Pallase rektori Vallo Nuusti infokiri:…olukorra 12. nädal: 30.05-05.06.2020

“Tere!

Hetkel kõik kenasti veel graafikus aga see Maarja-Magdaleena on ikka väga vihmane koht, sääsed ka jube vihased see aasta, aga mis teha. 🙂 Oleme nii kaugel, et saaks kuldamisega alustada järgmisel nädalal, aga näitab, et sadu kuni reedeni iga päev ja võiks kullaga ikka juba alustada, siis ei lähe nii viimasele minutile asjad. Ma siin mõtlen, et peaks telgi organiseerima kolmapäevast alates. Küsisin Rasmuse käest kas koolis on sellist sobilikku, ta ütles et ei ole arvatavasti. Seega ma küsiks tellingut paariks päevaks ja telki vallalt järgmiseks nädalaks, mida mu plaanist arvad?

Tervitused, Maria.”

Enamik meist hingas (et mitte öelda – hingeldas) möödunud nädalal lõputööde kaitsmiste rütmis, samas pöörleb muu maailm ikka omasoodu ja Pallase muudki tegemised ei seisa. Maria Väinsar restaureerib Maarja-Magdaleena kalmistul asuvat Vabadussõja hauatähist, see on Pallase, Tartu valla ja Kaitseliidu Tartu maleva Põhja-Tartumaa üksikkompanii koostööprojekt. Kaitsmistest tuleb järgnevalt palju juttu, märgin vaid ühte – ma ei mäleta 16 aasta jooksul ühtegi sellist kaitsmist, kus 19 esitlusel olnud lõputöö hulgast pälvisid komisjoni täiskiituse viis tööd ja veel kolme tunnustati kirjaliku või praktilise osa eest. 8 komisjoni kiitust/tunnustust üheksateistkümnest!!! Kunstide valdkonnas!!! Nüüd ma saan aru, miks mul nende tudengite kirjalikke töid lugedes läks meel rõõmsaks.

Ja siis ühel õhtul helistas vana kolleeg Postimehest Raimu Hanson ja arvas, et võiks rubriigis „Reedene rõõm“ avaldada loo Pallasest ja veebikaitsmistest ja minust. Veebikaitsmiste kohta ütlesin, et otsustasime selle suhteliselt varakult ära – ja samamoodi ka uute tudengite vastuvõtu. Ütlesin, et kõige tähtsam inimestele on see, et neil oleks pikemat aega ette teada, kuidas mingi asi täpselt on, mitte aga nii, et nädala pärast vaatame. Siis kiitsin eelkaitsmiste esitlusi ja kunstide valdkonna lõputööde kirjalikke osasid. (Nüüd võib juba öelda, et oli ka asja eest.) Valimistega seoses tuli pisut juttu ka Putinist ja Põhja- Koreast (seda ma pikemalt ei refereeri J), aga lõpetasin tõdemusega, et: Olen Pallasega kokku kasvanud ja Pallase inimesed vist minuga ka. Eks ta selliseks elutööks nüüd kisub.

Nojah, tänaseks olen ma läbi lugenud ka restaureerimise ja disaini valdkonna kirjalikud tööd ja kahtlustan eufooriat … Vaatasin järele: Eufooria võib olla normaalne või patoloogiline nähtus. Normaalse nähtusena esineb ta harva ja on enamasti lühiajaline.

Esmaspäev, kolmapäev ja neljapäev annavad vastused.

Esitan olulisemaid väljavõtteid Pallase inimeste nädala kokkuvõtetest.

Õppeprorektor

Kristina Tamm: Kõik kunstide valdkonnas lõpetajad said oma lõputöö kaitstud ja ekstra rõõmu teeb see, et lausa viis tööd said suurepärasele hindele juurde ka märke “komisjoni kiitus”, lisaks jagus eraldi kiitusi mitmete lõputööde praktilistele või kirjalikele osadele.

