel eelmisel päeval olid hindamistel ja mõned tegid samal päeval oma lõputööd, pidu õnnestus igati. Oli väga sümpaatne algatus teha üliõpilaste ja töötajate ühine pidu erinevate tegevustega ja etteastetega ning hea kontserdiga ja ma väga loodan, et see esimene kord ei jää viimaseks. Suur tänu kõigile, kes olid valmis kaasa lööma ja oma argisest rollist välja tulema. Kuigi pilte tehti, neid mul kahjuks veel ei ole.

Loe lisaks

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: On hindamiste aeg ja lõputööd tegemisel. Perioodi esimesel nädalal valmistuti ette üldainete hindamisteks ja teisel toimusid nende ülevaatamised. Kolmandal pani prof. Rutt Maantoa abilistega Lutsu raamatukokku nahatudengite näituse üles. Esitleti Erasmus+ lähetusi raamatukogus. Erialaainete hindamised said suurepäraselt lõpetatud ja toimus Hoovipidu!

“RoheAsi” disainikonkursi rahvahääletusele on jõudis kolm Pallase nahakat – õppejõud Maila Käos ning vilistlased Taaniel Tambet ja Liis Tisler. Hääletada huvitavate ideede poolt saab 31. maini https://www.facebook.com/media/set?vanity=greentallinn23&set=a.130082486305247

Taaniel Tambeti üleõla-vöökott Ringe

9.05. laekusid lõputööde toorikud erialajuhile lugemiseks. Teemad on huvitavad ja juhendajad asjalikud. Lõpetajad jätkavad omi tegemisi – lõputööde kirjutamist, plakati kujundamist ja esitluse lihvimist eelkaitsmisteks Pallase Galeriis (1.-2.05).

25. maist 20. juunini saab Tartu linnaraamatukogu II korruse fuajees vaadata Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini ja restaureerimise eriala näitust „Köitmise kunst”.
Näitusel tutvustatakse Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini osakonna üliõpilaste loomingut, pakkudes vaatamiseks õppetööna valminud köiteid, külalisraamatuid ja kunstnikuraamatuid.
Raamatuköitmine on sajanditega kujunenud traditsioon, mis pakub kunstnikule loomisrõõmu ja köidab vaatajat ka tänapäeval. Köitekunstnik teeb köiteid, mis teda köidavad ja teisi rõõmustavad. Ta paneb raamatu sisse osakese endast ja seob ennast köitega. Soov on vääristada selleks sobivaid raamatuid andes neile lisaväärtust naha- ja köitekunsti vahenditega.
Näitusel on eksponeeritud erinevates köitestiilides töid, alates klassikalisest nahkköitest kuni köiteobjektide ja autoriköideteni. Köidete kaunistuses on kasutatud nii klassikalisi tehnikaid kui ka uudseid võimalusi: leidub nahavooli, intarsiat, aplikatsiooni, pimetrükki, kuldamist ja tänapäevast lasergraveerimist ning digitrükitehnikat.
Osalejad: Kaire Avi- Kinnunen, Tuuli Jõesaar, Riti Jänesmägi, Kerttu Karkis, Kullake-Aleksandra Kask, Gerli Kelt, Gregor Kiin, Anu Kookla, Evelin Kõur, Lauri Laasik, Karmen Lumik, Liisa Lääne, Laura Martin, Katry Mets, Netty Muld, Jaan Murumets, Marit Must, Tiiu Niinemets, Märt Puusta, Riina Raudson, Kerttu Rebane, Dorel Sabre, Helene Sepp, Kaari Sibrits, Anzela Sirel, Helen Strom, Emely Sulg, Liis Tisler, Anni Vallsalu, Stefani Vissel.
Tööd on valminud õppejõude Rutt Maantoa, Maila Käose ja meister Tõnu Ojaperve juhendamisel. Näituse koostas Rutt Maantoa. Plakati kujundas Rein Maantoa. Täname: Gerli Kelt, Kerli Otsa, Gregor Kiin.

https://tartu.ee/et/uudised/linnaraamatukogus-avati-uliopilaste-toode-naitus-koitmise-kunst

25.05. Toimus osakonnas erialaainete hindamismaraton. Teiste seas hinnati aksessuaaride disaini ainet “Funktsionaalne aksessuaar” II kursusele juhendas Tiina Karu.