Nädal algas eelkaitsmistega, lõpetajad olid oma esitlused väga korralikult ette valmistanud ja said nüüd veel viimased sisulisi ja tehnilisi nõuandeid, et kaitsmistele julgelt vastu minna. 4. ja 5. juuni möödusid kunsti valdkonna lõputööde kaitsmiste tähe all ja saime veenduda, et hindamiskomisjoni töö Teamsi keskkonnas toimib sama tõhusalt kui tavapärases olukorras. Alguse tehniline ärevus möödus ja edasi kulges kõik sujuvalt ja heas mõttes põnevalt. Jätkuvad ettevalmistused sisseastumiseks, osakondade infotunnid on populaarsed, mõnes olen ka ise rõõmuga osalenud. Esmaspäeval olen taas lõputööde hindamiskomisjoni tööd protokollimas, kaitstakse konserveerimise/restaureerimise valdkonna lõputöid.

  1. juunil avaneb SAIS-is ka sisseastumisavalduste esitamine Pallase erialadele.

Arendusjuht

Maiken Austin: Hool ja hoobil pole praegu enam vahet. Tihe aeg ja teha on palju. Pallas saab kõik une- ja söögiajad. Mõistan praeguse aja olulisust ja seda, et on asju, mis lihtsalt tuleb ära teha. Sest inimesed sõltuvad sinust. Ja mulle on alati meeldinud õppida uusi asju ning allutada uusi väljakutseid. Nagu näiteks MS Teams.

Eriti uhke olen järgnevate asjade üle:

o Et kaks päeva kaitsmisi ongi toimunud juba! Inimesed on olnud kohal, rääkinud diplomitöödest, küsinud ja vastanud küsimustele, kuulanud kommentaare ja saanud seda kõike ka internetis jälgida.

o Et need paar-kolm korda, kui reaalselt olen pidanud olema kahes erinevas kohas korraga ja tegelema kahe erineva asjaga samaaegselt, olen mingi ime läbi sellega ka hakkama saanud.

o Meelis, kes nii rahulikult ja kindlalt on juhtinud kaitsmiste Live Event keskkonda. Väga hea koostöö, kus vajalikul hetkel oleme teineteise seljatagust kindlustanud. Te ei tea, et programmid on korduvalt ühel või teisel kokku jooksnud? Good!

o Diplomandid!!!!! Nii palju keerulisi olukordi ja ümber harjumisi, nii palju uut ja hoopis teistsugust ning samas vajadused ja nõudmised on ikka vanaviisi. Loodan, et jäite oma esitlustega rahule, sest meie vaatajatena igal juhul ahmisime õhku, kui head need olid!

Vot nii. 3 päeva kaitsmisi on veel ees – vaadake neid, te ei kahetse: https://rebrand.ly/nhukz17 Siis juba lõpetamised ja sisseastumised, toimetised ja konkursid, kokkuvõtted ja tulevikuplaanid. Mingil hetkel pean ikkagi aja ka maha võtma. 🙂

Välissuhete juht

Riina Gendrikson: Käes on üks ägedamaid perioode – lõputööde kaitsmised. Ühtpidi on mul sel aastal eriti mõnus ja stressivaba – osalen tavalise vaatajana. Teistpidi leian, et jään seekord väga paljust harivast ja põnevast ilma, sest ei saa osa komisjoniliikmete aruteludest (varasemalt osalesin välisliikmete tõlgina). Komisjoniliikmete tööd jälgides on valdkonna spetsialistide poolne lõputööde tugevuste ja ka vajakajäämiste selgitamine olnud vägagi silmiavav. Mitmed riigid avavad juunis või planeerivad avada juuli alguses avada oma piirid turistidele (k.a. õppuritele/praktikantidele). Siseminister Mart Helme on väljendanud seisukohta, et EL-i välispiiri ületamise piirangutega tuleks jätkata vähemalt 30. juunini (puudutab nt meie Gruusia projekti ja põhiõppesse kandideerijaid). Ja nagu ikka – iga nädal tuleb uut infot Euroopa Komisjonilt – mis muudatused hakkavad toimuma seoses uue Erasmuse perioodiga, kuidas tegutseda Online Learning System keeletestide platvormil seoses koroonaviirusest tingitud muudatustega jne.