Moolen Veering Anzela Sirel


Ulla-Mari Tammela Grete Prost-Kängsepp (autori foto) Helen-Mary Vartšun


Birgit Peerna (autori foto) Marie Olšáková Kelly Pärt

Erialajuhi soovitused:
* TTÜ Raamatukogus avatakse 30.06. kl 14 köitenäitus “Eesti kultuuriloolised kaardid”, samas toimub ümarlaud kunstiteadlane Karin Pauluse juhendamisel. Kuue kunstniku seas osalevad Rene Haljasmäe ja Lennart Mänd.

* Kuni 30.05 on avatud Rein Maantoa kalligraafianäitus Tampere majas:
https://fb.watch/dgvCotJoSM/

Loe lisaks

Maaliosakond

Margus Meinart: Veneetsia. 9-12. mail külastasime Veneetsia biennaali. Pallase maaliosakonna tudengite ja õppejõudude ühine reis sai teoks pärast mitut koroona-aastast tingitud pausi. Raske on niivõrd suurt näitust kokku võtta lühikroonika mahus. Igal juhul vedas meil ilmaga ja kolme päevaga jõudsime külastada märkimisväärset osa Veneetsia näitusepindadest. Kahjuks pole saanud veel koos istuda ja ühiselt muljeid vahetada. Loodame seda puudujääki parandada maalipraktikal Alajõel. Liikusime ringi väiksemate gruppidena ja kes mida näha jõudis ja kellele mis meelde jäi ning hinge läks, seda oleks huvitav kuulda. Giardini ja Arsenale said igal juhul põhjalikult läbi uuritud, samuti omajagu rahvuspaviljone, mis linnas laiali. Võidukas inglaste väljapanek ära nähtud, imetletud Lõuna-Korea tehnikailu ja taanlaste fotorealistlikke skulptuure. Võrreldud Kapoori erinäituste verd ja liha ning puhast esteetikat. Allpool väike pildigalerii nähtust.

Hea meel on anda teada järjekordse hotell Pallase preemia võtja nimi – Caroliina Luhamets. Kiidame kõiki tudengeid, kes projektist osa võtsid ja ootame järgmine aasta jälle osalema. Jääme aga põnevusega ootame Caroliina väljapanekut selle aasta sügisel Kunstimaja väikses saalis. Caroliina ise ütleb nii: „Minu maaliideed sünnivad elust enesest, läbi tunnetusliku lähenemise. Proovin märgata oma kodus momente, mis tekitavad minus rahulolu ja hoitud meele ning minu siiras soov on pakkuda lohutust ja tuge läbi lihtsuse. Kõik, mis meid ümbritseb, mõjutab otseselt või kaudselt meie tundeid ja meeleolu, seega ei soovi ma tekitada segadust või ärgitada liigseid küsimusi, vaid pakkuda vaatajale tuttavaid stseene, äratundmisrõõmu ning ergutada mõtlema kodu olemuse olulisusele.“

3. Eelmises kroonikas lubasin lisa meie osakonna restaureerimispoole ekskursiooni kohta. Esiteks aga paar sõna Lai 36 hoonest.
Heli Tuksam: “Kevadsemestrit kokkuvõttes tooks esile kaks olulisemat sündmust. Esiteks restaureerimispraktika käigus konserveeriti Lai 36 hoone esimesel korrusel biidermeierliku kujunduse kihistuse sondaažiavad. Kokku neljas ruumis. Tervik on silmapaistev näide 19.sajandi esimese poole interjööridekoorist. Kõik ruumid on lahenduselt erinevas tonaalsuses. Kaks neist, roosa ja sinine ruum, on kujundatud ajastule omase laia akantusbordüüriga. Kolmandas, rohelises ruumis on silmapaistvalt lopsakas draperiibordüür ja neljandas, lõheroosas ruumis õrnad lehevanikud. 