Raamatukogu

Edith Hermann: Rõõmustavat on endiselt palju. Kuigi ma otseselt kaitsmistega seotud ei ole, möödus nädal selle tähe all ja lõputööde kaitsmised on minugi jaoks kooliaasta tippsündmus ja väga oluline aeg. Vaatasin peaaegu kõiki kunstide valdkonna kaitsmisi ja tänu virtuaalsele vormile õnnestus seekord rohkem näha, kui eelmisel aastal. See oli emotsionaalne protsess, oli ehedalt rõõmustavaid üllatusi, väga tugevaid ja kõnetavaid teoseid ja samuti nõrgemaid töid, mis tekitasid küsimusi. Aga nii on olnud peaaegu igal aastal ja eks nii olegi elus ja kunstis. Raamatukogu töös võiks märksõnad osaliselt eelmisest nädalast kopeerida, sest peamised tegevused on ikka samad. Väravas ja raamatukogus käis kokku 17 lugejat ja tagastati ligikaudu 50 teavikut ning Janika töötas raamatukogus ja mina peamiselt kodukontoris.

Diplomandid kaitsevad oma lõputöid, teised kursused on praktikatel, aga meie korraldame juba kooliaasta üht viimast sündmust, mis sellel korral tuleb kooli õuel ja on traditsioonilisest erinev. Eriolukord jätab ka sellele sündmusele oma pitseri. Siis veel uued sisseastujad, keda sellel aastal kooliõuel ei kohta ja õppeaasta hakkabki lõppema.

Mööbliosakond

Jaak Roosi: Mul on tõsiselt kahju, et ma ise ei saanud selle aasta kaitsmistel komisjonis osaleda, see oli nii põnev. Ma vaatasin suure imestusega, kui uskumatult hästi need veebikaitsmised läksid. Jäi mulje, nagu olekski meil igal aastal toiminud kaitsmised veebis. Kõik see tundus kuidagi tõeliselt kaasaegne. Kui me juba korra oleme e-riik, siis miks me neid võimalusi ei võiks ka tulevikus kasutada.

Sain meili Töötukassast, et ma leiaksin üles need vastsed tudengid kes võiks saada õppetoetust. Õppima asudes on võimalik, teatavatel tingimustel, saada 180-260 eurot igakuist toetust kogu õppeperioodi vältel. Õppekavade nimekirjas on õppekavad, mis valmistavad ette töötajaid põhikutsealadele, kus valdkondlike tööjõuvajaduse uuringute (OSKA uuringud, mida teeb Kutsekoda) kohaselt on lähiaastatel kasvav tööjõuvajadus ja tööjõu nõudlus on suurem kui pakkumine. Töötukassa tabelis on Kõrgemast Kunstikoolist Pallas esindatud mööbliosakond.

Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi nimetas 6. mail Tartu malevapealiku abi ametikohale Kristjan Bachmani. Kristjan on mööbliosakonna juhataja abi ka. Palju õnne.

Fotograafia osakond

Peeter Linnap: Valdkond kujutav kunst – oli suurepäraselt organiseeritud igas mõttes. Komisjon oli mitmekülge, seal oli nii kunstiajaloolasi, kujundajaid, skulptoreid kui kunsti rakendusliku poole esindajaid. Esimest korda elus näen ma erakordselt head meeskonnatööd komisjoniliikmete vahel, lausa sünkroniseeritust nagu oleks keegi selle meeskonnaga eraldi töötanud! Aga esmalt tuleb tänada lõpetajaid endeid ning nende tugimeeskonda – lähedasi inimesi, kes toetasid ja aitasid! Ühesõnaga kõigile SUURIM tänu! Fotoosakonda tuli kokku koguni kaks tunnustust: 1 komisjoni kiitus ja 1 komisjoni tunnustus praktilise osa eest, mis teeb tuju pagana heaks.

Kohe jutti tegime ka konsultatsiooni sisseastujatele, keda oli kohal kogunisti 21 inimest. Meile esitatud küsimused olid ootamatult rahulikud ja asjalikud – jäi mulje tavalisest regulaarsest 20ndast sisseastumiskevadest. Olime konsultatsiooniks valmistunud ja ootamatuid küsimusi pea polnudki. Meie omakorda kasutasime juhust ja küsisime sisseastujate-kandidaatide käest põhjuste kohta, mis neid Pallase fotosse tõid. Väga kosutav oli kuulda, et avatud uste päeval jäi fotoosakonnast ja tervest koolist eeskätt “kodune”, sõbralik ja hubane mulje. Seda mujal tajuda ei olevatki. Rõõmu tegi see, et noortel oli huvi ka palju filosoofilisemate küsimuste vastu. Näiteks – milline on fotograafia tulevik? Sellele küsimusele oli väga hea vastata viidates värskele Andero Kalju drooni-VR-videotööle, mis avabki fotograafia “juba alanud” tuleviku. Pildid seinas on siin asendunud liikuva pildiga, kuid ometi pole see klassikalises mõttes film. Tasapind ja pildile omane “tahvlikese” formaat oli töös asendunud 360-kraadise kogu ümbritseva keskkonna representeerimisega. Andero Kalju töö polegi enam klassikalises mõttes representatsioon – füüsilise ruumi tõlge pildiliseks tahvliks – pigem oleme silmitsi uue olukorraga. Seda iseloomustab keskkonna “taasloomine” paljude meeltega tajutavaks ja kehalist kogemust sisaldavaks olukorraks. Mind ei huvita, kas see on justnimelt “kunst” või midagi muud – huvitab aga see, et olen uue sünni juures. Rõõmustab see, et taipasime hakata tegelema vähemalt viieks järgnevaks aastaks, interaktiivse fotograafia ja kunstiga, kus vaatajast sõltub see, mida ja kuidas ta näeb! Rektor Vallo tegi ettepaneku Andero töö raamatuna välja anda, sest ka töö kirjalik osa on väärikalt 70-leheküljeses mahus valdkonna ajalugu. Jääme Anderot ja seda hetke tänuga meenutama, sest ka meie praegune drooniõpetaja Timo Arbaiter on sellesama Andero soovitatud. Hea näide, kuidas sügavuti minek tähendab kunstis kõike, kõike ja veelkord kõike!

Ka teised meie lõpetajate tööd olid huvitavad, neist omakorda Riina Varoli lillerituaal köitis mind oma lõpuniminekuga ja rõõmustas oma lihtsusega. Topelt hea meel oli selle üle, et Riina kui „juba vana tegija” fotoväljal (näit kogu viimase laulupeo portreed, mis täitsid möödunud suvel kogu Tallinna kesklinna olid Riina tehtud! Riina on teinud TV-saadetes suurepäraseid moefoto-alaseid kommentaare jne jne). Ühesõnaga – ainuüksi fakt, et Tallinnas elav professionaalne fotograaf valis oma õppekohaks tagantjärele (parem hilja kui mitte kunagi!) Tartu ja Pallase fotograafia osakonna, teeb päris uhkeks! Valmistume siis sisseastujate põhjalikuks hindamiseks ja valimiseks – enne seda – osalen restaureerimise valdkonna tööde kaitsmisel, mis on mind alati huvitanud kahel põhjusel. Esiteks seetõttu, et mälu tuleb pidada kultuuri alustalaks – ja teiseks – restaureerijad, need eluta ent inimhingega loodud asjade reanimeerijad, erakorralise kunstimeditsiini esindajad on põnevad inimesed, kes pakuvad kunstivaldkonna esindajale paradoksaalselt palju inspiratsiooni.

Nahadisaini osakond

Rene Haljasmäe: Osakonnajuhataja nädal möödus lõputööde kaitsmiste vaimus, mis algasid vihmaste hommikutega ja päädisid päikeseliste õhtutega 😊

Esmaspäeval ja teisipäeval olid eelkaitsmised. Õhus oli tunda pinget, aga kuna varasemalt toimus tudengitele tehniline proov, siis kõigile protsessis osalejatele oli teada, kuidas asi töötab ja kulgeb. Lõpetajatele sai vahetuid juhtnööre esitlustel antud. Isiklikult olen siiani mures, olles kogenud katkestusi – kuidas võrgu- ja elektrijagajad sellisele hõrgule materjalikoormusele vastu peavad?… Järgmise nädala alguses lähevad kaitsmistulle nahatudengid restaureerimise ja disaini vallas.