Teise olulise sündmusena toimus kolme osakonna, mööbel, nahk ja maal, rest suuna väljasõiduseminari. Teemaks kogukonnamuuseumid. Külastasime nelja väga erinevat muuseumi. Teema avamise algpõhjuseks Koeru muuseumi soov kolida suurematesse ruumidesse, mille käigus tekkis plaan leida koostöövõimalusi Pallasega uute ruumide kujundamiseks ja väljapanekute uute lahenduste leidmiseks. Selleks tutvusime kahe hiljuti uuenenud muuseumiga: Paide tegevuskeskuses ja Põltsamaa lossis. Külastasime ka väga põnevat muuseumi Päinurmes. Eramuuseum on rikkaliku koguga ning selle kogu koostajaks omal ajal koolipoisina alustanud Ründo Mülts, kes täna tegutseb teadurina aktiivselt Paides, kuid hoiab korras ka kodukohamuuseumit Päinurmes. Seminari arutelufookus oli piirkonnamuuseumide tulevikul ja säilimise olulisusel.


Koeru muuseumi plaanide eestvedaja ja tema kogutu praegusel ekspositsioonipinnal.

4. 13 mai. Ludmilla Siimu näitusetuur. Huvitava ülevaate andsid Kristi Kongi ja Kristlyn Liier.

5. Meenutusvõtted hindamistelt. Aga enne veel paar kommentaari. Kummalisel kombel on hindamispäevad üks suur kiirustamine. Ometi võiks see olla üks mõnus arutlemiste ja huvitavate vestluste päev. Päev, kus üliõpilased räägivad oma töödest ja mõtetest ning semestri jooksul õpitust. Päev, kus on aega arutada tööde üle suuremas grupis. Vaadata neid värske pilguga. Kiire hindamine versus põhjalik tagasiside. Millest on rohkem tulu?

Hindamistel olid väljas tudengite loodud koomiksid. Sooviks väga nad kokku koguda ja meie Nurgagaleriisse sügisel välja riputada. Sest fotodelt ei näe midagi…

6. Meie kahe hea vahetusüliõpilase viimane hindamine Pallases. Karola Ainsar maalisuunal EKA-st ja Laura Romaní Borrallo restaureerimissuunal Barcelonast. Loodan väga, et need paar kuud Pallases tulid neile tuluks ja tudengid siit häid mõtteid ja sõpru leidsid. Mõlemad väga võimekad ja andekad noored. Head teed neile!

7. Maaliosakonna lõpetajad valmistuvad kaitsmispäevaks.


Joel Vedru Kondase galeriis Viljandis oma näitust ette valmistamas.


Meriliis Volmeri maalifragmendid tema ateljeest.


Olga Gupskaja lõputööd lõpetamas.

8. Valmistume ikka akrediteerimiseks. Pildil näha „skeemitamine“. Täname Pillet ja Katrinit!

9. Isiklikus plaanis. A. Teades hindamispäeva kiirustamist, kirjutasin igale maalitudengile pikema arvustuse nende semestri jooksul valminud maalide kohta. Paras ettevõtmine. B. Osalesin seminaril (pilt A) ja C. Kirjutasin Erich Arraku peatselt avatava näituse voldikusse väikese artikli (pilt B).


A


B

10. Reedel, 27. mail toimus Pallase hoovipidu. Mõned fotomeenutused.

Loe lisaks

Fotograafia osakond

Peeter Linnap: Viimasel kahel nädalal oli meie tegevus kevadises kulminatsioonis – ma ei hakka siinkohal üle kordama, et meil oli üle poole aasta taas esindusnäitus „Hortus PallasFoto II“ (I osa jaanuaris), mida kajastas prime time meedia (AK, Kultuuriuudised, Postimees ja erialased ajakirjad). Ma ei hakka veelkord üle rääkima ka meie vilistlase/ õppejõu Diana Tamane uskumatut tähelendu, mis muidugi on äärmiselt muljetavaldav ja juba rohkelt nii kodu- kui rahvusvahelises pressis kajastatud. Uhke tunne on Pallasest v Tartu Kõrgemast Kunstikoolist lugeda niisuguste maailma tippasutuste kodulehekülgedel nagu seda on New Yorgi MoMA (Museum of Modern Art) või Aperture.

Vt lisa https://pallasart.ee/fotograafia-osakonna-vilistlane-ja-oppejoud-diana-tamane-osaleb-new-yorgi-moodsa-kunsti-muuseumi-seminaril/

diana tamane emad ja tütred

Näitusi on meil sel kevadel päris palju: vilistlane Sten Eltermaa eksponeerib oma personaali Võrus, Krista Mölder on pikemas rahvusvahelises kunstiresidentuuris, 2. kursuse Lauri Troll droonifoto-personaale sai näha nii Wilde’s kui ka 3. korruse galeriis Pallas. Erialased edusammud on ilmsed ja teevad rõõmu.

Võttes aga asju näiliselt paar kraadi igapäevase elu poolt – kujunesid väga toredaks kahe vanameistri Malev Toome ja Paul Rodgersi kursused. Malev Toom (s 1953) on eesti dokumentaalfoto klassik, kes oma tippajal uuendas koos Meelis Lokiga ajalehes „Edasi“ hüppeliselt ja pöördumatult reportaaži pildikeelt. Lainurkoptika, filtrid ja varjutamine võimaldasid pilte teha mürast vabamaks, aktsenteerida peamist ning kogu fotokeele artikulatsioon sai ühe oma võimsama kiirenduse kogu meie pildiajaloo lõikes. Seeriad nagu „Puulinn“, „Vanadekodu“ jpt pälvisid ka võimsalt tähelepanu ja neid premeeriti korduvalt nagu ka nende autorit, kes hiljuti sai Tartu linna medali. Enne Toome kutsumist meie dokumentalistika kursust õpetama oli mul sees väike ebakindlus: kas nii suure vanusevahega inimesed suudavad hästi kommunikeeruda ? Kas 1980.aastate pildialased ideaalid jõuavad veel praegu „kohale“? Jne.

Noortele avaldasid Toome õpetajategevus ja eeskuju tohutut muljet, hindamistel öeldi korduvalt välja oma vaimustus toonaste must-valgete ent väga artikuleeritud fotode kiituseks ja see oli usutav. Kunstis on läbi aegade ikka iseennast õpetatud ja polnud seegi kord mingi erand. Sellega tuleb meil arvestada oma kergekäelise lause „vajame värsket verd“ taustal. Kogemused maksavad kunstis tohutult, vanus pole siin mingi probleem ja tihti jäävad „revolutsioone“ taotlevad kunstnikud vaid pelgalt lati alt läbijooksjateks.


Kirke Kuiv (Tööd Malev Toome dokumentalistika kursuselt)

Dokumentalistika eeldab ühiskonna, sootsiumi sügavat tundmist ning samaaegselt ka visuaalse mõtlemise oskust/ võimet ja suutlikkust neid kahte alget omavahel orgaaniliselt kokku amalgaamida.

Sedasama kinnitab ka teise staažika õppejõu – Eestis elava tuntud inglise skulptori Paul Rodgersi fotoskulptuuri kursus. Tudengid tituleerisid seda „õppisime teisiti mõtlema“ keskkonnaks, kus ülesande kohaselt tuli laiali lammutada mõni tuntud objekt/ ese ja see siis mõnel muusugusel viisil kokku panna (de- ja rekonstruktsiooni printsiip). Tudengid külastasid kursuse käigus ka üle-lahe Helsinkit ja selle kunstielu ning tegid hindamisteks päris palju huvitavaid töid. Raske on lisaks ette kujutada veel paremat erialase inglise keele kursust kui emakeelse inglase oma, kes on liiatigi veel ka tuntud kunstnik.

http://paulrodgers.eu/?ContentID=19

Ma ei hakka siinkohal (veel) rääkima tõsisematest seikadest, mis meid seiravad igapäevas elus ja kunstielus ja saavad mõjuma meile lähitulevikus – pigem annan neile probleemidele esmalt võimaluse leebuda, laheneda ja meist eemalduda. Niikaua elagem huvitavate, peatselt kaitsmisele tulevate diplomitööde lootuses.