Nädala pingelisemateks ja elamuste rohkemateks päevadeks kujunesid neljapäev ja reede, mil toimusid Pallase kunstiala kaitsmised. Komisjoniliikmena oli palju lugemist, visuaalset materjali ja mõtisklemist läbi isikliku, professionaalse ja ühiskondliku vaatepunkti… Kirjalikud lõputööd, kaitsekõned ja videoülekanded kulgesid läbi aja ja ruumi, külastasid erinevaid sotsiaalseid alasid, ületasid ulme ja reaalsuse piiripunkte, ning olles isiklikud aga samas kõigile mõistetavad… Olles olnud varasemalt Pallase komisjoni liige, toimis nüüd hindamine täiesti teistmoodi kui varasemalt ja ei saa laita – tänan tehnilist tuge, komisjoni liikmeid ja ennekõike lõpetajaid tõhusa kulgemise eest!

Tekstiiliosakond

Aet Ollisaar: See on kõige põnevam aeg aastast. Neli aastat koos kasvamist ja vastastikust õppimist, ja siis me oleme äkki igaüks oma ekraani taga. Kes esineja, kes kuulajana. Kõik on tehtud, põhjalikult. Niivõrd kui me õppejõududena oskasime õpetada ja tudengid õppida. Vaatan rõõmu, uhkuse ja imestusega, kuidas lõputöö ettevalmistamisele ja tegemisele kulunud kaheksa kuud tuleb diplomandidel nüüd kokku võtta kümne minutiga. Mida sellesse aega võtta ja mis välja jätta? Kui palju analüüsi ja kui palju emotsiooni? Kas sättida ekraan koju või kooli? Kanda punast või valget kleiti? Rääkida otse või salvestada video? Tudengid said suurepäraselt hakkama! Tekstiiliosakonna lõpetajatest on lõputöö kaistnud pooled – Yuuki Vähi ja Maryliis Teinfeldt-Grins.

Maryliis Teinfeldt-Grins

Maastikumälestused. Üks pilt ja palju lugusid. Juhendaja: professor Hannes Palang

Maryliis uuris oma töös mälu, identiteedi ja maastike puutepunkte. Autor toob vaatajani ja kuulajale ühe maastikukujutise ning talle oluliste maastikega seotud lood, näiteks sellest mis juhtus „mäe otsas”, „prügimäe teel” või „suurte lautade” juures. Võimalus Maryliisi jutustatud lugude saatel tööle ligidale pääseda, lõngade vahele pugeda on väga mõjus.

“Vanaema juurde sõites on üks väike ja ümar, aga siiski piisavalt järsk sild. Märk ütleb küll, et enne selle ületamist tuleb kiirust vähendada, aga isa ei tee seda kunagi. Ta teab, et meile meeldib sillalt üle sõites peadega õrnalt vastu lage koksata ja siis pepuli potsatada. Saame ka teist kaudu vanaema juurde sõita, aga sellisel juhul me justkui polekski vanaema juures käinud.”

Maryliis on väga hea lugude jutustaja ja tõlgendaja. Ometi tean, et neid lugusid kuulates ilmuvad minu silmade ette hoopis teistsugused maastikud kui jutustajal, minu enda mälestuste maastikud. Olen tänu sellele tööle ka nendele jälle veel rohkem mõtlema hakanud.

Yuuki Vähi

Gobelään “Hilisõhtune kohvipaus” Juhendaja: professor Aet Ollisaar

Juhendasin sel aastal Yuuki Vähi lõputööd. Yuuki otsis oma lõputöös õndsa mõttetuse tunnet, mida oli kogenud oma esimest gobelääni kududes. Hindan siirust ja julgust, millega ta avas lõputöö saatetekstis lugejale ukse oma igapäevaellu. Katsest diplomandiga kevadises eriolukorras päeviku kaudu sidet pidada kasvas ootamatult välja põnev ja sisukas protsessidokumenteering, mille lugeja saab aimu gobelääniga seotud aga ka näiliselt üldse mitte seotud seikadest. Värvikas jutustamisviis ja oskus märgata detaile ja neid esile tuua on iseloomulikud nii Yuuki saatetekstile kui kootud kujunditele. Kompositsioonis kasutatud tegelaste iseloomust ja sisulistest otsustest juhindudes muudab Yuuki kudumisel tehnika- ja materjalivalikuid ühest äärmusest teise, kuid suudab kõige selle juures säilitada visuaalselt ja tehniliselt hästi toimiva koosluse. Eesti gobeläänitraditsiooni vaoshoitud kujutamislaad on selles töös saanud uuendusliku ja julgelt isikupärase vaate.