Loe lisaks

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: 10.-14. mail salvestasin endasse Veneetsia kanalite, tänavate ja hoonete õhustikku ja kunstibiennaali väljapanekute kontrastseid ja vaimustavaid muljeid. Ja muidugi uskumatut soojust ja päikest. Kõike seda on esimese Veneetsiakogemuse kohta nii ohtralt, et eredad muljed ujuvad mälusoppidest pinnale aegamisi ning naelutavad vahel ikka veel keset päeva paigale. Madis Liplap oli ette valmistanud arhitektuuri- ja disainiprogrammi ning minu algatusel otsisime üles ka Aino ja Alvar Aalto lemmiksöögikoha 1930ndatest aastatest, mis küll aegade jooksul teisenenud, kuid pakkus endiselt elamusi. Tänu etteplaneeritud programmile ja samas sinna vahele jäävatele spontaansetele avastustele mahtus nendesse päevadesse palju. Toredad olid ka kohtumised teiste pallaslastega! Biennaali peanäituste tööd vajavad telefonifotodelt ja kataloogist identifitseerimist, kuid kõige suurema elamuse jättis viimase reisipäeva avastus: näitus „Times Reimagined“, kus kunstnik Chun Kwang Youngi paberist objektid kohtusid Palazzo Contarini Polignac ajalooliste interjööridega. Milline võlu ja ajastute põimumine, hästi balansseeritud valgus ja valguse puudumine, välja valgustatud teosed ja hämaruses aimuvad hoone detailid, mis sageli ilmusidki nähtavale alles peale pimeduses tehtud fotode vaatamist telefoniekraanil. Olen siiani lummatud. Sellest reisist sai alguse igatsus kunagi uuesti sellesse salapärasesse avastusterohkesse kunstilinna sattuda.
https://www.timesreimagined.com/#home

Times Reimagined, Chun Kwang Young


Times Reimagined, Chun Kwang Young

Pallase tekstiiliosakond osales Eesti esimese pärandihäkatoni võidumeeskonnas

17.-18. mail 2022 toimus Viljandis, Pärimusmuusika aidas TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia eestvedamisel Eesti esimene pärandihäkaton, mille eesmärk oli teadlaste ja ekspertide kaasabil arendada välja pärimuskultuuriga seotud uuenduslikke projekte, tooteid või teenuseid. Pallast esindas pärandihäkatonil tekstiiliosakonna neljanda kursuse tudeng Liisi Tamm. Meeskond, kuhu kuulusid Ave Matsin (TÜVKA), Kadri Tali (Eesti Maaülikool/EKLK), Katrin Kabun (EKA) ja Liisi Tamm (Pallas) võitis häkatonil peapreemia 3000€ ideega “VILLAVAHETUS”. Kahe päeva jooksul arendati lambakasvatajatele, disaineritele, käsitöölistele ja villatöötlejatele veebiplatvorm, mis haldab infot villa tootjatelt villa kasutajatele ja vastupidi, valmis ka lahenduse esialgne prototüüp. “VILLAVAHETUS” veebiplatvorm on plaanis tööle saada 2023. aasta maiks. Villa kui väärtusliku materjali kättesaadavuse parendamisest on kasu kõigile projektis osalevatele kõrgkoolidele ning eeldatavasti hõlbustab see ka villateemaliste rakendusuuringute läbiviimist Pallase tekstiiliosakonnas.

Info: https://viljandi.ut.ee/et/parandihakaton


Fotol võidunaiskond (vasakult): Kadri Tali, Katrin Kabun, Ave Matsin ja Liisi Tamm.

18. mail osalesid tekstiiliosakonna tudengid ja õppejõud üleilmselt tuntud trendiekspert Lidewij Edelkoorti kutsel webinaril, kus tutvustati uut magistriõppevõimalust Itaalias Polimodas. Uus õppekava From Farm to Fabric to Fashion pakub võimalust jätkusuutliku moe õpinguteks läbi tutvumise erinevate materjalide päritolu ja ettevalmistusprotsessiga. https://www.polimoda.com/courses/master/textiles-from-farm-to-fabric-to-fashion Õppekava tutvustasid selle loojad Lidewij Edelkoort ja Philipp Fimmano (Trend Union / Studio Edelkoort)


Kuvatõmmis Lidewij Edelkoorti ja Philip Fimmano webinarist.