Nädalavahetusel hingan rahulikult, imetlen oma aias kasvavaid taimi, kerin roheliseks värvitud lõnga vihist kerasse ja koon ateljees natuke võlumetsa. Ja siis jälle pöidlad pihku! Järgmisel nädalal astuvad MPT etendusel üles ja kaitsevad disaini valdkonnas lõputöid Victoria Käesel ja Marili Järv. Victoria kollektsiooni video filmimist Aparaaditehases õnnestus eelmisel nädalal ka pisut piiluda, ootan põnevusega!

Maaliosakond

Kaspar Tamsalu: 2020 on müstiline aasta ikka… ja teine kvartal pole veel päriselt käimagi tõmmatud. Õppeaasta viimased nädalad lähevad tõesti suures osas lõpetamiste lainel, aga sel nädalal algasid ka esimesed suvised praktikad. Näiteks käis Heli Tuksam juba meie II ja III kursuse restauraatoritega Palmse mõisas ornamente taastamas ja kunsti suuna tudengid loodetavasti seavad pintsleid pikkuse järekorras ritta ning teevad oma värvituubidest inventuuri. Nädala esimeses pooles said eelkaitsmistel lõpetajate esitlused viimased lihvid ning reede õhtuks olid meie kunstnikud kõik oma etteaste edukalt sooritanud – komisjoni poolt hinnatud heast kuni suurepäraseni välja! Palju õnne! Reedega pani Pille Johanson sügisesed tunniplaanid õppeosakonda teele ja saame terve suve nüüd palju rahulikumalt hingata. Kui koolitöö kõrvale jätta, siis on minu pilk olnud naelutatud Twitterisse ning kõik töövälised jutud suures osas keerelnud ümber #blacklivesmatter e. #BLM liikumise.

Meediadisaini osakond

Jaanus Eensalu: Osakonnajuhataja, õppejõu, juhendajana võin tõdeda, et iga kaitsmine on ja oli minu jaoks nagu enesepaljastus. Ikka tunnen, et ise kaitsen ning kogen seda uuesti ja uuesti. Kõikide nende aastatega pole see tunne kuidagi tuhmunud ja iga kord algab kõik otsast peale ja alati leiab see positiivse lahenduse. Selle aasta Kunstide lõputööde kaitsmised on tehtud – hea, väga hea, suurepärane!

Siin on kaks minu lauset juhendaja tagasisidedest:

1) Tänan huvitavate vestluste ja filosoofilise jalutuskäigu eest, juhendaja kiitus!

2) Tänan huvitava projekti ja sujuva koostöö eest, juhendaja kiitus!

Jõudu kõigile, aga kaitsmised veel jätkuvad terve järgmise nädala ning see algab kõik uuesti. Suurem osa Meediadisaini osakonna tudengite kaitsmisi on veel ees – Disaini lõputööd.

Ardo Sägi – Nädal möödus tudengite lõputööde esitluste lihvimise ja kaitsmise tähe all. Minu pilgu läbi möödus kõik tõrgeteta. Osakonna selle aasta lõpetajad on intelligentsed ja esinevad veenvalt. Komisjoni tagasiside osakonna tudengite lõputöödele ja esitlustele oli väga positiivne, seda tunnistasid ka tudengid ise. Väga meeldiv et lõpetajate pingutusi hinnatakse.

Skulptuuriosakond

Anne Rudanovski: Mis öelda? Oleme oma lõpetajate üle uhked. Vaatamata viimaste kuude heitlikkusele ja teadmatusele suutsid nad oma ideed lihvida ja teostada suurema konsentreeritusega kui tavaolukorras. Nädal algas eelkaitsmistega ja lõppes kunstide valdkonna lõputööde hinnete teatamisega. Õnnitleme eduka kaitsmise puhul Gertrud Kinnat, Maarit Mälgit ja Matthias Tiideleppa ning hoiame pöialt Karin Kivisillale, kelle kaitsmine disaini valdkonnas järgmisel nädalal ees seisab.

Vallo Nuust: Eufooria võib olla normaalne või patoloogiline nähtus. Normaalse nähtusena esineb ta harva ja on enamasti lühiajaline. Esmaspäev, kolmapäev ja neljapäev annavad vastused.