Pallase tekstiiliosakonna õppejõud Mari-Triin Kirs teeb koostööd Eesti Põllumajandusmuusueumiga!
Mari-Triin Kirs ja esimese kursuse tudengid India Maria Kiisler ja Liisa Grete Kask külvasid koos muuseumirahvaga 70 ruutmeetrile linaseemneid.
Koostööprojekt on edukalt alanud, juba kaheksandal päeval pärast külvamist olid pisikesed linataimed oma ninad mullast välja pistnud!
Sel kevadel on käimas ka projekt 1 ruutmeeter lina, Põhjamaade ühisprojekt , mille raames kasvatavad inimesed ühe ruutmeetri lina.


Fotode autor on Lisette Laanoja. Allikas: Eesti Põllumajandusmuuseum https://www.facebook.com/pollumajandusmuuseum

25. ja 26. mail toimusid esimese ja teise kursuse kevadiste projektide hindamised!
Esimese kursuse põrandavaiba projekti juhendas Mari-Triin Kirs. Tudengid töötasid kolmes grupis ning lähteülesanneteks oli ETDM näitusest inspireeritud rüiukollektsioon, Jaani kiriku pingikatted ning kohaliku materjali kasutamine Muru villavabriku näitel. Rõõm oli näha tudengite siirast vaimustust oma tööst, eraldi tasub esile tõsta head esitlust!


Fotol rüiu teemast inspireerunud autorid (vasakult): India Maria Kiisler, Marite Rikkas ja Sofia Lanman

Teise kursuse trükisemestrit juhendas Kadi Pajupuu koostöös välisekspert Petri Jusliniga (Soome). Tudengid esitlesid hindamisel trükikangaste kavandeid, digitrükis rätikuid ning suuri rulltrükitehnikas kangaid. Oli põnevaid töid! Väljapanekuga saab tutvuda tekstiiliosakonna galeriis.


Fotodel teise kursuse tekstiilitudengite väljapanek ja hindamisesitlused osakonna galeriis.

25. mail toimus tekstiiliosakonna korraline õppekava nõukogu, tehti kokkuvõtteid õppeaastast ning peeti plaane sügiseste õppeainete ja projektide osas. Koosolekul osalesid Aet Ollisaar, Liina Kool, Mari-Triin Kirs, Kadi Pajupuu, Keret Altpere, Piret Valk ja tudengite esindaja Liisi Tamm. Õppekavanõukogu koosolekule eelnevalt kohtusid esimese, teise ja kolmanda kursuse tudengitega Aet Ollisaar ja Liina Kool, et kaardistada tudengite ootusi ja tekkinud probleeme.

Tekstiiliosakonna 12 lõpetajat on oma töödega lõpusirgel!
Osakonnas on rekordarv lõpetajaid ja lisaks sellele jagunevad tööd täiesti ebatraditsiooniliselt disaini ja kunstide valdkonna vahel seisuga 11:1. Ning veelgi enam: 10 tööd on seekord moe valdkonnast, leiavad esmaesitluse Pallase moeetendusel Mood-Performance-Tants ja täidavad terve disainivaldkonna viimase kaitsmispäeva. Saab olema põnev!


Lõputööde pildistamine Pallase suures stuudios koostöös fotograafia osakonnaga

27. mail toimus Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis vestlusring näitusel Fookus. Rüiuvaibad, kus Pallase tekstiiliosakonda esindas Aet Ollisaar.
Tore oli kuulda erinevaid muljeid Eesti rüiutraditsioonidest läbi aegade ja jagada ka Pallase esmakursuslaste hindamise muljeid.
https://www.facebook.com/events/548001633377433


Vestlusringis osalesid (vasakult): Aet Ollisaar, tekstiilikunstnik Peeter Kuutma, näituse kuraatorid Helen Adamson ja Kai Lobjakas.

Loe lisaks

Mööblidisaini osakond

Aivar Habakukk: Mööblidisaini osakonna maikuised tegemised on nagu kõigil – eelkõige seotud hindamiste ja arvestustega.

• Mööblikrokii hindamised esimesel kursusel. Juhendasid Grete Lehemaa ja Kristina Allik. Meie pilootprojekt – lõpukursuse tudeng Grete Lehemaa viis juhendamise läbi esmakordselt kasutades selleks kogemusi ja analüüsi oma õpingutest.


• Esimesel kursusel eseme valmistamise kursus, mis oli jätk väikevormi disainiprojektile. Juhendajad Ingemar Maasikmäe, Pavel Sidorenko, Vitali Valtanen. Ingemari, Paveli ja Vitali kui professionaalsete disainerite kaasamine oli Kristina ettepanekul hea valik – saime esmakursuslastele uusi praktilisi disainitööriistu ja arusaama disainiprotsessist.


Osakonna juhataja abi Kristina Allik osales Praktikajuhendajate mentorluse ja disainmõtlemise koolitusel, mida korraldas Tartu Kunstikool. Nimelt on neil juba pea 9 aastane kogemus mentorluse ja kunstihariduse kombineerimisel nii õppemeetodite vallas kui ka kooli juhtkonna ja õppejõudude meeskonnatöös.
Üks huvitav projekt, sedapuhku osakondade ülene, sai siiski esimeses etapis lõpule viidud. Olude sunnil valikaine Kaasaegne kunst II (mida see ka iganes ei peaks tähendama) raames lahendasime TÜ Kliinikumi tegevusradade planeerimist. Aine nimetusest lähtuvalt oli töögruppi kogunenud erinevate ootustega ja erinevatest osakondadest tudengid, kes kõik nüüd olid hoopis disainiprojekti kaasatud.
Alustasime ruumide ja tellija ootuste kaardistamisega. Algetapis töötasid sellega mööblidisainerid Doreen Mägi, Heleri Nõmm ja Mari Metsnik Grete Lehemaa vedamisel. Nende tööst formuleerus kasutajateekond ja disainiülesanne. Paralleelselt tegutses töögrupp koosseisus Angeliina Birgit Liivlaid, Maarja Pettai, Hanna Roosimaa ja Melissa Tihonova Maaliosakonnast ning Eeva-Ruth Niitvägi Skulptuuriosakonnast ja Johanna Mauer Tekstiiliosakonnast, kes tellija poolse sisendi alusel visualiseerisid etteantud füsioteraapilisi harjutusi.
Stiilinäiteid tellija valikust:


Maarja Pettai


Johanna Mauer

Samaaegselt tegelesid Marleen Zacek ja Kristin Varba Mööbliosakonnast raja planeerimise ja figuuride grupeerimisega varem mõõdistatud skaalal. Nende ülesanne oli valmistada ka esialgsed prototüübid.
26. mail esitlesime tulemusi kliinikumi töögrupile, kes kogu protsessi vältel oli aktiivselt kaasa mõelnud ja tehtut tagasisidestanud.


Arutelu kujunes vägagi aktiivseks, oli eriarvamusi figuuri formaadi, mitte aga valiku ja kõigile möödujatelegi tekkinud positiivse emotsiooni osas.

Kuigi projekti algus oli veidi rabe ja miks ta ei peakski olema, kui koostööd asuvad tegema erineva õppetaustaga ja seni ehk vähe omavahel suhelnud tudengid, oli tulemus, arvan, et kõigile, kaasaarvatud juhendajatele, hea ja viljakas kogemus. Loodan, et see väike erialade ülene integratsioon saab edaspidi hoogu juurde. Jätkame tööd sügisel, kui tuleb välja töötada siduv infograafika ja kasutajagrupile (personal ja tudengid) konkreetsed juhendid rajal orienteerumiseks. Jõulud on tähtajaks nagu Eestis ikka, kui meie poolt saab rada kogupikkuses 65 jm. teostatud. Juhendajad: Salme Kulmar ja allakirjutanu.

Loe lisaks